New Posts New Posts RSS Feed - Pravilan program za zene
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Pravilan program za zene

 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
mettasttaza View Drop Down
The Boss
The Boss
Avatar

Joined: 16 Veljaca 2013
Location: Osijek
Status: Offline
Points: 5136
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mettasttaza Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Ožujak 2014 at 15:03
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

Mett, nisam split spomenula zbog početnika (jer se i ja slažem da bi bilo dobro krenuti sa treningom cijelog tijela na početku, i ne samo na početku) nego zbog toga što si i ti to radio kao početnik. Ne?

A što se tiče toga što prvo, utezi ili bodyweight, ja ću tu ostati pri svojoj filozofiji, a to je da sve ima svoje mjesto i da će kvalitetan program treninga utezima ojačati ono što je potrebno da se i bodyweigh vježbice odrade bez problema i pravilno. Ne samo ojačati nego i pomoći u tome da se osoba razvija ravnomjerno i da nađe vježbe prilagođene sebi.  Kontrola, balans i sve drugo što treba ..može krenuti i od šipke i bučica. Ja znam koliko sam napredovala u sklekovima radeći potiske. 

Uostalom, masa ljudi niti ne zna pravilno odraditi sklekove, a o zgibovima i čučnjevima da ne govorim. Tako da i te selfmade prakse doma mogu biti štetnije nego da se upišu negdje i rade pod stručnim vodstvom. 



Leopardice, nikako da izvučemo od tebe konkretna 3 jelovnika od a do ž :))) Ovako nabrojeno može izgledati ok ali kad se stvari poslože po redu često zna ispasti zbrklja živa ;)

Možda jedeš premalo, možda jedeš previše, možda treba malo presložiti te obroke, a možda se jednostavno trebaš strpiti još malo ;)












Pa i da zato i tjeram ljude od splita LOL
Rodjen si s potencijalom
Rodjen si s dobrotom i povjerenjem
Rodjen si s idealima i snovima
Rodjen si s velicinom
Rodjen si s krilima
Nije ti sudjeno da puziš, pa i nemoj
Imaš krila
Nauci ih rabiti i ..LETI!
Back to Top
beast_mode_on View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 10 Lipanj 2014
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote beast_mode_on Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Srpanj 2014 at 19:43
nekako mi se ovdje najprikladnije činilo postaviti pitanje, pa eto...

4 mjeseca sam na funkcionalnom treningu i napredak je očit - na području kondicije, snage, izdržljivosti kao i na samom tijelu. no nažalost klub u kojem treniram ima pauzu 2 mjeseca preko ljeta, a ne bi htjela izgubiti taj "zalet" pa sam igrom slučaja (financijskog)uspjela ta dva mjeseca upiknuti jednu teretanu. sad me brine program vježbanja... trener u toj teretani mi ne ulijeva nešto povjerenje, jer mi ne daje baš neke konkretne odgovore, nit me pitao što želim postići, i sve mu je "ma može".

našla sam na ovoj stranici "Full body trening" koji se radi tri dana tjedno. zanima me što mislite o njemu. i naravno kardio uz to, razmišljala sam o insenitiju, ali sam onda u jednom od foruma vidjela da je avangarde čini mi se nekome savjetovala samo cardio circuit i max cardio conditioning iz insenitija, jedno 2 puta tjedno, jer bi uz cijeli moglo doći do pretreniranosti.

