New Posts New Posts RSS Feed - Crossfit
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Crossfit

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Crossfit
    Posted: 17 Prosinac 2013 at 12:26
Iver, cini mi se da se slažemo oko vecine toga, pa necu dalje duljiti s tom temom koja je, uostalom offtopic ovdje :) Samo da spomenem da si mi jednom napisao kako su RKC/SFG instruktori "samo" ucitelji pokreta. I u tome se slažem s tobom i cak mislim da je to dobra stvar. Sam pokret je ono što je najvažnije. Džaba ti i najbolji program koji je dizajniran iskljucivo za tvoje potrebe, ako pokret nije dobar. Certificiranje za mene nije kraj, nego tek pocetak ucenja. Ono što te može usmjeriti na pravi put. Anatomija, nutricionizam, fizioterapija, medicina...sve su to podrucja u koja dobar trener mora uci ako želi biti zaista kompetentan, i slažem se da bi i to na neki nacin valjalo testirati, ali mislim da na jednom relativno kratkom licenciranju jednostavno nema vremena za tako široke teme. I ovako imam osjecaj da se ne SFG-u ne stigne otici dovoljno duboko i detaljno, a obradjuje se samo 6 vježbi ;)

Da se vratim na temu Crossfita, evo jedan citat od kolege amerikanca koji je licenciran na više strana, pa i u Crossfitu. Ovo mi je u glavi cijelo vrijeme, ali nikako da nadjem prave rijeci...i onda procitam ovo:

"What a lot of people don't realize is that CrossFit, like it or not, or agree with it or not, is a sport. It has rules, and people compete for a living, and CrossFit athletes need to get better at their sport within its parameters. In this sense, asking what someone thinks about CrossFit is like asking what someone thinks about basketball, football, or badminton. So I think a lot of trainers/strength coaches don't realize that it's a sport to begin with.

On the other hand, I think a lot of CrossFitters don't realize that CrossFit itself is not a "proper" strength & conditioning program. The workouts are often strung together in a way that is not progressive, and often unsafe. I think for the most part, most professional CrossFitters don't get better at CrossFit by CrossFitting; they follow proper periodization models, recovery days, etc etc."


Da, da...cisto sumnjam da se Lacee Kovacs za natjecanje sprema izvodeci wodove sa 120% 2 pta na dan ;)
Back to Top
avangarde View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2012
Location: Osijek
Status: Offline
Points: 4028
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote avangarde Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Prosinac 2013 at 11:43
Originally posted by iver iver wrote:

Mada je kod nas tako u vecini profesija,ne samo fitnessu na žalost, cast iznimkama


