New Posts New Posts RSS Feed - Zglobovi
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Zglobovi

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
emilio View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 12 Prosinac 2006
Location: Sweden
Status: Offline
Points: 662
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emilio Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Zglobovi
    Posted: 27 Ožujak 2007 at 11:31

 jako kompleksne formacije,,,mjesta u tijelu gdej se spajaju ,dvije ili vise kostiju...

obicno su ojacane jakim fiboroznim trakama -ligamentima i kao to da su oblozeni sa -BURZOM-kesastom tvorevinom koja cuva i podmazuje zglobove.....

                           RAME

Zglob koji se sastoji iz zglobne casicekoja je dio SKAPULE(lopatice) i zglobne glave koja je dio HUMERUSA(ramene kosti)....................

vrlo blizo ramenog zgloba nalazi se zglob skapule i klavikule(kljucne kosti),,ovaj zglob je cesto mjesto DOSLOKACIJA(uganuca)...................

zglob ramena drze misici ROTATORI,,,njihova uloga je da pored unutarnje i spoljne rotacije u ovom kuglastom zglobu osiguraju da glava HUMERUSA neziadje iz casice.............ouva cetiri misica imaju ulogu dizanja ruke iznad glave...

najcesce povrede su na misicu suprasaintus koji se nalazi iza gornje i prednje strane zgloba ramena (u dubini).....pored misica i brojni ligamenti drze zglob u ravnom polozaju...

pored njih postoji i prstenasto tkivo (labrum)oko zgloba cija je uloga takodje da sprijecava dislokaciju ili iscescenje a moze doci i do upale zgloba(artritisa)

SIMPTOMI.............

     BOL -moze biti uslijed povrijede misica ili upale zgloba..............ako je u pitanju misic onda boli na dodir dok upala zgloba boli pri pokretu...

SLABOST RAMENA--misic ramena su najcesce uzrocnici bola u ramenu i nemogucnosti podizanja ruke iznad glave

ISKAKANJE RAMENA ili KLIK prilikom pokreta--- povreda misica ,ostecenje hrskavice, amoze biti i nestabilnost ovoga zgloba

UKOCENOST-zbog ogranicenosti pokreta usled bolova moze doci do nagomilavanja kozinog tkiva sto daje ukocenost ramena,,,,,,ukocenost moze nastati kao i upala zgloba ili artritisa

 

Back to Top
emilio View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 12 Prosinac 2006
Location: Sweden
Status: Offline
Points: 662
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emilio Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2007 at 11:34
 neznam da li su ovakve stvari zanimljive...... ????????????
Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2007 at 11:52
Pa je, ima dosta strucnih rijeci , a ja se bas ne razumijem toliko, ali dobro je i to znat 
Back to Top
©ime View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ©ime Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2007 at 17:15
Originally posted by emilio emilio wrote:

 neznam da li su ovakve stvari zanimljive...... ????????????





naravno da je... samo malo formatiraj tekst, ovako je zbrda-zdola, nije bas citljivo...
Back to Top
fitnessHr View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 238
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitnessHr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2007 at 17:26

 Ovo su prilicno opceniti tekstovi i ne treba ih shvacati doslovno a ima i nekih

pogresaka npr. Dislokacija ramena nije uganuce nego luksacija ili iscasenje

odnosno najteza ozljeda zgloba u kojoj je doslo do odvajanja konveksnog i

konkavnog tkiva. Iako smatram da su ovakvi tekstovi dobri za edukaciju ljud

i moze biti vrlo opasno ako ljudi na osnovi ovakvih tekstova pocnu sami sebi

postavljati dijagnoze. Soriy mozda sam malo zakomplicirao ali mislim da za svaku

povredu pogotovo ramena treba pregled strucnjaka.

Back to Top
emilio View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 12 Prosinac 2006
Location: Sweden
Status: Offline
Points: 662
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emilio Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2007 at 19:01
Originally posted by fitnessHr fitnessHr wrote:

 Ovo su prilicno opceniti tekstovi i ne treba ih shvacati doslovno a ima i nekih

pogresaka npr. Dislokacija ramena nije uganuce nego luksacija ili iscasenje

odnosno najteza ozljeda zgloba u kojoj je doslo do odvajanja konveksnog i

konkavnog tkiva. Iako smatram da su ovakvi tekstovi dobri za edukaciju ljud

i moze biti vrlo opasno ako ljudi na osnovi ovakvih tekstova pocnu sami sebi

postavljati dijagnoze. Soriy mozda sam malo zakomplicirao ali mislim da za svaku

povredu pogotovo ramena treba pregled strucnjaka.

 

 

        Oprosti, ja nigdje nevidim gresku, osim sto sam napisao DOSLOKACIJA umjesto dislokacija(engleski naziv --dislocation ,join dislocation)(latinski -luxatio) ......USTVARI RIJECI DISLOKACIJA I LUKSACIJA ZNACE ISTO...ja sam imao jednu ozljedu ramena koja se zove HABITUALNA LUKSACIJA...........(Kronicno ili vise puta ponavljano iscasenje koje nastaje pri normalnim pokretima kao i pri manjim traumama,,,najcesce su zahvaceni PATELA (casica) i rameni zglob(articuli humeri)

 

luksacija ili iscasenje je gubitak medjusobnog kontakat dva zglobna tijela.....djelimicno doticanje ili dodirivanje ta dva zglobna tijela zove se SUBLUKSACIJA......Hvala

     

Edited by emilio
Back to Top
fitnessHr View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 238
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitnessHr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2007 at 21:57
 Sory Emilio mislio sam da si pobrkao dislokaciju sa uganucem posto u tekstu pise dislokacija (uganuce)
Back to Top
emilio View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 12 Prosinac 2006
Location: Sweden
Status: Offline
Points: 662
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emilio Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2007 at 09:48

                                                KOLJENO

Najslozeniji zglob u ljudskom tijelu koji omogucuje savijanje noge.....zglob koji jako cesto stradava...

