New Posts New Posts RSS Feed - Savjet oko prehrane
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Savjet oko prehrane

 Post Reply Post Reply
Author
Janje View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Janje Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Savjet oko prehrane
    Posted: 06 Sijecanj 2014 at 12:00
Pozdrav ljudi,

 

Pocinjem trenirat sa željom da dobijem na mišicnoj masi a da izgubim višak kilograma.

Visok sam 191cm i imam 99kg, 31 godina.

Takodjer imam problema sa probavom pa želim uvesti malo reda u prehranu. Za pocetak sam odma izbacio alkohol, kolace, slatkiše, grickalice i zasladjene napitke.



Citao sam malo forum i fitness.com.hr te sam napravio sebi raspored obroka, pa me zanima šta bi bilo dobro promijeniti.

 

1. Dorucak 6:15h

- Jaja i integralni raženi kruh

- Zobene pahuljice + malomasno mlijeko

- marmelada Integralni raženi kruh

- Sir kladovcanka + integralni raženi kruh

- Dimcek +  integralni raženi kruh 


(uvijek dodat šaku zobenih pahuljica i cašu jogurta 0,5%mm)


2. Medjuobrok 10:15h

- Jabuka+mandarina+jogurt 0,5%mm

- Konzerva tunjevine/sardine + integralni raženi kruh

- Dimcek ili Vindijina deluxe pureca šunka + integralni raženi kruh

http://www.vindija.hr/Proizvodi/Sunke.html?Y3RnXDg0LHBcMTQ0

+ kava sa trecinom kesice šecera


(do rucka eventualno bademi)

 

3. Rucak 15:15h

Ne mogu previše utjecat, jedem šta mi se spremi :)
Al može savjet šta da pokušam izbacit.. Npr krumpir?

 

4. Obrok iza treninga 18:30h

- Voda, jogurt 0,5%mm + sir kladovcanka + šaka groždjica

 

Na spavanje idem oko 22:30, pa mi vecera nece biti potrebna, ali ako bude onda nešto lagano...

 

Šta budem cešce mogao za rucak i medjuobrok cu pripremiti pileca prsa, i dnevno popiti barem šalicu zelenog caja.

Naknadno u prehranu planiram ubaciti whey protein i dekstrozu.



Eto, ako imate kakvih savjeta, prijedloga... bio bih zahvalan!



Edited by Janje - 06 Sijecanj 2014 at 12:04
Back to Top
Scarpetta View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 02 Kolovoz 2012
Status: Offline
Points: 1819
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Scarpetta Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Sijecanj 2014 at 13:16
Lijepi pozdrav:))
Nisi napisao tocne kolicine hrane tako da je teško procijeniti ali na prvu izgleda premalo hrane za tvoju visinu i težinu.
Nemoj napraviti grešku i jesti debelo premalo. Korisno je za pocetak izracunati potreban kcal unos (bmr i tdee) i vidjeti gdje si i koliko unosiš.

Ne znam što je to sir kladovcanka?
Što je s treningom? Planiraš li nešto?

Inace odabir namirnica gore nije loš, tu i tamo mi se cini da fali proteina, ali bilo bi lakše da napišeš primjere jelovnika od par dana dva-tri, s tocnim kolicinama pa ce biti lakse odgovoriti i pomoci ti.

Sretno:))
Back to Top
Janje View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Janje Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Sijecanj 2014 at 20:42
Ne znam zašto su mi slova baš ovako velika ispala :)

Pocinjem s treningom snage kod kuce - imam klupicu i bucice do 2x20kg, vec sam prije trenirao malo... obicno treniram u danu dvije grupe mišica, jedan dan planiram kardio - orbitrek/sobni bicikl, a jedan dan odmora...