ovo je nažalost najveca istina
cookies are for pussies
Back to Top
White_Insane View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 07 Travanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1065
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote White_Insane Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Prosinac 2013 at 10:45
Vecina crossfit treninga se po meni može odraditi u bilo kojoj teretani, skineš wod pogledaš vježbe, vidiš jel znaš tehniku ako ne ponoviš, odabereš po potrebi manju kilažu ako ti nešto ne odgovara i kreneš. jedino što bi trebalo pogoditi vrijeme u gymu kada nema nikoga :)
Life is a journey full of adventures !!
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Prosinac 2013 at 00:16
Saša, izgleda da ce se vrijeme pokvariti, naime i ja se slažem sa ovim što si napisao :) Ne bih ni za sebe rekao da sam srucnjak za kbell, mada sam par mjeseci odlazio na instrukcije i pripreme za RKC, kod raznih instruktora(prvo odradio sa jednim, pa onda slijedeci), jednostavno sam dovoljno kompliciran da volim uciti sa više strana, svatko mi je "prodao" neke nove finese. Jest, od majstora se uci, od više majstora još više :) Slažem je da je poznavanje pokreta tj vježbanja sa doticnom spravom osnova i uvjet, a i sam sam vidjeo poznate iskusne(15-20god.u poslu) trenere KIF-ovce koji treniraju ljude sa kbellom, a niti sami npr kod clean-a nisu znali što sa laktom, kod snatcha tehniku rotiranja, kod swinga rad kukova, a kamoli da ljudima objasne pokret i navedu ih na pravilno. Takvi u mojim ocima odmah izgube kredibilitet u svim podrucjima, ne vjerujem im više ni za biceps pregib. To mi je toliko nepojmljivo kao da sam iz drugog svijeta. Bez obzira na moje godine i što nemam namjeru više nikoga trenirati, nema tjedna da nešto novo ne naucim, bilo o izvodjenju nekog pokreta ili biomehanici, ili prilagodbi tog pokreta razlicitim ljudima. Ali da se vrijeme ipak ne pokvari, o certifikatima se samo djelomicno slažem, naime, da, potrebni su, ali ja bih tražio puno više, ne samo pokret i test izdržljivosti ili snage, no svjestam sam da bi to smanjilo prodaju i usporilo popularizaciju, bilo cega, ne samo kbella. Kao da bi trener olimpijskih dizaca stari Rigert trebao dizati više nego oni koje priprema. Priznajem i to, da više ima RKc-a koji dobro poznaju pokret kbellom, nego gym instruktora koji znaju najobicniji potisak iznad glave,ma lupetam - kakav potisak-ni najobicniji cucanj, ali to ide na sramotu ovih drugih i citave profesije. Mada je kod nas tako u vecini profesija,ne samo fitnessu na žalost, cast iznimkama. No, završimo sa temom, nece ti ostati vremena za rad sa klijentima, sretno.
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Prosinac 2013 at 22:26
Iver, u potpunosti se slažem s tobom vezano za nekorektni marketing. Ne volim hype.

"Moj izbor za vježbanje? Od svega pomalo kad treba,i utezi i kbell i sprave i trx i rope training i bicikl i conept2, i technogym kinesis"
U ovome ja vidim vrijednost licenciranja za svaku pojedinu"vještinu" koju zahtijeva gotovo svaki od navedenih alata. Imao sam prilike vidjeti mnoge kineziologe koji o ketlebellu nisu imali pojma. Unatoc godinama iskustva u radu s utezima, završenom ispitu anatomije i brojnim drugim prednostima kineziloškog fakulteta nisu bili u stanju izvesti pošten swing. Zato postoji certificiranje. Svaki fakultet je odlicna stvar i znanja nikad dosta, ali ponekad se dogodi efekt da ljudi tamo probaju puno toga i u nicemu ne postanu zaista dobri. Ako me zanima kettlebell, idem kod majstora kettlebela...isto bih napravio da me zanima Judo, karate ili olimpijsko dizanje. Ako je majstor uz to još i kineziolog - odlicno ;)
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Prosinac 2013 at 17:02
Saša, ja apsolutno ništa nemam protiv kettlebella i vježbanja kbellom. I hrpi ljudi sam i rekao, ili napisao da je KETLLEBELL ODLICNA STVARCICA UKOLIKO SE POKLAPA SA NECIJIM CILJEVIMA, ima prednosti i mana kao i sve drugo. Nemam ništa ni protiv promocije, sve dok po mojoj subjektivnoj procjeni ne predje neku granicu. Ono što me jako smeta, je hrpi neinformiranih naivaca prodavati netocne i selektivne informacije da bi im se izvukao novac. I, da naravno, slažem se da svi to rade, ali to ne znaci da se po tom pitanju uopce sa necim slažem, kad je u pitanju izvlacanje novaca od neinformiranih, onda sam protiv svega toga, bila to knjiga kako postati miljunaš, kako dobiti 10kg mišica ili izgubiti xx masnog tkiva u mjesec dana, ili južnoamericke trave-voca koja lijeci sve, od raka do... Video sam hrpu beznadnih izgubljenih ljudi kojima je to radjeno, i muka mi je od takvih stvari. I osobno znam hrpu ljudi kojima je vježbanje pomoglo od ramena preko kralježnice, kukova, koljena, itd, pa ne sumnjam da je i tebi kbell pomogao, nemam ništa protiv da je neciji izbor bilo što... I Lakatoša cijenim kao simpaticnu osobu, no isto zna zastraniti u reklami Primal Move-a i nekim tvrdnjama... Promocija i nabrajanje dobrih strana necega je jedno, a npr staviti fotku olimp.pobjednika sa bilo kojom spravom koju je jednom u životu probao pa reci koliko mu je to pomoglo u sportu je drugo...Pa su procvjetala i istraživanja koja tvrde da je nešto najbolje za ne znam što sve, tim znanstvenicima bi titulu trebalo uzeti jer su prodane duše. Znam da je u svim podrucjima života tako danas, od tehnike, lijecenja, prehrane, ali ce me to smetati dok svijet ne uvede kodeks etickog marketinga. Moj izbor za vježbanje? Od svega pomalo kad treba,i utezi i kbell i sprave i trx i rope training i bicikl i conept2, i technogym kinesis koji je netko popljuvao ali po meni rijetko koja sprava može toliko dobro utjecati na neurološki sistem, integraciju fascije, itd... Za crossfit sam rekao što mislim, još sam zaboravio dodati da je i to genijalno od Glassmana kako je od bazicnih kondicijskih priprema napravio sport, prodaje licence kao halvu, a bio bih zloban kad bi dodao da je to za sportaše koji osim atributa za tjelesnu kondiciju nemaju drugo(ne mislim tako, ali je bilo u ideji i toga). Sretno u tvom izboru, u svakom slucaju se slažem da je bolje nešto raditi dobro, nego se baviti svacim srednježalosno... A vecini udruženja za certifikaciju(osim NSCA, ACSM, možda Idea...) gadno zamjeram da dijeli papire za trenera(za grdnu lovu naravno), a uopce ih ne zanima što ljudi znaju o anatomiji, kardiovaskularnom sutavu, funkcioniranju tijela, pa cak ni pružanju prve pomoci. Imaš pravo, jesam protiv svega takvoga, ali mi je drago da nas ima puno takvih, pa i dobar dio profesora sa Kineziološkog fakulteta, pa nisam naivni bedasti Don Quijote ... Mada mi je jasno da je borba protiv odlicne psihologije marketinga u korist zdravog razuma unaprijed izgubljeno vrijeme, no bar netko ce shvatiti. Još se samo u pokret Herba...moram uclanit :(   Pozdrav i poštovanje i tebi, što ne znaci da se koji put necemo prepirati :)