 Koljeno pri uspravnom stanju ili stavu nosi negdje oko 70% tjelesne tezine a dok pri savijenom stanju ili savijenim nogama nosi 90% nase tezine,,,,s obzirom da ima jednostavan pokret fleksije mora isto da osigura nepomijeranje u drugim smjerovima typ ,nastranu i´nazad....Fleksija koljena je aktivno moguca do š35 a pasivno do š60 stepeni....raspon izmedju š35 i š60 stepeni naziva se--MRTVI MISICNI PROSTOR--.........

EKSTANZIJA( koljena aktivno  do 0 a pasivno,hiper ekstanzija je moguca  do 5 stepeni......

  koljeno je sastavljeno iz tri kosti BUTNE (FEMURA )  zatim POTKOLJENE (TIBIJA) i CASICE (PATELELE)..................

Izmedju potkoljena i butne kosti nalaze se dva jastucica -MENISKUSI- i dva ukrstena ligamenta.....slabe tacke su bas ovi meksi elementi ,,meniskus i ligamenti..

 

Edited by emilio
Back to Top
emilio View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 12 Prosinac 2006
Location: Sweden
Status: Offline
Points: 662
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emilio Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2007 at 10:13

                              MENISKUSI

Polukruzno fibrozno -hrskavicave strukture koje leze na gornjoj ravnoj povrsini potkoljene kosti....imamo spoljasnji (lateralni koji je pokretljiviji i pokriva vecu povrsinu) meniskus i unutarnji(medijalni).............

oba su satavljena pretezno od kolagena (60-70%) imanjim dijelom od nekolagenih proteina i najmanje od elastina............fiborozna vlakana su rasporedjena kruzno i zvijezdasto tako da amortizirajustaticko opterecenje(kruzni)i pokret (zvijezdasti)

bez meniskusa tezina tijela se neravnomjerno rasporedjuje po zglobovima butne i potkoljene kosti sto dovodi do trosenja hrskavice a i do upale zgloba (artritisa)

najcesce povrijede meniskusa dolaze usljed naglog pokreta i velike sile.......

najcesci nacin takozvanog traumatskog ostecenja meniskusa nastaje kad se savijeno koljeno uvrne,,,u takvim slucajevima cesto strada i prednji ukrsteni ligament i unutarnji(kolateralni<)ligament.........

to vam je u nogometu onaj udarac sa strane...

SIMPTOMI---

Bol u koljenu

otok koljena

bol pri pritisku na meniskus

nemogucnost pokreta u koljenom zglobu....

 

Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2007 at 12:04
Da, ove osnovne stvari o koljenu je uvijek dobro znati, iako ces opet morat ic kod fizioterapeuta ako te nesto boli, ali dobro je znati kako nam je gradjeno koljeno i neki ostali zglobovi u tijelu 
Back to Top
laac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 27 Kolovoz 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 25
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote laac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Listopad 2007 at 22:13
eo ovako... idem u teretanu 2 i pol mjeseca...sve je bilo OK do prije 2 dana kad sam primijetio da u lijevom ramenu osjetim blago ISKAKANJE ili ti ga KLIK...
rame  me znam malo zabolit ali nikakva jaca bol osim kod duzih opterecenja (nosenje pune naprtnjace knjiga ) ...sto mi se dogadjalo i prije...

e sad me zanima da li mi netko moze dat neki dobar savjet u svezi toga ( kako da se oporavim, da li da nastavim s treningom, koje misicne skupine mogu radit...) ?

hvala
the mystery of life isn't problem to solve but reality to experience.
Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Listopad 2007 at 10:50

 Uh, bolje da ti ja ne dajem savjete!

Ovako, kad sam se ja ozljedila mislila sam "malo mirovanja i to ce proci". Jucer sam bila kod dr koja mi je rekla da sam trebala odmah doci jer kod mladih to sve brzo zarasta i na kraju se ne vidi sta je zapravo bilo, zato ODMAH TRCI DOKTORU!

 

Edited by Theia
Back to Top
laac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 27 Kolovoz 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 25
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote laac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Listopad 2007 at 14:01
I sta ti je doktorica rekla/preporucila za ozdravljenje ?  
the mystery of life isn't problem to solve but reality to experience.
Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Listopad 2007 at 16:22

 Dr opce prakse tako da nista....

Dobila sam uputnicu za traumatologiju, a nakon toga idem ortopedu. Uglavnom, nemoj se zezati kao ja, odi dok ti je jos svjeze.

Back to Top
The Dario View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 04 Rujan 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 40
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Dario Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Studeni 2007 at 10:14
Originally posted by emilio emilio wrote:

 neznam da li su ovakve stvari zanimljive...... ????????????



emilio, i vise nego zanimljive
Back to Top
laac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 27 Kolovoz 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 25
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote laac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Studeni 2007 at 18:33
poslushao sam savjet forumashice i otishao kod doktorice opche prakse koja me naravno uputila na traumatologiju snimat oshtecheno rame.
Chitavo snimanje i pregled trajali su nekih sat i pol...
Na kraju sam dobio jednostavnu dijagnozu da mi je istegnut ligament u ramenu i da je potrebno mirovanje...
sutra josh moram ich kod doktorice opce prakse po neku kremicu za to, da brze prodje :D

the mystery of life isn't problem to solve but reality to experience.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.