New Posts New Posts RSS Feed - Prehlade i kako ih se što prije riješiti
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Prehlade i kako ih se što prije riješiti

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Prehlade i kako ih se što prije riješiti
    Posted: 01 Listopad 2009 at 10:39
Na Thornov prijedlog postavljam novu temu da izmjenjujemo iskustva u borbi protiv ovih dosadnih jesensko-zimskih tegoba.


Pozivam sve, i one kojima je imunitet na zavidnoj razini, kao i one koje slomi svaki mali virus/bakterija da opisuju svoja iskustva, kako duraju kad ih tlaci infekcija, kako se nose s tim, kolko mogu blizu normalnog funkcionirat, kako si olakšaju, šta rade da im vrijeme brže prođe, šta ih najviše razveseli u trenutku kad su prikovani za kucu i/ili krevet.

Apsolutno sve!
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 09:51
Redoslijed je sasvim nebitan, da ne bi bilo pomislili kako je jedno važnije od drugog.

- redovito vježbanje, s utezima i pogotovo kardio vani na svježem zraku pa makar bile i niske temperature

- prehrana bogata proteinima, kompleksnim uh, kvalitetnim mastima. Dok je u prehrani više keto obroka primijetio sam nešto vecu podložnost padu imuniteta (jer o tome i je cijela stvar), nego dok je više uh+p obroka.

- u vezi s gornjim, za vrijeme definicije također je veca podložnost padu imuniteta - manje kcal, manje energije za održavanje.

- iako je dovoljno ih unosit iz povrca i voca, ipak nekakav dobar multivitamin-mineral je poželjan kroz cijelu godinu, ne samo kad ste bolesni

- također, c vitamin u vecim kolicinama cijele god

- od minerala važnih za unosit je cink

- zeleni caj u vecim kolicinama

- navodno i glutamin ima jako dobru funkciju u ocuvanju imuniteta i djelovanja na cns i probavu

- omega 3 masne kiseline - svakodnevno bar 2.5g EPA+DHA. Za ovo se isplati dati svaku kunu jer je stvarno suplement vrijedan toga sa mnogostrukim beneficijama.

- smanjiti izvore stresa na minimum, pokušati ih ukloniti ili jendostavno naci efikasan nacin nošenja sa stresom - stresori vrlo lako mogu "crpiti" tjelesnu energiju i oslabiti imunitet

- posebno u hladnijim danima, naviknuti organizam na hladnije okruženje - tijelo troši više energije za održavanje tjelesne temperature u hladnijem nego u toplijem okruženju, stoga ne navlaciti na sebe nepotrebne komade odjece ako za to nema potrebe; doma ne mora biti temp 30+, također ne mora biti 3 jorgana preko vas dok spavate, uglavnom preferirati što je više moguce hladnije okruženje, ali postupno - ne sad stajat svaki dan pred hladnjakom il palit klimu na š0stupnjeva, nego dati organizmu vremena za privikavanje.
Slicno kao i sa cijepljenjem, cijepiš se hladnocom protiv hladnoce.


 

Edited by ThornOfFaith
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 10:34
Thorne, baš ti hvala što si ovako lijepo i pregledno napisao formulu za "podmazivanje" imunološkog sustava.

Moram priznati da se vecine stvari držim, ali, koliko god pažnje posvecujem radu na relaksaciji, na antistresne metode, uvijek me nekako taj stres najviše dotuce. Malo previše briga, a i genetska/prirodna sklonost nervozi i hiperaktivnosti su mi glavni "kvar" u sustavu.

Ali, ne predajem se. Ako jedna metoda ne upali, ja se hvatam druge. I tako, makar sam u kronicnoj borbi s lošim imunitetom, uvijek nastojim "iskemijat" nešto da si olakšam.

Bitno je uvijek pokušat riješit problem, pa ce od milijun pokušaja, valjda milijun i prvi bit pravi. He, he. Takva sam ti ja. Samo tražim nacin na koji bih neki problem riješila. Nema kukanja.Samo Akcija
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 10:52

 Složila bi se sa gore navedenim iako koristim stvarno minimum suplemenata jer mrzim tabletice u bilo kojem obliku, i uopce ih ne koristim ali pocet cu i to mijenjat polako, barem što se multivitamina tice...

da ne ponavljam, dodala bi ovome još što manje prerađene hrane i kojekakvih sokova i gaziranih mješavina...znaci što prirodnijeg i cišceg oblika to bolje - prehrana tu igra stvarno veliku ulogu i to je po meni prva stvar koju treba korigirat - jest ne previše i nikako ne premalo.

