Deset supernamirnica koje će očuvati vaše zdravlje !

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Načinom prehrane možete očuvati dobro, popraviti narušeno zdravlje te usporiti proces starenja. Jedite zato lanene sjemenke, popijte čašu crnog vina i grickajte tamnu čokoladu.

Tamna čokolada smanjuje krvi tlak, crno vino je lijek za cirkulaciju, dok se lanenim sjemenkama uspješno usporava starenje, objašnjavaju na stranicama Vjesnika.

Ugledni britanski stručnjak za prehranu Michael van Straten objavio je novu knjigu Superfood, Superfast ( Superhrana, Superbrzo ), koja je odmah postala vrlo traženo štivo. Autor objašnjava kojim namirnicama dati prednost, te kako od njih pripremiti zdrave obroke. Ponajprije zato da bi tim načinom prehrane očuvali dobro i popravili narušeno zdravlje, te usporili proces starenja.

Pa da bi Michael van Straten u to uvjerio i podozrive zemljake, u svojoj posljednjoj od 20 dosad objavljenih knjiga o prehrani, upoznaje čitatelje s 10 supernamirnica koje bismo, zbog izuzetnog nutricionističkog sastava, trebali svakodnevno jesti.

Grahorice

Štite nas od srčanih bolesti, loše cirkulacije i raka crijeva, pa je preporučljivo svakodnevno pojesti šalicu grahorica. Iako se od njih uvriježeno pripremaju variva, juhe i salate, pokušajte ih pripremiti prema drukčijem receptu. Riječ je o jelu s vegetarijanskog jelovnika, a priprema se od aduki mahuna (azuki graha), patlidžana, paprika, tikvica, luka i rajčica.

Narezano povrće kuha se četrdeset minuta u malo vode, a kad omekša ocijedi se i prelije umakom od tamarija (soja umak), tri nasjeckana češnja češnjaka, dvije žlice orahova ulja, soka od limete i pola limuna. Da bi to jelo bilo boljeg okusa, još mu dodajte malo preprženih indijskih oraščića i narezanog korijandera.

Češnjak i luk

Zahvaljujući jedinstvenom sastavu, to je povrće odlična zaštita od srčanih bolesti i mogućeg rasta kolesterola. Zato se savjetuje svakog dana pojesti češanj češnjaka, a tijekom tjedna tri, četiri glavice luka. No ne uvijek kao sirovo povrće, nego i kao neobičan umak. Da biste ga pripremili, prepržite narezan češanj češnjaka i manju glavicu luka. Tako ćete za nekoliko minuta dobiti karameliziran umak slatkasta okusa.

Na narezan češnjak još možete doliti jogurt, u koji umiješajte žlicu maslinova ulja, žličicu vinskog octa i malo crnog papra. Nakon što te sastojke dobro izmiješate, netom pripravljen bijeli umak možete poslužiti. Višak narezanog češnjaka možete dodati narezanim ili naribanim krastavcima, koji s nekoliko listića mente, narezanog vlasca, curryja, ljutih papričica postaju salatom zanimljiva okusa.

Limun i limeta

Iako te vrste agruma imaju antikancerogeno djelovanje i lijek su u liječenju bolesti dišnog sustava, rijetko se koriste u pripremanju glavnih jela. Zato je krajnje vrijeme da steknete tu naviku. Dovoljno je da kupite odrezak od sabljarke ili ribe lista, posipate ih origanom, prelijete maslinovim uljem, te limetinim i limunovim sokom.

Na ribu stavite još dvije, tri kriške limuna, pa je prekrijte folijom i pecite 15 minuta u dobro zagrijanoj pećnici. Uz to, sok limuna i limete možete koristiti i kao sastojak ljekovitog napitka koji se pije ujutro. Da biste ga pripravili, morate naribati đumbir i umiješati ga u dva decilitra tople vode. Tom napitku dodajte sok od limete i limuna, te prstohvat cimeta i paprike.

