New Posts New Posts RSS Feed - Quinoa - žitarica puna proteina
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Quinoa - žitarica puna proteina

 Post Reply Post Reply
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Quinoa - žitarica puna proteina
    Posted: 01 Kolovoz 2010 at 23:51
Vec sam ranije naišao na tekstove vezano za quinou, ova žitarica mi se ucinila interesantnom i sad želim malo pokrenuti raspravu i da vidimo tko konzumira - Quinoa.

Kratko o Quinoi:
Kao jedna od najhranjivijih namirnica, quinoa je prepuna proteina i vlakana, a jednako kao i meso i mlijecni proizvodi, sadrži esencijalne aminokiseline koje su nužne za izgradnju naših mišica.



Quinoa potjece iz Južne Amerike i bila je poznata kao ''zlato Inka'' zbog svoje boje i izvrsne hranjive vrijednosti. Također je odlican izvor magnezija, željeza, bakra, mangana i fosfora. Magnezij nam pomaže da poboljšamo svoje kardiovaskularno zdravlje jer taj mineral opušta krvne žile.

Kad ljudi pomisle na quinoau, misle da je to žitarica, ali ona zapravo dolazi iz sjemenki biljke Chenopodium quinoa koja je pak povezana s repom, blitvom i špinatom.

piše.. metroportal.hr

Quinoa ima više proteina od nekih  žitarica (š3.šg/š00g u odnosu na š0.6g/š00g kod jecma, ššg/š00g kod prosa),  a u kolicini amino-kiselina može se mjeriti sa sojom. Sadrži također i visoku razinu kalcija, željeza, vlakana (5.9g/š00g), B-vitamina, E-vitamina i fosfora. Nema glutena.

piše.. makronova.com

Jedete li Quinou - i smatrate li ovo dobrim omjerom proteina (š3.šg / š00g)?


Edited by Zoki
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Kolovoz 2010 at 00:02
Spremam se vec mjesecima je kupit al nikako :) cini mi se ok... i amaranth je tu negdje što se sastava tice..
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
chaxy View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 09 Studeni 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1305
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote chaxy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Kolovoz 2010 at 11:56
amaranth je još bogatiji proteinom.

spremam i jedno i drugo umjesto riže, tjestenine i slicnih UH.
Strong is the new skinny.
Back to Top
crna_kej View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Rujan 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 987
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote crna_kej Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Kolovoz 2010 at 20:27
Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Vec sam ranije naišao na tekstove vezano za quinou, ova žitarica mi se ucinila interesantnom i sad želim malo pokrenuti raspravu i da vidimo tko konzumira - Quinoa.

Kratko o Quinoi:
Kao jedna od najhranjivijih namirnica, quinoa je prepuna proteina i vlakana, a jednako kao i meso i mlijecni proizvodi, sadrži esencijalne aminokiseline koje su nužne za izgradnju naših mišica.



Quinoa potjece iz Južne Amerike i bila je poznata kao ''zlato Inka'' zbog svoje boje i izvrsne hranjive vrijednosti. Također je odlican izvor magnezija, željeza, bakra, mangana i fosfora. Magnezij nam pomaže da poboljšamo svoje kardiovaskularno zdravlje jer taj mineral opušta krvne žile.

Kad ljudi pomisle na quinoau, misle da je to žitarica, ali ona zapravo dolazi iz sjemenki biljke Chenopodium quinoa koja je pak povezana s repom, blitvom i špinatom.

piše.. metroportal.hr

Quinoa ima više proteina od nekih  žitarica (š3.šg/š00g u odnosu na š0.6g/š00g kod jecma, ššg/š00g kod prosa),  a u kolicini amino-kiselina može se mjeriti sa sojom. Sadrži također i visoku razinu kalcija, željeza, vlakana (5.9g/š00g), B-vitamina, E-vitamina i fosfora. Nema glutena.

piše.. makronova.com

Jedete li Quinou - i smatrate li ovo dobrim omjerom proteina (š3.šg / š00g)?


Jedno vrijeme sam je jela i to vrlo cesto. Skuhala bih je bez ikakvih dodataka i pred kraj joj dodala malo soka od agave i cimet i bilo je fino.

Probala sam i amaranth..i moram priznat da su mi sve te zitarice prefine i da ih najcesce izbjegavam jer se ne znam zaustaviti
ako zelis pobjediti, ne smijes izgubiti
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Kolovoz 2010 at 11:35
Gdje ima za kupiti Quinou?
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
crna_kej View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Rujan 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 987
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote crna_kej Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Kolovoz 2010 at 01:01
Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Gdje ima za kupiti Quinou?


Ima i u DM-u al jeftinije ju je kupit u BIO&BIO (tamo postoje 2 vrste..laicki receno crvena i bijela). Cijena je oko 25-29kn na 400gr (ako se ne varam). ako odem do DM-a danas provjerim i napisem. BIO jos nije otvorio trgovinu u Puli
ako zelis pobjediti, ne smijes izgubiti
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Kolovoz 2010 at 16:44
zobene isto imaju š3 grama proteina ako se nevaram a daleeeekooo su jeftinije
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Kolovoz 2010 at 22:58
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

zobene isto imaju š3 grama proteina ako se nevaram a daleeeekooo su jeftinije


ali nemaju takav aminokiselinski sastav

Mislim da je quinoa jedina žitarica (iako i nije ustvari žitarica) koja sadrži sve esencijalne aminokiseline..

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Kolovoz 2010 at 13:25
  uglavnom... morat cu probati... da malo zamjenim zobene... možda su mi mrvicu dosadile..pa jedna mala pauzica ;))))
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Kolovoz 2010 at 13:30
Originally posted by dalila dalila wrote:

  uglavnom... morat cu probati... da malo zamjenim zobene... možda su mi mrvicu dosadile..pa jedna mala pauzica ;))))


Ajde javi kakva je quinoa - sada nas sve zanima!
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
crna_kej View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Rujan 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 987
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote crna_kej Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Kolovoz 2010 at 09:30
Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Originally posted by dalila dalila wrote:

  uglavnom... morat cu probati... da malo zamjenim zobene... možda su mi mrvicu dosadile..pa jedna mala pauzica ;))))


Ajde javi kakva je quinoa - sada nas sve zanima!


quinoa su kao sitna zrna koja se jedu. vrlo je luznata tako da samu je tesko jest (zato sam ja znala dodat sok agave). Kuha se oko pola sata. Nisam primjetila da postoje njene pahuljice.. uostalom sitna je, mozda zato
ako zelis pobjediti, ne smijes izgubiti
Back to Top
Brunhilda View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Kolovoz 2010
Location: Hrvatska/Zagreb
Status: Offline
Points: 322
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Brunhilda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Kolovoz 2010 at 22:47
Quinoa je redovni stanovnik moje kuhinje vec dosta dugo. Prvo sam je koristila umjesto bijele riže, jer se jednako kratko kuhaju. sa povecem ili mesom svejedno mi je prijala :) kad se dobro opere prije kuhanja bude skroz drugaciji još bolji okus. pravila sam je i na slatko sa agavom i cimetom (netko je vec pisao).
cak sam probala praviti i quinoa peciva http://www.coolinarika.com/recept/quinoa-peciva ali sam stavljala još pirovo brašno umjesto bijeloga. bilo je fino...
svakako svima je preporucam jer sam ja sa njom oduševljena.

u DM-u je cijena 23,50 kn za 500 grama.   
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.