New Posts New Posts RSS Feed - Kardio dilema
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Kardio dilema

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Kardio dilema
    Posted: 03 Kolovoz 2009 at 11:04

Preletila sam malo teme u potrazi za ovom ili slicnom al nisam našla, ako sam predvidila, sorry :) 

Dobro poznato pravilo je da istovremeno povecanje mišicne mase i skidanje masnih naslaga nisu baš najsretnija kombinacija zbog preklapanja potrebnog kalorijskog suficita/deficita i negativnog efekta kardia na mišice...ali s obzirom da to nije tako nemoguca misija, pogotovo kod nas žena koje se više toniziramo i oblikujemo, zanimalo bi me koji je kardio tu najbezbolnije odabrat da bi se mišici što manje trošili, HIIT princip, jutarnji kardio natašte ili onaj poslije ancrobnog treninga?

Procitala sam masu toga i svugdje našla na preporuku svakoga od njih, a i ljudi s kojima pricam imaju razlicite teorije....najcešce nalazim na onu da je tu HIIT bolji radi kraceg trajanja pa time i manjeg rizika od katabolizma .......confused..

Mišljenja, savjeti, iskustva?

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Kolovoz 2009 at 11:24
  Hm kratko i jasno, moja preporuka je low intensity kardio u kojem god obliku, bilo kada (hm osim baš iza ancrobnog - isprobano prošle god) i ne nužno ujutro na prazan želudac (iako je tada najefikasniji). Zašto baš LI kardio?

Zato jer je HIIT baziran iskljucivo na korištenju glukoze, odnosno glikogena iz jetre i mišica - sama rijec kaže visoko intenzivan trening (gotovo slican onome u teretani zbog izmjena serija pod naporom i odmora) i to još intervalan cime se dobiva kardio efekt zbog velike kolicine otpuštene topline koja izlazi kroz znoj i time boiješ efekt slican onome u teretani gdje vježbaš s utezima - gdje još neko vrijeme nakon treninga se pospješuje iskoristivost unesenih nutrijenata.

HIIT ima svoje mjesto i nije loš (recimo u dane bez teretane, u raznim oblicima - primjerice seks je jako dobar hiit ako se dobro odradi ), no ono što tebe zanima je u kojem obliku se manje troše mišici a to je upravo low intensity kardio.

Evo ti i jedan osobni primjer: nakon hiit-a ogladnim ko zvijer, pojeo bih cijeli friž odjednom, a nakon jedne lagane šetnjice istog vremenskog intenziteta uopce nisam gladan niti se osjecam umorno.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Kolovoz 2009 at 11:36

 ee to, baš to...to je i moje mišljenje al evo, taman kad pocnem tako, krenem citat i nailazim na taj vražji HIIT! Makar sam i njega isprobala i isti efekt...gladna ko vuk  ...a ovo lijepo odvozim laganini i isto tako ko preporođena...poslije ancrobnog sam prije radila ali sad ne više, nekako mi najbolje paše istegnut se na kraju i to je to..tako da, ili ga odradim ujutro ili u dane kad ne treniram...

 Znaci š+ za low, like it, idemo dalje :)

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
shiyan View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 05 Kolovoz 2009
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote shiyan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Kolovoz 2009 at 23:22
Ako tražiš najbezbolniju kardio vježbu, onda ti ovo nece biti na prvom mistu...Vijaca zahtjeva koordinaciju, te djeluje efektivno na gornji dio isto kao i na donji dio tijela (ovisno o tehnici i intenzitetu rada); vremenski je nezahtjevna vježba.

Nadan se da ceš moc izvuc kakvu korist...


http://www.ljt-vijaca.blogspot.com/

Edited by shiyan
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Kolovoz 2009 at 00:14
 thanx shiyan, slažem se da je vijaca odlicna vježba ali teško da bi mogla zamislit da je preskacem cca 45 min ako govorimo o low intensityu, ruke bi mi u gipsu završile . Jedino bi mogla proc kao dobar HIIT trening...a sad, low ili high intensity.. to i je dilema :)
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Kolovoz 2009 at 11:00
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

 thanx shiyan, slažem se da je vijaca odlicna vježba ali teško da bi mogla zamislit da je preskacem cca 45 min ako govorimo o low intensityu, ruke bi mi u gipsu završile . Jedino bi mogla proc kao dobar HIIT trening...a sad, low ili high intensity.. to i je dilema :)

Upravo tako, vijaca definitivno nije LI kardio vježba kako god ju odradili...
Back to Top
audreyh2 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 17 Srpanj 2009
Status: Offline
Points: 12
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote audreyh2 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Kolovoz 2009 at 21:21

 Zašto ne LI nakon ancrobnog? Ispricavam se ako sam previdjela objašnjenje.

