New Posts New Posts RSS Feed - sto piti i kada?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

sto piti i kada?

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: sto piti i kada?
    Posted: 04 Ožujak 2007 at 15:48
Za sve one koji se bave fitnessom jednako je vazno piti dovoljno i cesto isto kao i jesti pravilno .
Voda je iznimno vazna za kvalitetu vjezbanja, izmjenu tvari, odrzavanje tjelesne temperature, odstranjivanje metabolickih stetnih produkata. Voda doprinosi kvalitetnijem i sigurnijem vjezbanju.
Osobe koje su u stanju dehidriranosti sklonije su ozljedama.

Rekreativci mogu uz vodu piti i po zelji: mineralnu vodu, aromatiziranu izvorsku vodu, caj (ledeni i vruci), sokove, kompot, mlijeko… Temperatura pica ovisi o osobnom afinitetu.

Ukoliko smanjujete tjelesnu masu, potrebno je uzimanje napitaka koji nisu zasladjeni. Obavezno racunajte i energetsku vrijednost iz pica.

Tijekom dana preporucuje se unos od 8 casa vode, ali se preporuka odnosi na osobe koje nisu u pojacanim aktivnostima i na optimalne temperature zraka.

Ukoliko vjezbate, unos vode treba povecati i prilagoditi opterecenju i uvjetima vjezbanja (temperatura, vlaznost zraka).

Vjezbac i sportas nikako se ne smiju dovesti u stanje da osjecaju zedj pa se preporucuje piti u manjim kolicinama, otprilike svakih š5 minuta vjezbanja, tj. piti i pomalo pijuckati u pauzi izmedju vjezbi.

Back to Top
just_a_girl View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 235
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote just_a_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Ožujak 2007 at 17:26
hm.. aromatiziranu izvorsku vodu.. ja volim janu/studenu s limunom, al su mi rekli da tu nema ni l od limuna, da su sami seceri i da ima puuno kalorija..
Back to Top
©ime View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ©ime Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Ožujak 2007 at 12:40

Da,  imam osjecaj da svi mi zapravo pijemo premalo tekucine...

Malo sam pokusao izracunat koliki je moj dnevni unos:

ujutro:
franc bianca - 2 dcl vode
muesli s mlijekom - 2 dcl mlijeka
sok od narance - 2 dcl vode

za vrijeme treninga:
cedevita - 3 dcl vode

vecera:
zeleni caj - 3 dcl vode

dakle samo š,2 litre tekucine .... slabo


Zato u zadnje vrijeme vodim ubaciti 3 dcl zelenog caja gdje god mogu, ako tome pridodam 2 dcl soka nakon rucka... to bi mi bilo 2 litre.


Nije lako ...
Back to Top
Vanja View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Sijecanj 2007
Status: Offline
Points: 91
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vanja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Ožujak 2007 at 13:08
Meni je vec rutina da dnevno popijem sigurno 2 litre iskljucivo vode.
Tu ne racunam mlijeko, juhu ili slicno.

Na poslu popijem sigurno litru, za vrijeme treninga jos 0,5 do 0,7  l vode i kasnije kad dodjem kuci jos par casa.

Sve je to stvar navike!

Sokeve uopce ne pijem, u hladnijim periodima pijem i cajeve, crni ili zeleni, vocne izbjegavam jer su najcesce obojani.
 
Ne kupujem izotonicne ili slicne napitke, jer ih smatram umjetnim, dovoljno da vidim npr. onu kricavo plavu boju.

Ali ''casu'' vina, ljeti  ''casu'' pive, rado popijem!

citala sam da je najbolje napraviti limunadu za vrijeme treninga!
Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Ožujak 2007 at 23:32
Ja puno pijem tekucine, samo na treningu popijem skoro pa litru vode sigurno nekih 7-8 dcl popijem, a i doma kad sam najmanje dvije litre vode + jos mlijeko kojeg svaki dan popijem skoro litru (a jos i u muslima kad ih jedem) tako da mislim sta se toga tice da sam dosta ok!

Jedino bas ne pijem caj, tj. vrlo rijetko , a cuo sam da ga je dobro pit, tako da bih morao malo i to dodati!

