New Posts New Posts RSS Feed - Borovnice - jedete li ih?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Borovnice - jedete li ih?

 Post Reply Post Reply
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Borovnice - jedete li ih?
    Posted: 05 Svibanj 2010 at 11:29
Borovnica - mali rudnik zdravlja



Uskoro ce stici sezona borovnica, tih veselih tamnoplavih bobica koje osim divnog okusa imaju i niz blagotvornih ucinaka na zdravlje - ublažavaju gastrointestinalne smetnje, ublažavaju PMS, „jacaju" krv, cuvaju vid... Ne oklijevajte uživati u njima, posebno su fantasticne sa sladoledom!

Borovnice, još ih nazivamo i bobicama, vrsta su bobicastog voca iz porodice glavocika, kao i brusnice. Njihovo je stablo zapravo mali grm koji raste polagano, a njihova glavna prednost za naše zdravlje jest cinjenica da su prepune antioksidansa. Crne borovnice su nešto sitnije od tamnoplavih borovnica, ali su vrlo slicne po okusu. Boja crnih borovnica je crno-ljubicasta i poznata po korištenju za bojenje kože i odjece.

Umiruju probavne smetnje i PMS

U fitoterapiju (lijecenje biljkama), borovnica je ulazila postepeno. U Europi, neki stomatolozi preporucuju je za ispiranje usne šupljine prije i poslije pranja zubi kako bi se došlo do zona do kojih se ne može doci keficom za zube. Borovnica se vec godinama koristi u cijelom svijetu za prirodno lijecenje kod simptoma proljeva, za „jacanje" krvi, jacanje desni, zaštitu kože od iritacija i infekcija i kao pomoc za smirenje gastrointestinalnih smetnji.

Poznata je tako?er za ublažavanje bolova u trbuhu kod menstrualnog sindroma, sadrži gliko-kinin (a njegov glikemicki indeks je niži od šecera), koji održava krvni tlak na normalnoj razini. Još mnoge druge vrline se pridaju borovnici, posebno ako je konzumirana u obliku caja za lijecenje grlobolje, vrlo je ucinkovita kao anti-age sredstvo, a djelotvorna je i u sprjecavanju problema krvotoka.

Uloga borovnice u zaštiti vida

Za vrijeme Drugog svjetskog rata, britanski piloti su izjavili da im se poboljšao nocni vid jer su konzumirali pekmez od borovnice. Ta izjava potaknula je Ratnu Mornaricu da napravi s tim u vezi jednu studiju, koja je pokazala da nema znanstvenog dokaza kojim bi se mogla potvrditi uloga borovnice u poboljšanju vida. Me?utim, borovnica se koristi u tradicionalnoj medicini za sprjecavanje širenja degeneracije makule, bolesti koja uzrokuje oštecenje središnjeg dijela mrežnice obicno kod osoba starijih od 50 godina, a može se tako?er koristiti u prevenciji katarakte (mrene).

Ucinci borovnice u zaštiti ociju i osjetljivih dijelova oko mrežnice proizlaze iz flavonoida (spojeva prisutnih u mnogim vrstama voca i povrca). Pri jednom klinickom ispitivanju (ispitanici su uzeti nasumce), 50 volontera koji su patili od mrene, primali su, kroz cetiri mjeseca, vitamin E i ekstrakt borovnice. Rezultati ispitivanja pokazali su da se napredovanje mrene uspješno zaustavilo.

Problematicni dodaci prehrani na bazi borovnice

Borovnica je voce koje može svatko konzumirati. Me?utim, ako netko želi konzumirati borovnicu u obliku dodataka prehrani, valja se posavjetovati s lijecnikom, jer ona u tom obliku može izazvati neželjene nuspojave: proljev, tegobe u trbuhu, glavobolje ili vrtoglavice. Zato, koristite ekstrakt borovnice samo po preporuci lijecnika.

izvor:femina.hr

Jedete li borovnice? Volite li ih klopati?
Imate kakve recepte i kombinacije u kojima ih volite jesti?


Edited by Zoki - 07 Travanj 2013 at 13:14
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 13:13
              

NJAM NJAM NJAM!!!!

