New Posts New Posts RSS Feed - SOS- gdje grijesim?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

SOS- gdje grijesim?

 Post Reply Post Reply
Author
Anastazija777 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 23 Ožujak 2018
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Anastazija777 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: SOS- gdje grijesim?
    Posted: 23 Ožujak 2018 at 16:29
Pozdrav svima.
Cura sam imam 28godina, visoka sam 177cm i imam problem sa viskom kila.
Prica ide ovako:
prije godinu dana sam imala 60kg i krenula u teretanu (idem 3,4 puta tjedno trenutno, a u pocetku sam isla i 6,7).
Prehranu nisam mijenjala, ali sam negdje gadno pogrijesila.
Naime, sada imam 8kg vise?!
ne znam gdje grijesim, ali ocito je negdje veliki problem.
Za dorucak jedem zobene (4 jusne zlice zobenih prelijem sa jogurtom zbregov plavi onaj light), stavim 2 zlice sumskog voca i bananu, uz to pijem zeleni caj.
Na poslu popijem kavu s mlijekom.
Rucam u 15,16 sati. Obicno patlidzan ili neko povrce grilano na masl ulju i salatu ili kuhana brokula ili cvjetaca i pileca prsa ili tuna (80g)
MO neko voce
Vecera ili posni ili neko voce ili kajgana od 2 jaja.
Nedjelja je jedini dan kad pojedem neki kolac ili sladoled ili neki junk food. Pijem iskljucivo vodu, nikakve sokove.
Trening mi traje od 45 min do sat i pol.
Na pocetku zagrijavanje 15min cardio i onda s utezima radim.
Kako da skinem 5,6 kila kad ja ili stojim u mjestu ili poslije nedjelje jos dobijem 2 extra kile.
Ne znam.
Vec sam na rubu ocaja i zivaca
Back to Top
dena75 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 10 Studeni 2014
Location: ANTARTICA
Status: Offline
Points: 332
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dena75 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ožujak 2018 at 18:25
...postoji mogućnost da piješ dosta vode dnevno a izbjegaješ morsku sol i ta ti kombinacija stvara retenciju vode tj zadržavanje i voda ti stvara silovit izgled ......izbaci sol iz prehrane i dobiješ loš izgled a o perfomansama da ne govorim..

iznajmljujem sobnu biciklu
Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ožujak 2018 at 19:29
Pozdrav,

preko tjedna kazes ne jedes nista junka nikada?
Koja kolicina hrane je u pitanju u Nedjelju, to je uz samo jedan obrok ili?
Da li je skok kilograma poslije "junkanja" ili je kontinuirano kilaza vec kako navodis?

Imas li kakvih problema sa zdravljem? Hormonima? Stresom?
Jesi li u meduvremenu mijenjala posao i opcenito kolicinu dnevne aktivnosti, iz nekakve aktivne u vise sjedilacku mozda?
Kako je prehrana i aktivnost a time i kilaza izgleda prije teretane?

Ne bi me cudilo da si kroz proces dobijala na kilazi zbog povecanja misicne mase, mozda malo vode i sala takoder da si bila u suficitu. Ali mi s druge strane iz toga sto si napisala nije jasno odkuda bi isti dosao. =)


Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Anastazija777 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 23 Ožujak 2018
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Anastazija777 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Ožujak 2018 at 22:15
Dnevno popijem od litru i pol do dvije litre vode. Od suplemenata pijem samo BCAA.
Secer preko tjedna ne konzumiram osim u vocu (nisu neke prevelike kolicine voca)
Nedjeljom jedem kruh koji inace preko tjedna ne jedem i jos nest poslije podne neki junk obrok
Radim uredski posao sa puno stresa (koji posao je bez stresa danas?!)
Cesto se zna dogoditi da radim i 7 dana u tjednu (takav posao).
Dok sam imala 60kg sam imala istu prehranu, ali sam svaki dan vozila poslije posla bicikl 20ak km i vikendom 50,60 km.
Evo danas sam samo cardio radila jer sam luda vec, 45min traka za trcanje i jos 20min bicikl za opustanje

Edited by Anastazija777 - 26 Ožujak 2018 at 22:16
Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Ožujak 2018 at 22:37
Bok,

Dala si sama sebi odgovor u postu koji si napisala..:)
Ako nisi nista mijenjala u prehrani, a izbacila 20km bicikla dnevno, koji je ovisno o tempu vjeroj cirka sat vremena dobre voznje i time 400/500kcal potrosnje.
500kcal x 7dana u tjednu = 3500kcal suficita(plusa) = ekvivalent energijom odprilike +0.5kg tjedno.

