New Posts New Posts RSS Feed - Tečaj za nutricionista
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Tečaj za nutricionista

 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2014 at 10:22
Bilo koji tečaj, certificiranje, učilište ili fakultet može biti tek početak. Oni koji misle da su nakon završenog nečega (bilo čega s popisa) apsolutni kraljevi i veliki znalci - varaju se. Sve to može poslužiti kao određeno usmjerenje u profesionalnom usavršavanju koje nikad ne prestaje ;)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2014 at 11:18
Naravno, to nitko ovdje ni ne dovodi u pitanje :) Pogotovo u sferi nutricionizma. 
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2014 at 23:08
Ma ne, nisam ni mislio da netko ovdje tvrdi drugačije, već sam mislio više na kritiziranje tečaja kao nedovoljnog. Naravno da je znanje dobiveno na tečaju tek osnova, drugačije i ne može biti. Zato i nema smisla previše kritizirati sam tečaj, već one koji misle da su nakon njega potpuni treneri/nutricionisti itd...
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2014 at 13:01
Slažem se, no s druge strane upravo i je problem u ovom zadnjem što si rekao. Jer će neki ljudi ipak shvatit taj tečaj kao jedino što im treba, i neće toliko vremena posvećivati daljnjoj samoedukaciji. Njihov problem, da, ali i problem ljudi s kojima će kasnije raditi. Što je kvalitetniji program, to će i ljudi iz njega izaći kvalitetnijeg znanja, time će im trebati manje istraživanja sa strane (nikako da im neće trebati, svima treba, pogotovo u ovim područjima koja se stalno nadograđuju i mijenjaju) ali će bar imati neki čvršći temelj od početka. Pa će ti ljenivci kojima će to bit end of all ipak naučiti mrvu više :)

Kompliciram, ha? :)))

No opet, s druge strane....ni najbolji fakulteti i tečajevi ne mogu dati ništa ako sama osoba nema ljubav, strast i volju prema učenju, istraživanju, nadograđivanju, radu s ljudima ...ako nema ono nešto, nešto što čini razliku, i što omogućuje da uvijek zna prodrijet u srž problema, ne samo intelektualno i iskustveno, već i nekim šestim čulima koja se nigdje ne uče :))

Tako da.....najlošiji tečaj može izroditi najboljeg trenera/nutricionista, a najbolji fakultet može ostaviti samo pečat na papiru i ništa više. It's all about love & passion :)