I je li dobro svako jutro (ama baš svaki dan) trcati natašte? Ja ujutro natašte zapravo najcešce radim nešto vrlo slicno ovome: https://www.fitness.com.hr/vjezbe/programi-treninga/Fitness-n a-plazi.aspx što znaci da mi sve skupa traje najcešce jedan sat. Navecer mi je onda pola sata ancrobnog. Ili ako sam ujutro preumorna za sat aktivnosti... onda samo trcim pola sata, a navecer poslije treninga snage od pola sata još trcim pola sata. Dakle, pazim na aktivnost od minimalno sat ipol dnevno. Je li to o.k.?

I koliko je cesto potreban odmor? Smijem li ovako svaki dan ili je potreban dan odmora zbog mišica?

Hvala :)

Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Kolovoz 2009 at 21:28
Da, zbilja...

Ja prvo gricnem neku jabukicu, ili vocnu kašicu i onda u žustru šetnju po kvartu.

To Ok kao neki low intensitiy kardio?

I, kako se racuna(kakv tip exercise) bi bio divlji ples na neku brzu stvar-kod kuce?

Thanks
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Kolovoz 2009 at 00:38
Originally posted by audreyh2 audreyh2 wrote:

 Zašto ne LI nakon ancrobnog? Ispricavam se ako sam previdjela objašnjenje.

I je li dobro svako jutro (ama baš svaki dan) trcati natašte? Ja ujutro natašte zapravo najcešce radim nešto vrlo slicno ovome: https://www.fitness.com.hr/vjezbe/programi-treninga/Fitness-n a-plazi.aspx što znaci da mi sve skupa traje najcešce jedan sat. Navecer mi je onda pola sata ancrobnog. Ili ako sam ujutro preumorna za sat aktivnosti... onda samo trcim pola sata, a navecer poslije treninga snage od pola sata još trcim pola sata. Dakle, pazim na aktivnost od minimalno sat ipol dnevno. Je li to o.k.?

I koliko je cesto potreban odmor? Smijem li ovako svaki dan ili je potreban dan odmora zbog mišica?

Hvala :)

  

Ma može LI i poslije ancrobnog, ali s obzirom da je on najefektivniji kad je što duži, ne znam koliko bi ti vremenski uzelo da ga uvrstiš poslije. Meni recimo ancrobni traje minimum sat vremena, cesto i duže, kad bi još i crobni odradila produžilo bi se na 2, a to mi je previše između ostalog i zbog katabolizma......prije sam ga odrađivala max 20 min, tek tolko al to onda ne smatram LI-em...

Ovisi koliko se kila treba skinuti, koji je cilj. Iako je po meni 7 dana trcanja za svaki cilj previše . Tijelo treba malo odmora...bar š dan. A s obzirom da se tu radi o nekoliko kila viška mislim da je 3-4 puta crobnog tjedno cisto dovoljno u kombinaciji s ancrobnim..

Ovo što radiš je trening snage...i pogotovo se nebi smio raditi natašte. Ako to radiš ujutro, ovaj ancrobni navecer ti nije ni potreban...pretpostavljam da tu misliš na teretanu? Rađe samo otrci ujutro pa ovo ili teretanu ostavi za navecer.

Potreban ti je dan odmora, svakako, najmanje jedan, a može i 2. Mišici rastu kad se odmaraš, ne dok treniraš. Ako ih stalno forsiraš radiš kontrcfekt. Zato im daj vremena da udahnu malo

   

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Kolovoz 2009 at 01:16

Originally posted by Kate Kate wrote:

Da, zbilja...

Ja prvo gricnem neku jabukicu, ili vocnu kašicu i onda u žustru šetnju po kvartu.

To Ok kao neki low intensitiy kardio?

I, kako se racuna(kakv tip exercise) bi bio divlji ples na neku brzu stvar-kod kuce?

Thanks
 

š. Hmmm voce prije kardia ujutro...thorn šta ti kažeš?  Po meni je bolje neki proteincic uzet, ako vec nešto moraš popapat, cisto radi inzulina...

2. Žustra šetnja - ovisi koliko je žustra  Low podrazumijeva dužinu i lagani intenzitet cime i postizanje "burning zone" na 55%-70% od max otkucaja srca  tako da ako hodaš nekim laganijim tempom (da se ne zadišeš previše) i to od nekih 45 min nadalje (do šh) s tim da uspiješ održati te otkucaje unutar tog intervala (iako to ne možeš znat bez pulsimetra heh)...onda se radi o LI

3. Koliko traje ta brza stvar? Ako je to neki techno set od cca šh onda je to kombinacija svega i svacega, malo HIIT, malo low, malo nešto trece . Ne znam u što bi ples spadao, valjda HIIT...osim ako nije valcer

 