Ovo su naravno grube racunice, ali matematika Zapravo nikada ne vara i To je vjerojatno jedan od glavnih razloga zasto je kg. Isla na gore..

To je svakako bio jedan poprilicno veliki “potrosac” kojeg si ukinula. :)

Solucija ako zelis na dolje, vratit bajs opet, ili regulirat trenutni unos.
Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2018 at 12:21

Ja baš nisam pobornik teorije "tijelo je kalkulator"

Mene ovdje brine konstantan režim uskraćivanja. Pomak na vagi nakon vikenda nije teško objasniti jer su fluktuacije na vagi normalne prilikom naglog povećanja unosa hrane, pogotovo kod nekih pojedinaca koji teže nakupljanju vode i općenito malo žešće reagiraju na više hrane, kod takvih se kilaža može dignuti i za 3 kg....hormoni čuda rade. Kao i dugotrajni režim niskog unosa kalorija di metabolizam samo ide prema dolje...i dolje...i dolje...pretpostavljam da je to ovdje jedan od uzroka - što je tebi sad potrebno manje energije nego kad si krenula raditi to što radiš.

Očito imaš više stresova....kako fizičkih radi treninga, tako i ovih psihičkih. Još ako se pridruže emocije, stres do plafona. Pitanje je i koliko suhoparno jedeš, jednolično - što dosta nas i radi. Pa ti možda manjka i nutrijenata...malo pomalo, cijeli organizam pati, a ti se mučiš...i tom mukom još gore utječeš na metabolizam.

Pusti kalorije, treba uspostavit ravnotežu.

Prije svega - jesi pratila centimetre? Kako ti odjeća stoji u odnosu na prije? Koliko si napredovala u treningu što se opterećenja tiče?

Kako god - 8 kg nije malo, a teško pa i nemoguće da se baš radi o mišićnoj masi. Mislim da biš tada bila malo zadovoljnija svojim izgledom
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2018 at 13:10
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:


Ja baš nisam pobornik teorije "tijelo je kalkulator"  

Mene ovdje brine konstantan režim uskraćivanja. Pomak na vagi nakon vikenda nije teško objasniti jer su fluktuacije na vagi normalne prilikom naglog povećanja unosa hrane, pogotovo kod nekih pojedinaca koji teže nakupljanju vode i općenito malo žešće reagiraju na više hrane, kod takvih se kilaža može dignuti i za 3 kg....hormoni čuda rade. Kao i dugotrajni režim niskog unosa kalorija di metabolizam samo ide prema dolje...i dolje...i dolje...pretpostavljam da je to ovdje jedan od uzroka - što je tebi sad potrebno manje energije nego kad si krenula raditi to što radiš.

Očito imaš više stresova....kako fizičkih radi treninga, tako i ovih psihičkih. Još ako se pridruže emocije, stres do plafona. Pitanje je i koliko suhoparno jedeš, jednolično - što dosta nas i radi. Pa ti možda manjka i nutrijenata...malo pomalo, cijeli organizam pati, a ti se mučiš...i tom mukom još gore utječeš na metabolizam.

Pusti kalorije, treba uspostavit ravnotežu.

Prije svega - jesi pratila centimetre? Kako ti odjeća stoji u odnosu na prije? Koliko si napredovala u treningu što se opterećenja tiče?

Kako god - 8 kg nije malo, a teško pa i nemoguće da se baš radi o mišićnoj masi. Mislim da biš tada bila malo zadovoljnija svojim izgledom  

Vjeroj. sam se krivo izjasnio, ne mislim da je doslovce kalkulator i da ga je moguce samo tako na dugme "programirat"Smile
Vec da je racunica po tom pitanju zapravo jednostavna, kalorijski deficit je potreban da bi tijelo gubilo na kilazi i ne moguce ga je "prevarit" nijednom piullom ili ici slicnim.
S druge strane isto tako je i kod dobijanja kg. ako dobijamo, jednostavno unosimo kalorijski vise nego sto nase tijelo u tom trenutku ima mogucnost trositi, ili smo odjednom pak iz nekog razloga poceli konzumirati/trositi manje energije/kalorija.