I na kraju da ne zaboravim - ono što nam se u glavicama događa puno toga određuje, tako da je u svemu ovome jako bitna jedna mentalna stabilnost i sposobnost pronalaženja neceg pozitivnog u svakoj ,na prvi pogled, lošoj situaciji.

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Liliac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 22 Rujan 2009
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Liliac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 11:05
20-tak godina kihanja, kašljanja, alergija, pada imuniteta i svih ostalih nuspojava astme moj zakljucak je da je jedini lijek vlastita psiha uz malu pomoc vitamina i nažalost tableta. Jer ( barem u mojem slucaju ) cim kažem, "aha bolesna sam i legnem u krevet" gotovo je, pad sistema, bakterije i virusi pocnu plesati drmeš ili linđo u meni, ali ako si kažem " ma nije mi ništa" i dok se borim protiv ovih gore beštija i ne priznajem postojanje rijeci bolest, sve je ok ( barem vecinu vremena )

Psiha je kljuc, a "placebo lijekovi" su dokaz...
Svi mi imamo dva lica. Jedno koje otvoreno pokazujemo, drugo koje skrivamo.
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 12:18
Originally posted by Kate Kate wrote:

Thorne, baš ti hvala što si ovako lijepo i pregledno napisao formulu za "podmazivanje" imunološkog sustava.


Back to Top
evica View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Veljaca 2008
Status: Offline
Points: 438
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote evica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 13:43
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:



- posebno u hladnijim danima, naviknuti organizam na hladnije okruženje - tijelo troši više energije za održavanje tjelesne temperature u hladnijem nego u toplijem okruženju, stoga ne navlaciti na sebe nepotrebne komade odjece ako za to nema potrebe; doma ne mora biti temp 30+, također ne mora biti 3 jorgana preko vas dok spavate, uglavnom preferirati što je više moguce hladnije okruženje, ali postupno - ne sad stajat svaki dan pred hladnjakom il palit klimu na š0stupnjeva, nego dati organizmu vremena za privikavanje.
Slicno kao i sa cijepljenjem, cijepiš se hladnocom protiv hladnoce.
 
 


ovo me je baš zanimalo zadnjih par dana,moram priznat.
da nije možda moguce da kasnije tijelo pocne skladištiti pojacano svaku kcal u masno tkivo radi toga?
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 14:38
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:


Originally posted by Kate Kate wrote:

Thorne, baš ti hvala što si ovako lijepo i pregledno napisao formulu za "podmazivanje" imunološkog sustava.




Daj, Thorne, ako imaš vremena napiši koji blog post na temu autogenog treninga, stvarno bih rado procitala tvoja razmišljanja na tu temu, a i bilo bi super da daš kakav savjet o istom. Ipak si ti naš dežurno-lokalni shrink ovdje. I mudro zboriš, ne trabunjaš bez pokrica.

Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 14:42
Originally posted by evica evica wrote:

Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:



- posebno u hladnijim danima, naviknuti organizam na hladnije okruženje - tijelo troši više energije za održavanje tjelesne temperature u hladnijem nego u toplijem okruženju, stoga ne navlaciti na sebe nepotrebne komade odjece ako za to nema potrebe; doma ne mora biti temp 30+, također ne mora biti 3 jorgana preko vas dok spavate, uglavnom preferirati što je više moguce hladnije okruženje, ali postupno - ne sad stajat svaki dan pred hladnjakom il palit klimu na š0stupnjeva, nego dati organizmu vremena za privikavanje.
Slicno kao i sa cijepljenjem, cijepiš se hladnocom protiv hladnoce.
 
 


ovo me je baš zanimalo zadnjih par dana,moram priznat.
da nije možda moguce da kasnije tijelo pocne skladištiti pojacano svaku kcal u masno tkivo radi toga?


