New Posts New Posts RSS Feed - 13 savjeta za prestanak pušenja
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

13 savjeta za prestanak pušenja

 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: 13 savjeta za prestanak pušenja
    Posted: 29 Srpanj 2010 at 22:32
13 najboljih savjeta za prestanak pušenja



š.Trebate znati zašto želite prestiti pušiti

Želite prestati pušiti, ali ne znate zašto? "Zato što je loše za vas" nije dovoljno dobar razlog. Da biste bili motivirani, potreban vam je dovoljno snažan razlog za prestanak. Možda želite zaštititi svoju obitelj od pasivnog pušenja. Možda vas pomisao na rak pluca plaši ili možda želite izgledati i osjecati se mla?e. Odaberite dovoljno jak razlog koji nadilazi potrebu da zapalite cigaretu.

2. Nemojte naglo prestajati pušiti

Može biti primamljivo jednostavno baciti cigarete i izjaviti da ste prestali pušiti,no naglo prestajanje nije lagano. 95 % osoba koje pokušaju prestati pušiti bez terapije ili lijekova vrati se pušenju. Razlog je taj što nikotin stvara ovisnost. Mozak se navikne na nikotin i žudi za njim, a u nedostatku istog dolazi do apstinencijske krize.

3. Probajte zamjensku nikotinsku terapiju

Kada prestanete pušiti, nedostatak nikotina može uciniti da se osjecate frustrirano, depresivno, nemirno ili razdražljivo. Žudnja za "samo jednim dimom" može nadvladati. Nikotinsko nadomjesna terapija može pomoci u ublažavanju ovih problema. Studije sugeriraju da nikotinske žvakace gume, pastile i flasteri mogu pomoci. Korištenje tih proizvoda uz pušenje opcenito nije preporucljivo.

4. Upitajte za lijekove na recept

Upitajte svog lijecnika za lijekove na recept kao pomoc u prestanku pušenja bez korištenja zamjenske nikotinske terapije. Postoje lijekovi koji djeluju na receptore u mozgu te pomažu umanjiti žudnju za nikotinom, a mogu napraviti pušenje manje ugodnim ako i zapalite cigaretu. Neki lijekovi mogu umanjiti uznemirujuce simptome odvikavanja, kao što su depresija ili nemogucnost koncentracije.

5. Ne odvikavajte se sami

Obavijestite svoje prijatelje, obitelj i suradnike da pokušavate prestati pušiti. Njihovo ohrabrenje bi moglo pomoci. Možda bi se mogli pridružiti grupi podrške ili razgovarati sa savjetnikom. Bihevioralna terapija je vrsta savjetovanja koje vam pomaže identificirati i održavati strategije prestanka pušenja. Kombinirajte bihevioralnu terapiju sa zamjenskim nikotinskim proizvodima i / ili lijekovima kako bi poboljšali vaše izglede za uspjeh.

6. Umanjite stres

Jedan od razloga zbog kojih ljudi puše je taj što im nikotin pomaže da se opuste. Nakon što prestanete pušiti, morat cete pronaci drugi nacin nošenja sa stresom. Pokušajte sa masažom, slušanjem opuštajuce glazbe ili ucenjem joge ili tai chi-a. Ako je moguce, izbjegavajte stresne situacije tijekom prvih nekoliko tjedana nakon prestanka.

7. Izbjegavajte alkohol i ostale okidace

Odre?ene aktivnosti mogu pojacati vaš poriv za pušenjem. Alkohol je jedan od najcešcih okidaca, pa pokušajte piti manje kada prestanete pušiti. Ako je kava okidac, pokušajte piti caj nekoliko tjedana, a ako obicno pušite nakon jela, pokušajte umjesto toga prati zube ili uzimati žvakace gume.

8. Ocistite kucu

Nakon što ste zapalili svoju posljednju cigaretu, bacite sve pepeljare i upaljace. Operite svu odjecu koja ima miris dima, te ocistite tepihe i presvlake. Upotrijebite osvježivac zraka kako bi se riješili mirisa. Ne želite vidjeti ili mirisati ništa što vas podsjeca na pušenje.

