New Posts New Posts RSS Feed - Vegetarijanstvo
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Vegetarijanstvo

 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
annmarie View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2010
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote annmarie Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Vegetarijanstvo
    Posted: 24 Veljaca 2010 at 17:50
Pozdrav svima!

Tražim po netu gdje bi mogla poražiti savjete i našla sam ovaj forum pa cu tu postaviti svoja pitanja. Prema naslovu da se pretpostaviti da ne jedem meso( tu i tamo pojedem ribu). Neznam kakav je vaš stav prema nejedenju mesa i fitnesu, ali bila bi zahvalna ako se netko u to kuži da mi da savjete što jesti.

Ne jedem meso oko godinu dana i od tada sam smršavila oko 4 kg. To je možda nekom i pozitivno, ali meni baš i ne. Imam osjecaj da kolko god da jedem ne mogu se nikako udebljati, a najviše sam smršavila u podrucju stražnjice i nogu - to me u biti i najviše muci.
Imam 20 god, visoka sam š70 cm, imam 56 kg. Uvijek sam imala jacu stražnjice i noge što sad baš i nije tako. Mislim poceti svakodnevno raditi vježbe za stražnjicu i noge s namjerom povecanja mišicne mase (odnosno najjednostavnije receno povecanja i oblikovanja guze) - cucnjevi i orbitrek.
Moje pitanje je što da jedem da to postignem i da po mogucnosti vratim kile?
Ako netko ima ideju gdje bi bilo bolje postaviti ovo pitanje nek napiše...
Unaprijed zahvaljujem!
 

Edited by annmarie
Back to Top
Ann View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 15 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 764
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ann Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Veljaca 2010 at 18:16
što se proteinskih namirnica tice.

Na š00g namirnice
Seitan, pšenicno meso = š9g proteina
Tofu = 22g proteina (i dosta masnoce)
Tempeh = 23g proteina (i dosta, ali manje masnoce nego kod tofu-a)
Slanutak/grah/razne mahunarke također imaju dosta proteina i dosta UH istovremeno (za razliku od gore navedenih namirnica, koje nisu obilne UH)

Znaci, to je što se proteina tice u vegetarijanskoj prehrani, otprilike to.
Osim naravno mlijecnih (posni sir npr.).

Zato sam ja, nakon š3 godina cistog vegetarijanstva, ubacila i ribu (brancin, oslic, pastrva, losos, tuna), jer mi je stvarno dosadilo jesti stalno iste namirnice.

Proteini su potrebni za izgradnju mišica, a što se debljanja tice, ne znam na što ciljaš. Sumnjam da želiš masnocu. Ako pak želiš masnocu, povecaj unos kalorija sveukupno.

A za vježbanje ti je ovo gore navedeno cisto dovoljno.

Vegetarijanstvo nije prepreka za fitness, no kao i svaka druga prehrana, ona može biti dobro organizirana i zdrava prehrana ili pak loša.
Ako izbaciš samo meso, a konzumiraš bijelo brašno, šecer, tjesteninu.... to svakako nije dobro.
Ako si ubacila hrpu žitarica i mahunarki i naravno povrca u prehranu, onda je odlicno!
Back to Top
annmarie View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2010
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote annmarie Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Veljaca 2010 at 18:44
  Ej, što se tice debljanja, pa željela bi se udebljati barem š-2 kg. Na što tocno misliš u vezi povecanja unosa kalorija sveukupno, koje bi to namirnice bile?

Inace jedem dosta povrca pa i mahunarki, ali naravno i žitarica, tjestenine. Krvna slika mi je jako dobra, željeza imam i iznad granice pa mogu pretpostaviti da se zdravo hranim, samo me zabrinjava to što mršavim.

Negdje sam procitala da je dnevno potrebno unijeti 0,8 g proteina po š kg tjelesne mase ili bi možda trebala više ako namjeravam vježbati i povecati mišicnu masu?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Veljaca 2010 at 20:35

 pozdrav annmarie ;)

zanimljivo..ja imam istu kilažu na istu visinu pa nikako zadovoljna :)

ovako..možda bi najjednostavnije bilo na pocetku da napišeš kako trenutno jedeš, znaci jedan dnevni jelovnik otprilike da vidimo šta se tu da ispravit, vjerojatno jedeš premalo ako gubiš kg - još ako si dosta aktivna, razlog više da povecaš kalorijski unos.

štogod, ono što ti trebaš je povecan unos ugljikohidrata, znaci žitarica, tjestenine, kruha...sigurno jedeš više povrca od ovih namirnica? Za povecanje mase treba ti dovoljno kvalitetnih ugljikohidrata, proteina, malo manje vlakana i masti..