Zanima me kako definiras 'usporenje metabolizma', odnosno sa cime?
Sto je po tebi zapravo usporenje metabolizma tocno i zbog cega se uopce desava?

I nije mi jasno o kakvom 'uskracivanju' pricas ako je rijec o dobijenih 8kg.?

Ja sam gotovo siguran je problem u tom ukidanju svakodnevne aerobne aktivnost + ako nema kontrole u jedenju preko vikenda, taj jedan dan tijelo bez da je pod ikakvih poremecajem, veoma lako stvori +.

Ljudi najcesce nisu svijesni:
1. Koliko su im zapravo dnevne kalorijske potrebe male, posebno ako rade uredski posao.
2. Koliko je veoma lako presisati iste i koliko se same kalorije izuzetno lako "podkradaju".

Uzet cu samo bzvz. primjer s kojim sam se susretao..
Prirodni sok od voca, jedan capuccino iz vrecice i nekakva "fit healthy" plocica..
Na prvu, iz perspektive korisnika = zdravi i kompletan obrok.
Gledano iz perspektive promatraca = vjeroj lako 500 ili vise kalorija vecinom iz secera, i u pravilu u prosjeku 1/3necijeg dnevnog unosa (ako pricamo o zenama), bez da je osoba pojela ista konkretno..Smile

Na to dodajemo tri normalna "zdrava" obroka..
Malo proteina, malo ugljica, povrca, malo orasara, ulja u pecenju i preko salate, koja vockica..
I eto na preko 2000kcal bez ikakvih problema, a jeli smo "zdravo". 

Zdravo ne znaci nuzno i u skladu sa potrebama..
I bilder jede na masi zdravo, pa dobije 15kg. i misica i sala, jer je planirao tako..Smile

Nevezano sad za temu apsolutno...
Kada izracunas obicni BMR koji je u startu zapravo uglavnom manji od onog po izracunu, dodas prosjecan trening, i stavis klijentu jednostavnu narukvicu na ruku za pracenje koraka ili insaliras app na mobu koja prati..
Shvatis da je generalno problem u 90posto ljudi, ono sto nam je po prirodi oduvijek bilo normalno, a to je kretanje kroz dan.

Prosjecan covjek danasnjice radi 4-5000koraka dnevno sto je ekvivalent cirka 3-4km hoda.
Prosjecni predak u lovu za hranom hodao je dnevno 15-18km dnevno.
Kroz evoluciju covjeka i njegove potrebe, nije se nista promjenilo, osim hormonalnih poremecaja koji su dodatno "zagusili" sposobnost regularnog funkcioniranja..

Analiza u radu sa ljudima s kojim radim, vecinom su to uredski poslovi, pokazala je zapravo da je velika vecina uglavnom daleko i od prosjecnih 4-5000koraka i negdje izmedu 2-3k. Sto je DALEKO nize od dnevne preporucene generalne norme od 10k.

Nemoj me krivo shvatit, 
ali sve bolesti modernog covjeka krenule su upravo iz toga..Smile
Debelog manjka kretanja, lijenosti, procesuirane i "highly density" hrane..
Gdje smo poceli trosit manje nego ikada prije, a kalorijski unosit sve vise, jer nam je takva hrana uglavnom servirana na policama gdje god se okrenemo..

Velika vecina "bolesnih" moraju samo promjenit svoje navike, da bi ta "bolest" nestala..
Samo dok bi te navike trebale biti normalne, tj. nekoc jesu bile, danas ih nije nimalo jednostavno primjenjivat!

Zato i imamo problema kakvih imamo, a rijesenje uglavnom trazimo u nekakvim precicama koje samo "maskiraju" problem i kasnije vode u druge i vece.. ali i onda opet.. postoji tableta da zamaskira i taj problem pa dokle ide, ide..Thumbs Up
Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2018 at 11:45

Like you Cele, guštam čitat tvoje postove i na istoj smo liniji, pogotovo što se tiče ovog dijela o aktivnosti

Znaš šta je meni problem ovdje - ova vječna nagađanja dok netko ne odgovori, pa kad ti onda još dalje visi upitnik iznad glave je li to stvarno tako kako je rekao...

Ja se definitivno slažem s tobom oko toga da je jednim dijelom njena povećana kilaža rezultat smanjene aktivnosti. Očito je da je njena nekadašnja potrošnja bila par puta veća nego sada, ovo su pohvalne cifre koje je navela.

