New Posts New Posts RSS Feed - D: Psyllium - niskokaloricne ljuskice prepune vlakana, idealne za prip
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Psyllium - niskokaloricne ljuskice prepune vlakana, idealne za prip

 Post Reply Post Reply
Author
ak_maja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ak_maja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Psyllium - niskokaloricne ljuskice prepune vlakana, idealne za prip
    Posted: 11 Kolovoz 2014 at 13:29
Svi komentari na temu: Psyllium - niskokaloricne ljuskice prepune vlakana, idealne za pripremu zdravih jela

Draga Katarina, Kako ove stvari stoje u istom clanku? Meni je malo nekonzistentno ovo što pišete. "100 g psylliuma ima 350 kcal samo iz ugljikohidrata"... pa onda " ima veliku ulogu u pripremi hrane kao adekvatna no carb zamjena." I na kraju kako je nešto što ima 350kcal na 100 gr "Namirnica koja ima malo kalorija"? Hvala.
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Kolovoz 2014 at 18:37
Dijetalna vlakna su po kemijskom sastavu ugljikohidrati, no nisu probavljiva u tankom crijevu. Fermentacijom u debelom crijevu otpuštaju esencijalne masne kiseline koje tijelo apsorbira i koristi za energiju. S obzirom na način probave dijetalnih vlakana, ona efektivno spadaju u zero-carb zonu jer ne utječu na šećer u krvi i ne kreiraju inzulinsku aktivnost. Ovo je više igra riječi, jer europska nomenklatura ne ubraja dijetalna vlakna u ugljikohidrate na deklaraciji namirnica već ih navodi kao zasebnu kategoriju, a američka ih ubraja u ukupne ugljikohidrate i navodi kao podkategoriju.

350kCal na 100g psylliuma je vrlo malo kalorija, pošto psyllium ima svojstvo da bubri u dodiru s vodom i volumen mu se višestruko povećava. Jedna čajna žlica ~ 5g je dovoljna uz obrok, i veće količine od toga mogu nepovoljno utjecati na probavu. Tri takva obroka dnevno, 15g je samo 50kCal i dovoljno da pojača osjećaj sitosti i zadovolji unos dijetalnih vlakana na bilo kojoj dijeti.
Back to Top
lilika View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Svibanj 2015
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lilika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Svibanj 2015 at 20:10
Mene interesira kakva su vam iskustva s mršavljenjem. Da li zaista daje osjecaj sitosti? Meni su gladne oci....
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Svibanj 2015 at 09:50
Eh, gladnim očima ništa ne može pomoći... ni psyllium ni ništa drugo. Ako je odluka pala da se skida višak kilograma, onda je tim očima ponekad dobro zažmiriti ;))
Be healthy, be happy.
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Svibanj 2015 at 13:51
Ista ova svojstva imaju i ovsene mekinje nema potrebe ici u egzoticnost Deluje malko na osecaj sitosti ali naravno nista sada spektakularno
Back to Top
Wednesday View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 09 Listopad 2013
Status: Offline
Points: 304
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Wednesday Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Svibanj 2015 at 15:29
Ja ga koristim povremeno, uglavnom zato što daje volumen hrani. Nisam primijetila da sam više ili manje sita. Nijanse su to.
Tko želi, naci ce nacin; tko ne želi, naci ce ispriku.
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Svibanj 2015 at 16:09
eh, pa nekad su i zobene mekinje bile egzotičnost, zar ne ;)

Ja psyllium koristim preko godinu dana... ujutro žlicu ubacim u toplu limunadu, a inače ga koristim u nekim receptima. pogotovo za neke zdrave verzije kruha

Be healthy, be happy.
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Svibanj 2015 at 08:47
Nešto s kalorijskom vrijednošću psylliuma ne valja, i po internetu su vrijednosti poprilično šarolike.

U 100g ima 378kCal, 89g ugljikohidrata od kojih su 74g vlakna, dakle 15g efektivnih ugljikohidrata koji vrijede cca 60kCal, što ostavlja 318kCal koje bi morale doći iz kratkolančanih masnih kiselina nastalih fermentacijom vlakana. Od tih 74g vlakana 61g je topljivo, no nekako sumnjam da iz toga bakterije mogu proizvesti i tijelo absorbirati 40g acetata, propionata i butirata.
Back to Top
Pula-Istra View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 27 Lipanj 2017
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pula-Istra Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Lipanj 2017 at 07:09
Kako bilo da bilo. Imam 45 godina i osim što sam sklona debljanju i bila se poprilicno zapustila u posljednje 2 godine skinula sam 30 kila. Nema što nisam probala koristiti... od najskupljih do najjeftinijih namirnica. Shvatila sam da su "stražari na ustima" najbolji saveznik u borbi sa kilama... no psyilium je doslovno caroban. Pojem ga ujutro uz proteine (jer sam vege) popijem ga navecer prije spavanja. Zbog bolesti pijem lijekove koji su mi uništili stomak i probavu. Sada sa sojinim ili rižinim mlijekom i žlicom ljuskica rješavam gomilu probavnih problema. .. Regulirala sam probavu do savršenstva, osjecaj sitosti traje i traje. Ovo je dosad najbolja ljuskica koju sam uvela u jelovnik
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.