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Kolovoz 2009 at 03:02
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

š. Hmmm voce prije kardia ujutro...thorn šta ti kažeš?  Po meni je bolje neki proteincic uzet, ako vec nešto moraš popapat, cisto radi inzulina...


s obzirom d awhey provocira inzulin poprilicno, a pomalo i katabolizam, po nekim saznanjima, prije jutarnjeg cardia se uzima samo zeleni caj i može malo masnih kiselina tipa žlica maslinovog ulja[/QUOTE]
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Kolovoz 2009 at 10:50

Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

š. Hmmm voce prije kardia ujutro...thorn šta ti kažeš?  Po meni je bolje neki proteincic uzet, ako vec nešto moraš popapat, cisto radi inzulina...


s obzirom d awhey provocira inzulin poprilicno, a pomalo i katabolizam, po nekim saznanjima, prije jutarnjeg cardia se uzima samo zeleni caj i može malo masnih kiselina tipa žlica maslinovog ulja

Da, znam za zeleni, i ja ga pijem prije ali sam mislila na to ako se vec nešto sitno želi pojest da to bude nešto od proteina, ali ne brzih tipa whey koji ga isto provociraju, nego što se hrane tice, recimo malo posnog. Ne znam dal je to onda ok...?

 

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Kolovoz 2009 at 13:23
Uhuhu, vidim da ste se raspisali. Zahvaljujem i pohvaljujem

Žustra šetnja ujutro- za mene š5-30 min, najcešce udrim malo divlji tempo

Poslije dorucka(koji je po pravilima- integralno pecivo+ jogurt+ posni najcešce iako imam varijacija na temu) opet nekih 45 min do š sat mixanog tempa-lagano/brzo hodanje. Tako ja to radim, al nemrem onu prvu brzu šetnju ni natašte ni skroz sita, ujutro mi je pak kiselina u želucu dosta visoka pa to ublažim kašicom ili vocem.
Može li ipak proci? Po svemu sudeci, organizmu odgovara.



Ples traje uz kratke 5 min odmore-nekih sat.



Iluvatar, ima li neka alternativa za zeleni i maslinovo?
Ujutro mislim da bi mi i od jednog i od drugog bilo zlo.
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Kolovoz 2009 at 14:31
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

š. Hmmm voce prije kardia ujutro...thorn šta ti kažeš?  Po meni je bolje neki proteincic uzet, ako vec nešto moraš popapat, cisto radi inzulina...
s obzirom d awhey provocira inzulin poprilicno, a pomalo i katabolizam, po nekim saznanjima, prije jutarnjeg cardia se uzima samo zeleni caj i može malo masnih kiselina tipa žlica maslinovog ulja


Da, znam za zeleni, i ja ga pijem prije ali sam mislila na to ako se vec nešto sitno želi pojest da to bude nešto od proteina, ali ne brzih tipa whey koji ga isto provociraju, nego što se hrane tice, recimo malo posnog. Ne znam dal je to onda ok...?

 


da.. bolje je neki spori protein, ali kažem, ako je to low intensity cardio onda nije ni to potrebno, samo ono što sma rekao vec! ako je interval ili nešto onda spori protein
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Kolovoz 2009 at 14:45

To mi onda po intenzitetu i trajanju više baca na HIIT (iako nije ni to ako je tempo stalno isti), a njega definitivno nije dobro radit ujutro. Više bi ti preporucila jednu umjerenu šetnju od nekih 45 min..

Nije li ti bolje odradit onda ovu drugu verziju, samo istim tempom od 45 min-šh bez te žustre ujutro? To bi ti i bilo lakše izvest natašte jer je tempo slabiji..što se zelenog tice, ne vjerujem da bi ti bilo zlo . cak i uz tvoje problemcice sa želucem, nebi nikako trebao smetat. Mene odlicno razbudi. Mogla biš i crnu kavu popit recimo ali pretpostavljam da to ne dolazi u obzir zbog želuca...

 

 

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Kolovoz 2009 at 17:02
Ako ceš vec iskoristiti period nakon ustajanja kada je želudac prazan i glikogen relativno nisko te kada igraš na kartu sagorijevanja tjelesnih masti (ali naravno, nismo mi kompjuter pa da možeš izracunat i vidjet koliko cega se troši pa u skladu s tim i usmjeriti naš intenzitet i trajanje) onda neceš ništa jesti osim što ceš uzet neki stimulans i fat burner radi što bolje mobilizacije masnih stanica i njihovo sagorijevanje za dobivanje energije.

Tako da stvarno ne vidim smisao icega žešceg od lagane šetnje što bi inace forsiralo mišice da ipak nešto kataboliraju.

HIIT varijante ostavite radije za ostali dio dana kada imamo bar nešto unešene hrane.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.