A ovo sta si cula da je dobro pit limunadu za vrijeme treninga vrlo je zanimljivo, tako da cu malo istraziti !


Back to Top
Vanja View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Sijecanj 2007
Status: Offline
Points: 91
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vanja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 09:01
Javi ako saznas stogod zanimljivo! 
Back to Top
David View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 16 Veljaca 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 131
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote David Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 15:43
Vazno je pit.
I to dosta, oko š2-ak casa vode dnevno. Pogotovo kod vecih napora.

Kako se prisiliti piti? Jednostavno: kada popijes npr 2 dcl onda se prisili jos š dcl. Nakon 2,3 dana organizam ce ti sam traziti vise vode.
Opet, voda igra vaznu ulogu u ciscenju organizma, dobra i za zglobove itd...
"Krilati ektomorf"
Back to Top
themaja View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Sijecanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 226
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote themaja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 18:22

Originally posted by just_a_girl just_a_girl wrote:

hm.. aromatiziranu izvorsku vodu.. ja volim janu/studenu s limunom, al su mi rekli da tu nema ni l od limuna, da su sami seceri i da ima puuno kalorija..
 

 

Back to Top
Signorina View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Prosinac 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 318
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Signorina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 19:24

 Ja popijem u barem š,5 litre vode dnevno, ali bas obicne vode, a uz to jos barem pola litre caja, cedevite ili vocnog soka.

Gazirano, alkohol, neskafe, kavu i takve stvari ne treba brojati pod kolicinu dnevno popijene tekucine jer oni jos povecavaju kolicinu vode koju organizam treba. Za alkohol cini mi se da vrijedi: jedna zestica/casa vina zahtijeva dodatnih 2 deci vode. Tak je neka racunica.

Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 19:27
Slozio bih se s tim (jer stvarno budu suha usta po noci kad popijes puno pive)
Back to Top
rene View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 50
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rene Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 19:47

Ja se nikako ne mogu prisiliti da pijem puno vode tj. tekucine.

Na treningu popijem š/2 l najvise, na poslu gotovo nista osim kave, a kod kuce se ni ne sjetim uzeti casu.

Jednostavno mi tijelo ne trazi vodu ili se varam......C&#ššš;nfused 

rene
Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 19:51
Neznam, ja sam stalno zedan tako da ne pijem vodu zato sto mislim da bi trebao nego zato jer necu trpit zedj! 
Back to Top
Signorina View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Prosinac 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 318
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Signorina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 19:52
Originally posted by rene rene wrote:

Ja se nikako ne mogu prisiliti da pijem puno vode tj. tekucine.

Na treningu popijem š/2 l najvise, na poslu gotovo nista osim kave, a kod kuce se ni ne sjetim uzeti casu.

Jednostavno mi tijelo ne trazi vodu ili se varam......C&#ššš;nfused 

 

Tak i moja majka veli, da jednostavno nema potrebu. Ona nije zedna, ali posljedice su tu - jako suha koza posvuda i naoteceni zglobovi, povremeno i giht. Naravno, nepijenje vode nije jedini uzrok tome, ali znatno pojacava takve probleme u srednjoj zivotnoj dobi, pa cak i reumu koja nju vec sada muci (ima samo 50 god.). No ona me bas i ne slusa...

Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 19:53
Neznam koji bi bio razlog zasto tijelo ne trazi vodu, jer moj organizam jednostavno svako malo trazi casu vode!

Mozda je to samo jednostavno stvar u navici, ali tko zna mozda ima veze i sa organizmom!
Back to Top
rene View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 50
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rene Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 20:05

Blago vama, ja se osjecam kao deva... ne moram piti vode sedam dana...

citala sam da je jako dobro piti puno tekucine, posebno za kozu, bubrege, celulit...  

rene
Back to Top
petra View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 08 Prosinac 2006
Status: Offline
Points: 118
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote petra Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2007 at 23:20
 Ja takodjer nemam bas neku potrebu za vodom. Imam ju samo za vrijeme treninga ili po ljetnim vrucinama, ali inace...zato se moram siliti i misliti na to, ali sta je tu je, sta se mora nije tesko :)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.