Edited by Gym_girl - 31 Ožujak 2014 at 13:23
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2014 at 22:47
Ma ne kompliciraš Gymka, ja bi to puno više zakomplicirao da imam vremena :) Naravno da ukoliko nekog nešto ne zanima, i nema odgovornosti, ni studij od x godina mu neće pomoći. Većina smo,na moju žalost i ja, na faksu učili da prođemo ispit, a ne da naučimo. No isto tako nema smisla usporediti bilo koji tečaj na svijetu od par mjeseci, sa 4-5 godina studija 40-50 predmeta, od biokemije do laboratorijskih vježbi, pa i da naučimo samo 10%. No problem je po meni i da nisam vidjeo u HR neku klasifikaciju gdje piše što tko smije raditi, pa da razlikujemo po svim djelatnostima stupanj 1, 2, 3, itd... Pa ispada da trener sa vikend tečajem ima sličan status kao trener sa KIF-om. Da ne bude nesporazuma, ne smatram da netko bez studija ne može biti vrhunski stručnjak, ali je teže i dugotrajnije tako učiti. Jedno je razglabati virtualno i dijeliti savjete i mudrovati( i ja naravno), a drugo je preuzeti i odgovornost za nešto. Trenirati nekoga ili mu određivati prehranu, može biti a i jest, intervencija u nečije zdravlje. Jasno, ni trener ni nutricionist nisu liječnici, ali bi trebali znati tj imati pojma o zdravstvenim problemima puno više nego što znaju. Dodatno, na prste jedne ruke mogu nabrojati koliko puta sam u HR čuo o detaljnom upitniku za klijente. Dijelom se slažem sa Sašinim postom, ali o tome da li se nešto treba ili ne treba kritizirati neću ni raspravljati, nek svatko misli što hoće. U svakom slučaju, pametan čovjek što više zna to bolje zna što ne zna, nisam to ja izmislio :) Zanimljivo kako i većina online-trenera u svijetu prodaje i plan prehrane, tj uzimaju i novce za to, a nemaju ni osnovna znanja o tome, pa i zbog takovih stvari je moje mišljenje o fitness industriji takvo kakvo jest, čast iznimkama. Sorry Davor, tema je tečaj za nutricionista znam, ja zastranio-ponestalo mi antisklerina, ali je bar tema povezana...
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2014 at 23:49
Iver, naravno da uvijek ima smisla konstruktivna kritika i usporedba određenih tečajeva, jer zaista nisu svi isti po kvaliteti... (sad skačem sam sebi u usta jer sam u prošlom postu tvrdio suprotno)...
Stvar je u tome da bez obzira na moguću nisku kvalitetu tečaja, itekako ima smisla proći takav tečaj ukoliko si to čovjek financijski može dozvoliti. Naravno da ni ovo nije 100% sigurno i da ima tečajeva koji ne vrijede ni pola iznosa koji se naplaćuje, ali vrlo je malo knjiga, ljudi, tečajeva, filmova koji nisu uopće vrijedni naše pažnje. Gotovo iz svega se može nešto korisno izvući ako čovjek ima tri čiste u glavi. Ako nema, ne može mu pomoći ni najbolji tečaj. Odgovornost, samokritičnost i čak jedan mali nedostatak samopouzdanja se ne uče na tečajevima. Te vrline ili imaš ili nemaš, a one pomažu osobi da bude bolja u svom poslu. Koliko god rigorozno testiranje bilo, garancije da je s tečaja izašao kvalitetan trener/nutricionist nema...nažalost. Zbog svega toga sam naveo kako kritika nema previše smisla, sve je to iskustvo koje čovjek valjda mora proći. Zbog svega toga, i dobrih i loših tečajeva koji su iza nas, možemo biti još kvalitetniji i mudriji u daljnjem izboru ;)

Ja najbolje učim na svojim greškama...kao da ne vjerujem drugima kad se opeku pa mene upozoravaju :)
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2014 at 23:56
Evo Gymka na primjer. Mislim da bi tebi taj tečaj u svakom slučaju koristio. Ne zato jer ništa ne znaš, već baš zato jer imaš odličnu bazu i puno bolje možeš prosuditi što ima smisla. Sigurno bi izvukla nešto korisno čime bi upotpunila svoje znanje, zar ne? Ili bi barem učvrstila svoje stavove. Nije ni to loše...
Baš zato, zbog tvoje ljubavi prema poslu, odgovornosti i želje za znanjem gotovo svaka informacija je dobrodošla. Sjeti se samo koliko si informacija do sada procesuirala i koliko knjiga pročitala, a danas ih smatraš netočnima. Pa ipak su one dale svoj doprinos tvom trenutnom stavu i znanju. Bez njih ne bi bila na ovoj razini ;)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Travanj 2014 at 10:26
Originally posted by iver iver wrote:

Ma ne kompliciraš Gymka, ja bi to puno više zakomplicirao da imam vremena :) Naravno da ukoliko nekog nešto ne zanima, i nema odgovornosti, ni studij od x godina mu neće pomoći. Većina smo,na moju žalost i ja, na faksu učili da prođemo ispit, a ne da naučimo. No isto tako nema smisla usporediti bilo koji tečaj na svijetu od par mjeseci, sa 4-5 godina studija 40-50 predmeta, od biokemije do laboratorijskih vježbi, pa i da naučimo samo 10%. No problem je po meni i da nisam vidjeo u HR neku klasifikaciju gdje piše što tko smije raditi, pa da razlikujemo po svim djelatnostima stupanj 1, 2, 3, itd... Pa ispada da trener sa vikend tečajem ima sličan status kao trener sa KIF-om. Da ne bude nesporazuma, ne smatram da netko bez studija ne može biti vrhunski stručnjak, ali je teže i dugotrajnije tako učiti. Jedno je razglabati virtualno i dijeliti savjete i mudrovati( i ja naravno), a drugo je preuzeti i odgovornost za nešto. Trenirati nekoga ili mu određivati prehranu, može biti a i jest, intervencija u nečije zdravlje. Jasno, ni trener ni nutricionist nisu liječnici, ali bi trebali znati tj imati pojma o zdravstvenim problemima puno više nego što znaju. Dodatno, na prste jedne ruke mogu nabrojati koliko puta sam u HR čuo o detaljnom upitniku za klijente. Dijelom se slažem sa Sašinim postom, ali o tome da li se nešto treba ili ne treba kritizirati neću ni raspravljati, nek svatko misli što hoće. U svakom slučaju, pametan čovjek što više zna to bolje zna što ne zna, nisam to ja izmislio :) Zanimljivo kako i većina online-trenera u svijetu prodaje i plan prehrane, tj uzimaju i novce za to, a nemaju ni osnovna znanja o tome, pa i zbog takovih stvari je moje mišljenje o fitness industriji takvo kakvo jest, čast iznimkama. Sorry Davor, tema je tečaj za nutricionista znam, ja zastranio-ponestalo mi antisklerina, ali je bar tema povezana...