9. Pokušavajte dok ne uspijete

Vrlo je uobicajeno vratiti se pušenju, odnosno imati recidiv. Mnogi pušaci pokušavaju prestati nekoliko puta prije nego što zaista uspiju. Preispitajte emocije i okolnosti koje su dovele do recidiva. Iskoristite to kao priliku da potvrdite i ucvrstite svoju odluku za nepušenjem. Jednom kada donesete odluku da cete ponovo pokušati prestati, odredite "datum prestanka" u iducih mjesec dana.

10. Aktivirajte se

Fizicka aktivnost može pomoci umanjiti žudnju za nikotinom i olakšati neke simptome odvikavanja. Kada želite posegnuti za cigaretom, obucite umjesto toga tenisice za trcanje. cak je i umjereno vježbanje korisno, kao što su šetnje sa psom ili cupanje korova u vrtu. Dodatne kalorije koje pritom potrošite ce tako?er sprijeciti debljanje nakon prestanka pušenja.

11. Konzumirajte voce i povrce

Nemojte pokušavati biti na dijeti dok prestajete pušiti Ršš; previše odricanja može biti kontraproduktivno. Umjesto toga jedite više voca, povrca i niskomasnih proizvoda. Jedno istraživanje pokazuje da prilikom konzumacije ovih namirnica cigarete nemaju dobar okus; dok uzimate visokohranjive tvari istovremeno umanjujete želju za pušenjem.

12. Nagradite se

Osim znacajnih zdravstvenih koristi, jedna od koristi prestanka pušenja je i ušteda novca. Nagradite se tako što cete dio ušte?enog novca potrošiti na nešto zabavno.

13. Ucinite to za svoje zdravlje

Prestanak pušenja ima brojne i trenutne zdravstvene koristi. Krvni tlak se snižava, a puls smanjuje nakon samo 20 minuta. Nakon jednog dana razina ugljicnog monoksida u krvi vraca se u normalu. U roku od dva tjedna do tri mjeseca, rizik od srcanog udara se smanjuje i pluca pocinju bolje funkcionirati. Dugorocne prednosti ukljucuju smanjeni rizik od koronarnih bolesti srca, moždanog udara, raka pluca i drugih vrsta raka.

Izvor: webmd

Za MojDoktor:
Vjekoslav Aljinovic, dr.med.

Evo ponešto za pušace.. krajnje vrijeme je za prestanak pušenja!

Evo i nekoliko clanaka / tema s našeg portala:
Prestanak pušenja ne mora uzrokovati debljinu
Pušenje - što se dešava nakon prestanka



Edited by Zoki - 14 Listopad 2012 at 17:10
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
All Shall Peris View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 26 Lipanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 155
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote All Shall Peris Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Srpanj 2010 at 13:01
  Pusac vec 3-4g premda imam tek š7g ... Jos ne razmisljam o prestanku, al jednog dana, nadam se uskoro, ocu 
Back to Top
anita2102 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 72
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote anita2102 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Kolovoz 2010 at 23:34
game over!!! YES!!!!!
Back to Top
Prasica View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Srpanj 2010
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 39
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Prasica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Kolovoz 2010 at 08:13
 Dobri savjeti.
Back to Top
®iga View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Kolovoz 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ®iga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2010 at 10:57
Potrebna je snaga volje jer pušenje je bolest zasnivana na psihickoj bai.
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2010 at 12:16
  ma ni jedan savjet osim onog u glavi da više neceš pušiti i to je to....
Back to Top
ena:))) View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 13 Srpanj 2009
Status: Offline
Points: 1382
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ena:))) Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2010 at 20:05
  super je kad ti doktor kaže da imas predispozicije za razbolit se i da moraš prestat pušit.. kod mene je to upalilo... jbg
Back to Top
anita2102 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 72
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote anita2102 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2010 at 22:38
trebas sam sa sobom rijesiti neke stvari i to je to. cisti
primjer.
Back to Top
opasni View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Svibanj 2010
Location: Afghanistan
Status: Offline
Points: 378
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote opasni Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Kolovoz 2010 at 04:31
Originally posted by dalila dalila wrote:

  ma ni jedan savjet osim onog u glavi da više neceš pušiti i to je to....


da je jak karakter onda covijek nebi ni poceo pusiti, najobicniji slabici u glavi :P
mrtav hladan
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Kolovoz 2010 at 18:03
  ja sam pušila i prestala bez ikakvog bada... nije mi cigareta nikad neš trebala.... fino sam jedan dan ustala i odlucila...danas necu kupit cigarete i prestala pušiti.... i nije me niš neka kriza prala.. nisam nikom niti rekla... nakon mjesec dva su tek poceli kužiti da ne pušim više....
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Kolovoz 2010 at 19:48