Edited by iver - 15 Prosinac 2013 at 17:05
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Prosinac 2013 at 00:08
Iver, samo kratki osvrt na tvoju primjedbu i paralelu s marketingom i kettlebellom. Ne vidim nikakav problem u tome da netko promovira svoj posao. To na neki nacin radiš i ti. Iako ne znam cime se sve konkretno služiš u treniranju drugih, na neki se nacin iz tvojih postova može iscitati da imaš primjedbu na ama baš sve i da jedino tvoj rad ima smisla.

Ketllebell, kettlebell, kettlebell. Volim kettlebell i promoviram ga kao sredstvo rekreacije/fizicke pripreme/štagod jer smatram da je odlican za tu svrhu. Da ne mislim, ne bih se time bavio. Promoviram kettlebell jer se njime i ja služim, gotovo iskljucivo. Ne može iskrenije i poštenije od toga. Živim ono što drugima promoviram. Zaista, ne može poštenije. Ako lažem druge, lažem i sebe. Jer, svaku grešku koju sam nekad radio na drugima, radio sam i na sebi. Bit ce ih još. Dotada, dok ne spoznam gdje sve griješim, radit cu onako kako znam i promovirat cu ono što volim i u cemu vidim vrijednost. Nema govora o tome da je kettlebell jedino što vrijedi, ali mene je preporodio, doslovno izlijecio i održao na okupu ono malo lumbalne kralješnice što se raštrkalo po donjem dijelu ledja. Bilo je i ozlijeda, ali za njih sam si sam kriv (trenirao sam po principima Crossfita - više je bolje :)) Ne kažem da se to slicno ne može postici i sa bucicom, ali moj je alat kbell i s njim baratam najbolje.

