Najpopularniji detoksikacijski programi

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Pušenje, alkohol, nezdrava prehrana su čimbenici radi kojih se u konačnici ne osjećamo dobro. Također, loše utječu na naš izgled, zdravlje kože, kose, noktiju, ali i tjelesnu težinu. Kao što je po zimi prirodna želja za težom hranom, tako po ljeti uglavnom tijelo žudi za laganijom i osvježavajućom hranom.

Izbor određenih namirnica pomoći će nam da pokrenemo tijelo i izmjenu tvari u organizmu. Slijedi nekoliko detoksikacijskih programa koji vam mogu pomoći da se osjećate lakše i poletnije te malo odmorite tijelo.

10 dnevni program

Nazvan Master cleanse, bazira se na ispijanju limunade u kombinaciji s javorovim sirupom i kajenskim paprom. Obećava detoksikaciju tijela i rješavanje tih par kilograma viška. Uključuje tzv. trodnevni početni i završni dio.

Master cleanse

1. Korak – trodnevni pripremni period

Sastoji se od izbacivanja procesirane hrane. Dakle nema unosa nikakvih gotovih i polugotovih proizvoda. Većina takvih proizvoda sadrži razne konzervanse i pojačivače okusa. Također uključuje izbacivanje mliječnih proizvoda i mesa. Svodi se na unos svježih voćnih i povrtnih sokova, variva i juha. Uloga mu je priprema tijela na 10 dijetu, da bi se izbjegao veliki šok za organizam.

2. Korak – desetodnevno čišćenje organizma

Sljedećih 10 dana se ispija u kući pripravljena limunada po ovom receptu:

  • 2 jušne žlice iscijeđenog limunovog soka
  • 2 jušne žlice javorovog sirupa
  • 1/10 čajne žličice kajenskog papra u prahu
  • 250 ml filtrirane (ili prokuhane) vode

Javorov sirup je tu da malo ublaži kiselost i doda određenu količinu kalorija. Limunadu ispijate odmah nakon što je pripravljena i svaki put kad osjetite glad. Dnevno se ispija između 6-12 čaša ili više ako osjećate potrebu. Ovisno o potrebi se preporuča upotreba biljnih laksativa da pomogne pri pražnjenju crijeva.

3. Korak – trodnevni izlazni period

Svodi se na polagano uvođenje kompleksnije hrane da bi se probavni sustav i peristaltika ponovno pokrenule.

48 satni plan doktora Oz-a

Cilj je čišćenje bubrega, debelog crijeva i jetre uz pomoć plana koji uključuje ispijanje voćnih sokova i konzumacije zdravih namirnica.

Tijekom programa treba pratiti nekoliko osnovnih pravila:

  • nema unosa hrane nakon 19:00 sati,
  • opustite su u Epsom solnoj kupki (kupki sa solima magnezijevog sulfata - rastopite 500 g Epsom soli u nekoliko litara ključale vode i dodajte kupki. Opuštajte se 15 minuta i nemojte koristiti sapun, jer on ublažava učinak soli)
  • prije spavanja ispijte čaj od korijena maslačka

Čaj od korijena maslačka

Čaj se priprema tako da pomiješate 30 g suhog sa 60 g svježeg korijena maslačka i smjesu prelijte za 2,5 dl vode u koju ste stavili prstohvat soli. Nakon što je tekućina provrela, kuhajte na laganoj vatri još 20 minuta. Sadržaj zatim procijedite a čaj polagano ispijte.

Plan uključuje i šoping listu namirnica za period čišćenja: rižino i bademovo mlijeko, sokovi nara i ananasa, voda, začini (muškatni oraščić, morska sol, papar, kim, paprika, menta, origano i peršin), laneno te maslinovo ulje, kinoa i chia sjemenke te razno voće i povrće (đumbir, suhe šljive, ananas, kelj, limuni, borovnice, banane, crveni luk, celer, anis, šitake gljive, češnjak, kupus, kiselo zelje, jabuke, radič i grašak).