Ali evo ja gledam njen jelovnik tokom tjedna. Složit ćeš se sa mnom da je poprilično suhoparan. Ako ZBILJA tako jede i jede od početka, ta nedjelja u kojoj samo malo poveća hranu (bar kako ona kaže - nešto kruha i kolač ili neki junk) po meni nebi trebala imati toliko utjecaja?
Čak i bez toliko treninga bi se trebala moći održavati na više hrane. O tome sam se osvjedočila na svom primjeru gdje sam trenirala puno manje od ovoga što ona navodi da sada trenira, jela dosta više, a uspjela izgubiti par kg.

Toliko o priči o metabolizmu koji funkcionira kako treba....
Možemo teoretizirati o usporavanjima koliko hoćemo ali ja gledam kako ljudi funkcioniraju. Meni je ovo jako malo hrane preko tjedna. Opet nigdje UH-a (osim doručka i nešto voća tokom dana - što mi je, usput, još jedan upitnik koliko je to "malo" što kaže)....fali štošta, pa i proteina. Uz 3-4 treninga pa da se još udeblja 8 kg? Prije je trenirala više pa koliko je to stvar mišićne mase....ajde, bilo bi dobro znati kako ti treninzi izgledaju...

Meni to zvuči kao...podcjenjivanje unosa kcal ili neko dooobro trokiranje metabolizma...kao da zahtijeva manje energije nego što bi to zahtijevao metabolizam od nekoga ko se ne odriče previše. Lakše joj je premašit TDEE ako je on masu manji nego što bi trebao bit u nekim normalnijim uvjetima....a gle, realno...ako je ona imala toliko aktivnosti prije uz toliko malo hrane kao sad - šteta je već tada mogla nastati.




Edited by Gym_girl - 28 Ožujak 2018 at 12:46
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
dena75 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 10 Studeni 2014
Location: ANTARTICA
Status: Offline
Points: 332
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dena75 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2018 at 19:55
....8 kg viška a ima li 1000kcl u prehrani?... ..   .ja se ne nekad upitan koliko kortizol može nereda naparavit organizmu i dali se može odradit definicija ili mršavljenje kad smo pod stresom...teško .... kad je organizam pod stresom hormon kortizol aktivira hormon aldosteron ..hormon koji regulira razinu natrija u krvi i da nema aldosterona izgubili bi svu vodu iz organizma.. itekako važan hormon......aktivian aldosteron zna stvarat povremen aritmije..npr ljudima sa niskim hormonima zna podizat tlak u nebesa pogotvo ako se uzme obrok bogat rafiniranim UH a zna se da UH podižu razinu natrija u krvi .......kronično aktivan aldosteron na račun kortizola je isto ka da dnevno unosim brdo soli a poznato da sol zaadržaje vodu još ako se puno pije eto štete....... ...znači sva voda šta pijemo na račun aldosterona i kortizola većinom završava ispod kože i u organizmu tj ulazi u stanice koje s vrimenom bubre takozvani stanični edem i eto silovitog izgleda........osobno savjetujem svima koji idu radit neke six pack đireve  da ne radu sami nego nađu stručnu osobu ili platit CD sa neta ..ovako napravit ćeš u par miseci rezultate a sam ćeš se mrcavarit godinama.... prije sam moš narušit zdravlje tipa hiponatrijemija,hiperkalijemia,hipotireoza šta je danas ppularno u fitnesu nego  išta postić.....

Edited by dena75 - 28 Ožujak 2018 at 19:57
iznajmljujem sobnu biciklu
Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Ožujak 2018 at 08:06
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:


Like you Cele, guštam čitat tvoje postove i na istoj smo liniji, pogotovo što se tiče ovog dijela o aktivnosti  

Znaš šta je meni problem ovdje - ova vječna nagađanja dok netko ne odgovori, pa kad ti onda još dalje visi upitnik iznad glave je li to stvarno tako kako je rekao...

Ja se definitivno slažem s tobom oko toga da je jednim dijelom njena povećana kilaža rezultat smanjene aktivnosti. Očito je da je njena nekadašnja potrošnja bila par puta veća nego sada, ovo su pohvalne cifre koje je navela. 

