New Posts New Posts RSS Feed - muke po prehrani :(
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

muke po prehrani :(

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: muke po prehrani :(
    Posted: 14 Studeni 2014 at 21:24
Ovako, imam problem/-čić  ;)

Većina ljudi na portalu/forumu želi smršaviti, odnosno skinuti kilograme.

Moj problem je u tome što želim dobiti kilograme i vratiti se na prijašnje stanje.

Naime, imao sam stresno razdoblje (nisam se skroz oporavio, ali mislim da polako sve ide nabolje) i izgubio sam nekih 10-ak kilograma. Poremetila mi se prehrana i općenito pogled na prehranu.

Shvatio sam da sam “u banani“ i da moram “pojačati“ prehranu, ali problem je u tome što ne mogu više pojesti kao prije, odnosno poslije obroka osjećam težinu u želucu i probavnom traktu.

Sad..., neznam dali je to do psihe ili mi se pak tijelo nemože adaptirati na veću količinu hrane ili je neakav problem u probavnom sistemu.

Što se apetita tiče on je ostao OK.

Pa, ako postoji netko tko je imao slično iskustvo ili se pak razumije u problematiku, sugestije su dobrodošle. ;) 



Edited by fpotter - 14 Studeni 2014 at 21:27
Back to Top
never-give-up View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Lipanj 2014
Location: Dalmacija
Status: Offline
Points: 464
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote never-give-up Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Studeni 2014 at 07:57
Mislim da možda pokušaš često jesti i manjim količinama, svakih par sati nešto.. Ubaci dosta orašastih, oni su kalorični, koristi maslinovo ulje, sjemenke, banane.. S vremenom će ti vjerojatno to sve bolje padati na želudac
Back to Top
Thor View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 22 Prosinac 2011
Location: Solin
Status: Offline
Points: 252
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Studeni 2014 at 19:04
Daj primjer prehrane koja ti stvara probleme(što, kad, koliko).., kažeš promijenia ti se pogled na prehranu, imam osijećaj da znam kako ti je.
Obsessed is a word that lazy people use to describe the dedicated!





Back to Top
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Studeni 2014 at 20:46
neki od obroka npr.: kuhano proso ili riža sa graskom ili lećom i kokosovim uljem ili piletina s povrćem i maslinovim. Ubiti problem je kasnije uvijek isti. Prije sam jeo sve i svašta (tipa obrok poslije treninga mi je bio jaja, tuna i kuhani krompir) i nisam osjećao nelagodu u želucu, sada kombiniram hranu (prvi primjer gore) i trebao bi se još bolje osjećati, ali vraga.
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Studeni 2014 at 21:40
Tema je prebačena u podforum - Nutricionizam.
+ obrisan je post padobranca koji je pitao za mišljenje o kreatinu koji nema veze s ovom temom.


Edited by Zoki - 15 Studeni 2014 at 21:41
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Thor View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 22 Prosinac 2011
Location: Solin
Status: Offline
Points: 252
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Studeni 2014 at 15:47
Originally posted by fpotter fpotter wrote:

neki od obroka npr.: kuhano proso ili riža sa graskom ili lećom i kokosovim uljem ili piletina s povrćem i maslinovim. Ubiti problem je kasnije uvijek isti. Prije sam jeo sve i svašta (tipa obrok poslije treninga mi je bio jaja, tuna i kuhani krompir) i nisam osjećao nelagodu u želucu, sada kombiniram hranu (prvi primjer gore) i trebao bi se još bolje osjećati, ali vraga.



Za početak mislim da si odabra krivi tajming za proso/int rižu i slične cijelovite namirnice bogate ugljikohidratima, ja osobno također znam kombinirat proso ili int. rižu s lećom ili grahom + povrče, najčešće kupus (na salatu),kiseli kupus (sirovi na salatu), kelj, brokulu, cvijetaču, zelenu salatu, krastavac, ciklu ili tikvice (ovisno o sezoni) s tim da mi najbolje paše ono sočnije povrće bogatije vlaknima (kupus, kelj, zelena salata, krastavac, brokula),
isto tako ja ne miješam namirnice bogate UH s namirnicama bogatim P, znači odvojim u dva obroka, sad ce to ljudima zvucat pretjerano ali moje je stajalište da na taj nacim pospiješujem apsorbciju proteina te olakšavam želucu i probavi (ne nastaje velika kiselina), npr, to ti u mene izgleda ovako:
[jelo prije treninga(ručak)]
11:00
-puretina s žara(200g) + kupus salata/m. ulje
oko 12:00-12:30
-proso(100g) + smeđa leća(50g) + kupus salata/m. ulje
[trening]
oko 13:00-13:30

..mislim da bi treba uvijek prikljucit povrče bilo kojoj cijelovitoj namirnici bogatoj UH, takav tip jela bi treba konzumirat prije planirane aktivnost a ne nakon, nakon treninga bi treba ubacit nešto laganije i slađe :D, npr voće te poslije neki tip namirnice bogat proteinima s povrčem,
ja osobno ne pijem za vrijeme te 30 min prije i nakon obroka za što mislim da mi pomaže u probavi, što ne znači da ne pijem, pijem dosta za vrijeme međuobroka i svatko bi treba..,
stres definitivno dijeluje na probavu tako da sam na nekim mjestima pročita da nije preporučeno jest u stresnim okolnostima, Luisa Martin u knjizi Dobra probava preporuća da se jede u miru bez televizije te da se izbjegaje čitanje za vrijeme obroka u svrhu bolje probave.

