Pogledaj najpopularnije kardio sprave za vježbanje

Kukovi i zdjelica

Činjenica je, da je danas teško naći čovjeka sa normalno pozicioniranim kukovima. Skoro svaki čovjek ima, manje ili više, dislocirane kosti kuka. Zbog takvih  kukova, dolazi do iskrviljenja kralježnice. Iskrivljenje kralježnice dolazi do promjena prvenstveno na diskovima (ne raspoređuje se dobro težina opterećenja na kralježnicu) a nakon toga i na druge strukture. Prvenstveno se tu misli na mišiće, veziva (zglobne ovojnice, tetive,), fasciju, zglobove a preko toga može doći i do disfunkcije pojednih unutarnjih organa koji su na ovaj ili onaj način povezani sa kralježnicom. Netko će tu vidjeti meridijane i energetske tokove dok će netko drugi vidjeti anatomsku i fiziološku povezanost. I jedan i drugi način je ispravan ako se pomogne pacijentu. Prvenstveno trebamo biti  zahvalni pacijentu što je uopće došao u naše ruke ali i oni sami moraju biti svjesni da terapeut nije čarobnjak koji će ispraviti njihove loše navike u jednom tretmanu za čim manju cijenu.
Kod divljih životinja na primjećujemo komplicirane bolesti kao kod ljudi. Kada ih stavimo u kavez (izoliramo ih prirodne sredine i njihovih prirodnih tokova) dobijamo razne bolesti. Uglavno je to razlog u nedovoljnom kretanju, ubijanju prirodnih instinkta koji su se razvijali tisućama godina, frekfentno hranjenje, pretjerana stimulacija okoline.... Slična stvar je i sa ljudima koji žive u zapadno tehnološko industrijskom svijetu ( na sreću to nismo mi  Laughing ). Imamo iste probleme kao i zatočene životinje (u jednu ruku to nije daleko od istine). Iako često znamo upirati prstom u Amerikance, Nijemce i ostale na njihov način života, kako su glupi, debeli , kako se loše hrane, kako svugdje idu autom itd.. Mi isto lagano kopiramo njihov obrazac.
Svi ovi problemi počinju puno ranije nego što se zapravo pojave. Evo primjer  djeca koja  idu u školu: nose preteške torbe, sjede po više sati dnevno, tjelesni odgoj je ne adekvatan (2 puta tjedno sa nastavnikom kojem se to ne da raditi),stolice i stolovi ne odgovaraju ergonomskim standardima,  loša prehrana (kvazi sendiči čija je baza prvenstveno loša salama, grickalice, tekuće kalorije tj. razni gazirani i kao voćni napitci, pizza cutovi..), tenisice koje prate modu a ne funkciju.... sportske aktivnosti usmjerene na rezultat a ne na zdravstveno odgojnu komponentu. Već se tu počinje stvarati dobra podloga za disfunkciju i lošu raspoređenost težine na oba kuka. Djeca rastu na očigled Laughing. Ako im u tom njihovom rastu dajemo loše stimulanse (vanjske i unutarnje) ona se neće razvijati na kavlitetan način. Pogledajte koliko ima preosjetljivosti, alergija, pretilosti, ravnih stopala, lošeg držanja kod djece. Sve više i više. Moja generacija (1977) je već sada pogođena problemima sa kralježnicom a nismo imali ove“ uvjete“ koje danas imaju. Sve ovo pišem da upozorima na raspoređenost težine cijelog tijela. Kada težina centra tijela počinje da se naginje previše na lijevo ili desno to nije dobro. Tijelo to mora kompenzirati jer ono hoće uvijek biti u centru. Tako mu je najlakše funkcionirati. Razlika u statičkom opterećenju na obe noge ne bi trebala prelaziti 2 kile ili 10% polovice ukupne težine čovjeka. Ako se počnu događati veće oscilacije može doći i uglavnom dolazi do oboljenja koja se povezana sa unutarnijm organima.
Osobno sam ima prilike raditi sa ljudima koji su imali razliku od 6 Kg pri njihovj težini od 60 Kg.
Osim pritiska na kralježnicu i kompenzacije okolnog strukturalnog i vezivnog tkiva dolazi ido poremećaja tlaka u cirkulaciji, povećanog pritiska na jetru, slezenu, plućno krilo, dio crijeva bilo tanko ili debelo crijevo...(ovisi gdje je opterećenje veće)
Kod čovjeka bi obe noge trebale biti iste dužine (možda manja skraćenost primarne noge), ruke iste dužine, ramena u istoj liniji i zdjelica u istoj liniji. To bi bilo idealno ali 95% ljudi nije baš idealno cantrirano.
Evo kako možete izmjeriti raspoređenost svoje težine a i težine svojih ukućana (u statici). Ovo vam može biti zabava za cijelu obitelj Foot in mouth.Od opreme vam treba vaga (mehanička sa kazaljkama je bolja ; dvije bi bile idealne), papir, olovka i partner.
Prvo izmjerite svoju težinu te je zapišite na papir. Ako imate dvije vage biti će lakše a ako ne onda nađite nešto iste visine kao vaga (knjige naprimjer). Sa dvije vage jednostavno stanete na njih ali ne smijete gledati u kazaljke. Poanta je da ne pokušavate kompenzirati mogući disbalans. Sa jednom vagom izmjerite jednu pa drugu nogu. Neka partner zapiše vrijednosti. Sa klijentima ja to napravim 3 puta pa dobijem neku srednju vrijednost. Ovo je neki pokazatelj opterećenosti noge tj. na koju stranu je veća težina. Ima još par jako jednostavnih stvari koje se mogu lako izvesti . Pogledajte đonove svojih cipela/tenisica  (u kojima provodite najviše vremena) te pokušajte izbrojati na koju stranu više žvačete Wink
Sve su to sitnice ali kada se ponavljaju jako dugo na isti način onda mogu dovesti a i dovode do disbalansa .

Objavljeno 14.02.2012.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!

Ostali postovi

Postoji0komentara na ovu temu

Komentiraj ovu temu

Samo registrirani korisnici mogu ostavljati komentare. Registracija je besplatna.
Registracija

Ostali postovi

Postoji0komentara na ovu temu

Komentiraj ovu temu

Samo registrirani korisnici mogu ostavljati komentare. Registracija je besplatna.
Registracija