New Posts New Posts RSS Feed - Istraživanje: Proteini iz mesa i zdravlje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Istraživanje: Proteini iz mesa i zdravlje

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Istraživanje: Proteini iz mesa i zdravlje
    Posted: 07 Rujan 2010 at 14:44
Naišao sam na jedno istraživanje, pa evo da ga ovdje prenesem..

Proteinska prehrana bogata mesom može ugroziti zdravlje


Prehrana siromašna ugljikohidratima, a bogata mastima i proteinima biljnog porijekla, puno je zdravija od konzumacije namirnica koje poticu od životinja, pokazali su rezultati novog istraživanja.



Uspoređujuci dvije vrste prehrane kroz više od dva desetljeca, istraživaci su otkrili da prehrana siromašna ugljikohidratima temeljena na povrcu smanjuje stopu smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti i raka.

"Ako krecete na dijetu imate dva izbora: možete se okrenuti popularnoj Atkinsovoj dijeti koju karakterizira niski unos ugljikohidrata i proteinske namirnice poput kobasica, slanine, odrezaka. Ili možete izabrati zdraviju verziju dijete siromašne ugljikohidratima s više povrca, odnosno biljnih masti i proteina", izjavio je dr. Frank B. Hu jedan od autora studije. Rezultati istraživanja su objavljeni u casopisu Annals of Internal Medicine.

Znanstvenici su do ovakvog zakljucka došli proucavajuci i uspoređujuci dva spomenuta nacina prehrane. Njihov zakljucak glasi: utjecaj ova dva oblika prehrane na ljudski organizam se drasticno razlikuje.

"Kod osoba koje su konzumirale prehranu siromašnu ugljikohidratima, ali bogatu životinjskim proteinima smo uocili povecan rizik od smrtnosti, posebice one uzrokovane karcinomom, zakljucio je dr. Frank B. Hu, profesor nutricionizma s Harvarda.

Ako se odlucite za biljne proteine, znajte da ih možete pronaci u biljnim uljima, orasima i kikiriki maslacu, mahunarkama, orašastim plodovima i žitaricama. I dok je avokado sjajan izvor zdravih masti, soja i tofu obiluju biljnim proteinima.

izvor:ordinacija.hr


što kažete na ovo istraživanje?
Najbolje bi bilo da nakon svih otkrica oko mesa (klaonice, prerađevine, proizvodi) da krenemo u vegetarijance..
 

Edited by Zoki
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Rujan 2010 at 14:54
Ja vjerujem u to i tvrdim da 50% dnevnih kalorij bi trebalo biti iz
kompleksnih ugljikohidrata, jedno 30% iz proteina te 20% iz masnoca..
Ja se tako hranim vec neko vrijeme, endomorf sam i ne debljam sve..
Sve je u kalorijama!
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Rujan 2010 at 11:29
Originally posted by davor23 davor23 wrote:

Ja vjerujem u to i tvrdim da 50% dnevnih kalorij bi trebalo biti iz
kompleksnih ugljikohidrata, jedno 30% iz proteina te 20% iz masnoca..
Ja se tako hranim vec neko vrijeme, endomorf sam i ne debljam sve..
Sve je u kalorijama!


Ma dobro je to.. samo što oni forsiraju biljne izvore proteina..
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Rujan 2010 at 20:07
samo cu jedno citirati:

"... i proteinske namirnice poput kobasica, slanine, odrezaka."

uocite izvore proteina

da se razumjemo.. stvar je da prehrana bude izbalansirana znaci, ne samo meso, niti samo povrce... jer ako je samo meso vecinom, nema vlakana, vitamina, hrpe stvari, a ako je samo biljno, fali cinka, željeza i slicnih stvari koje možemo unjeti preko mesa

Edited by Iluvatar
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Rujan 2010 at 20:15
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

samo cu jedno citirati:

"... i proteinske namirnice poput kobasica,
slanine, odrezaka."

uocite izvore proteina

da se razumjemo.. stvar je da prehrana bude
izbalansirana znaci, ne samo meso, niti samo
povrce... jer ako je samo meso vecinom,
nema vlakana, vitamina, hrpe stvari, a ako je
samo biljno, fali cinka, željeza i slicnih stvari
koje možemo unjeti preko mesa


To stoji.. Problem je u tome sto kada ljudi
odu na Atkinsonovu dijetu, ne gledaju koje
izvore masnoca unose.. Sto se tice mrsavljenja,
smrsavit ce unosili oni omega 3 masnoce ili
svinjsku mast, ali zdravlje je druga prica..