Apsolutno, od A do Ž..... i kad bi bar sve tako bilo po nekom redu bio bi divan ovaj svijet Big smile

Istina, klasifikacija bi bila dobra stvar ali gledaj.....opet bi se ljudi klasificirali po naobrazbi, a ko bi garantirao da je ta naobrazba ostala u glavi? :)) S jedne strane biš imao ljude koji su izašli sa nekog tečaja, a iza sebe su imali godine i godine izučavanja, kao i iskustva na sebi i drugima....ispred još i više. S druge strane biš možda imao neke (ne sve, neke!) koji su tek tako završili neki studij, pola toga prepisali, pol toga zaboravili....bla bla.....a opet bi kao bili bolji od ovoga koji je prošao tečaj, a možda je baš on puno kvalificiraniji za rad s ljudima zbog puno toga što je prošao i što nosi u sebi. A znamo da će ljudi prvo otić kod nekog nutricionista više kvalifikacije, isto kao što će prije odabrat nekog trenera koji super izgleda - a niti jedno niti drugo ne mora garantirati ništa :)

Ali brate mili...ko bi to sve regulirao :)

I to se ne odnosi samo na ove djelatnosti.....nalazimo to svugdje. Pa danas čovjek ne može biti siguran ni da će mu doktor dati dobar savjet, koliko je samo loših primjera? Ja ih imam par, a sigurna sam da bi ih svi nakupili. I kome onda vjerovati? I onda ti dođe netko ko se samo zanima za sve te stvari, a radi nešto sasvim drugo...pa ti da bolji savjet od doktora koji 20 godina radi s ljudima  Big smile

Tako da...teško je reći šta bi bilo pravilno i dobro...iako sve ovo što si rekao zvuči 100% točno i pravilno, i čak sam i ja to navela - da ipak malo jači i ozbiljniji studij daje jedan bolji temelj od početka...kad idem malo razmišljati dalje, problem se samo produbljuje :) Da, daje temelj na neki način....ali lako se taj temelj naruši nekim drugim stvarima.

Ali opet....proći tečaj od par mjeseci i studij od par godina nije i ne može biti isto pa kužim i te ljude, koji su uložili nešto više u tu edukaciju, a u istom su rangu sa ostalima.

Teška tema, stajem Big smile


Saša, hvala ti Wink Da budem iskrena - žalim za izgubljenim godinama i tek sad dobivenom prilikom da tako nešto završim u svom gradu. I sama bih rađe prošla nešto konkretnije jer ne volim ništa ofrlje ali eto....takve su prilike trenutno da bi sve duže bilo samo još veće gubljenje vremena, godine me sustižu, a posla nema Big smile Tako da taj tečaj vidim kao jedino rješenje sada iako sam i sama svjesna negativnih strana. No eto, potrudit ću se da i to eliminiram....da, neki temelj imam, čitam dosta na svakodnevnoj bazi, prolazim online tečajeve, učim na vlastitom iskustvu i na drugim ljudima....pa će se valjda sve složiti kako treba :)











Edited by Gym_girl - 01 Travanj 2014 at 10:29
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
White_Insane View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 07 Travanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1065
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote White_Insane Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Travanj 2014 at 23:43
Odlična tema.
Evo da ovako pitam jeste kad razmišljali o top level certifikatima za yogu-kettlebell.
Ili recimo agatsu, ido portal movement camp i slično di naučiš stvari koje se ne mogu dobiti običnim certifikatom a opet vrijedi znanje puno više nego neki vikend tečaj od 2 dana?