S obzirom da ne jedeš meso...ne znam da li si probala amaranth i quinou? oni imaju nešto bolji proteinski profil od ostalih žitarica za razliku od biljnih izvora proteina, npr. mahunarki koje također imaju nešto proteina ali se nikako ne mogu usporediti s mesom po svom aminokiselinskom sastavu, naime ne sadrže esencijalne aminokiseline koje nalazimo u mesu.....ove ostale izvore ti je nabrojala Ann..naravno, još je tu i soja u igri...

Ako namjeravaš vježbati, zaboravi ovaj preporuceni unos...to je unos za neaktivne ljude, a cak je iza njih premali...tako da, slobodno digni na min. 2g/kg....tu bi ti dobro došao i jedan whey da ti digne malo taj omjer proteina..

..ma ne opterecuj se previše, samo vježbaj i jedi dovoljno ;)

 

 

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Veljaca 2010 at 20:36
Originally posted by annmarie annmarie wrote:

 
Ej, što se tice debljanja, pa željela bi se udebljati barem š-2 kg. Na što tocno misliš u vezi povecanja unosa kalorija sveukupno, koje bi to namirnice bile?Inace jedem dosta povrca pa i mahunarki, ali naravno i žitarica, tjestenine. Krvna slika mi je jako dobra, željeza imam i iznad granice pa mogu pretpostaviti da se zdravo hranim, samo me zabrinjava to što mršavim.Negdje sam procitala da je dnevno potrebno unijeti 0,8 g proteina po š kg tjelesne mase ili bi možda trebala više ako namjeravam vježbati i povecati mišicnu masu?


trebala bi i više, a to postigni sa proteinskim shake-ovima

što se tice kalorijskog unosa, pojacaj žitarice i kolicinu hrane opcenito
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Veljaca 2010 at 20:38
  Kad ti Ily kaze da pojacas zitarice, onda ih moras pojacat..

Ily, ja sam i dalje na 50g zobenih dnevno
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
annmarie View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2010
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote annmarie Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Veljaca 2010 at 21:43
  hvala na odgovorima!

ja se stalno bojim dal unosim i tih 40 i nešto g kolko sam mislila da mi treba, a trebala bi još i više......kolko vidim premalo proteina jedem...
što se tice amarantha i quinoe, citala sam o tome i cak sam namjeravala to kupiti, sad vidim da bi i stvarno trebala.

pa u zadnje vrijeme i nemam baš apetita, neznam zbog cega. kad sam jela meso, non stop mi se nešto jelo i stalno sam pazila da se ne udebljam, a sad obrnuto...

proteinskih shakove ima za kupiti u onim fitness trgovinama sa svim tim stvarima za bodybuildere?

koje npr. žitarice da pojacam?

evo primjer što pojedem u jednom danu:
š. dan
dorucak: 2 jaja i šnita bijelog kruha
rucak:juha od povrca, 2 komada seitana (š00 grama) , zelena salata, riža
vecera: 3-4 komada tosta sa nekim namazom, recimo sirni

2. dan
dorucak: mlijeko+cornflakes
rucak: varivo-grah + šnita kruha
vecera: tjestenina s nekim umakom

3. dan
dorucak: pecivo s marmeladom i caj (ili kakao)
rucak:pizza
vecera: kravlji sir s vrhnjem+šnita kruha

i sad da ne ponavljam za dorucak još znam jesti npr sendvic sa sirom i tunjevinom, jaja s gljivama, maslac na kruhu s medom...uglavnom kruh s necim.
za rucak još recimo lazanje s sojinim komadicima, varivo od mahuna, tjestenina s nekim umakom+salata, pljeskavice s keljom+krumpir+salata, cesto jedem povrtne juhe, tjestenine, rižu
vecera: cornflakes, jogurt + komad crnog kruha, neki vocni kompot, žganci s mlijekom...

između svih obroka cesto pojedem bananu, narancu...

baš me zanima šta valja il ne valja! znam da bi trebala cešce jesti npr. seitan, tofu(to uopce ne jedem jer mi je preskupo)...

a orašasti plodovi i suho voce, da to pocnem također cešce jesti? npr. suhe smokve, šljive, orahe, suncokretove i sl. sjemenke?

znam imam puno pitanja, al stvarno mi je bitno!!!

puno hvala!!

pozdrav




Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 11:04

 uffff....da krenem ovo ispravljat po redu do ponoci bi sjedila ovdje pa ajmo to ovako....

na ovom linku FAQ naci ceš sve što trebaš znat - procitaj prijedloge, procitaj teme koje su navedene, blogove...

jelovnik ti je koma, blago receno :) Puno je tu toga što bi se moglo promijenit, a još smo više puta pisali o tome tako da nebi imalo smisla da opet tupim po tome..

proteine digni obavezno, iz cega god možeš..ne da ih imaš premalo nego ih jedva i imaš..ako vec jedeš ribu bar nju uvrsti što više..vidim da i jaja jedeš, znaci i to...svježi sir, si probala kad? Rasporedi to po svim obrocima uz ugljikohidrate ili masti...

ovaj bijeli kruh, tost, pizza....khm..moram li naglašavat.. ;)

i da..proteinske shakeove potraži tamo ;)

orašaste plodove ubaci da...idealni kao međuobrok s nekim izvorom proteina npr...

