New Posts New Posts RSS Feed - D: Razbijamo mitove: Postoje li spori ili brzi metabolizam?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Razbijamo mitove: Postoje li spori ili brzi metabolizam?

 Post Reply Post Reply
Author
Rac View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 23 Prosinac 2017
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Rac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Razbijamo mitove: Postoje li spori ili brzi metabolizam?
    Posted: 05 Lipanj 2018 at 18:30
Svi komentari na temu: Razbijamo mitove: Postoje li spori ili brzi metabolizam?

Izvanredan clanak, nema tu nikakve filozofije, cista matematika, ako je unos kalorija veci od potrošnje, debljamo se, ako je manji, mršavimo i gotovo, to je to ???????
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Lipanj 2018 at 22:57
Ja bi kao jedan pocetnik koji ne zna ništa o prehrani i treningu zakljucila sljedece iz ovog clanka: "mogu jesti sve što hocu dokle god sam u kalorijskom deficitu". Tim pristupom bi se teško taj deficit dugorocno održao, barem kod vecine ljudi. Ne, niti jedna hrana ne deblja sama po sebi ali postoje goleme razlike u koncepciji obroka kod pojedinaca i utjecaja tih obroka izmedu ostalog i na sitost koja nam i je cilj kad mršavimo. Ovo je jako pojednostavljen clanak, koji je zanemario utjecaj mišicne mase na BMR, razlike utjecaja makronutrijenata na TEF, utjecaj razlicitih vrsta treninga, pa i malo žešce zavrzlame oko probave i apsorpcije, sve te naše divne bakterijice, hormoni, enzimi i još štošta nešto.....a previše naglasio utjecaj NEAT-a koji je istina bitan (jer na kraju krajeva što se više trošimo to nam je lakše postici deficit) ali ne bih baš rekla da je glavna kvaka u cijeloj prici, a pogotovo da ce forsiranje ljudi u današnje ionako pretrpano vrijeme na filanje nekog pojacanog pokreta uroditi plodom više od nekih lakših intervencija u prehrani koje ipak nažalost obuhvacaju malo više filozofije i prilagodbe od sušte matematike i garenja deficita, pod cijenu svega. Presložena smo bica za zakljucak od par recenica.
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Lipanj 2018 at 02:38
Meni se cini da je clanak pisan za 99% citalaca koji ionako ne poznaju terminologiju, pa je po tom prihvatljiv. Vjerojatno dolazi i nastavak sa detaljima, samo da ne odustane kao nekad "dumbledore". Medjutim, po meni je problem u tome što je autor još mlad i nedovoljno iskusan, pa ima netocnosti u tumacenju, ipak su potrebne mnoge godine ucenja da stvari sjednu i realnije tumace. Tako je netocno da su razlike u metabolickoj potrošnji beznacajnih 100 kcal, o tome sam vec pisao... Podatak da su razlike samo 5-8% se odnosi na sredinu statisticke razdiobe koji pokriva cca 60ak posto populacije, ali kad proširimo na 96% populacije onda su razlike i +-15%, pa npr. za osobe ciji je BMR 2000kcal varira od 1700 do 2300kcal na oba kraja statisticke razdiobe, pa je tu vec razlika 600kcal, a to nije nimalo beznacajno. Osim toga BMR ovisi još i o hrpi drugih stvari osim konstitucije tj mišicne mase i životne dobi.
Back to Top
graditelj View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 06 Lipanj 2018
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote graditelj Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Lipanj 2018 at 10:17
Clanak je previše pojednostavljen i promašen. Istina je da je u konacnici bitan kalorijski deficit, ali nije svejedno što jedemo. Razlika je ukoliko jedemo pravu hranu koja nas zasiti i drži sitima 6 sati ili jeftinu, brzu procesiranu hranu, koja je vecinom na bazi UH. Tako da je nije tocan zakljucak da nema namirnica koje nas debljaju i i koje nas ne debljaju. Ima i jako je bitno što jedemo. Najvažniji je balans unosa UH, masi i proteina. To je kljuc svega, a organizam ukoliko mu „senzori“ nisu poremeceni zbog loše odabrane hrane, se sam brine o balansu energije.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (2) Thanks(2)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Lipanj 2018 at 12:39
graditelj, tema članka nije kvaliteta namirnica, nego samo brzi i spori metabolizam, i jest pojednostavljen za većinu. A smršaviti možeš čak i kad jedeš samo prženi krumpir, ukoliko si u deficitu, neovisno što je nekvalitetna namirnica. Da je sve u balansu UH, prot. i masti je netočno, mada ne i nebitno, ali kakav je taj balans za tebe ili mene? Svi ipak imamo različiti metabolizam, digestivni trakt, potrebe, kao i senzorno-kontrolne mehanizme, pa ne postoji ni jedinstvena zdrava prehrana za sve, možda samo generalizacija za nutritivno bogate i kalorijske siromašne namirnice. Osim toga, jedemo namirnice a ne makronutrijente, a kad već spominješ senzore, nedostatak mikronutrijenata će ih totalno poremetiti. A što će koga držati sitim nekoliko sati, i u koje doba dana, je tema za sebe u kojoj postoji hrpa generalizacija koje su daleko od jedinstvene istine za sve nas, cirkadijski mehanizam itekako upravlja svime, pa i digestivnim traktom i lučenjem enzima i ostalog nužnog za razgradnju namirnica. Kod nekih je jače ujutro, drugih jače naveče. No, navodjenje svih detalja bi većini bila nejasna i nezanimljiva, a tek kad na prehranu dodamo još i parametre gastrointestinalnog zdravlja je beskonačna...Fizički aktivne, uglavnom ne pretile osobe najčešće nemaju problema, pa su skupina za sebe, a ostali se mogu svrstati u bezbroj raznih skupina i kombinacija.
Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Lipanj 2018 at 15:26
Originally posted by graditelj graditelj wrote:

Clanak je previše pojednostavljen i promašen. Istina je da je u konacnici bitan kalorijski deficit, ali nije svejedno što jedemo. Razlika je ukoliko jedemo pravu hranu koja nas zasiti i drži sitima 6 sati ili jeftinu, brzu procesiranu hranu, koja je vecinom na bazi UH. Tako da je nije tocan zakljucak da nema namirnica koje nas debljaju i i koje nas ne debljaju. Ima i jako je bitno što jedemo. Najvažniji je balans unosa UH, masi i proteina. To je kljuc svega, a organizam ukoliko mu „senzori“ nisu poremeceni zbog loše odabrane hrane, se sam brine o balansu energije.

Kakve veze prvo boldano ima sa drugime?Smile

Zajednicko gubljenju kilograma na vagi iz solo cokoladne dijete i pomno isplanirane (mikro/makro balansirane prehrane), je jedino brojka na vagi koja ce se u deficitu pomicat na dolje u oba slucaja..

Apsolutno nista drugo nece biti isto: zdravlje, energija, odmornost i generalni osjecaj, hormonalni balans, imunitet, i naposljetku naravno gubitak kilaze u korist masnog tkiva/misica.. itd. 

@iver kao i inace odlican i kompletan post..Thumbs Up
Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Lipanj 2018 at 18:35

Postavite se u poziciju onih koji od vas znaju puno manje i iz ovakvih članaka vuku svoje nepotpune zaključke....

Ako netko napiše da nema namirnica koje nas same po sebi debljaju i od kojih mršavimo (što je točno ali...poprilično krivo shvatljivo bez daljnjeg objašnjenja) i da je samo deficit bitan - šta mislite od čega će se kod nekoga početnički jelovnik sastojat? Da sam ja to pročitala pred 15 god kad sam se krenula igrat sa hranom i nemala dume kako tijelo funkcionira  živila bi na sladoledu, kruhu i pizzi i samo brojala kcal kako bi bila ispod granice. Vaga bi mi bila jedino mjerilo, a glad i frustracija do plafona jer ne bih baš imala puno prostora za neki volumen (zapravo, sa ovim namirnicama imala bih prostora za 2 cuta pizze Big smile). Za čas bih vratla svu kilažu jer to ne bih mogla izdržat, i pitala se gdje sam fulala kad sam bila u deficitu. A vjerojatno bi i zdravlje malo propatilo putem.

Mislim da je i graditelj želio uzet tu širu sliku u obzir.....bez obzira bili navodi u članku sami po sebi teoretski točni ili ne, bitna je poanta koja se na kraju izvuče iz cijele priče. Nije se čak ni trebalo puno u detalje ići, samo dodati još koju dobru rečenicu koja će malo rasvijetliti neke stvari, a ne ostaviti toliko upitnika i vjerujem mnogima krivi dojam.