Evo bacio sam samo pitanje, ne treba nešto super opširno :)))
Life is a journey full of adventures !!
Back to Top
White_Insane View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 07 Travanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1065
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote White_Insane Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Travanj 2014 at 00:06
S obzirom da ne mogu editirati post.
Odnosilo se pitanje na nešto što je praktički "sport" sam za sebe i ne može se dobiti certifikat vikend tečajom, ili edukacijom već ulaganjem vremena u sam sport i iskustvom-mogućnostima.
Life is a journey full of adventures !!
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Svibanj 2014 at 23:23
Saša I Gymka, slažem se, nemam što dodati, u svakom slučaju odgovoran profesionalac proširuje svoje znanje kroz čitav radni vijek.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Svibanj 2014 at 00:09
White, mogu reći samo iz svoje točke gledišta. Nisam razmišljao o takvim certifikatima, mada cijenim svaku vrstu aktivnosti i ozbiljno znanje stječeno u tome. Agatsu koliko toliko poznajem, ali samo iz video seminara i par DVDa, simpatično, ali nisam vidjeo ništa novo, o ido portalu pojma nemam, sad googlao, vidim zadnji blog post od 5.2013... Ovisi koji ti je cilj, namjera i iskustvo koje prethodi certificiranju i tečaju, što više znaš to ćeš manje naučiti na tečaju, mada je na tečaju lakše naučiti nego kroz samouko iskustvo. Meni su bile jako zanimljive i bodyweight vježbe koje sam vidjeo na seminaru ruske Systeme, moram priznati da sam neke vježbe vidjeo prvi put u životu, a bavim(tj bavio) se sličnim stvarima i učenjem preko 3 desetljeća. No i bez obzira na prethodno znanje, svugdje naučiš ponešto novo. I Mike Fitch mi je zanimljiv, kao i Greg Mihovics, itd... Nemoj zaboravit da su certifikati i dio marketinga, tj plaćaš i za to. Meni je primaran posao nešto drugo, ne trener, pa mi nije problem platiti, cilj je bio učenje a ne privlačenje klijenata, a i bojim se da nažalost većinu toga treneri sa ovakvim tržištem i neredom ne mogu priuštiti. Ako je tebi cilj privlačenje klijenata, vjerojatno će nešto pomoći, ali nemam ideju koliko. Za učenje je potrebno i iskustvo, nijedan certifikat to neće nadomjestiti, ali je koristan. - . - . - . Da se vratim na temu učenja, faks ili tečajevi, ili nešto drugo ... Prije par mjeseci sam sreo jednog od najboljih frendova iz mladih dana i bez lažne skromnosti govorim za sebe da znam podosta, u odnosu na tog frenda imam dosta certifikata, on niti jedan. Bez obzira na to, on je danas trener jedne od najvećih svjetskih reprezentacija, i njegovo praktično-iskustveno znanje je xx puta veće od mojeg :(, osim u prehrani, što mu ni ne treba kad imaju 4 nutricionista. Njegovi certifikati su rezultati njegovih sportaša :) Pa se tako i dobar fitness trener lakše prepoznaje po rezultatima svojih klijenata a ne po certifikatima, što naravno ne znači da certifikati ne mogu biti korisni.

Edited by iver - 03 Svibanj 2014 at 00:22
Back to Top
Domo96 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Travanj 2013
Location: Rab
Status: Offline
Points: 187
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Domo96 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Lipanj 2015 at 08:12
Jesu li ti tecajevi,ajmo rec najveci stupanj sto se moze zavrsit,ako nismo na fakultetu?
Nemogu upisat faks koji zelim,a zelja mi je bavit se sportom i poducavat ostale...dosta sam naucio citajuci po forumima,i internetu ali ipak bi utio zavrsit nesto? :)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.