* inace, ova vecera u FAQ-u mi je malo prelagana....tu slobodno jedi neko i povrce i neki izvor proteina....ako ti je trening navecer možeš i ugljikohidrate uz proteine - bitno je da unos energije ravnaš prema aktivnostima

 

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 11:38
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

inace, ova vecera u FAQ-u mi je malo prelagana....tu slobodno jedi neko i povrce i neki izvor proteina....ako ti je trening navecer možeš i ugljikohidrate uz proteine - bitno je da unos energije ravnaš prema aktivnostima

 


to nisam ja pisao, samo nek se zna
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 11:45
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

inace, ova vecera u FAQ-u mi je malo prelagana....tu slobodno jedi neko i povrce i neki izvor proteina....ako ti je trening navecer možeš i ugljikohidrate uz proteine - bitno je da unos energije ravnaš prema aktivnostima

 



to nisam ja pisao, samo nek se zna
 

znam

a je malo, kad gledaš...opet ne možeš na svih ovo primijenit, treba tu korekcija u skladu sa željama i aktivnostima :) okvirno je ok, al opet fali..

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
zmaj View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak


Joined: 19 Ožujak 2009
Location: Trogir
Status: Offline
Points: 3429
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zmaj Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 15:24
moji stavovi sta se tice vegetarijanstava su takvi da mikad nebi moga bit jedan od takvih,meso rules bog je stvorija zivotinje da ih jedemo
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 15:35
Originally posted by zmaj zmaj wrote:

bog je stvorija zivotinje da ih jedemo


nije
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 16:57
Originally posted by zmaj zmaj wrote:

moji stavovi sta se tice vegetarijanstava su takvi da mikad nebi moga bit jedan od takvih,meso rules bog je stvorija zivotinje da ih jedemo


Odi malo u Afriku, pa cemo vidjet jel Bog stvorio zivotinje da ih mi jedemo, ili nas da one imaju sto jesti
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
annmarie View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2010
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote annmarie Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 17:57
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

 uffff....da krenem ovo ispravljat po redu do ponoci bi sjedila ovdje pa ajmo to ovako....

na ovom linku FAQ naci ceš sve što trebaš znat - procitaj prijedloge, procitaj teme koje su navedene, blogove...

jelovnik ti je koma, blago receno :) Puno je tu toga što bi se moglo promijenit, a još smo više puta pisali o tome tako da nebi imalo smisla da opet tupim po tome..

proteine digni obavezno, iz cega god možeš..ne da ih imaš premalo nego ih jedva i imaš..ako vec jedeš ribu bar nju uvrsti što više..vidim da i jaja jedeš, znaci i to...svježi sir, si probala kad? Rasporedi to po svim obrocima uz ugljikohidrate ili masti...

ovaj bijeli kruh, tost, pizza....khm..moram li naglašavat.. ;)

i da..proteinske shakeove potraži tamo ;)

orašaste plodove ubaci da...idealni kao međuobrok s nekim izvorom proteina npr...

 


malo sam u šoku

za svježi sir napisala sam da ga jedem (kravlji sir+vrhnje), to si vjerojatno mislila...
jooooj, znaci puuno više proteina...gledala sam FAQ, probat cu po tome napravit jelovnik...
kupit cu si shakeove, orašaste plodove, a jest cu cešce i sejtan kao zamjena mesu za rucak.

a ništa, po rezultatima nakon vježbanja cu vidjeti dal sam sve dobro isplanirala...

hvala puno

Back to Top
zmaj View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak


Joined: 19 Ožujak 2009
Location: Trogir
Status: Offline
Points: 3429
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zmaj Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 18:05
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

Originally posted by zmaj zmaj wrote:

bog je stvorija zivotinje da ih jedemo


nije

je
Back to Top
annmarie View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2010
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote annmarie Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2010 at 18:19
Originally posted by zmaj zmaj wrote:

Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

Originally posted by zmaj zmaj wrote:

bog je stvorija zivotinje da ih jedemo


nije

je

nije
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.