Sa stranica Dr. Oz-a dalje možete skinuti detaljne recepte za pripremu obroka kroz 48 satni plan čišćenja.

Većina ostalih planova za detoksikaciju koje ćete naći na netu traži od vas kupovinu cijelog seta suplemenata koji bi vam u tome pomogli. Cilj detoksikacije je izbacivanje toksina iz tijela: bubrega, jetre, kolona, limfe i slično i nakon toga unos hranjivih namirnica da bi se tijelo oporavilo. Detoksikacija se preporuča jednom godišnje i to ljudima koji osjećaju umor, alergije imaju iziritiranu kožu i slično.

Osim razno raznih unaprijed prepisanih planova možete i sami odraditi neki način čišćenja nakon kojeg ćete se jednostavno osjećati bolje. Izbacite alkohol ,cigarete, kofein i trans masti te prerađenu hranu i gotove i polugotove proizvode.

Slijedi još nekoliko ideja:

1. Jednostavan voćno – povrtni detox

Traje 2-3 dana i uključuje konzumaciju voća i povrća. Možete jesti sve svježe ili lagano kuhano povrće te sokove. Izbjegavajte dodavanje soli, šećera, maslaca ili nekih drugih začina.

Čaj od korijena maslačka

2. Smoothie detox

Traje tjedan dana. Smoothiji daju hranjive tvari ali ne opterećuju probavni sustav. Pripremaju se miksajući voće i razno povrće u blenderu. Osnovni recept sadrži čašu mlijeka (preporučljivo je sojino, rižino ili neko drugo mlijeko osim onog životinjskog porijekla), šalicu svježeg ili smrznutog voća te proteinski prašak ili razne klice, lanene sjemenke, vitamin C i slično.

3. Detoksikacija uz sokove

Traje 3-5 dana i nije preporučljiva osobama s većim kalorijskim potrebama. Svodi se na ispijanje voćnih i povrtnih sokova bez ikakvih dodataka. Osim sokova u obzir dolazi juha ili variva.

Smoothie od voća

4. Hipalergenski detox

Probavne smetnje mogu biti rezultat određenih namirnica koje našem organizmu ne odgovaraju. Izbacivanje čestih alergena ili intoleransa iz prehrane te ponovno lagano uvođenje i praćenje reakcije će nam pomoći odrediti koje namirnice bi trebali izbaciti iz prehrane ili konzumirati u manjim količinama.

Gluten, laktoza, jaja, kikiriki, soja i šećer su neke od namirnica. Nakon sedmodnevnog čišćenja postupno se uvodi jedna po jedna namirnica svakih nekoliko dana i prati reakcija tijela.

Zaključak

Svi detoksikacijski planovi obuhvaćaju izbacivanje hrane pune konzervansa, boja, aroma i pojačivača okusa te jako masne i teške hrane. Obično se preporučaju u proljeće ili ljeto kada tijelu paše laganija hrana.

Međutim, ono što je najbitnije, nakon bilo kakve detoksikacije, bitno je nastaviti s umjerenom, uravnoteženom i nutritivno bogatom hranom. Unos povrća svaki dan, umjereno konzumiranje alkohola, izbjegavanje cigareta, priprema hrane u vlastitom domu je nešto čime se trebate baviti cijeli život.

Detoksikacija je jedno privremeno osvježenje, a pravilna prehrana je način života. Ako se kvalitetno hranite i vježbate te brinete o sebi, detoksikacija neće pomoći. Ali, ako želite krenuti s nečim i trebate poticaj, detoksikacija može biti dobar uvod u promjene.

Prije početka morate imati na umu da se detoksikacija ne preporuča trudnicama ili ljudima ozbiljno narušenog zdravlja. Oni koji imaju povećane kalorijske potrebe također trebaju paziti na kalorijski unos.

Objavljeno 14.08.2017.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!