Pogledaj najpopularnije kardio sprave za vježbanje

20-minutni intervalni trening za cijelo tijelo

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Treninzi koji pogađaju cijelo tijelo izuzetno su efikasni kada nemate vremena posvetiti se svakoj pojedinoj mišićnoj skupini kroz pojedinačni trening, neovisno bilo to u teretani, fitness centru ili kod kuće, ako preferirate takav oblik treninga. Aktivacijom cijelog tijela u jednom treningu potaknut ćete sve velike mišićne skupine na rad, podići ćete frekvenciju srca i ubrzati rad metabolizma.

Možda nećete izravno pokriti manje mišićne grupe kao što su biceps i listovi, ali one će biti aktivne kao sinergisti u vježbama koje ćete raditi u treningu. Uvijek je bolje napraviti trening kojim pokrivate najvažnije mišićne skupine nego ga preskočiti jer ne stižete zbog drugih obaveza posvetiti se specifičnijem treningu.

Trening koji se nalazi u nastavku teksta primjer je jednog intervalnog treninga u kojem se izmjenjuju intervali rada u trajanju od 45 sekundi i intervali odmora u trajanju od 15 sekundi. Tijekom intervala rada cilj je dati sve od sebe i pružiti maksimalan trud i napor kako biste što bolje aktivirali mišiće koji sudjeluju u izvedbi vježbe.

Intervali odmora su nešto kraći, a razlog toga je što na ovaj način želimo potaknuti organizam da je aktivan i kada nije potpuno odmoran i spreman za idući interval. Tako unaprjeđujemo funkcionalne sposobnosti i izdržljivost organizma, što će imati pozitivan utjecaj i na druge svakodnevne aktivnosti.

Opis treninga i vježbi slijedi u nastavku.

Naziv vježbe Interval rada Interval odmora Broj krugova
čučanj 45 sekundi 15 sekundi 3 kruga
sklek
sklopka
propadanja
penjač
plank

Čučanj

Početni je položaj uspravan sa stopalima u širini ramena i prstima usmjerenima blago prema van. Iz uspravnog se položaja spustite u čučanj usmjeravajući kukove unatrag i dolje, minimalno do razine u kojoj se natkoljenice paralelne s tlom.

Pripazite da vam leđa ostanu u neutralnom položaju tijekom izvedbe vježbe i ne dozvolite koljenima da pobjegnu prema unutra.

Sklek

U početnom je položaju tijelo paralelno s tlom, oslonac je na nožnim prstima i dlanovima koji se nalaze točno ispod ramena. Ruke su ispružene, a tijelo je ravno od glave do peta.

Iz početnog se položaja spuštate prema dolje savijanjem laktova i zaustavljate se u donjem položaju tako da su vam prsa tik iznad tla. Iz donjeg položaja skleka vraćate se u početni položaj ispružanjem laktova. Leđa su cijelo vrijeme ravna i ne dopustite kukovima da propadnu iz ravnine u kojoj je tijelo.

Sklopka

U početnom položaju ležimo na leđima s rukama ispruženima iza glave u produžetku tijela, a noge su u potpunosti ispružene. Iz početnog položaja istovremeno podižemo noge i gornji dio tijela u zrak. U krajnjem gornjem položaju dlanovima pokušajte dosegnuti stopala, zadržavajući noge cijelo vrijeme ispruženima.

Ako ne možete doći do stopala, dlanovi dosegnite što je bliže njima moguće. Oslonac tijela u gornjem položaju je na stražnjici. U početni se položaj vraćate istovremenim spuštanjem nogu i gornjeg dijela tijela prema tlu.

Propadanja

U početnom ste položaj okrenuti leđima prema stolcu ili kauču na koji ste oslonjeni ispruženim rukama. Noge se ispružene i oslonjene petama o tlo. Iz tog položaja se spuštate prema dolje savijajući laktove dok ne budu kutem od 90°, a nadlaktice paralelne s tlom.

Tijekom spuštanja u propadanje, leđa su uz stolac. Noge tijekom cijelog pokreta ostaju ispružene. Iz donjeg položaja se vraćate u početni ispružanjem ruku.

Penjač

Stanite u početni položaj za sklekove (gornji položaj). Naizmjenično brzim i eksplozivnim pokretima povlačite noge prema gornjem dijelu tijela do razine donjeg dijela prsa. Pokušajte napraviti što je moguće brže promjene nogu.

Tijekom izvedbe vježbe pokušajte leđa držati ravnima i držite kukove visoko u ravnini s gornjim dijelom tijela.

Plank

U početnom položaju tijelo je paralelno s tlom. Oslonac je na nožnim prstima i podlakticama, tako da su laktovi točno ispod ramena. Tijekom izvedbe planka noge se nalaze jedna uz drugu, a tijelo mora ostati ravno, bez spuštanja glave ili propadanja kukova.

Ovaj položaj zadržite do isteka predviđenog vremena. Aktivnom kontrakcijom mišića stražnjice, trupa i leđa osigurat ćete ispravan položaj cijelo vrijeme. Često se dogodi da zadržavamo dah u izvedbi ove vježbi što ju nakon nekog vremena čini težom. Čim zauzmete položaj planka uhvatite normalan ritam disanja kako biste izdržali do kraja intervala rada.

Objavljeno 29.06.2021.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!