Ali evo ja gledam njen jelovnik tokom tjedna. Složit ćeš se sa mnom da je poprilično suhoparan. Ako ZBILJA tako jede i jede od početka, ta nedjelja u kojoj samo malo poveća hranu (bar kako ona kaže - nešto kruha i kolač ili neki junk) po meni nebi trebala imati toliko utjecaja?
Čak i bez toliko treninga bi se trebala moći održavati na više hrane. O tome sam se osvjedočila na svom primjeru gdje sam trenirala puno manje od ovoga što ona navodi da sada trenira, jela dosta više, a uspjela izgubiti par kg.

Toliko o priči o metabolizmu koji funkcionira kako treba.... 
 Možemo teoretizirati o usporavanjima koliko hoćemo ali ja gledam kako ljudi funkcioniraju. Meni je ovo jako malo hrane preko tjedna. Opet nigdje UH-a (osim doručka i nešto voća tokom dana - što mi je, usput, još jedan upitnik koliko je to "malo" što kaže)....fali štošta, pa i proteina. Uz 3-4 treninga pa da se još udeblja 8 kg? Prije je trenirala više pa koliko je to stvar mišićne mase....ajde, bilo bi dobro znati kako ti treninzi izgledaju...

Meni to zvuči kao...podcjenjivanje unosa kcal ili neko dooobro trokiranje metabolizma...kao da zahtijeva manje energije nego što bi to zahtijevao metabolizam od nekoga ko se ne odriče previše. Lakše joj je premašit TDEE ako je on masu manji nego što bi trebao bit u nekim normalnijim uvjetima....a gle, realno...ako je ona imala toliko aktivnosti prije uz toliko malo hrane kao sad - šteta je već tada mogla nastati.


Istina,
tesko je iscitati necije misli jbg...

Sto se tice rada metabolizma, brzine istoga i samog usporavanja...
Ovo zadnje je po istrazivanjima i studijama zapravo mit koji nas prati vec sada dugi niz godina, a zapravo nije istinit.

Tijelo se svakako adaptira na odredeno stanje i sama dijeta "zastaje", ali to nije povezano sa usporenjem metabolizma, nego sa manjim energestkim potrebama iz odredenih razloga, kretanja, smanjenja ukupne tjelesne mase, a time i misicne, itd.!

Da usporenje metabolizma nije mit, u etiopiji i zemljama "gladi", imali bi izuzetke ljudi kojima je "usporeni metabolizam", pomogao u obrani od ekstremne mrsavosti.. sto nije slucaj i takvih izuzetaka jednost. nema..
Jer svi su pothranjeni, izgladnjeni i tako i izgledaju..


Kako svakodnevno vec dugi niz godina radim sa ljudima, nailazio sam na zaista cudne primjere i ono sto mi je u to vrijeme (da mi je netko tvrdio sastrane pricao), zvucalo zaista ne moguce..

Od naturalnih vjezbaca koji su nosili bodifet 6-7posto i izgledali kao sve samo ne naturalno, a pri tome na unosu kalorija koji je u skladu pretilog covjeka koji ima 20 ili 30kg vise.

Unosa na kojem je on gubio masno tkivo, dok je neki drugi kllijent zavrsavao masu sa 20kg vise..

Analizirajuc neke stvari, genetske predispozicije i optimalnost rada tijela dodes na nesto sto ide odprilike ovako:
1. Da, BMR (Basal metabolic rate) moze se razlikovat od osobe do osobe u inicijalnom racunanju, ali ne u stotine i stotine kcal razlike.
2. TDEE (Total daily energy expenditure), od osobe do osobe razlikuje se stravicno!
3. NEAT (Non-exercise activity thermogenesis - sve kretnje koje ne ukljucuju BMR i samo vjezbanje), takoder velika razlika.

I onda tako usporedimo gore navedeni primjer A koji je genetskom predispozicijom "lean", odnosno nikada nije imao problem s pretiloscu, niti hormonalnim poremecajima..

Uz to, ta osoba je:
1. Cijeli zivot regularno trenirala nekakav oblik sporta.
2. Vise manje oduvijek se balansiralno hranila.
3. Svakodnevno je koristila kao prijevozno sredstvo bicikl (sa posla, na posao i na trening, sa treninga) = 50ak km. dnevno.
4. Smjenu od 8sati dnevno provodila je na nogama uz fizicki rad.
5. Kroz proces rada samnom trenirala je 4-5puta tjedno.