Prije bi u jutro popio cašu mlijeka s kraš ekspresom i 4-5 keksiju domacica/napolitanke, a medjuobrok na poslu je bio poprilicno velik sendvic sa cca 15 dekagrama mortadele... i to je ono šta najviše želim promijenit

Sutra planiram ovako (šta se tice tocnih kolicina):

1. Dorucak: 1 žumanjak + 2 bjelanjka, 1 kriška raženog kruga sa dimcekom, šaka zobenih
2. Medjuobrok na poslu: 2 jabuke + 3dl jogurta (to nisam siguran je li dovoljno, ko ce izdržat do rucka 4 ipo sata)
3. Rucak - vidit cemo šta ce bit al najest cu se :)
4. Iza treninga: 3dl Jogurta 0,5 ili 0,9%mm + 150grama  kladovcanke (sir koji nije baš posni, kažu da ima oko 10%mm) + šaka groždjica


Edited by Janje - 06 Sijecanj 2014 at 20:46
Back to Top
Scarpetta View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 02 Kolovoz 2012
Status: Offline
Points: 1819
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Scarpetta Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Sijecanj 2014 at 21:22
jep i mislila sam:)) jedeš ko pticica
ja jedem više nego ti, a imam malo puno manje cm i kg od tebe i žensko sam:))

Bilo bi dobro da barem okvirno izracunaš BMR i TDEE.
I da izracunaš koliko je to kcal što si napisao i jelovnik (cini se jako malo)

U medjuobrok bih ja radije ubacila taj svježi sir nego jogurt (fali proteina, jogurt gledaj kao ugljikohidrat, proteina slabo, ako ne i ništa u njemu.... tako da uz voce ubaci neki protein)

Rucak - je O.K. sve skuhano doma može (uz par iznimki ali necemo cijepidlaciti) trudi se ubaciti što više povrca tu

Iza treninga može i bolje, ali o.k. možeš i dodati više sira

i naravno fali vecera:)) prije sam to zaboravila napisati ali definitivno tu treba ubaciti još jedan obrok... meso + povrce (ako ostane od rucka), svježi sir + orašasti, riba + povrce....
Back to Top
Janje View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Janje Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Ožujak 2014 at 13:22
Evo javljam se nakon 2 mjeseca od početka promjene s prehranom.
Prilično sam discipliniram, osim što vikendom (ili svaki drugi vikend) povećam unos alkohola :) pa se to odrazi i na prehranu dan nakon.

BMR mi je 2056kcal, a mislim da unosim manje od 2000 u prosjeku.

TDEE na osnovu tog BMR-a i aktivnosti "Lak (Lake vežbe/sport 1-3 dana/ned.)" iznosi 2827.

U ova dva mjeseca sam izgubio 8-9kg, i sada imam 91kg (191cm), što mi je i bila želja, i ne bi želio više gubiti kg.
Pomakao sam 2 rupe na remenu, a mislim da mišićnu masu nisam toliko izgubio s obzirom da 3 puta tjedno vježbam s utezima + jedan dan cca 30min orbitrek/bicikla.

Dnevni jelovnik sad većinom izgleda ovako:

6.15h - Doručak
80g zobenih pahuljica sa zelenim čajem i žlicom meda +  dvije žličice proteina konoplje

10.15h - Marenda
Jabuka + kruška + 50g dimceka i pola kriške raženog kruha + espresso

15.30h - Ručak
Nešto kuhano, a količinski to bude npr. dvije sarme + kiseli kupus,  ili 1.5 tanjura tjestenine sa šalšom, eventualno dvije bržole sa krompirom i slično... tanjur blitve i 2 jaja... + kriška običnog bijelog kruha

19:30h Obrok iza treninga
Tunjevina u vlastitom soku 80g + kriška raženog kruha + dvije žličice proteina konoplje
+ šaka grožđica

Večeru još nisam ubacio jer ne osjetim glad od 19.30h kad pojedem pa dok idem spavat... eventualno bude šaka badema.

Treniram 3 puta tjedno snagu i to po treningu budu 2 grupe mišića.
Svaka grupa mišića po 3 vježbe, 8-12 ponavljanja, 3 serije. Sada sam na svakoj bučici po cca 15kg.
+ jednom tjedno 30-45min lagano orbitrek/sobna bicikla
(Noge ne radim...)

E sada pitanja:
1. trebam li još više jest, i šta/kad npr, jer mi je želja povećat mišičnu masu gornjeg dijela?
2. Još uvijek mi probava nije baš redovita a i imam vjetrove, pa šta da ubacim/izbacim iz prehrane?

Hvala dobri ljudi na pomoći! :)


Edited by Janje - 04 Ožujak 2014 at 13:26
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.