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
UnderConstruction View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 5
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote UnderConstruction Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Lipanj 2018 at 17:21
Poanta da je kalorijski suficit prva greška zbog koje ljudi imaju višak kilograma, stoji. Isto kao i greška autora što se upuštao u tako kompleksnu temu kao metabolizam. O kojoj nema pojma. Njemu je metabolizam = bazalni metabolizam. Tri osnovne funkcije metabolizma su pretvorba hrane u energiju koja pokrece stanicne procese, konverzija hrane u gradive proteine, masti, kiseline, uh i eliminacija dušika.. To su jako kompleksni kemijski procesi koji ovise o jako puno faktora. Toliko kompleksni da ih ustvari ni znanstvenici ne razumiju do kraja. Ja cu reci iz svog iskustva, da je metabolizam jako razlicit izmedu ljudi. I naš vlastiti metabolizam se mijenja sa mijenjanjem naših prehrambenih i životnih navika(vježbanje itd).
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Lipanj 2018 at 19:17

Ah, ne bih ja baš išla tako daleko da autor nema pojma :) Ništa tu nije krivo rečeno, samo je dosta toga bitnog izostavljeno pa može navesti na krivi put, a i kako smo rekli - tema je prekompleksna za neki kraći zaključak.

Ne bih rekla da je metabolizam spomenut samo kao bazalni, autor se dotakao i TEF-a, i treninga, i NEAT-a....uostalom, kad smo već kod funkcija metabolizma ja bih tu išla još i šire pa rekla da je metabolizam ukupnost svih kemijskih reakcija u tijelu koje nas održavaju na životu, odnosno sve zadaće na staničnoj razini, od disanja preko probave, reprodukcije....ok, nas tu možda najviše zanima dio oko probave i sličnog i na to bi se i trebali fokusirati, ali treba i tu širu sliku navesti jer inače svi metabolizam povezujemo samo s hranom i mršavljenjem :)





Edited by Gym_girl - 15 Lipanj 2018 at 19:17
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Lipanj 2018 at 19:56
Originally posted by UnderConstruction UnderConstruction wrote:

Poanta da je kalorijski suficit prva greška zbog koje ljudi imaju višak kilograma, stoji. Isto kao i greška autora što se upuštao u tako kompleksnu temu kao metabolizam. O kojoj nema pojma. Njemu je metabolizam = bazalni metabolizam. Tri osnovne funkcije metabolizma su pretvorba hrane u energiju koja pokrece stanicne procese, konverzija hrane u gradive proteine, masti, kiseline, uh i eliminacija dušika.. To su jako kompleksni kemijski procesi koji ovise o jako puno faktora. Toliko kompleksni da ih ustvari ni znanstvenici ne razumiju do kraja. Ja cu reci iz svog iskustva, da je metabolizam jako razlicit izmedu ljudi. I naš vlastiti metabolizam se mijenja sa mijenjanjem naših prehrambenih i životnih navika(vježbanje itd).

Nije pisao knjigu nego kratki artikl kojeg bi shvatio svaki prosjecni covjek koji se mozda sa istom tematikom susrece po prvi puta.. Sa kojim su ciljem zapravo i pisani gotovo svi blogovi na ovoj stranici..Smile

"Njemu je metabolizam = bazalni metabolizam"

C/p. boldanog teksta iz artikla gore.. ->


"Idemo sada raspisati tu jednadžbu kako bismo vidjeli i objasnili njezine komponente i razbili neke mitove. Ona sada izgleda ovako: Promjene u tjelesnim zalihama = Unesena energija (+ korekcija za probavu) - (BMR + TEF + TEA + NEAT)"


Tako da se ja zapravo pitam jesi li uopce procitao kompletan clanak prije pisanja svog posta?Smile


Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
UnderConstruction View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 5
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote UnderConstruction Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Lipanj 2018 at 08:59
"„Ne mogu smršaviti, imam spori metabolizam; blago tebi s brzim metabolizmom.“ Koliko ste puta čuli tu rečenicu? Ja sam je čuo previše puta.

Kad ljudi to kažu, misli se na bazalni metabolizam koji smo maloprije obradili. "

On zna kad drugi ljudi kažu metabolizam da misle na bazalni pa bu im objasnio. A objašnjenje je da je metabolizam nebitan, isti za sve osim NEAT-a, važan je jedino suficit. Jer oni pojma nemaju a on ima.

Postoje razlike u metabolizmu. To nema nikakve veze sa kalorijskim suficitom.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Lipanj 2018 at 11:15

Očito je da je namjera autora bila maksimalno pojednostaviti maksimalno kompliciranu priču, pa je zato tako malo nespretno ispalo - negdje malo, negdje dosta.