Lanene sjemenke

Budući da su bogate omegom-3 izvrsna su zaštita od zloćudnih i srčanih bolesti. Zato su lanene sjemenke izvrstan nadomjestak ako na jelovniku nema ribe. No bez obzira na tu preporuku, trebali bismo svakodnevno pojesti žlicu, dvije tih sjemenki. Najbolje ih je ujutro kao dodatak pahuljicama umiješati u jogurt ili mlijeko, a za ručak ili večeru u salate. Iako se na tržištu nudi laneno ulje, nikad ga nemojte koristiti za kuhanje ili prženje.

Crno vino

Svakodnevno treba popiti čašu i tako organizam opskrbiti fenolom, odnosno antioksidansom koji nas učinkovito štiti od bolesti srca i cirkulacije. Uostalom, to odaju i rezultati nekoliko studija iz kojih je uočljivo da se redovitim ispijanjem crnog vina (više od čaše bilo bi previše!) za 30 posto smanjuju rizici od smrti uzrokovani srčanim bolestima. Iako se crno vino koristi i kao dodatak jelima, ipak ga je najbolje piti nakon glavnih obroka.

Tamna čokolada

Pravi je rudnik vitamina B, magnezija i željeza, pa ta namirnica pomaže pri rješavanju stresa i depresija, te još učinkovito snižava visok krvni tlak. Tamna čokolada odnedavno slovi i kao antioksidans, pa je više nego dobro svakodnevno pojesti pet dekagrama ili dvije, tri kockice čokolade koje sadrže 70 do 80 posto kakaa.

Šipak

Iako ga ubrajaju u jedno od najstarijih poznatih vrsta voća, ipak se dugo zanemarivalo na jelovniku. Tek kad se pročulo da sadrži bioflavonid - tvar koja čovjekov organizam štiti od raka - čak tri puta više od hvaljenog zelenog čaja i grožđa, postao je traženom namirnicom. Zato bi bilo idealno njegove koščice svakodnevno jesti, ali ništa se ne gubi i ako se zamijene čašom šipkova soka.

Crveni kupus

Kad liječnik dijagnosticira anemiju, dišne infekcije ili kožnu bolest, obično tim bolesnicima savjetuje jesti to povrće. No bez obzira na taj savjet, crveni kupus je i zdravima preporučljiva namirnica. Ponajprije zato što je bogat sumporom i željezom, a kao i brokula, korabica i cvjetača ima antikancerogeno djelovanje. Crveni kupus najbolje je jesti sirov i pripravljen na salatu začinjenu octom i uljem. Nutricionističke vrijednosti tog povrća doći će do izražaja i kad se poslužuje nariban sa zelenim i bijelom kupusom, ali uz dodatak luka, naribane mrkve i kisele jabuke.

Orasi

Riječ je o koštuničavom voću koje je izvor vrijednih masnih kiselina, poznatih kao omega-3. Uz to su postali cijenjeni antioksidans, koji pomaže da bolje pamtimo i brže izliječimo bolesti srca. To je razlog zašto svakog dana treba pojesti šaku očišćenih oraha, bez obzira na to jesu li sastojak slanim ili slatkim jelima. Tako, na primjer, narezane orahe ujutro umiješajte u pahuljice, dok nakon ručka s malo meda dodajte jogurtu i poslužite kao desert.

Đumbir

Potiče cirkulaciju, proširuje krvne žile i pravi je melem za bolesne zglobove. Iako je ljutog okusa, trebalo bi ga svakodnevno barem malo pojesti. I to ne samo naribanog kao dodatak azijskim specijalitetima ili ispiti čašu ljekovita napitka od đumbira. Ujutro se pije s dodatkom soka od mrkve, špinata i cikle, a neki ga narodi zovu "čistačem krvi". Sok od đumbira pije se i kao lijek protiv prehlade i mučnine. Dovoljno ga je naribati i s medom umiješati u toplu limunadu.

Objavljeno 06.10.2006.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!