
Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovine
Sve proizvode za ostvarenje svojih fitness ciljeva pronađi u:
Fitness.com.hr trgovinama u Zagrebu (Vrbani, Središće)
Najveća ponuda fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Ekskluzivna ponuda
329 kn 99 kn) na kompletan mjesečni program treninga za mršavljenje. Ograničena količina i broj dana!
Poremećaji u uzimanju hrane su ozbiljne, ali izlječive mentalne i fizičke bolesti koje su klasificirane kao formalna psihijatrijska stanja, a uključuju anoreksiju, bulimiju i druge nespecifične poremećaje. Pod nespedifičnim poremećajima podrazumijevamo pretjerano uzimanje bez izbacivanja hrane, rijetke epizode pretjeranog uzimanja i izbacivanja hrane, ponovljeno žvakanje i pljuvanje bez gutanja većih količina hrane i sl.
Povijesno i društveno gledano, poremećaji u uzimanju hrane najčešće pogađaju žene, no studije pokazuju da one pogađaju i muškarce te da taj broj iz godine u godinu raste. No, budući da se društveno te bolesti ne povezuje s muškarcima, u njihovom slučaju vrlo često ne dolazi do postavljanja dijagnoze, ali čak ni posjeta liječniku.
Studija koju su proveli Sangha i sur. pokazala je da postoji snažna stigmatizacija muškaraca s poremećajima prehrane jer se radi o „ženskim bolestima“, a upravo stigma, sram i izolacija često dovode do jako kasne dijagnoze ovih poremećaja kod muškaraca.
Prema podacima američke National Eating Disorders Association od troje oboljelih od nekog od poremećaja u uzimanju hrane, 1 je muškarac. Dakle, može se reći da su ove bolesti gotovo jednako učestale kod muškaraca i žena. Osim toga, studija koju su proveli Nagata i sur. pokazala je da čak 22% mladih muškaraca u svojim mladenačkim godinama imaju jednu vrstu poremećaja prehrane koji je povezan s prehranom s ciljem stjecanja mišićne mase.
Vrlo je čest slučaj mladića koji istovremeno počnu intenzivno i vrlo učestalo vježbati te jesti s ciljem stjecanja velike mišićne mase.
Faktori rizika
Studije pokazuju da postoje neke razlike između poremećaja u uzimanju hrane kod muškaraca i žena. Žene češće imaju anoreksiju ili bulimiju, dok muškarci puno češće podliježu pretjeranom uzimanju bez izbacivanja hrane.
Dok je samoizazvano povraćanje i uzimanje laksativa tipično za žene, pretjerano vježbanje i post su puno češći kod muškaraca. Također, kod žena s poremećajima u uzimanju hrane česte su promjene raspoloženja, kod muškaraca se najčešće bilježe anksioznost te poremećaji poput shizofrenije.
Liječenje poremećaja u uzimanju hrane
Američka National Eating Disorders Association ističe da upravo poremećaji u uzimanju hrane imaju najveću stopu smrtnosti od svih mentalnih bolesti te da je rizik od smrtnosti kod muškaraca veći nego kod žena s ovim poremećajima.
Također, što se ovi poremećaji dulje ne tretiraju, to će njihovo liječenje zahtijevati intenzivnije i dulje liječenje.
Stoga, roditelji, ako sumnjate da bi vaš sin mogao imati poremećaj u uzimanju hrane, nemojte zatvarati oči i misliti da su to „ženske bolesti“ već reagirajte što prije i potražite pomoć stručnjaka kako biste djetetu pomogli.
Reference:
- Nagata, JM, Murray, SB, Bibbins-Domingo, K, Garber, AK, Mitchison, D, Griffiths, S. Predictors of muscularity-oriented disordered eating behaviors in U.S. young adults: A prospective cohort study. Int J Eat Disord. 2019; 1– 9.
- Sangha S, Oliffe JL, Kelly MT, McCuaig F. Eating Disorders in Males: How Primary Care Providers Can Improve Recognition, Diagnosis, and Treatment. Am J Mens Health. 2019;13(3):1557988319857424. doi:10.1177/1557988319857424.
- Udo T, Grilo CM. Prevalence and Correlates of DSM-5-Defined Eating Disorders in a Nationally Representative Sample of U.S. Adults. Biol Psychiatry. 2018;84(5):345–354.
Objavljeno 24.09.2019.