Pogledaj najpopularnije kardio sprave za vježbanje

Razbijamo mitove: Je li klorofil zaista čudesni lijek?

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Već nekoliko godina se nudi tekući klorofil kao lijek za mnoge probleme (nesanica, hormonska neravnoteža, detoks, mršavljenje...). Lista je podugačka.

Pravo je pitanje ima li klorofil zaista takav utjecaj na naše zdravlje i koja je potencijalna šteta.

Što je klorofil?

Klorofil je tvar koji je zaslužan za zelenu boju biljaka. On upija sunčevu svjetlost i u procesu fotosinteze proizvodi energiju. Sadrži vitamine i minerale, djeluje antioksidativno. U prehrani ga možemo dobiti konzumacijom zelenih biljaka ili suplementacijom.

U dodacima prehrani se obično nalazi u obliku klorofilina, gdje je magnezij zamijenjen bakrom.

klorofil

Utjecaj na zdravlje? Istina ili mit?

1. Zdravlje kože

Klorofilin u kompleksu s papainom i ureom se pokazao djelotvoran u tretiranju rana. Stoga može pomoći u sprječavanju upale i bržeg zarastanja. Radi se doduše o masti s kojom se tretira rana. Dvije male pilot studije (na 10 subjekata) su pokazala da tretman kloriflilinom može pomoći i u tretiranju rana te kože nadražene sunčanjem.

Ima li konzumacija klorofilina kao dodatka prehrani ikakav utjecaj na upalne procese i zarastanje rana? Nemamo pojma. Rezultat – možda.

2. Jačanje crvenih krvnih stanica

Ova ideja se bazira na činjenici da je klorofil kemijskom strukturom sličan hemoglobinu. S tom razlikom da hemoglobin sadrži željezo, a klorofil magnezij. Sličan i isti u biologiji čine razliku između čovjeka i čimpanzi.

Ne postoje istraživanja koja bi potvrdila da klorofil na ikoji način djeluje na jačanje krvnih stanica. Osim što tamnozeleno lisnato povrće uz klorofil sadrži i željezo, ova tvrdnja je mit.

3. Detoks i alkalizacija

Molim? Za detoks u tijelu služe jetra, bubrezi, koža. Ako postoji neko trovanje organizma tada se ide liječniku. Nikakav klorofil tu ne može pomoći.

Isto vrijedi i za alkalizaciju tijela. Naše tijelo uz pomoć bubrega održava konstantni pH. Konzumacija alkalne hrane nema utjecaj na pH krvi. Inače bi odavno umrli. Rezultat – mit.

klorofil

4. Prevencija raka

Ne postoji namirnica koja direktno djeluje na prevenciju raka, iako zdrava i uravnotežena prehrana može pomoći održavanju zdravlja. Mnogi obole od raka bez obzira na zdrav način života i prehranu.

U studiji na miševima je pokazano da konzumacija klorofila može utjecati na manju pojavnost i dijeljenje rakavih stanica (u ovom slučaju se radilo o raku gušterače).

Poznato je da se učestala konzumacija crvenog mesa povezuje s pojavom raka debelog crijeva. Istodobno konzumacija voća i povrća smanjuje rizik. Nutrijenti u voću i povrću (folati, klorofil, vlakna) djeluju protektivno.

Iz ovoga možemo zaključiti da klorofil u kombinaciji s ostalim fitonutrijentima može pozitivno djelovati u prevenciji raka. Primarno bi se tu trebali usredotočiti na prehranu i povećati unos voća i povrća, ali konzumacija klorofila kao dodataka prehrani može pomoći i vjerojatno neće štetiti. Rezultat - može pomoći.

5. Mršavljenje

Čini mi se da se najbolje prodaju dodaci koji potiču mršavljenje. Stoga zašto ne bi i klorofil imao tu moć. Međutim, kad pretražimo studije, nađemo malu studiju iz 2014 gdje je testna skupina (koja je uzimala dodatak prehrani koji sadrži klorofil) izgubila više kilograma od kontrolne skupine. Doduše, radi se o 2 kg razlike.

Također, testna skupina je smanjila i razine LDL kolesterola. Mehanizam ipak nije objašnjen. Rezultat – veliko možda.

klor

Rizici uzimanja klorofila

Klorofil je uglavnom siguran suplement. Ipak, mogu se pojaviti nuspojave koje uključuju dijareju, bolove u trbuhu, promjenu boje stolice te svrbež ako se koristi na koži.

Doziranje

Nema preporučenog dnevnog unosa za klorofil. S obzirom na to da se prodaje kao dodatak prehrani prolazi blažu regulativu vezanu uz odobravanje. Većinom se preporučuje u dozama 100 do 300 mg raspoređeno kroz dan.

Zaključak

Trebamo li konzumirati klorofil? Ako želite svakako možete. Vrlo vjerojatno neće štetiti. Možda će vam i pomoći kod nekih zdravstvenih problema.

Istraživanja o utjecaju klorofila na zdravlje je malo, a ona koja su napravljena su manjkava. U svakom slučaju, nemojte očekivati čuda.

spinach

Literatura:

  1. What’s the Deal with Chlorophyll Water Trend? Dostupno na: https://abbylangernutrition.com/whats-the-deal-with-chlorophyll-water-trend/

  2. The Benefits of Chlorophyll. Dostupno na: https://www.healthline.com/health/liquid-chlorophyll-benefits-risks#overview
  3. Enzymatic Debriding Agents: An Evaluation of the Medical Literature. Dostupno na: https://www.o-wm.com/content/enzymatic-debriding-agents-an-evaluation-medical-literature
  4. Stephens TJ, McCook JP, Herndon JH Jr. Pilot Study of Topical Copper Chlorophyllin Complex in Subjects With Facial Acne and Large Pores. J Drugs Dermatol. 2015 Jun;14(6):589-92. 
  5. Sigler ML, Stephens TJ. Assessment of the safety and efficacy of topical copper chlorophyllin in women with photodamaged facial skin. J Drugs Dermatol. 2015 Apr;14(4):401-4. 
  6. Vaňková K, Marková I, Jašprová J, i sur. Chlorophyll-Mediated Changes in the Redox Status of Pancreatic Cancer Cells Are Associated with Its Anticancer Effects. Oxid Med Cell Longev. 2018 Jul 2;2018:4069167. 
  7. Frugé AD, Smith KS, Riviere AJ, i sur. Primary Outcomes of a Randomized Controlled Crossover Trial to Explore the Effects of a High Chlorophyll Dietary Intervention to Reduce Colon Cancer Risk in Adults: The Meat and Three Greens (M3G) Feasibility Trial. Nutrients. 2019 Oct 2;11(10):2349. 
  8. Montelius C, Erlandsson D, Vitija E, Stenblom EL, Egecioglu E, Erlanson-Albertsson C. Body weight loss, reduced urge for palatable food and increased release of GLP-1 through daily supplementation with green-plant membranes for three months in overweight women. Appetite, 2014 Jun 81 (295-304).

Objavljeno 22.05.2021.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!