Na koji period kasnije? Nemam baš potpunu predožbu o tome na šta si mislila.
Ako misliš na to kad se nalazi u toplijem okruženju, onda se mora rješiti topline kroz znojenje, bilo kako samo da dođe do ravnoteže, a znojenje nema veze sa gubitkom masti.

Originally posted by Kate Kate wrote:


Daj, Thorne, ako imaš vremena napiši koji blog post na temu autogenog treninga, stvarno bih rado procitala tvoja razmišljanja na tu temu, a i bilo bi super da daš kakav savjet o istom. Ipak si ti naš dežurno-lokalni shrink ovdje. I mudro zboriš, ne trabunjaš bez pokrica.


Smislit cemo nešto bez brige
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Listopad 2009 at 14:49
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:


Smislit cemo nešto bez brige



Jedva wait.
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Listopad 2009 at 17:32
ja mogu reci da mene bolest svake zime ulovi.. iako pijem vitamine, mozda previse znojenja.. neznam...
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Listopad 2009 at 17:09
Prebrodio prehladu + temperaturu u jednom danu sljedecim:
š. puno zelenog caja s medom
2. 5-š0ak mandarina dnevno
3. š tableta - natural wealth c-vitamin 500mg
4. puno vode + mokrenje
5. osvježavanje + tuširanje
6. provjetrena prostorija gdje boravimo
7. hrana bogata antioksidansima i proteinima + UH

To je to.
Punih 24h bolestan bio.
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Listopad 2009 at 17:19
Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Prebrodio prehladu + temperaturu u jednom danu sljedecim:
š. puno zelenog caja s medom
2. 5-š0ak mandarina dnevno
3. š tableta - natural wealth c-vitamin 500mg
4. puno vode + mokrenje
5. osvježavanje + tuširanje
6. provjetrena prostorija gdje boravimo
7. hrana bogata antioksidansima i proteinima + UH

To je to.
Punih 24h bolestan bio.

kakva je to prehlada od š dana?

Nego, ja za prehladu skoro više da i ne znam, jedino s cim imam problema su upale grla minimum jednom godišnje no to je drugi problem.
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Listopad 2009 at 17:28
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Prebrodio prehladu + temperaturu u jednom danu sljedecim:
š. puno zelenog caja s medom
2. 5-š0ak mandarina dnevno
3. š tableta - natural wealth c-vitamin 500mg
4. puno vode + mokrenje
5. osvježavanje + tuširanje
6. provjetrena prostorija gdje boravimo
7. hrana bogata antioksidansima i proteinima + UH

To je to.
Punih 24h bolestan bio.

kakva je to prehlada od š dana?

Nego, ja za prehladu skoro više da i ne znam, jedino s cim imam problema su upale grla minimum jednom godišnje no to je drugi problem.



Jucer me uhvatilo temperatura od 38c + kihanje + šmrcanje.
I danas nemam ni temperaturu, nit kišem, mrvicu šmrcam + š00x bolje se osjecam.
Dobro potrebna su 2 dana za razbit prehladu.

U zadnje vrijeme sam imao slab unos vitamina i vrlo je lako prehladit se.


 

Edited by Zoki
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Listopad 2009 at 21:13
Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Prebrodio prehladu + temperaturu u jednom danu sljedecim:š. puno zelenog caja s medom2. 5-š0ak mandarina dnevno3. š tableta - natural wealth c-vitamin 500mg4. puno vode + mokrenje5. osvježavanje + tuširanje6. provjetrena prostorija gdje boravimo7. hrana bogata antioksidansima i proteinima + UHTo je to. Punih 24h bolestan bio.


Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Listopad 2009 at 21:16
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:


[ kakva je to prehlada od š dana? Nego, ja za prehladu skoro više da i ne znam, jedino s cim imam problema su upale grla minimum jednom godišnje no to je drugi problem.


Heh, meni se vec drugi tjedan vuce neka glupa prehlada/upala grla i sinusa. Ove karlovacke magle i prisutna vlaga su katastrofa.

I ja imam slican problem tvom Thorn.
Nikako se riješit upale grla - sprejam sprejem od kadulje i metvice, pijem cajeve, a probala sam i grgljat slanu vodu. Navodno je dobro piti toplu limunadu s medom.
Pastile i bronhi su mi svakodnevni vjerni pratitelji.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.