New Posts New Posts RSS Feed - domaci džem
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

domaci džem

 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Rujan 2012 at 10:17
Originally posted by Hemlockelfdancer Hemlockelfdancer wrote:

Ne treba stavljati šecer da se ne bi kvarilo, meni domaci džemovi funkcioniraju odlicno sa sokom od limuna ili limunskom kiselinom, držim ih u hladnjaku nakon što ih otvorim i traje dok ne potrošim (mjesec,dva). To funcionira na principu zakiseljavanja sredine što vecina mikroorganizama ne podnosi.
Kad konzervirate sa šecerom onda baš mora biti prava koncentracija jer se takvo konzerviranje temelji na principu osmoanabioze, što znaci da ne možete baš staviti 2 žlice šecera na 3 kg voca:)




Thnx
Daj mi reci a koliko može neotvoren stajati i ak mozes rec neku tocnu recepturu kak ga radiš i omjer voca i limuske kiseline?
Back to Top
Hemlockelfdancer View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Rujan 2012
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hemlockelfdancer Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Rujan 2012 at 11:16
Evo ja ti radim po ovom receptu djžem:
2,7 kg borovnica
250 ml vode
sok od 2 limuna i ribana korica
0,5 kg crvenih slatkih jabuka
I možeš još dodati tekuci pektin (vocni šeccer) koji ima za kupiti u DM-u ako želiš da ti tekstura bude onako malo gušca i da džem bude sladji . Ako želiš gušce i bez pektina, možeš staviti pola vrecice želatine.

Vrlo je bitno dobro sterilizirati staklenke(uroniti u kipucu vodu) prije stavljanja džema u njih, jer je to najcešci uzrok kvarenja. A i ljudi cesto zaborave sterilizirati i poklopac od staklenke pa se tu zadrže mikroorganizmi.

E sad što se tice trajanja, znaci ja sam zadnji put radila po zimi od narance, cimeta i jabuka(preporucam za probati:P) i stajao je zatvoren negdje do 4 mj-a i poslije kad sam otvorila u hladnjaku, još otprilike 40-tak dana bez da se pokvario. Ne mogu ti reci sa sigurnošcu koliko može stajati otvoren, jer ja to pozderem prebrzo:D
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.