Pogledaj najpopularnije kardio sprave za vježbanje

Dry needling – tretman protiv bolova koji stvarno djeluje!

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Ako ste se u posljednje vrijeme informirali oko učinkovitih tretmana za uklanjanje ili smanjivanje akutnih i kroničnih bolova u mišićima, zacijelo ste čuli za dry needling.

Dry needling je metoda koja se nalazi pod ovim imenom, ali i pod dužim varijantama: trigger point dry needling i miofascijalni trigger point dry needling. Kod nas je nalazi i pod prijevodom - suha punkcija.

"Kao što i samo ime kaže, u primjeni tehnike koriste se tanke sterilne iglice na mjestima aktivnih trigger točaka te se tako izravno utječe na opuštanje tkiva", pojašnjava Valentina Damjanac bacc.physioth. iz Manus Meda, specijaliziranog studija za masažu, relaksaciju, prevenciju i održavanje zdravlja.

Iako mnogi ovu metodu uspoređuju s akupunkturom, radi se o različitim metodama, iako je objema cilj smanjenje boli. Cilj dry needlinga je otpustiti napetost iz čvorova i trigger točaka u mišićima. Istovremeno, kod akupunkture se igle ubadaju u tkivo da bi se oslobodio endorfin i utjecalo na živčani sustav. Tradicionalno, akupunktura se koristila za usklađivanje čovjekove energije, ili chi.

Što su trigger točke?

U mišićima se razvijaju područja čvorova koja se nazivaju trigger točke. Radi se o točkama koje su vrlo osjetljive i mogu biti bolne na dodir. Vrlo često su uzrok boli.

Bol utječe na način na koji se tijelo pokreće. Komunikacija između mozga i mišića iznimno je važna za ljudsko kretanje, a dry needling je upravo metoda koja vraća normalnu komunikaciju između mozga i mišića i na taj način vraća kretanje u pravilan obrazac.

trigger tocke

Što je dry needling?

Dry needling je trigger point invazivna metoda i procedura tijekom koje se tanka igla zabada kroz kožu do mišića. Namijenjena je miofascijalnim trigger točkama (MTrP) koje su hiperiritabilna mjesta u skeletnom mišiću. Dry needling se može raditi na površnoj ili dubokoj razini tkiva.

"Tehnika je dosta jednostavna, brza i minimalno invazivna. Postoje različite duljine iglica, a širina je 0.25 ili 0.3mm zbog koje je sam ulazak iglice doslovce neprimjetan. Nakon pronalaska aktivne trigger točke, mišić napravi određeni “twitch” te se nakon toga relaksira, izduljuje te smanjuje pritisak na okolna tkiva i zglobove koji su bili pod utjecajem napetosti mišića ili jednog dijela mišića.

Kada postoji određena problematika i više je napetih struktura, prije same primjene dry needlinga, masažnim tehnikama se može dio tkiva relaksirati te tako što točnije locirati aktivnu trigger točku. U jednom tretmanu može se proći par trigger točaka, ovisno o stanju i problematici koje se procjenjuje pri dolasku na tretman.

Iako većina odmah osjeti olakšanje i smanjenje bolnosti, ponekad je potrebno pričekati i do 48 sati kako bi nastupila potpuna relaksacija tretiranog vlakna mišića. U slučaju da nije postignuta, tretman se može ponoviti 20-ak dana od prve terapije.", pojašnjava Damjanac. 

dry needling

Kada se preporuča dry needling?

Dry needling se provodi u slučajevima postojanja bolova i ograničenog opsega pokreta u pojedinom zglobu uslijed mišiće ukrućenosti ili oštećenog tkiva. Dry needling se koristi za umanjenje bolova kod:

  • Problema sa zglobovima
  • Problema s diskovima
  • Tendinitisa (upale tetiva)
  • Migrene i tenzijske glavobolje
  • Problema s vilicom i ustima (poput poremećaja temporomandibularnog zgloba)
  • Povreda kičme uslijed naglog pokreta glave
  • Ponavljajućih poremećaja kretanja (poput sindroma karpalnog tunela)
  • Problema s kralježnicom
  • Bolova u zdjelici
  • Noćnih grčeva
  • Fantomske boli, i
  • Postherpetičke neuralgije (bol nakon infekcije herpes zosterom)

Kome se ne preporuča dry needling?

Ova metoda liječenja boli ne savjetuje se osobama koje uzimaju lijekova za razrjeđivanje krvi te onima koji se oporavljaju nakon operativnog zahvata. Također, ova tehnika se ne preporučuje trudnicama, osobama koje ne razumiju kako se tretman provodi te osobama koje imaju strah od igala.

acupuncture

Reference:

  1. Kalichman L, Vulfsons S. Dry needling in the management musculoskeletal pain. J Am Board Fam Med. 2010;23(5):640–646.

Objavljeno 21.09.2019.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!