New Posts New Posts RSS Feed - Vitamini u organizmu (manjak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Vitamini u organizmu (manjak)

 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Prosinac 2014 at 17:09
Jako me cudi da mu nedostaje B vitamina obzirom da je on jako rasprostranjen i ima ga u mnogo namirnica pored povrca (a i sad ide nagradno pitanje KOJI od svih postojecih B vitamina?)Tako da bi mi tu bilo jasno da mu nedostaju NEKI od B vitamina, pogotovo oni koji se nalaze u zelenisu, kao npr b6 i riboflavin, ali da mu je ceo B kompleks los to mi je tesko da poverujem jer toga ima u raznom mesu, jajima, bananama, jogurtu, zitaricama, krompiru, mleku ribi i jos malom milionu namirnica...Tako da povrce nije jedini izvor vitamina - iako svakako jeste medju najvecim...Gvozdja takodje nema SAMO u povrcu...

Mada i meni to deluje kao neki pokusaj da se izvuku pare jer necija ishrana bas mora da bude zesce losa, tipa samo dzank food, da bi neko TOLIKO patio od nedostatka svih tih vitamina, pogotovo sto su ovi koji njemu fale prilicno rasprostranjeni. Bilo bi mi jasno za cink, magnezijum, kalijum ili tako nesto ali sam bas skepticna za nedostatak ovih vitamina. Kako god, moze se bez povrca a i bez toliko multivitaminskih proizvoda. Ja iskreno nisam pristalica tih multivitaminskih tableta jer sto vise razlicitih vitamina ima u proizvodu to je vise hemijskij elemenata koji sve to drze na okupu i ukoliko je probavni sistem los telo ne moze to da razgradi i iskoristi toliko dobro, dakle mala je raspolozivost i korist tih vitamina - a ukoliko mu je prehrana malo losija i ima nedostatak zelenila, povrca i svega toga onda verovatno ni varenje nije najsrecnije... Samo polako i uz informacije mogu se naci dobre zamene :)

Back to Top
bejb View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 303
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bejb Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Prosinac 2014 at 18:57
Morri, nemam sad uz sebe taj papiric ali tocno je da se radi o nekim B vitaminima (ne svim)
No, recimo, omega 3 mu nije manjkava, jer recimo tu se bas trudim da ju unosimo, a uglavnom sve namirnice s njom jede i to pokazuje i rezultat.
Ispalo je da mu fali i kalij ako se sjecam, a jede banane za medjuobroke svaki drugi dan.
Ne znam razmisljala sam da ja odem isto na testiranje jer meni tesko da ista fali previse, pa ako se ispostavi tako, onda cu sigurno znati da je pretraga losa.

Danas smo imali piletinu na maslacu i grasak, ujutro je jeo zobene s mlijekom kao i svako jutro, prekjuce je bio losos i grah za njega, za mene salata uz isti. Juce piletina i krumpir u kori pecen u pecnici (zeljeza ima u kori).
Eto takav je nas jelovnik uglavnom, stvarno se trudim i ne znam sta vise da radim. Kruh smo izbacili (osim onaj kiseli razeni ponekad), medjuobroci su mu banane, ananas, ili sta ostane od rucka, mozda da ubacim malo vise sjemenki.. to jedino.
i ne jedemo tako od jucer, znaci vec mjesecima je to sredjeno.

Jedino sto mi pada napamet je sto on voli pojesti vrhnje ili jogurt uz ribu meso ili krumpir, pije taj jogurt uz sve zivo jer mu pase, a citala sam da kalcij doslovce blokira apsorpciju zeljeza. ne znam koliko u tome moze biti stvar.

inace on je zbog posla pod ekstremnim stresom. uz to sto uglavnom jede jednolicinije namirnice od prosjecnog covjeka. stalno iste, ali kaze da mu ne smeta.


Edited by bejb - 16 Prosinac 2014 at 19:03
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Prosinac 2014 at 19:12
Hahahah za ovo poslednje, razumem ga, ja isto jedem dosta jednolicno, cesto iste namirnice - ne lose namirnice, samo ne menjam toliko cesto - sve dok mi ne pukne nesto pa ne promenim na primer dorucak iz korena ili tako nesto...Za gvozdje nisam sigurna, ja pijem jogurt uz SVE ZIVO i generalno jako volim mlecne proizvode jer mi prijaju nenormalno i opet mi je krvna slika sto gvozdja tice i svega ostalog skroz oke - individualno jeste ali nekako ne verujem da je to u pitanju, mislim da bi to morale biti litre i litre jogurta i mleka da bi ta kolicina ometala absorpciju gvozdja.

