New Posts New Posts RSS Feed - Top š0 nacija koje se najzdravije hrane
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Top š0 nacija koje se najzdravije hrane

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Top š0 nacija koje se najzdravije hrane
    Posted: 28 Sijecanj 2011 at 12:11
Harley Pasternak, strucnjak koji je osmislio "Dijetu 5 faktora" i osobni trener Lady Gage, Eve Mendes i drugih, objavio je knjigu u kojoj analizira prehrambene navike razlicitih nacija. "Svjetska dijeta pet faktora" nastala je nakon što je Pasternak proputovao svijet i pronašao najbolje namirnice najzdravijih kuhinja iz cega proizlazi i top lista nacija koje se najzdravije hrane:

š. Japan
Japanci se s ocekivanim trajanjem života od 85,6 godina za žene i 78,7 godina za muškarce prema WHO-u nalaze među najzdravijim nacijama svijeta, a jedan od glavnih razloga leži u hrani. Velike kolicine ribe, riže i povrca (pogotovo kupusa) japansku kuhinju cine najzdravijom na svijetu, cemu pridonosi i nacin konzumiranja - hrana se servira u malim, raznolikim porcijama, a jede polako i svjesno.

2. Singapur
U Singapuru se riža jede tri puta dnevno u manjim kolicinama, dok se za desert obavezno jede durian - ukusno voce koje se skriva iza bodljikave ljuske a mnogi ga nazivaju kraljem voca.

3. Kina
Na trecem mjestu se nalazi još jedna azijska zemlja ciju kuhinju ponovno cine riža, riba i povrce. Kinezi su pored toga "svjetski prvaci" u ispijanju caja umjesto slatkih sokova. Posebno je zdrav oolong caj koji se smatra ubojicom masnoca.

4. švedska
šveđani prema Pasternaku imaju najzdravije prehrambene navike u Europi. Pošto zima u švedskoj traje razmjerno dugo, stanovnici jednu puno klasicnog zimskog povrca poput kupusa. Također, konzumiraju velike kolicine jagoda i borovnica koje imaju antioksidanski ucinak.

5. Francuska
Visoka pozicija Francuske pomalo iznenađuje kada se sjetimo masnih kroasana i sireva. No, Francuzi su pravi gurmani pa su fokusirani na glavna jela, dok slatke i kaloricne međuobroke izbjegavaju.

6. Italija
Pasternak tvrdi da je Italija jedna od rijetkih zemalja u kojoj se još može pronaci prava talijanska kuhinja (pizza s 2-3 sastojka ili tjestenina s umakom od rajcice i bosiljka). Nacin na koji se danas u svijetu pripremaju pizze i špagete uvelike se razlikuje od zdravih izvornih recepata, a Talijani još uvijek uspješno odolijevaju kaloricnim i masnim dodacima.

7. španjolska
španjolci, uz Japance, najduže žive što se pripisuje tradicionalnoj mediteranskoj kuhinji baziranoj na maslinovom ulju, ribi i plodovima mora.

8. Južna Koreja
Temelje južnokorejske kuhinje cine riža i tjestenina od riže, dok se na stolu redovito nalazi i niskokalorican tofu te proizvodi od soje.

9. Izrcl
Izrclci obožavaju patlidžane koji su bogati dijetalnim vlaknima i hranjivim tvarima. U hranu redovito stavljaju i listice mente koja sadrži znacajne kolicine mangana (mineral koji ima vrlo važnu ulogu u pravilnom oblikovanju i održavanju kostiju, hrskavice i veznog tkiva te pridonosi sintezi bjelancevina) i vitamina A i C.

š0. Grcka
Mahunarke, cjelovite žitarice i lisnato povrce sastavni su dijelovi grcke kuhinje, a u svim jelima se koristi neizbježno maslinovo ulje.

izvor:metro-portal.hr


Da li ste znali da se Japanci najzdravije hrane?
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Mini me View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 19 Travanj 2010
Location: Miami
Status: Offline
Points: 685
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mini me Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 14:01
  a naravno da su rižolinci na šmjestu...

ah, pa nije ni rvatska loša, bar onaj otocki dio, koji se još uvik hrani po 'jelovnicima izgubljenog vremena'

Obstacles are what you see when you take your eyes off your goal.
Stay focused.
Back to Top
crna_kej View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Rujan 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 987
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote crna_kej Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 15:10