Obožavam ih!!!! Preko zime ih kupujem smrznute pa ih jedem s jogurtom, ali svježe - e tu uposlim sve žive da mi ih nabave, domace, velike!!!
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 13:56
Potpisujem sve što je rekla Theia

BOROVNICE, JAGODE VRTNE I šUMSKE, VIšNJE, TREšNJE...sve su to moje najdraže poslastice

Jedva cekam sad da od svibnja nadalje krene sezona svega navedenog.


Sve to naravno je najbolje svježe, a u mixevima ih uglavnom kombiniram s posnim, jogurtom, ili u kakvom laganom biskvitu.

Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Srpanj 2010 at 22:06
Nova studija sa štakorima pokazuje da prehrana bogata borovnicama utjece da životinje izgube trbušno salo, te osjete druge zdravstvene koristi poput smanjenog kolesterola i bolje razine glukoze.
"Neka poboljšanja su došla cak i ako su štakori uz borovnice i dalje jeli vrlo masnu hranu," rekao je voditelj istraživanja E. Mitchell Seymour, sa Sveucilišta Michigan.

Istraživanje sugerira da vrlo snažno antioksidativno djelovanje borovnica može uzrokovati promjene u nacinu na koji tijelo sprema i probavlja glukozu ili šecer za energetske potrebe cime se smanjuje rizik od srcanih bolesti i dijabetesa.

"Dobro je istraženo povoljno djelovanje voca i povrca, a naša studija o borovnicama pokazuje da da kemijski spojevi koji se prirodno nalaze u njima poput antocijanina mogu znatno popraviti zdravlje," rekao je znanstvenik Steven Bolling, također sa Sveucilišta Michigan.

izvor:net.hr
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Travanj 2013 at 12:38
FITovci,

znate li gdje je najeftinije kupiti ovo divno voce?


Koliko sam primjetio borovnice su zaista najskuplje voce, cijena se krece za 200 g oko 30-ak kn.
Imate li vi svoje izvore gdje ih nabaviti povoljnije?




Edited by Zoki - 06 Travanj 2013 at 12:39
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Jean View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 26 Srpanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 190
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jean Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Travanj 2013 at 13:28
u konzumu je ja mislim 125 g za 17kn, il tak nešto...
a year from now you'll wish you had started TODAY.
Back to Top
Scarpetta View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 02 Kolovoz 2012
Status: Offline
Points: 1819
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Scarpetta Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Travanj 2013 at 15:40
ja kupujem sada zamrznute od podravke, inace kad je sezona na placi kupujem svježe.
Moje kombinacije:
Svježe borovnice + zobene + whey (vanilija) + voda
Smrzunte borovnice (1 šalica)+ posni sir (250g) + sjemenke lana (1-2 žlice) + 2dcl vode + 1dcl mlijeka (0.9%mm) smiksam štapnim mikserom
Back to Top
fittyp View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 03 Veljaca 2013
Location: Vodnjan
Status: Offline
Points: 292
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fittyp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Travanj 2013 at 20:11
Neznam dali je istina ali mama mi je rekla da se lanene moraju smrviti jer ih tijelo ne može provariti zbog ovojnice,najbolje sa mlincem za kavu.Dali je to istina?
On topic, ja sam recimo danas uzeo one ledo zaledjene borovnice, 500g za 32kn.
Back to Top
Scarpetta View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 02 Kolovoz 2012
Status: Offline
Points: 1819
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Scarpetta Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Travanj 2013 at 20:18
lanene se usitne da, možeš mikserom ili štapnim mikserom
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Travanj 2013 at 11:10
Originally posted by Zoki Zoki wrote:

FITovci,

znate li gdje je najeftinije kupiti ovo divno voce?


Koliko sam primjetio borovnice su zaista najskuplje voce, cijena se krece za 200 g oko 30-ak kn.
Imate li vi svoje izvore gdje ih nabaviti povoljnije?



Ja sam prošle godine zasadio 6 probnih grmova doma i imao nešto ploda vec , ako ova sezona bude Ok proširujem , pa se mozda bacim u prodaju :))
Inace ima u Bistri plantaža borovnica, mislim da u doba berbe se moze doci brati, te za vrijeme branja jesti  i otkupiti po povoljnijoj cijeni......
nisam siguran 100%, al mislim da je tak znalo biti
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.