Licno mislim da bi hleb trebalo da se jede jer zaista ima dosta benefita, cak i sam beli hleb ima dosta gvozdja i vitamina B. Sada stvarno ima jako puno dijetalnih hlebova, ali pravih integralnih i od pravog crnog brasna sa puno tih semenkica i zitarica i stvarno su jako zdravi a pritom drze insulin pod kontrolom i teski su (pravi crni integralni hleb je tezak i ''gust'' ko zemlja!) tako da je kad su oni u pitanju zaista dovoljno pojesti jedno do dva parceta i zasititi se, za razliku od belog kojeg mozes da pojedes veknu i da ne osetis...

Kako stoji sa ostalim vocem, nisam to nigde procitala, osim banana? Takodje - videla sam da jedes tahini i da pravis dosta stvari sa njime, a on je pun svega i svacega korsnog, najvise bakra, mangana i KALCIJUMA ( cak i vise kalcijuma ima pasta od susama, i sam susam, od mleka i mlecnih proizvoda), a ima i gvozdja... Pritom je - meni makar - super ukusno :) Pogotovo kada se umesa sa medom, i sluzi kao poslastica i lek (ne jedes ciniju toga vec se jede kasika-dve toga dnevno).Pa mozda nesto od resenja da potrazite i u tim malo ''egzoticnijim'' namirnicima?

Edited by Morrighan - 16 Prosinac 2014 at 19:19
Back to Top
bejb View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 303
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bejb Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Prosinac 2014 at 21:24
tahini, hmmm, pomotala si me s nekim :) ali humus sam stavljala, da, to jedem, s time da on radije jede kuhani slanutak obicni, jer od svih zacina mu je zlo, pa ja igram na sigurno. nekad se da ti budem iskrena pitam kako li je u stanju tako ejsti, bez zacina, bez cesnjaka, samo malo masti i soli i bok. ali sto mogu sto ljudi sto cudi.
kruh rekoh kupujemo razeni sa sjemenkama,  onako narezan na snite, ali nije na meniju svaki dan. 
voce, e sad, banane mlati ko lud, ananas ponekad, jagode ljeti, lubenicu isto, i mandarine voli. u ostalom priznajem nije bas revan, jabuke skoro nikad, ni kruske, ni sljive ni breskve ni sumske bobice... 
evo ne znam iskreno, bas je dolazio s ocajnom krvnom slikom, ali stvarno je pod puno stresa pa eto.. ne znam..  a meni je tesko usmjeriti ga jer ja nikad s krvi nisam imala problema, uglavnom sam znala ceg mi fali i cega ne i lako bi to sredila, ovo mi je prvi ovako slucaj da se netko trudi i mijenja navike a efekt slab..
Back to Top
bejb View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 303
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bejb Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 23:33
dakle nedugo nakon mog zadnjeg posta kupili smo Twinlabove vitamine, i vrlo smo zadovoljni. prehranu smo usto jos dodatno procistili, dakle iskljucivo kokosovo ulje, maslinovo, grasak, mahunarke, mrkve, meso, riba, jaja, jogurt, krumpir pecen u kori bez masti (puno vitamina). kruh potpuno van, smanjili vrhnje i slicno, slatko malo i vrlo rijetko, zeleno i crveno povrce i dalje nece jesti, ali tu su suplementi. Uglavnom, prije tjedan dana - subjekt otisao na nove krvne pretrage i mjerenja - sada je situacija gotovo pa idealna, skoro savrsen nalaz :) zeljezo skocilo, kolesterol bajka u odnosu kakav je bio prije godinu dana, secer idealan, sve super.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Veljaca 2015 at 12:11
Odlično Thumbs Up Teško je reći je li to rezultat poboljšane prehrane (iako i dalje nema povrća ali ima drugog i manje je toga što crpi nutrijente :), suplementacije ili sinergije svega.....no kako god, drago mi je da ste rješili problem Smile
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
bejb View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 303
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bejb Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Veljaca 2015 at 14:40
Kolesterol mislim da definitivno je rezultat prehrane, a zeljezo i ostalo - sigurna sam - stvar suplemenata.
Mislim to jer promjena u prehrani nije bila drasticna, jede sve kaj je jeo prije, samo smo izbacili neke sitnice. Npr kruh koji bi se (crni) jeo 1-2x tjedno, sada uopce ne pa da je najintegralniji na svijetu, jede puno krumpira pecenog u kori, prije je bio guljeni, ne pecem mu vise na maslacu meso vec sve na kokosovom ulju. Meni maslac ne skodi jer imam malo smanjen chol (donja granica ili ispod), ali njemu ocito skodi. Proso, kus kus, mahunarke su sad uglavnom svi prilozi kaj jede, prije je tu bilo i vise bijele rize ili zganaca (ocito je bolje bez njih). Jedemo malo vise ribe, tu je zapravo jedina velika promjena, meso skoro svaki dan (prije je bilo 4-5x tjedno) i slicno. 
Puno vece promjene bile su prije mnogo vise mjeseci, kada smo izbacili potpuno secer, bijeli kruh, pastete i slicno, ovo sad je fino nijansiranje Smile


Edited by bejb - 22 Veljaca 2015 at 14:46
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.