New Posts New Posts RSS Feed - Dorucak prema doktoru Mardetku
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Dorucak prema doktoru Mardetku

 Post Reply Post Reply
Author
Wanda View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 31
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Wanda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Dorucak prema doktoru Mardetku
    Posted: 22 Rujan 2011 at 12:39
Dobila sam od kolegice link na clanak iz ozujka. Potrazila sam tu na forumu ali nisam nasla tu temu pa ako slucajno ima bas tema s ovakvim pitanje ispricavam se.

http://www.dijeta.hr/Korisni-savjeti/kravlje-mlijeko-je-za-telie-a-ne-za-ljude.html

Citat (dorucak):
"Najcešca greška svakodnevne prehrane je  što su jutarnji obroci preteški,  dan se zapocinje sa škrobnim  namirnicama ili bjelancevinama ili, pak, masnim namirnicama poput maslaca u kombinacijama koje su apsolutno  neadekvatne. Spavanje je doba posta koji se ne prekida  teškim namirnicama. Adekvatni jutarnji obrok bi trebao  biti lagan, trebalo bi se jesti  voce kao idealnu skupinu namirnica nakon sna. Organizmu treba voda, biološka, aktivna voda koja detoksificira,  trebaju mu vitamini, elektroni,  treba mu namirnica koja brzo  daje energiju, a poznato je da  nema lakšeg dobivanja energije od energije iz voca, fruktoze koja odmah po unosu  prelazi u glukozu bivajuci na  raspolaganju organizmu kao  osnovno pogonsko gorivo. Voce možemo kombinirati jedino  s orašastim plodovima, koji su  također jedna grupa voca, bogati nezasicenim masnim kiselinama, mineralima, te ono  što je posebno važno, pogotovo za ljude koji fizicki rade,  najkaloricnije namirnice. Sto  grama oraha je kalorijski jednako unosu šest jaja! Nakon  takvog obroka covjek se osjeca  lagano, nema težinu u želucu,  nema smetnje s pospanošcu i  pad energije. Dobio je biološku vodu, vitamine, minerale, omega kiseline, kalorije.  Tako se pocinje dan, dodaje  Marđetko."


Zanima me vase misljenje o navedenom o dorucku.
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 07:22
Osobno..nakon što pojedem voce...sita sa cca 30minutta... al vecinom vec kad jdem razmišljam  što cu drugo pojesti... Niti malo me ne zasiti voce... ali mogla bi t pojesti pa šh nakon toga imati dorucak... 
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 07:45
Back to Top
Wanda View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 31
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Wanda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 08:05
Originally posted by dalila dalila wrote:

Osobno..nakon što pojedem voce...sita sa cca 30minutta... al vecinom vec kad jdem razmišljam  što cu drugo pojesti... Niti malo me ne zasiti voce... ali mogla bi t pojesti pa šh nakon toga imati dorucak... 


To i je jedan od razloga zbog kojeg sam trazila vasa misljenja o navedenom.
Iako je cinjenica da vecina ljudi zapravo ne doruckuje (i ja sam bila jedna od njih dosta godina) on govori o onima koji doruckuju i da su u krivu s izborom dorucka.

Prije sam znala pojest neko voce prije odlaska na posao, onak na brzaka s nogu (jabuka, breskva, kruska, banana) i u pravilu bi bila gladna kao vuk dok dodem do posla, tj. prije samog posla pa u pekaru i hopa kroasan (zanemarimo sad taj junk). Ali nikako mi to voce nije moglo biti dorucak. Iako ja to voce nisam kombinirala sa orasastim plodovima, mozda da jesam bi izdrzala do š0 ili šš sati bez da ubijem junk iz pekare LOL

Druga stvar je dio u kojem pise da su jutarnji obroci preteski i onda navodi i bjelancevine kao razlog (uz skrob i masti). OK, nije bas najpametnije pojest š0 jaja sa pola kruha i spekom za dorucak ali generalno mi se cini da je konkretniji dorucak bolja solucija nego 3 jagode ili jedna jabuka (iako on ne pise o kolicinama niti navodi kakav je to zapravo preteski dorucak, od cega se tocno sastoji)
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 10:20
Ma te preporuke i prehrane po "Peri" ,"Joži" su smo izmišljotine doticnih osoba i svako dere svoju kozu, a takvih ima milion , svatko sa svojom preporukom.Tko je uopce dr. Mardetko da bi bio referentan za nešto da bi  njegove izjave trebale imat neku težinu.Tak da takve clanke uopce ne doživljavam kao nešto vrijedno spomena ili da se zapitam radim li nešto krivo ukoliko mi se prehrana razlikuje od napisanog . cim vidim takav naslov moj mozak to procesuira jednako kao i "fenomene" kaktus dijeta, un dijeta, kivi dijeta, kupus dijeta LOL


Edited by The Phoenix
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 11:14
Svi bi trebali pronaci dorucak koji im najvise pase.. Meni recimo najvise ujutro pase sljedece:

4 jaja + sunka + nasjeckana kapula + nasjeckane gljive.. sve to popecem, i uz to pomidor zacinjen i to je to... imam energije, drzi me sitog neka 3h, a ne osjecam se tesko nakon toga...
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Wanda View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 31
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Wanda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 11:20
Pa dobro sad, kupus dijeta nije losa fora. Ta juha od kupusa je meni ok, ovisi kakav je recept al moja baka je radila fenomenalnu juhu od kupusa u kojoj ima vecina sastojaka koja se nalazi u toj kupus dijeti. Iako, mislim da u to vrijeme kad je moja baka to kuhala a ja to jela jos nisu pricali o fenomenu dijeta sadasnjih razmjera Wacko. Ali je juha bila super kao juha, prije ostatka rucka. I iskreno, dok je baka kuhala ja sam imala uravnotezene obroke kroz dan LOL a to se nije zvalo dijeta.

 Mislim da bi to mogao biti ovaj http://drmardjetko.hr/index.html   Khm...


Edited by Wanda
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 11:24
Mrsavljenje je jednostavno.. odredis si bazalni metabolizam, koliko trosis treningom, ukupan iznos umanjis za oko 500 kcal, i za te kalorije odredis sto ces jesti.. naravno, prehrana ce se bazirat ili na proteinima i ugljikohidratima sa malim udjelom masnoca, ili proteinima i masnocama, sa malim udjelom ugljikohidrata.. uopce ne treba toliko filozofirati i izmisljati dijete.. sve je to samo matematika.. ;))
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Wanda View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 31
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Wanda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 11:32
Ma sve je to matematika, ulaz, obrada, izlaz. Ali nisam mislila u ovoj temi konkretno na prehranu (dorucak) u svrhu mrsavljenja nego bas konkretno na dorucak kao obrok i tu njegovu teoriju/filozofiju oko njega.
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 11:39
Originally posted by Wanda Wanda wrote:

Ma sve je to matematika, ulaz, obrada, izlaz. Ali nisam mislila u ovoj temi konkretno na prehranu (dorucak) u svrhu mrsavljenja nego bas konkretno na dorucak kao obrok i tu njegovu teoriju/filozofiju oko njega.


pa kao sto sam rekao, svi smo mi individue i ne moze se reci da postoji univerzalan dorucak.. nekoga voce stvarno zasiti..
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Sebastian96 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 10 Svibanj 2011
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 183
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sebastian96 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 12:00
Originally posted by davor23 davor23 wrote:

Mrsavljenje je jednostavno.. odredis si bazalni metabolizam, koliko trosis treningom, ukupan iznos umanjis za oko 500 kcal, i za te kalorije odredis sto ces jesti.. naravno, prehrana ce se bazirat ili na proteinima i ugljikohidratima sa malim udjelom masnoca, ili proteinima i masnocama, sa malim udjelom ugljikohidrata.. uopce ne treba toliko filozofirati i izmisljati dijete.. sve je to samo matematika.. ;))

i opet vecini sa foruma ne ide ta matematika? pretpostavljamo da bi onda svi izgledali ko Greg Plitt

U mirin brah?
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 12:19
Originally posted by Sebastian96 Sebastian96 wrote:

Originally posted by davor23 davor23 wrote:

Mrsavljenje je jednostavno.. odredis si bazalni metabolizam, koliko trosis treningom, ukupan iznos umanjis za oko 500 kcal, i za te kalorije odredis sto ces jesti.. naravno, prehrana ce se bazirat ili na proteinima i ugljikohidratima sa malim udjelom masnoca, ili proteinima i masnocama, sa malim udjelom ugljikohidrata.. uopce ne treba toliko filozofirati i izmisljati dijete.. sve je to samo matematika.. ;))

i opet vecini sa foruma ne ide ta matematika? pretpostavljamo da bi onda svi izgledali ko Greg Plitt



Druga stvar je samokontrola.. i ja sve sebi napravim, racunicu i sve.. skinuo sam bio lijepo š7 kg.. i u 8. mj sam bio na 8š-82 kg, pa sada na 93.. he he
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 13:06
Matematika i ponešto biokemije Smile Možemo se mi oslonit samo na matematiku i skinut nešto kg...ali pitanje je što smo u biti izgubili....e sad, ti znaš šta treba jest pa ajde ali netko ko nema pojma odredit ce si održavanje (a i to je upitno koliko tocno s obzirom da se vecina oslanja na kalkulatore), skinut 500 kcal ali jest totalno krivo....možda samo uh-e ili u velikoj vecini, možda i totalno krive uh-e ....opet ce bit u deficitu ali više gubit mišicnu masu nego da jede više proteina (pogotovo ako je trening u pitanju)...a i konstantno provocirat inzulin i time blokirat sagorijavanje masti... da ne govorim da je teško tocno znati koliko unosimo, a još više koliko trošimo...koliko je jednostavno toliko je i komplicirano, kod nekih više, kod nekih manje Smile
 
I pocisti taj inbox Davore, moram te kroz cijeli forum ganjat  T&#šš1;ngue
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Rujan 2011 at 13:24
Obrisan inbox :D
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.