Osoba B za primjer oduvijek je bila "chubby", generalno gledano nije imala nekakvih hormonalnih poremecaja, no njegovo tijelo zasigurno na postotku masnog tkiva koji je imao, nije radilo optimalno kao tijelo covjeka A.

Uz to, ta osoba:
1. Nije nekakav sportski tip, i nema povijest sportova.
2. Vise manje oduvijek se vecinski lose hranila.
3. Svakodnevno je koristila od odlaska u trgovinu, do odlaska na posao ili trening u svim slucajevima auto.
4. Smjenu od 8sati provodila je za racunalom.
5. Kroz proces rada samnom trenirala je 3-4puta tjedno.

Kada povuces lajnu:
1. Da, sami BMR moguce je da se nesto razlikuju u startu.
2. TDEE, ili sva ukupna dnevna potrosnja ukljucujuci BMR i apsolutno sve dodatne aktivnosti, razlika nebo i zemlja. Kraj BMR osoba A: imala je 8sati potrosnje fizickog rada (kretanja), 4-5treninga tjedno i 50km bicikla dnevno. Osoba B: kraj BMR, imala je hod od wca do stolice u uredu, hod od auta do mjesta rada/kuce/teretane i 3/4treninga tjedno. 
Kolika je razlika u ovoj stavci? KLJUCNA! Odokativnom metodom reci cu 1500kcal DNEVNO. 
3. NEAT, najcesce se povezuje sa po engleski receno "fidgeting", iliti u prijevodu sve sitne kretnje koje one kakti nervozne osobe imaju u danu a ne ukljucuju BMR i samu ciljanu fizicku aktivnost.. npr. tapkanje rukama, koljenima, nogama, ne mogucnost stajanja u jednom mjestu, cupkanje, ustajanje, sjedanje, mahanje rukama, nogama, okretanje glave, itd. itd. milion malih sitnica kroz dan koje osobu koja je kao "zvrk" i nabrijana, u odnosu na osobu koja stoji u mjestu u miru vise manje vecinu dana, stavlja moguce jos veoma lako nekoliko desetaka, ako ne i stotina kcal prednosti.

Zakljucak price:
Da, naravno da su genetske predispozicije tu, naravno da neka tijela optimalnije i bolje iskoristavaju energiju koju dobijaju... 
Ali opet se vracamo na ono sto je kljucno a to je TDEE.
Uzmi osobi B kljuceve od auta, posao i trening i daj osobi A. (i obratno)..
I sama prica se krenut u potpuno drugom smjeru! Onda tek mozemo pricat o "sporom" metabolizmu..Smile

Ljudi se NE KRECU!

Sto se tice nabrojane kolicine hrane, ja sam uvijek znao iz zaje. rec svojim klijentima da cu im zaserafit go pro kameru na celo, kada mrsavljenje krene "zapinjat", a nemoguce je da uz trenutne okolnosti to bude slucaj..

I onda sto se desi (primjer nedavno), isto nema pomaka u zeljenom smjeru, i onda pokusavam da skupa analiziramo stanje, odnosno da nademo rijesenje, tj. sto je uzrok problema..

1. Da li si odradila sve treninge? DA
2. Da li si vagnula svu hranu i pojela ukupnu dnevnu kolicinu koju smo dog.? DA
3. Da li je bilo sto dodatno "lose" kraj hrane koju smo dog.? NE
Dalje, nekoliko nebitnih pitanja...

Zakljucak u konacnici i pronalazak "problema.."
1. Ulje za pecenje i salatu nije uzimala na zlicu kako smo dog. vec odokativnom metodom iz "flase".
2. Orasate plodove nije vagala nego uzimala na "saku". Saka moze bit 30grama, a moze bit i 70/100gr. ako se malo potrudimo.
3. Kikiriki maslac koji je trebao biti ili/ili sa orasatima, ona je shvatila kao "i". Njega je takoder islo jedna "zlica" pa koliko zagrabi.

Nakon reguliranja ta tri koraka, u iducih sedam dana (BOOM) 1.5cm struka na dolje.

99% nas:
1. PREcjenjujemo nasu dnevnu potrosnju/potrebu za kalorijama.
2. PODcjenjujemo nas dnevni unos kalorija kroz hranu "odokativnim" vodenjem.