Originally posted by Mini me Mini me wrote:

  a naravno da su rižolinci na šmjestu...

ah, pa nije ni rvatska loša, bar onaj otocki dio, koji se još uvik hrani po 'jelovnicima izgubljenog vremena'

 to se tjesis? :-P

ja se sjecam neke ankete jutarnjeg.. najzdraviji i najsretniji ljudi su u Istri

al evo.. moji talijani na 6.mj..o Boze.. pasta de qua e paste de la.. (tjestenina tu, tjestenina tamo).. neka im bude

Back to Top
GajbaPive View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 20 Veljaca 2010
Status: Offline
Points: 921
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote GajbaPive Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 17:25
 ovo nije anketa... ovo je istrazivanje ;)
Back to Top
crna_kej View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Rujan 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 987
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote crna_kej Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 21:26
Originally posted by GajbaPive GajbaPive wrote:

 ovo nije anketa... ovo je istrazivanje ;)
istrazivanja se i baziraju na anketama..i objavljuju kao utvrdjeni fakti. Mislis da su nekako drugacije dosli do podataka da u Kini jedu zdraviji od Hrvata?
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 21:36
Ne baš samo na anketama, ankete se provode da bi potvrdile
ili opovrgnule neka istraživanja....
Back to Top
GajbaPive View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 20 Veljaca 2010
Status: Offline
Points: 921
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote GajbaPive Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 21:41
 hm... metode istrazivanja i anketa su drugacije... anketa je kada pitas covjeka kako se osjecate i on ti odgovori od š do š0, istrazivanje je hm... drugacije...
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 21:50
da...ali kad radiš istraživanje..obicno se provede i
anketa, ne mora....ali cesto da.....
Back to Top
crna_kej View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Rujan 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 987
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote crna_kej Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 22:26
Originally posted by dalila dalila wrote:

Ne baš samo na anketama, ankete se provode da bi potvrdile
ili opovrgnule neka istraživanja....
tak nekak da... pasternak je setao i kusao pa zakljucio
Back to Top
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 22:52
  Mislim da su Bosanci na samom dnu
Back to Top
Pitbull View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Srpanj 2010
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1572
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pitbull Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 22:56
Originally posted by tare tare wrote:

 
Mislim da su Bosanci na samom dnu

Vjerovatno su i Amerikanci
Back to Top
soner_9393 View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 3111
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote soner_9393 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2011 at 23:11
Originally posted by tare tare wrote:

  Mislim da su Bosanci na samom dnu


š00%, ja odem na 5 dana u Bosnu i vratim se s 5 cm u struku
Rijeąeno na PM.
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2011 at 11:30
Originally posted by soner_9393 soner_9393 wrote:


Originally posted by tare tare wrote:

 
Mislim da su Bosanci na samom dnu
š00%, ja odem
na 5 dana u Bosnu i vratim se s 5 cm u struku


Kad su im burek i cevapi domaci specijaliteti.
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
soner_9393 View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 3111
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote soner_9393 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2011 at 13:32
Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Originally posted by soner_9393 soner_9393 wrote:


Originally posted by tare tare wrote:

 
Mislim da su Bosanci na samom dnu
š00%, ja odem
na 5 dana u Bosnu i vratim se s 5 cm u struku


Kad su im burek i cevapi domaci specijaliteti.


Ma na stranu to

Domace sušeno meso, sarme, domace pite, baklave, rolade, hurmašice...uf uf
Rijeąeno na PM.
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2011 at 23:00
Originally posted by soner_9393 soner_9393 wrote:


Domace sušeno meso, sarme, domace pite, baklave, rolade, hurmašice...uf uf


Probao sam tu hurmašicu, i nikad više.
Vecina njihovih specijaliteta su natopljeni šeceri.. baklava, hurmašice - sve je to gomila šecera..
 

Edited by Zoki
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
soner_9393 View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 3111
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote soner_9393 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2011 at 13:56
Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Originally posted by soner_9393 soner_9393 wrote:


Domace sušeno meso, sarme, domace pite, baklave, rolade, hurmašice...uf uf


Probao sam tu hurmašicu, i nikad više.
Vecina njihovih specijaliteta su natopljeni šeceri.. baklava, hurmašice - sve je to gomila šecera..
 


Hurmašice i bijela kava, pa nema ništa bolje od toga, rano ujutro da digne šecer u krvi
Rijeąeno na PM.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.