Originally posted by opasni opasni wrote:

Originally posted by dalila dalila wrote:

  ma ni jedan savjet osim onog u glavi da više neceš pušiti i to je to....


da je jak karakter onda covijek nebi ni poceo pusiti, najobicniji slabici u glavi :P
 

al su zato najveci cooleri i frajeri u društvu

Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Kolovoz 2010 at 22:01
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by opasni opasni wrote:

Originally posted by dalila dalila wrote:

  ma ni jedan savjet osim onog u glavi da više neceš pušiti i to je to....


da je jak karakter onda covijek nebi ni poceo pusiti, najobicniji slabici u glavi :P
 

al su zato najveci cooleri i frajeri u društvu



 ha ha ha.... cuj neki smo cool...a vi neki niste ;))))) joj....sad ni ja više nisam cool ;)
Back to Top
anita2102 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 72
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote anita2102 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Kolovoz 2010 at 23:32
Originally posted by dalila dalila wrote:


Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by opasni opasni wrote:

Originally posted by dalila dalila wrote:

  ma
ni jedan savjet osim onog u glavi da više neceš pušiti i
to je to....
da je jak karakter onda covijek
nebi ni poceo pusiti, najobicniji slabici u glavi
:P
 


al su zato najveci cooleri i frajeri u društvu

 ha ha ha.... cuj neki smo
cool...a vi neki niste ;))))) joj....sad ni ja više nisam
cool ;)

ma nema to veze s tim : biti cool ili ne.
vise na to gledam kao potreba koja je izvucena iz
psihickog stanja neke osobe. je da malo fantaziram ali je
tako.
meni je to vise bila potreba uzrokovana nekom situacijom,
a ne to da cool pred drugima.
Back to Top
Brunhilda View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Kolovoz 2010
Location: Hrvatska/Zagreb
Status: Offline
Points: 322
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Brunhilda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Kolovoz 2010 at 09:39
na srecu sada bivša pušacica i to vec 2 godine.
prestala naglo i odjednom, jer mi je bilo nelogicno da se skidam sa cigareta sa nekim žvakacim od nikotina ili nikotinskim flasterom i slicnim proizvodima.
posljednjih godina pušila i po 2 kutije dnevno. nekoliko mjeseci sam se doslovno svakodnevno nagovarala da ne zapalim ponovo, a sada me ne bi ni puškom natjerao da zapalim. prestanak pušenja pokrenuo cijeli niz pozitivnih promjena u životu.
Back to Top
anita2102 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 72
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote anita2102 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Kolovoz 2010 at 11:30
Originally posted by Brunhilda Brunhilda wrote:

na srecu sada bivša pušacica i to vec
2 godine.
prestala naglo i odjednom, jer mi je bilo nelogicno da se
skidam sa cigareta sa nekim žvakacim od nikotina ili
nikotinskim flasterom i slicnim proizvodima.
posljednjih godina pušila i po 2 kutije dnevno. nekoliko
mjeseci sam se doslovno svakodnevno nagovarala da ne
zapalim ponovo, a sada me ne bi ni puškom natjerao da
zapalim. prestanak pušenja pokrenuo cijeli niz pozitivnih
promjena u životu.

svaka cas , bas kao i ja. iznenada i odjadnom, se u mojoj
glavi tako odlucilo. iako ja nisam pusila toliko puno ko
ti, 2 kutije dnevno mi je ono... ja sam imala 2 kutije po
tjedan dana. ovisno kako kada, nekad je kutija znala
"pukunuti" kad izadjem van, na nekom izletu, rostilju...
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Kolovoz 2010 at 11:52
Originally posted by dalila dalila wrote:

 
ja sam pušila i prestala bez ikakvog bada... nije mi cigareta nikad neš trebala.... fino sam jedan dan ustala i odlucila...danas necu kupit cigarete i prestala pušiti.... i nije me niš neka kriza prala.. nisam nikom niti rekla... nakon mjesec dva su tek poceli kužiti da ne pušim više....


nisi ti baš onda puno pušila ako je trebalo ljudima 2 mjeseca da skuže
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.