Ne kazem, da se ne moze hraniti fleksibilno i uz slobodu (i ja sam, sam pobornik "flexible dieta").
Ali pristup koji imam ja prema sebi, uz svu dnevnu aktivnost koju radim i dugog. iskustvo dobrog poznavanja vlastitog tijela, ne moze biti primjenjivo na nekoga opisa osobe B. da bi joj moga reci, slobodno ti pojedi pizzu, sladoled ili krafne kad pozelis, malo reguliraj ostalo i mrsavit ces. Kad nece. =)
-

Drugi primjer "bingeanja"..
Na updateu stanje u plusu (cilj mrsavljenje)..

Sto se desilo?
Ma bio sam kod punice jucer, pripremila je kolace, tako su fini i nisam mogao odolit...
Oke, o cemu je rijec?
Ma pojeo sam 5baklava i pol litre mlijeka, nisu bile tako velike!

Ok, jednost. racunicom pomeo si vjeroj. par dana kcal deficita koje smo kreirali, nema veze..
Odradi dodatni trening i vrati se na plan, bit ce sve oke..

Iduci update tjedan dana, stanje isto..
Sto je bilo?
Ma izisao sa frendovima malo van, popio pivu, pa se zaredali i nakraju popio 7 i naravno da smo poslije pojeli i jumbo pizzu..

I tako, zakljucak nakraju..
Jbg. ta prokleta genetika, sta ces..Wink
Tongue
Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Ožujak 2018 at 10:53

....nekad sam mislila da ja pišem romane...    


Da, da, naravno da se sve to razlikuje od osobe do osobe ali ja sam ti jako jednostavna cura vječno otvorenog uma bez hvatanja za razne teorije (ko god prati ove teme zna i sam koliko je promjena već bilo u toj sferi), pa tako i svako razbijanje mita stavim na hold...i tjeram dalje do sljedećeg razbijanja razbijenog mita...


No, ono što mene tu zanima (a nemam od koga saznat jer je autorica teme utihnula) je:

Kako se ona osjeća? Da li je gladna? Da li ima potrebu za junkom? Da li ima energije? Kako spava? Kakvo joj je raspoloženje? I ono što sam pitala u postu prije - šta je sa mjerama? Kako odjeća stoji u odnosu na prije? Je li tih 8 kg uzrokovalo povećanje od bar brojeva robe, ili dva, ili jedan, ili ništa?

Ne znamo apsolutno ništa. A ja tako ne mogu dalje. Jer kako ćemo mi nagađat kakva je njena genetika, i da li je njoj zbilja potrebno manje kcal od nekog drugog kad ne znamo ni kako ona funkcionira ovako?

Da, svi smo različiti. I da, možda nema smisla navoditi svoj primjer. ALI - treba ga uzeti u obzir pa onda nekom provjerom vlastite situacije procijeniti ako drži vodu. Nekome će to biti fail, a netko će reć "gle, pa možda i ja mogu jesti toliko, ionako se osjećam ko sh*t ovako - moram nešto promijenit".

Moja genetika je koma Cele. Ima i gorih, dapače ali ova uska ramena i široki bokovi i jače noge i dupe i metabolizam koji slatko i kauč vidi kao priliku za bar 5 kg više u kratkom roku....govore meni da sam osuđena na pripaziti na hranu i mrdati to dupe okolo ili se pomiriti sa sudbinom.

Ne mirim se sa sudbinom. Ali jedem više od ovoga što je navedeno u prvom postu. I uz jako malo treninga u dužem proteklom razdoblju uspjela sam održati kilažu, pa kako rekoh - čak ju i spustiti. Osjećam se dobro, ne jedu mi se gluposti, super spavam, imam energije kroz dan, fokusirana sam bla bla bla....možda bi i meni netko rekao da jedem malo, ali ja bih ga mogla pobiti ovim kako se osjećam. Bila kiša ili sunce...led i snijeg je već malo zajebaniji ali ga srećom tu u Rijeci nismo doživili ove godine Šta hoću reći...moja genetika valjda govori - ovoliko hrane ti je dosta makar to bilo i 700 kcal manje od nekog drugog.

Naravno, više treninga - više hrane. Ali mislim da sam uspjela nekako izvesti tu svoju poantu - da iako smo svi različiti što se tiče potreba za hranom ipak bi se trebali osjećati dobro dok radimo to što radimo...jer inače nećemo nastaviti, jel...


Dakle....jasna su moja pitanja....na koja ću čekat odgovor pa ću onda razmišljat dalje....