Edited by davor23
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Bucica View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 10 Rujan 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 34
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Bucica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Rujan 2010 at 09:19
 
Ja sam probala svasta,od vegetarijanstva,makrobiotike pa i Atkinsa.
Atkins mi se zamjerio da bola i to nebi preporucila nikome.
Veeliki sam zagovornik biljnih proteina ALI ipak mislim da je za uravnotezenu prehranu potrebno i meso,tj.proteini životinjskog podrijetla.
Najbolja je kombinacija.
E sad, i jedno i drugo mi je muka kupovat u supermarketima i mesnicama jer kad pogledam mjesto proizvodnje i odkuda dolazi quinoja, amarant...,nije mi svejedno.
Tak i za mcso...pogotovo nakon ovog na vijestima..
Moj muz je Slavonac.Tamo nam se ujaci brinu o velikom vrtu i pilicima i purama.
Dok oni deru po klobasama,kulenju,rebarima i cvarkama ja doma forsam puru i pile.
Da ne pricam skandala kad sam im pobrala malo zobi,psenice i svakakvih zitarica namjenjenih konjima:)...prvo su mi se smijali a sada sade posebno za mene
eto tako da je moje misljenje glede izvora proteina :kombiniranje !

 
..osjecam se haj
              mozak baj baj...
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Rujan 2010 at 13:26
I da naglasim, crveno meso je jako zdravo, cak zdravije od bijelog.. stoga, neizbjegavajte ga, jedino gledajte da bude što cišce it o je to
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
soner_9393 View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 3111
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote soner_9393 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Rujan 2010 at 22:24
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

I da naglasim, crveno meso je jako zdravo, cak zdravije od bijelog.. stoga, neizbjegavajte ga, jedino gledajte da bude što cišce it o je to


Tak je, ja u zadnje vrijeme trpam svinjske butove, cisto ok meso a kila je 30-ak kn
Rijeąeno na PM.
Back to Top
zia View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 77
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Rujan 2010 at 10:29
Ja imam kritiku na originalni clanak od Zokija. Naime Zoki
je krivo preveo.

Dr. Frank Hu nije profesor nutriconizma, vec profesor
Dijetetike i Epidemiologije. Studenti koji završe taj
kolegij nisu nutricionisti, nego Dijeteticari.

Postoji velika razlika između ta dva termina. To bi bilo
lijepo kada bi ljudi poceli shvacati.

Dijetetika je znanost.
Nutricionizam je biznis.
People like to call us debunkers, wich is a negative term, but let's face it, there is a lot bunk out there. -Michael Shermer
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Rujan 2010 at 10:39
Originally posted by soner_9393 soner_9393 wrote:

Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

I da naglasim, crveno meso je jako zdravo, cak zdravije od bijelog.. stoga, neizbjegavajte ga, jedino gledajte da bude što cišce it o je to


Tak je, ja u zadnje vrijeme trpam svinjske butove, cisto ok meso a kila je 30-ak kn


I jos ima kreatina u sebi
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
zmaj View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak


Joined: 19 Ožujak 2009
Location: Trogir
Status: Offline
Points: 3429
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zmaj Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Rujan 2010 at 23:49
 pa sta fali cistom svinjskom mesu. ja cesto na grill bacin svinjski kotlet sa nimalo ili vrlo malo masti na sebi i odlicno. piletina mi iovako vec svaki dan ide na k....
Back to Top
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Rujan 2010 at 16:18
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

I da naglasim, crveno meso je jako zdravo, cak zdravije od bijelog.. stoga, neizbjegavajte ga, jedino gledajte da bude što cišce it o je to

ne znam koliko je to tacno, jer je crveno meso u prosjeku puno bogatije holesterolom i zasicenim mastima od bijelog... Pogotovo sto dosta ljudi koji jedu crveno meso upravo ne odvajaju loj/cistu mast od misica. Meni se gadi sama pomisao na loj
Puretina,riba,piletina-meni zakon.

P.S. al je lijepo opet biti na forumu
Back to Top
zia View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 77
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Rujan 2010 at 17:32
Originally posted by tare tare wrote:


ne znam koliko je to tacno, jer je crveno meso u
prosjeku puno bogatije holesterolom
i zasicenim mastima
od bijelog...


Kakve to ima veze ako si zdrav?
People like to call us debunkers, wich is a negative term, but let's face it, there is a lot bunk out there. -Michael Shermer
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Rujan 2010 at 18:16
Inace nije preporucljivo unosit puno namirnica bogatih losim
kolesterolom..
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Rujan 2010 at 19:16
Originally posted by zia zia wrote:

Originally posted by tare tare wrote:


ne znam koliko je to tacno, jer je crveno meso u
prosjeku puno bogatije holesterolom
i zasicenim mastima
od bijelog...


Kakve to ima veze ako si zdrav?

olesterol u normalnim kolicinama-OK, jer je potreban za 4 vitalne funkcije u organizmu, al ne moze me niko uvjerit da je loj sa mesa zdrav jer je to cisti holesterol plus zasicene masti. Ako ga je visak u organizmu, jet
 ra ga ne moze otliko pohraniti i talozi se u obliku estera na stijenkama krvnih zila.


Edited by tare
Back to Top
zia View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 77
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Rujan 2010 at 20:06
Budi siguran da ako prakticiraš životni stil koji se ovdje
promovira: Ne pušiti, jesti voce, povrce, ribu, bijelo mesu
i redovno se baviti tjelovježbom, budi siguran da te jedan
obrok od svinjetine tjedno nece ubiti.

People like to call us debunkers, wich is a negative term, but let's face it, there is a lot bunk out there. -Michael Shermer
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.