Evo jedan dio iz knjige za koji mislim da bi ti moga pomoć...
"Probavni je sustav vrlo osjetljiv na osjećaje i stanja tjeskobe, nervoze itd. Svi znamo koji su rezultati ako jedemo na brzinu, nervozni i gotovo bez žvakanja: cijelu večer ili cijelu noć imamo 'kamen' na želucu.
Psihičko uzbuđenje blokira probavne organe, usta se suše i prestaju izlučivat slinu, želudac proizvodi manje kloridne kiseline, a crijeva se mnogo manje kreću, što uzrokuje zatvor.
Stres je neprijatelj pravilnoj apsorbciji hrane. Potrebno je naučiti kanalizirati tjeskobu ako se želi poboljšati ne samo probavu već i kvalitetu i trajanje života.
Probavni organi moraju biti u stanju mira i opuštenosti, jer se tako aktivira parasimpatikus (dio autonomnoga živčanog sustava)
i normalizira se izlučivanje tekućina i prirodni pokreti želuca i crijeva."


Puno sam napisa, nadam se da će ti ponešto bit i od koristi...







Edited by Thor - 16 Studeni 2014 at 15:50
Obsessed is a word that lazy people use to describe the dedicated!





Back to Top
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Studeni 2014 at 17:12
ovo sto velite za tajming to sam otprilike stavio (cilj je samo bio da vidite kombinacije hrane)
Probati cu ove vaše primjere tajminga koje ste naveli (prije i poslije treninga) - ne cine se loši Wink
Probati ću s više manjih obroka, pa budem vidio kako bude išlo.

I da vas pitam, dali se sada bolje osjećate kada "poštujete" ta pravila kombiniranja hrane ili ste se prije bolje osjećali (smatram da niste oduvijek kombinirali namirnice).
Jer ja sam prije jeo sve i svašta pa mislim da mi nije smetalo, a kako je moguće da mi sada smeta.

Back to Top
Thor View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 22 Prosinac 2011
Location: Solin
Status: Offline
Points: 252
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Studeni 2014 at 21:01
Pa osjećam se super, nebi bilo u redu rec da se osjeća neka pre velika razlika, ima dobrih stvari i onih loših, sad sve ovisi tko ima kakve prioritete,
loša strana je u tome što je teško zadržat ili dobit mišićnu masu s pretežno lužnatim namirnicama, isto tako takve namirnice (voće, povrće, proso, amaranth, quinoa, bajami,..) su skupe, a one bi trebale prevladavat,
šta se tiće pozitivnih stvari, e pa nema više glavobolja kroz jutro, neugodnog zadaha nakon jela, osim kad je kapula na meniu, oćistila su mi se leđa od akni, to me strašno nerviralo, nema viroza, mućnina i težine u želucu te samim tim nema pretjeranog prdenja koje je užasavalo sve u kuci,
osjećam da mi je i imunitet na boljoj razini, u zadnjih godinu i pol sam bio samo jednom prehlađen (slinjenje i suzenje očiju), i ne trebas mi se obraćat s vi,nemam nešto puno godina, možda sam i mlađi o tebe...




Edited by Thor - 16 Studeni 2014 at 21:05
Obsessed is a word that lazy people use to describe the dedicated!





Back to Top
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Studeni 2014 at 21:54
da, to s mišićnom masom mi je poznato, nažalost Cry
negdje u svemu griješim, to je sigurno, samo pitanje gdje jer osjećam se pomalo letargično i mislim da mi je malo pao imunitet.
mislim da sam se "upoznao" s previse informacija u zadnje vrijeme među kojima ima istine, ali vjerojatno i laži pa sam ostao confusedConfused 
i neznam kaj je istina a kaj ne. 
Back to Top
Thor View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 22 Prosinac 2011
Location: Solin
Status: Offline
Points: 252
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Studeni 2014 at 17:50
Da, teška je tema, puno novih informacija, teško je sve to prihvatit, pogotovo ako se nova saznanja kose s dosadašnjim.., ali šta te ne ubije to te ojača, i meni je sve ovo teško palo kad sam pročita i da sam bia ovako hladne glave kao što sam sad nebih radia nagle promjene koje sam tad napravio, izgubia sam dosta mišične mase što mi se nebi dogodilo da sam si složio prehranu kakvu sad imam, bar ne u toliko velikoj mjeri, treba vremena da se sve u glavi posloži, tak je bilo kod mene, ne sumnjam da će bit i kod tebe, psiha utiječe na sve tako i na imunitet, kad ti se glava razbistri bit će bolje...