Edited by Gym_girl - 29 Ožujak 2018 at 11:03
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Ožujak 2018 at 11:16
Sve je receno, nemam sto nadodat..

Apsolutno sve stvar je pojedinca, bas kao sto i sama navodis!Thumbs Up

Cekamo vlasnicu teme..Smile
Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2018 at 19:16


Da, prije nego dobijemo odgovor (nadam se) htjela bih se samo malo vratiti na ovaj dio jer sam se onaj dan brzinski na poslu orijentirala na meni najbitnije - konkretan slučaj kojeg imamo, no ipak ne bih htjela preskočiti sljedeće....


Originally posted by CeLe111 CeLe111 wrote:


Tijelo se svakako adaptira na odredeno stanje i sama dijeta "zastaje", ali to nije povezano sa usporenjem metabolizma, nego sa manjim energestkim potrebama iz odredenih razloga, kretanja, smanjenja ukupne tjelesne mase, a time i misicne, itd.!


Naravno, na to sam i mislila kad sam spomenula štekanje metabolizma...sa dodatnim možebitnim komplikacijama sa npr. štitnjačom koje utječu na bazalni i ko zna šta još sve (recimo kortizol) što se u tijelu izdogađa kada se opteretimo previše i predugo sa nekim režimom koji tijelu baš ne odgovara na duge staze. A skloni smo dugim , preedugim, dosadnim i predvidljivim stazama....dok nešto ne pukne. Uglavnom je to volja, u najboljem slučaju.

Ne možeš osporiti da se te stvari događaju, vidiš ih i sam u praksi. Netko se izvuče radi žešće genetike, da, i možda malo mudrijeg pristupa ali češće je ovo drugo. Zato o razlikama među pojedinicima i njihovim energetskim inputima i outputima možemo raspravljati kada imamo dvije metaboličke zdrave osobe pa ih se, iako su recimo istih gabarita, ne može niti usporediti po tome koliko jedu, a koliko troše. I jedan i drugi blistaju na svojim principima, dok jedan trenira redovito i jede uglavnom korektno da održi neku ok formu, a drugi ne radi ništa previše, nešto malo vježba tu i tamo, i ne pazi previše na hranu - oboje izgledaju sasvim solidno. Netko mora zapet više, netko manje, ok to znamo. Dakle, pustimo to na stranu, mene zanima netko ko se vuče na raznim dijetama mjesecima i godinama.....i pati.

Sve te adaptacije i reakcije koje se dešavaju u organizmu dovedu na kraju do toga da netko nakon nekog određenog vremena uskraćivanja dođe do situacije da mu treba par stotina kcal manje nego kad je počeo (kod nekog je to više, kod nekog manje naravno). Pa i da je to samo dugoročno smanjenje volje za treningom i kretanjem uopće pa sukladno tome konstatno sjedenje bez ikakve motivacije za život radi gladi i iscprljenosti treningom što na kraju dovede do smanjenih energetskih potreba i manje mišićne mase - i to je znak da nešto u metabolizmu ne valja, nešto nam želi reći pa daje signale - kroz glad, kroz opsesivnu želju za kaloričnom hranom, kroz manjak energije za bilo šta, kroz loš san, bla bla bla....

Nazvali mi to usporavanjem metabolizma ili nekako drukčije...adaptivnom termogenezom možda :), kakav god naziv mi tome dali - dešava se. I zagorčava život mnogima. Ja bih rekla baš tako - uspori se iz čistog očaja kad nema energije da obavlja normalne funkcije....gasi ovo, gasi ono, ne treba nam ništa. Rest & sleep. Trebalo nam je nekad 2000 kcal, e sad mi je dosta i 1300, ko te šljivi kad si zombi, muvni se pa ćemo tražit više.

E o tome sam ja zapravo mislila kada sam napisala to što jesam......jer u ovom konkretnom slučaju osjetim vapaj metabolizma (ili sam zabrijala - može biti čisto klasično podcijenjivanje unosa, ali kako smo krenuli vjerojatno nikad nećemo ni saznati). Ima više smjerova rješavanja tog vapaja ako sam ga dobro namirisala....al otom potom. Samo sam ovo htjela malo dešifrirati, općenito...dok ne dobijemo konkretne podatke o ovom slučaju pa vidimo u kojem smjeru uopće treba ići.




Edited by Gym_girl - 30 Ožujak 2018 at 19:19
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.