New Posts New Posts RSS Feed - D:  Je li ketogena prehrana sigurna za trudnice i dojilje?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Je li ketogena prehrana sigurna za trudnice i dojilje?

 Post Reply Post Reply
Author
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Je li ketogena prehrana sigurna za trudnice i dojilje?
    Posted: 16 Kolovoz 2019 at 17:55
Svi komentari na temu: Je li ketogena prehrana sigurna za trudnice i dojilje?

Vec sam napisao da mi se ne da ispravljati svaka ovdje napisana glupost, ali djeca su nam mnogima najmilija, pa cu ipak... Autorica, koja ni sa anatomijom nije na ti, piše " Strucnjaci isticu: zdrava ketogena prehrana je sigurna za trudnice i dojilje! Prehrana, ne dijeta! " -- ovo je ordinarna laž, jer se mnoge stvari iz razvoja fetusa saznaju tek nakon 10 i više godina, te velika vecina svjetskih autoriteta tvrdi da nemamo dovoljno spoznaja o tome. Bez ikakve ograde ili upozorenja na moguce probleme... Pišite senzacionalisticke bombe ako mislite da to treba, ali nemojte laži. Ovakav zakljucak da je ketogena prehrana zdrava za trudnice i dojilje je na žalost samo dokaz o zdravlju i zdravom razumu uredništva ovog portala, krajnje bezobrazno i neodgovorno prema trudnicama. MOŽE biti, ali ne nužno, i vjerojatno vecini nije. Cak i u slucaju PCOS, dijabetesa, epilepsije itd. tj bolesti koje su na neki nacin ili terapijski vezane uz prehranu smanjenja ugljikohidrata, se preporucuje kontrola lijecnika u trudnoci. NE postoji NIKAKAV znanstveni konsenzus za preporuku keto prehrane dojiljama i trudnicama, ali POSTOJI konsenzus da se ne preporuca iskljucivanje bilo koje grupe namirnica, i da se povecava mogucnost raznih zdravstvenih problema fetusa ili djeteta ( od imunoloških, mentalnih, itd... ) u slucaju izbacivanja ugljikohidrata. Naravno da ni tzv "zdrave masnoce " ne treba iskljuciti jer i u njima ima nutrijenata, a esencijalne još manje, a ne znaci ni da treba pretjerivati sa bilo kojom skupinom namirnica. Zdrav razum govori da su trudnicama potrebne vece kolicine nutrijenata uz ne previše povecan kalorijski unos( ovisi i o fazama trudnoce, osobi, itd... ), a biokemija govori da je sveukupna energetska gustoca antioksidansa, mikronutrijenata, minerala, elemenata u tragovima, enzima i ostalih, na unešenih 100 kcalorija, daleko veca kod proteinskih namirnica, voca i povrca nego u slucaju masnoca. Sumnjam da ce netko unijeti 2000kcal od orašastih plodova i sjemenki koje su najnutritivnije masnoce. Na žalost i antibiotici iz nekvalitetno uzgojenih životinja mogu imati znatan efekt, ali gdje cemo danas u HR pronaci bolje ni sam ne znam. Naime, koliko god antibiotici bili korisni i spasili živote, mogu mutirati mitohondrijsku DNK i imaju višestruku ulogu, pri cemu mogu uzrokovati disfunkciju mitohondrija, utjecu na pretilost i ukljuceni su u modulaciju NMD putanje, regulaciju aktivnosti MMP-a i citokina te pružaju rezistenciju na antibiotike ( Public Health Genomics 2107 ) Evo zakljucka samo jednog istraživanja iz 2018., a ima ih tisuce... " Ukratko, iako je mali dio naših rezultata ocitovan u prethodnim publikacijama, ova studija prva karakterizira da MHFD ( Maternal High Fat Diet ) u ranom životu može promijeniti crijevni razvoj i proliferaciju stanica te promijeniti sastav i raznolikost crijevne mikrobiote, kao i izazvati niske stupnjeve upala i ometaju djelovanje mukozne barijere u potomstvu starog tri tjedna. Štoviše, mikrobna analiza u odrasloj dobi pokazuje da, iako se bakterijska raznolikost oporavila nakon kontrolne prehrane, još uvijek postoje poremecaji mikrobnog sastava; što je vjerojatno pridonijelo pogoršanju osjetljivosti eksperimentalnog kolitisa u odrasloj dobi. Ova opažanja podupiru hipotezu da MHFD u ranom životu može biti potencijalni faktor rizika za IBD. Kako je dijeta s visokim udjelom masti uobicajena kod trudnica, posebno u zemljama u razvoju, naši bi rezultati mogli pridonijeti boljem razumijevanju sve vece ucestalosti KBB-a. Nadalje, suplementacija s probioticima ili izbjegavanje dijeta s visokim udjelom masti u ranom životu mogu biti nove mogucnosti za prevenciju IBD-a. ( Nutritional Immunology - 2018. ) Znaci, ništa nije crno-bijelo, a na vama je da udlucite u što vjerujete, i što kome odgovara, ali ne zaboravite da imate odgovornost i prema djetetu, i da zašecerene namirnice nisu isto što i voce, povrce, integralne žitarice ( ako može eko uzgoj bez pesticida-herbicida ). Budite oprezni, ako ste vi izgubili x kilograma sa keto prehranom, ne budite fanaticni sljedbenik, jer to ne znaci da je takva prehrana najbolja i za vaš trudnocu, znanjem smo se prilicno razvili u odnosu na pecinskog covjeka iz ledenog doba ( osim nekih ).
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2019 at 10:25
Originally posted by iver iver wrote:



NE postoji NIKAKAV znanstveni konsenzus za preporuku keto prehrane dojiljama i trudnicama, ali POSTOJI konsenzus da se ne preporuca iskljucivanje bilo koje grupe namirnica, i da se povecava mogucnost raznih zdravstvenih problema fetusa ili djeteta ( od imunoloških, mentalnih, itd... ) u slucaju izbacivanja ugljikohidrata. Naravno da ni tzv "zdrave masnoce " ne treba iskljuciti jer i u njima ima nutrijenata, a esencijalne još manje, a ne znaci ni da treba pretjerivati sa bilo kojom skupinom namirnica. Zdrav razum govori da su trudnicama potrebne vece kolicine nutrijenata uz ne previše povecan kalorijski unos( ovisi i o fazama trudnoce, osobi, itd... ), a biokemija govori da je sveukupna energetska gustoca antioksidansa, mikronutrijenata, minerala, elemenata u tragovima, enzima i ostalih, na unešenih 100 kcalorija, daleko veca kod proteinskih namirnica, voca i povrca nego u slucaju masnoca. Sumnjam da ce netko unijeti 2000kcal od orašastih plodova i sjemenki koje su najnutritivnije masnoce.


Originally posted by iver iver wrote:

Znaci, ništa nije crno-bijelo, a na vama je da udlucite u što vjerujete, i što kome odgovara, ali ne zaboravite da imate odgovornost i prema djetetu, i da zašecerene namirnice nisu isto što i voce, povrce, integralne žitarice ( ako može eko uzgoj bez pesticida-herbicida ). Budite oprezni, ako ste vi izgubili x kilograma sa keto prehranom, ne budite fanaticni sljedbenik, jer to ne znaci da je takva prehrana najbolja i za vaš trudnocu.


Naglašavam još jednom ove dijelove, i da radi toga još bar 5 ljudi zaviri u ovu temu nešto sam napravila. Ovdje pod prašinom često završi ono što bi se najviše trebalo čitati, pa čovjek na kraju izgubi volju. Drago mi je da ju iver još nije izgubio ali ne vjerujem u takvo stanje još dugo... ostani s nama iver, uz koju šalicu kave, samo nemoj preko 25 LOLWink

btw. nigdje se ne spominje na što se točno misli pod ketogenom dijetom (sorry, prehranom Star) ili bi to trebali zaključiti sami? Puno toga se danas baca pod koš ketogenog, i postoji razmjer u unosu makronutrijenata. O kojem unosu UH-a govorimo? Jer ako govorimo o npr. 5% dnevnog unosa uz 75% masnoća teško da ćemo u to uklopiti ove lijepe slike povrća koje prate tekst što je interesantno s obzirom na temu, možda bi prigodnije bilo da dotična trudnica reže maslac, ili odrezak, ili guli jaja.....

Imala sam čast nedavno ispratiti jednu divnu trudnicu do kraja trudnoće, a usput sam davala sve od sebe da joj razbijem dugogodišnji strah od ugljikohidrata i pokušam uvjeriti da sada misli za dvoje. Nije mi na kraj pameti padalo ulaziti u rizik sa izbacivanjem bilo čega osim onih namirnica koje se inače preporučuju staviti na stranu u takvom osjetljivom periodu. I naravno, sve uz redovite kontrole i palac gore od njene doktorice.

Dio sam ovog portala već 10 godina, nisam kritičar u duši jer svi nekad radimo neke greške pa tako i ja i zato kontinuirano učim da ih radim što manje  ali ovo su jako osjetljive teme koje zadiru u zdravlje velikog broja ljudi i zbilja bi trebalo pripaziti na to da se ne obrađuju površno i bez dodatnih upozorenja i ograđivanja. Puno toga u znanosti još nema konzensus, ovako čitajuči članke dobijemo dojam da sve ima zeleno svijetlo, i za svih. Što je totalno kontra onome što ko papagaji ponavljamo ovdje godinama, a to je dobra stara individualnost. Uz ovakve savjete, teško ćemo težiti tome.....







Edited by Gym_girl - 17 Rujan 2019 at 10:27
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.