Edited by Thor - 17 Studeni 2014 at 17:58
Obsessed is a word that lazy people use to describe the dedicated!





Back to Top
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Studeni 2014 at 19:58
hmm, jedva cekam.

Edited by fpotter - 17 Studeni 2014 at 19:59
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Studeni 2014 at 20:47


fpotter, kako ti točno izgleda jedan cijeli dan?

Stres kojeg spominješ je očito odigrao svoje, time da izgubiš apetit. Nakon 10 kg izgubljenih kilograma, tijelo je doživilo šok na neki način i naviknulo se na manje hrane. Što duže je to trajalo, tim gore. Ne znam u kakvoj si sada emotivnoj fazi, ali znaš i sam da se emotivno očituje u fizičkom. Negdje imaš grč, tu treba poraditi i na tom dijelu...da se pokušaš polagano oslobađati svega onoga što te snašlo....vjerujem da to nije tako lako i da će trebat vrijeme, tu tijelu treba dat potporu u vidu hranjivih tvari koje ti očito nedostaju....


Orašasti, sjemenke, ulja...never give up je bila na dobrom tragu....tekuća hrana, razni smoothii, kašice....to bi ti malo diglo kalorije, a da ti ne bude preteško jesti..dok se ne navikneš. Sigurno imaš prostora za ubaciti tu i tamo nešto...ali prvo treba vidjeti jelovnik.










"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Studeni 2014 at 23:06
stres o kojem sam pisao je dosao od prevelike opsjednutosti prehranom i faksom.
nisam sad tocno ziher koliko mi je trebalo da smrsavim, ali mislim da se radilo o nekih 2 mj.
prvo sam se bacio u vegetarijanske vode i normalno pun neznanja izbacio sam dosta hrane i ostao u deficitu (kalorijskom i nutritivnom).
sto se okoline tice, kombinacija hrane im je strana, a o vegetarijanstvu ili necem "vecem" da i ne pricam, tako da su tu uglavnom pristizale samo negativne kritike.
mislim da stvari polako sjedaju na svoje mjesto i shvacam da se bezveze opterecujem glupostima, samo je problem izbaciti sva ta sranja iz glave i vratiti se na staro, ali s novim promjenama (ako me razumijete ;) )
sto se obroka tice uglavnom nastojim kombinirati zitarice i mahunarke, meso jedem s povrcem itd, samo sto imam problem s mahunarkama (nadutost), pa uglavnom jedem samo crvenu lecu jer mi zasad jedina odgovara.
prije ove, ajmo reci "krize" mislio sam da sam nepokolebljiv, ali je***a things just happen.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Studeni 2014 at 23:50
Ja mislila nešto ozbiljno :) Mislim... sva sreća da nije nešto gore i ok, svatko je svijet za sebe i sve ja to razumijem, prošla sam i ja niz bespotrebnih "kriza"- što sam starija to sam svjesna koliko je sve to blesavo  :) 

Koliko god. imaš?

Meni se više čini da je ovdje problem u strahu od viška hrane nakon toliko odricanja nego u drugim stvarima. Pogotovo ako imaš neka uvjerenja tipa "ovo je dobro, a ovo drugo loše" pa sve gledaš kroz to. Treba se malo opustit u vezi te hrane, nać neku ravnotežu. Sve drugo je ludilo na druge staze.

Okolina? Hehe....to zanemari, bit će svega :D

Pa gle, probaj tako kombinirati ako hoćeš, no ja nekako ne mislim da je rješenje u tome. Možda ćeš si time opet nabiti neke granice. Što sve jedeš od mahunarki? Kako općenito gledaš na hranu?



"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Studeni 2014 at 00:26
od mahunarki uglavnom leću (crvenu), grah i ostalo sam izbacio jer me napuhuje.
ako imate još kakve preporuke nabacite.
a sto se gledista na hranu tice, vise neznam niti sam. procitao sam i upoznao se s dosta literature i pravila, tako da mislim da je to napravilo konfuziju u svemu tome.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Studeni 2014 at 00:02
Ok, sad ta razna pravila isprobavaj i uvjeri se na sebi što štima inače ćeš cijeli život provesti u konfuziji, a ne napraviti ništa :)

Jesi probao sa kojim metodama namakanja, raznim začinima uz te mahunarke i ostalim čarolijama? :) Puno ljudi imaju problem s tim napuhavanjem, kao i kod kupusa, prokulica i sličnog zelenog povrća....nekima neke metode funkcioniraju, nekima ne. Probaj pojesti manje ili jednostavno tempirati kad nemaš u planu negdje ići :)

Imaš li taj problem s mahunarkama i kad ih kombiniraš sa žitaricama ili samo kad ih jedeš same?





"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.