New Posts New Posts RSS Feed - protruzija diska i teretana-pomozite
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

protruzija diska i teretana-pomozite

 Post Reply Post Reply
Author
plesacica View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 10 Svibanj 2017
Location: Beograd
Status: Offline
Points: 1
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote plesacica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: protruzija diska i teretana-pomozite
    Posted: 10 Svibanj 2017 at 12:46
Pridružila bih se već postavljenom pitanju, pošto i moja situacija liči. Utvrđena mi je MRI metodom protruzija C5-C6, u blažem obliku i brojne degenerativne promene vrata. Nisam snimala ostali deo kičme, ali me ne bi čudilo da ima još ponekih promena, na osnovu trnjenjenja. Ipak, sada sam u akutnoj fazi po osnovu protruzije, te me veoma boli vrat, ramena, levo rame, nadlaktca i svašta trne. Krenula sam po preporuci fizijatra na fizikalnu. Ono što me brine, to je preporuka doktorke da i nakon uklanjanja ovog akutnog problema, u narednim godinama, ona kaže da ne smem da činim nikakve pokrete glave, posebno ne rotacije, kako se stanje ne bi pogoršalo.Moje pitanje je da li je zaista tako, da li to znači da gotovo ništa ne mogu da treniram? A meni je preko potrebno da se ponovo bavim plesom, kojom sam se godinama bavila u mladosti (sada mi je 41). Iako se poslednjih 10 godina gotovo ničim nisam bavila, a od pre 2 godine imam i tahikardiju (pijem propranolol), upravo sam se pre 2 meseca ponovo posvetila mojoj najvećoj potrebi -plesanju, malo-pomalo. I sada me je zadesila ova situacija. Da li zaista moram za zaboravim na ples? Ima li neko saznanja, ličnog ili profesionalnog iskustva u ovoj oblasti? Može li se ipak plesati i sa protruzijom, a ne narušiti dalje svoje zdravstveno stanje? Ipak mi je imperativ da sačuvam zdravlje. Ne mogu nigde naći dovoljno informacija, uglavnom ima mnogih komentara u vezi sa protruzijama i hernijama lumbalnog dela, koje ostavljaju mogućnost bavljenja ponekim  sportovima. Baš zbog toga će mi biti značajno da saznam kako stoje stvari u pitanju vrata  i  hvala unapred na odogovorima.
Back to Top
Acinateretana View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 48
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Acinateretana Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Sijecanj 2014 at 22:47
ngro123

Evo ti moja prica ako ti moze sto pomoci https://www.fitness.com.hr/forum/neugodan-lik-pola-covjek-pola-kiborg_topic9219.html

Moras shvatiti neke stvari vezano uz tvoj problem. Zivimo u HR i, iako ima mladih ljudi koji puno znaju i trude se nesto napraviti, jako je malo strucnjaka. Tebi treba medicinar (lijecnik) koji je ujedno specijalist za sportske ozljede koji UJEDNO razumije i dizanje utega. Mala do nikakva vjerojatnost da ces takvog naci :) zasad mi na pamet pada samo Zeljko Sucur. Covjek je lijecnik, a i bivsi prvak u bodybuildingu pa mozda ipak nesto zna ;)

Druga stvar, danas svi imamo malo para, JAKO malo para, a takvu uslugu treba dosta platiti. Ja sam na svoju fizikalnu nakon ozljede (koljeno) potrosio 15.000 kn i to nije bilo sve.

Poanta price, da skratim: moras se pripremiti na beskonacnu edukaciju! Procitaj sve sto mozes, googlaj, surfaj, bar je internet danas donio mnogo znanja u svaku kucu ali pazi se sarlatana i wannabe strucnjaka. Ako hoces mogu ti poslati par linkova na ekipu iz amerike koju pratim vec dugo i otkad sam poceo trenirati u skladu s tim, sredio sam apsoloutno sve svoje probleme.

Wikipedia is your best friend, nabavi negdje atlas anatomije ako mozes i prouci barem osnovne pojmove vezane uz vrat. Ja mislim da bih svoje koljeno sad mogao rastaviti golim rukama :))) koliko sam ga proucavao

Hoces li uspjeti? Nemam pojma. To je najiskreniji odgovor koji ti mogu dati, nisam lijecnik pa to uzmi sa zrnom soli ali dat cu ti sve alate pa sam istrazuj. Nadam se da dobro znas engleski ;) i sretno ti bilo!

Back to Top
ngro123 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Rujan 2013
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ngro123 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Rujan 2013 at 10:18
Hvala onima koji su mi odgovorili, molio bih za još par sugestija, ako ima koga tko ih može dati. Što se tice pitanja, još nisam bio kod kiroprakticara jer za sada nemam nekih vecih problema, tu i tamo me boli oko ramena i lopatice, a trnci u ruci su se nakon mora i plivanja sveli na minimum.
Jasno mi je da bih se trebao posvetiti diskovima, što sam i cinio. Uostalom, gotovo dva mjeseca nisam išao u teretanu. Ipak, od kiroprakticara ne ocekujem neke posebne savjete (možda griješim). Ipak, bez fitnessa ne mogu, a proteklo razdoblje propadanja mog dosadašnjeg treniranja (citaj: mišica) za mene je bilo koma. To valjda postane ovisnost...
 