Iver je to lijepo opisao u svom postu iznad pa je zapravo on odradio nadopunu (i ispravku) članka koju je trebao odraditi sam autor. Postoje razlike u metabolizmu, da, i između ljudi istih gabarita, a pogotovo kod onih koji iza sebe imaju dulju povijest razno raznih dijeta i začaranih krugova "izgubi pa vrati". Koliko se ja sjećam, i ispravite me ako griješim, u nekim istraživanjima se spominjala razlika i do 800 kcal kod onih najnesretnijih? Dok je kod nekih bilo sitnih 200 kcal. I to se baš i odnosilo na bazalni metabolizam, pa tako autor s ovim navodom i nije toliko u krivu? Uostalom, sam bazalni ionako troši 70% energije...sve ostalo otpada na ove druge parametre.

Uglavnom - sve to ima veze sa kalorijskim suficitom, jer što je metabolizam više u komi to je lakše ostvariti suficit, odnosno ostvariti ga s manje hrane. Pa ako zbilja uzmemo neku osobu koja se totalno iscrpila raznim dijetama, pritom pojela mišićnu masu i izgubila kilažu na krivi način, ta osoba će sa istom količinom hrane nego neka druga koja se nikad time nije zamarala nego normalno održavala težinu kroz život, sigurno lakše premašiti gornju kcal granicu, čisto zato što joj metabolizam više nije " u formi" kao prije - manje mišićne mase, manja kilaža uopće pa i čista promjena za tijelo, možebitno uneravnoteženi hormoni, kaotičan probavni sustav i ko zna što još.....a uzmimo u obzir i da svaka nova dijeta nosi sve teže ostvarivanje rezultata upravo radi svega ovoga...

Po meni zaključak ove autorove priče nije loš i kriv, to je suština priče, ali sve ono što se krije ispod svega toga da bi se došlo do te suštine (što se tu zapravo u tijelu sve dešava) zahtijeva stranice i stranice teksta...ma knjige i knjige...a možda i onda ne bi uspjeli sve uzeti u obzir, nisu ni znanstvenici još to postigli, a ni neće čini mi se.

Možda autor neke stvari nema pojma (ili ih je zamaskirao da ne zakomplicira previše), ali ja zbilja ne znam postoji li netko ko može reći da ga ima i da može sve reći sa sigurnošću :) Svi još nabadamo, tražimo, griješimo...


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Donat_Rupcic View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Lipanj 2018
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Donat_Rupcic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Lipanj 2018 at 17:56
@iver Respekt za kvalitetne komentare, evo samo kratak feedback na feedback. Ne želim nepotrebno opterecivati follo-up clanak pa cu ovo adresirati ovdje. :) Preciznije, ta razlika se odnosi na 68% populacije (jedna standardna devijacija). Kada bismo proširili to na dvije standardne devijacije te tako ukljucili 95% populacije, ona postaje dvostruko veca. Svjestan sam toga, ali namjerno sam izostavio iznimke. Iako varijacije u stopi (brzini) metabolizma mogu biti i dosta velike u ekstremnim slucajevima, vecina populacije ima dosta slicnu stopu metabolizma kada pricamo o ljudima istih antropometrijskih karakteristika. Pogotovo ako izuzmemo iz price ljude koji imaju hipo- ili hipertiroidizam.
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2018 at 11:06
U ovoj priči je najveća bajka BMR kao statična vrijednost i s relativno jednakim parametrima za sve (dob, tjelesna masa, postotak tjelesne masti, blabla). Iz vlastitog iskustva... ako ista osoba s relativno sličnim početnim parametrima u mjesec dana na 1200-1600kCal/dnevno i istom tjelesnom aktivnosti može smršaviti 1,5kg, 10kg ili 17,5kg, onda džabe sva matematika u kilogramima, gramima i miligramima.
Back to Top
reaklisura View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Srpanj 2019
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote reaklisura Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Srpanj 2019 at 21:41
'Medjutim, po meni je problem u tome što je autor još mlad i nedovoljno iskusan, pa ima netocnosti u tumacenju, ipak su potrebne mnoge godine ucenja da stvari sjednu i realnije tumace. Tako je netocno da su razlike u metabolickoj potrošnji beznacajnih 100 kcal.', kaže iver rekla bih da neiskustvo dolazi i iz cinjenice da ne pise 100 kcal nego 100 kalorija :-)
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.