New Posts New Posts RSS Feed - Važnost istezanja mišica
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Važnost istezanja mišica

 Post Reply Post Reply
Author
tyros View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2010
Location: F.Benning/Bragg
Status: Offline
Points: 265
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tyros Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Važnost istezanja mišica
    Posted: 30 Rujan 2010 at 13:42
Zanima me dakle zbog cega je bitno pravilno istezanje mišica poslije treninga, šta se tu dešava? Imam hrpu nacina istezanja i dok to sve obavim prođe š0min što me umara..
Back to Top
®iga View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Kolovoz 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ®iga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Rujan 2010 at 14:04
T i p o v i   i s t e z a n j a

Staticko istezanje

Staticko istezanje je tip istezanja gdje mišic postepeno dovodite u raspon do mjere kada osjetite blago istezanje mišica, a zatim ga zadržavate do nekih š0 do 30 sekundi. Ako postoje osjecaji boli ili nelagode raspone istezanja treba smanjiti kako bi se sprijecilo prekomjerno istezanje i oštecenja mišica.

Dinamicko istezanje

Dinamicko istezanje je zamjena za staticno istezanje u procesu zagrijavanja prije treninga ili aktivnosti i predstavlja skupinu pokreta koji su tipicni za vecinu sportova, ali se i mogu prilagoditi određenim sportovima. Dinamicko istezanje ukljucuje mišic u cijeli raspon pokreta, pocinjujuci sa malim rasponom i postepenim povecanjem raspona i brzine. Sastoji se od kontroliranih pokreta koji se nreplaze normalan raspon pokreta. Ukoliko dođe do prekoracenja tog raspona, onda možemo govoriti o blasitickom istezanju. Broj ponavljanja se izvodi do pojave osjeca umora, prosjecno nekih 8 do š2 ponavljanja.

Balisticko istezanje

Radi se o jako agresivnom istezanju gdje se mišici dovode do svojih granica i pokušavaju istegnuti pokretima izvan prirodnog raspona. Ova vrsta istezanje se rijetko preporucuje zbog mogucih povreda i nema bolji efekat istezanja od drugih, sigurnijih metoda, poput PNF ili aktivnog istezanja.

Pasivno istezanje

Radi se o istezanju koje se izvodi uz pomoc partnera ili nekog drugoh pomocnog sredstva. Istezanje sa partnerom se obicno koristi za istezanje donjeg dijela leđa i zadnje lože natkoljenice.

Izometrijsko istezanje

Izometrijsko istezanje je vrsta statickog istezanja gdje zapravo ne dolazi do pomjeranja zglobova,  ali ipak dolazi do istezanja je postoji antagonisticka sila ili otpor. Tipican primjer je guranje nekog nepomicnog objekta bez ikakvih pokreta.

Redoslijed istezanja

Preporucuje se istezanje mišica koji su sinergisti  u vecini pokreta istezanja, jer ce pružati manji otpor prilikom istezanja primarnih mišica.

Strucnjaci savjetuju da se istežete prema slijedecem rasporedu:

š.    gornji i donji dio leđa
2.    bocne strane trupa
3.    Stražnjica
4.    natkoljenice i prepone
5.    listovi i lože
6.    prednja strana potkoljenice
7.    kvadriceps
8.    ruke
9.    grudi


Dakle kao prvo, to je najbolje vrijeme za sprijecavanje ozljeda, a kao drugo, to je najbolji nacin za povecanje fleksibilnosti tijela. Prethodno spomenute zanstvene studije naglasavaju da se istezanjem nakon treniranja znatno smanjuju sanse za ozljede uzrokovane tim istim  treningom. Ja cvrsto vjerujem u to. Post-workout istezanje je takodjer pravi trenutak da se istegne ozlijedjeno mjesto

Life is like riding a bicycle - in order to keep your balance, you must keep moving. ~ Albert Einstein
Back to Top
zmaj View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak


Joined: 19 Ožujak 2009
Location: Trogir
Status: Offline
Points: 3429
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zmaj Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Rujan 2010 at 23:11
 ja recimo ne istezen se bas,nekad tu i tamo malo ugl. ne preumoran nakon treninga buden da jos i to radin
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Rujan 2010 at 23:12
Originally posted by zmaj zmaj wrote:

 ja recimo ne istezen se bas,nekad tu i tamo malo ugl. ne preumoran nakon treninga buden da jos i to radin


Istezanje bar ne oduzima puno vremena i snage.
Taman se sitno odmaraš i ohladiš prije polaska kuci.
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Listopad 2010 at 03:06

Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Originally posted by zmaj zmaj wrote:

 ja recimo ne istezen se bas,nekad tu i tamo malo ugl. ne preumoran nakon treninga buden da jos i to radin


Istezanje bar ne oduzima puno vremena i snage.
Taman se sitno odmaraš i ohladiš prije polaska kuci.
 

to je to zoki

ne kontam kak vas to može umorit? meni to još super dođe i ono maltene jedva cekam pred kraj treninga da se istegnem a "oduzme" mi svega 5-š0min. Na istezanju se zapravo odmaraš, opuštaš, dolaziš k sebi.

Treba se i znat istezat na kraju treninga, al dobro dođe i po osjecaju ak imaš više iskustva.

Ne istegnem se dobro na treningu il se uopce ne istegnem, vec osjecam loše promjene tokom dana i dan nakon.

Back to Top
®iga View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Kolovoz 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ®iga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Listopad 2010 at 12:22
tko se ne rastegne Thorn ga nategne
Life is like riding a bicycle - in order to keep your balance, you must keep moving. ~ Albert Einstein
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Listopad 2010 at 12:35

Originally posted by Žiga Žiga wrote:

tko se ne rastegne Thorn ga nategne
 

Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Listopad 2010 at 09:25
Originally posted by Žiga Žiga wrote:

tko se ne rastegne Thorn ga nategne





Kvragu, ja se istežem baš svaki put!

Da, stvarno ne znam kako možete bez istezanja...? Meni je to super, nakon treninga, kad si zagrijan, sve ide tako lako! mmmmm......
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.