Hvala i molim, slobodno pišite...
Back to Top
White_Insane View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 07 Travanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1065
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote White_Insane Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Rujan 2013 at 13:57
Da te ja pitam evo, jesi ti bio kod tog kiroprakticara ?
Ako nisi odi, posveti se zdravlju i tim diskovima par mjeseci pa se vrati u fitness kako spada.
Što se tice onog što smiješ a što bi ti ja preporucio da radiš na svoju odgovornost sa savjetom i odobrenjem lijecnika i kiroprakticara je yoga za zdravlje cijele kralježnice te bodyweight trening (u tom slucaju kod tebe tu spada trcanje, zgibovi, sklekovi, cucnjevi i još neke sigurne stvari).

Bez kiroprakticara i lijecnika naglašavm da ne pokušavaš ništa sam.
Life is a journey full of adventures !!
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Rujan 2013 at 13:54
 ngro, odakle si?

Iako bih ti rado pomogla, iskreno, ne volim se pacati u te stvari jer se ne smatram kompetentnom za to ( a i više iskustva imam sa lumbalnim dijelom :), a i  ovdje ima i fizoterapeuta pa ce ti možda netko uskociti sa nekim strucnim savjetom.

Ono što ti ja mogu reci je da ceš i od nekih fizioterapeuta i pogotovo lijecnika cuti, uz one dobre, i previše ogranicenih savjeta, zato ti je dobro potražiti i više mišljenja pa i malo sam istraživati. Mislim da su ti ovo zaista male težine i da imaš prostora za još ali kako sam rekla, stvarno ne bih htjela ulaziti u to da te ne zeznem. Kako god, i da ne smiješ dizati puno, svejedno možeš povecanim intenzitetom odraditi dobar trening i izdefinirati se, sa posebnom pažnjom na prehranu.

Mogu ti samo sugerirati da pripaziš i sa trcanjem, ako to radiš...jer ti je isto opterecenje na kralježnicu.


edit: ok, vidim..iz ZG-a si....e onda neka uleti netko drugi sa preporukom :)




Edited by Gym_girl - 13 Rujan 2013 at 13:55
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ngro123 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Rujan 2013
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ngro123 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Rujan 2013 at 12:57
Zar mi nitko ne može pomoci?
Back to Top
ngro123 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Rujan 2013
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ngro123 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Rujan 2013 at 14:12
Ekipa,
 
novi sam na Forumu, pa molim za pomoc. Dosta dugo idem u teretanu, no nisam se uspio izdefinirati zbog problema koji mi je dijagnosticiran prije 2 mjeseca. Naime, nakon pregleda MR, dijagnosticirana mi je protruzija diska C6/C7, pri cemu malo dolazi do iritacije ledjne moždine.
Sugerirano mi je što više ledjnog plivanja (što sam na moru i prakticirao), te provodjenje statickih vježbi za jacanje vratne kralježnice (što se ponekad sjetim provoditi, a ponekad i ne), kao i izbjegavanje bilo kakvih dugotrajnijih stato-dinamickih opterecenja kralježnice. fizio-terapeut mi je rekao da mogu vježbati bicepse izoliranim vježbama da mi mišici ne bi atrofirali (s bucicama od 2,3 kg), da nikakav bench ne dolazi u obzir, te da noge mogu vježbati koliko i kako god hocu jer mi je u problemu vratna kralježnica. Doktor mi je sugerirao i kiroprakticara. Moji sadašnji simptomi su povremena bol u lopatici ili bicepsu, ponekad trnci lijeve ruke. Doktor je rekao da se radi o trajnom stanju i da ce me uvijek ponešto podsjetiti da neki disk iritira moždinu. Nalaz mi (kako rece lijecnik) nije dramatican, no nije ni dobar.
Ja se ne mogu pomiriti s prestankom fitnessa, te odlazim u teretanu, ali do sada sam se usudio vježbati zaista samo bicepse s 4-5 kg, i noge, jer u teretani baš i nema strucne osobe koja bi mi sugerirala što i kako smijem. Lomim se izmedju želje za definicijom mišica i straha od vecih problema sa zdravljem (jasno je da se moj disk ne bi smio više pomicati prema van jer bi mi to moglo napraviti puno ozbiljnije probleme). Istodobno shvacam da do nikakve posebne definicije mišica s tako malim težinama ne mogu doci.
 
Može li mi netko strucan sugerirati koje vježbe, s kojim težinama i za koji dio tijela bih smio raditi ili me uputiti na neku strucnu osobu s kojom bih se mogao konzultirati, jer ne znam kome bih se obratio.
 
Pozdrav i unaprijed hvala
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.