S poštovanjem,
Saša
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Prosinac 2013 at 23:41
Na žalost, Crossfit se radi kako se radi - uglavnom loše. To nije problem samo Crossfita kao programa/sustava/sporta, vec i samih trenera koji ga rade na ovaj nacin. Najveca zamjerka ide na racun marketinga koji nam govori da je sasvim ok, dapace, poželjno ispustiti dušu na svakom treningu.
Realno, takve stvari se dogadjaju i van Crossfita.

Iako zaista nisam naklonjen Crossfitu i imam svoje argumente zašto je to tako, moram postaviti jedno pitanje. Što je to u Crossfitu toliko drugacije od ostalih sportova/rekreativnih aktivnosti po cemu ispada toliko negativan u odnosu na njih?
Back to Top
Mjauk View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Sijecanj 2012
Status: Offline
Points: 184
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mjauk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Prosinac 2013 at 19:42
Ovo je perfektno sto se tice skleka,a ona...pihh
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Prosinac 2013 at 10:16
Nemam što nadodati :)
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Prosinac 2013 at 00:47
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

Ne postam ovo zbog hejta ( mislim d aje crossfit ideja fantasticna) nego da potaknem raspravu malo. Što mislite zašto sam to rekao? koji su moguci nedostatci crossfita a koje prednosti?


jest, ideja je bila fantasticna za zaraditi lovu. Vjerojatno se slažemo da su bazicne kondicijske pripreme u vecini sportova jednako ili još više multidisciplinirane kao u crossfitu,tisucama godina, od borilackih sportova pa danas do motociklizma. Glassman je inteligentno primijeti rupu i tromost fitness industrije, koja je mislila da svi žele ili biti mišicavi ili tanki, pa je lijepo uzeo lovu. I meni je osobno multidisciplinarni trening favorit u odnosu na samo dizanje željeza, ali mi nekorektni marketing i poneki idiot izbaci osigurac, kad citam ili sretnem nekoga, pa kao da je crossfit izmislio gimnasticke karike ili olimpijsko dizanje, vježbe mobilnosti, itd. Ali takav marketing danas gledamo svugdje, za nesretne neinformirane naivce. Crossfit je najbolji, kettlebell je najbolji, bodyweight je najbolji, sandbag, powerband, itd... Meni je to užas. Dugo je problem crossfita bio intenzitet i periodizacija, progresija, više ih ne pratim pa pojma nemam što su mijenjali... Znam da su ih neki tužili zbog rabdomiolize, ali to se zbog intenziteta može svugdje dogoditi... Kad sretnem nekog školovanog trenera sa 20 godina iskustva, pa mi pocne pricati da je crossfit centar svijeta, pitam sebe što sam bogu skrivio, a njega pitam što je do sada radio :) No kad netko placa licencu da bi zaradio, onda je njemu naravno to najbolje...
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Prosinac 2013 at 00:25
Originally posted by Mjauk Mjauk wrote:

A pazite varijaciju skleka na 1:20 :)


Mjauk, evo ti onda savršeni sklekovi na 0:43 Nadji joj grešku :) (ne djevojci, skleku) zsuzsa
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Prosinac 2013 at 00:14
A deadlift 
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Mjauk View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Sijecanj 2012
Status: Offline
Points: 184
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mjauk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Prosinac 2013 at 23:45
A pazite varijaciju skleka na 1:20 :)
Back to Top
runner_342 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2013
Location: ZG
Status: Offline
Points: 86
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote runner_342 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Prosinac 2013 at 14:49
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

Pa ako je ovo crossfit, ja to nebi preporucio... 

http://www.youtube.com/watch?v=EmUyPxbx-A0



Gledam ovaj video i u oci mi upada cura koja je na veslackom ergometru.. Kae oni njima tamo nisu pokazali pravilnu tehniku veslanja? :O
sje**t ce se skroz :S
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Prosinac 2013 at 14:10
Ja mislim da ce najvece koristi od toga imat fizioterapeuti.
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.