pardoniram se ako je sve zbrda-zdola, al takva sam i sama.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2014 at 01:30
nisa našao u tražilici full body trening, pa za njega pojma nemam. Ali za funkcionalni trening, ne znam koji idiot tvrdi da se sa utezima ne mogu raditi funkcionalne vježbe, mada je pitanje što je za koga funkcionalni trening. Ali sa utezima, švedske ljestve, šipka za pullup, još bolje smith mašina gdje se visina šipke može podešavati,možda još i cable machine ili technogxm kinesis možeš imati vrhunski funkcionalni trening, netko ti vježbe samo treba pokazati
Back to Top
beast_mode_on View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 10 Lipanj 2014
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote beast_mode_on Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2014 at 13:43
https://www.fitness.com.hr/vjezbe/programi-treninga/Full-body-trening.aspx
ovo je članak odavde, ima ih još more po netu... taj program bi ja pratila ta dva mjeseca dok imam pauzu na funkcionalnom... jer splitovi mi nemaju smisla kao početnici, nemam potrebe za izolacijom bilo kojih mišićnih skupina kao ni rast istih... moj cilj je oblikovanje tijela uz gubitak masnoća koje bi eventualno riješila tim HIIT kardiom...

ne znam koji je "idiot" uopće ovdje tvrdio da se funkcionalni trening ne radi sa utezima, jer ih mi redovito koristimo u našim treninzima...

a ja sam ovdje postavila pitanje vezano uz raspored vježbi, odnosno programu vježbanja u teretani, jer sam do sad na funkcionalnim treninzima imala stručno vodstvo trenera koji su slagali vježbe (što s utezima, što s drugim pomagalima, što bez pomagala/što za leđa, noge, trbuh, ruke...), pokazivali i ispravljali izvođenje istih, tako da sam ja imala gotov program koji sam pratila te nisam imala potrebu misliti o tome koje ću dane raditi koji dio tijela s kojim vježbama... a kao što rekoh, trener u dotičnoj teretani mi se ne čini kompetentan, pa zato i potražih neka druga mišljenja ovdje...

Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2014 at 16:17
nisam ni mislio beastice da si ti za nešto kriva... :) Ako pratiš forum na hrpi mjesta na žalost ljudi miješaju alat vježbanja i vrstu treninga, pa dolazi mišljenje da trening sa utezima ne može biti "funkcionalan", tome su krivi i nestručni treneri koji ne znaju druge vježbe osim klasičnih BB pokreta, pa razumijem što zoveš nekompetentnim trenerom, tj sumnjaš... Npr, jedna od mojih omiljenih vježbi vjezba , nisam nikad u gymu vidjeo trenere da slične stvari rade sa klijentima, kao da su rezervirane samo za sportske treninge. I kao početnici, čestitke za tvoje razumno mišljenje o vježbanju, osim u terapeutske svrhe zaista početnici ne bi trebali izolacijske vježbe, i zbog motorike, koordinacije, jačanja veznog tkiva, utjecaja na fasciu itd.... Bez dobrih temelja nema dugoročno dobrih rezultata, a besmisleno preopterećenje dugoročno vodi k fizioterapeutu... Gubitak masnoća najbolje postižeš sa vježbama u kojima koristiš najveći broj mišića i najveće opterećenje, zato trčanje jest bolje od orbitreka, jer odbacuješ težinu čitavog tijela dok na orb... ti je većinom cijela težina na stroju. HIT je vremenski efikasniji način, ali ukupno ne troši više masnoća nego dulji lagani kardio, kod ljudi koji nemaju odličnu kondiciju. Biraj ono što ti u trenutku više odgovara. Ok je ovaj program, mada sam shvatio da nije po tvom ukusu i ciljevima. Baci pogled na filmiće sa linka, vidjeh da cura ima i par gotovih treninga pa ih možeš i miješati po danima ili odabrati 5-6 složenih vježbi koje ti se sviđaju, odradiš po 3-4 serije sa cca 15 ponavljanja, pa opet promjeniti kad ti dosadi,itd.. i odraditi ova dva mjeseca dok se ljudi od tvog povjerenja ne vrate. Čini mi se da ideš u dobar gym. Imaš i ovdje par vrhunski složenih verstegen gotovih programa što je dost za 2 mjeseca. Ili ako naletiš npr na p90x fullbody training je čisto ok, što god "gurui" govorili za njega. Ako sam fulao i nije to što tražiš, sretno u traganju...
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2014 at 16:47
Zaboravih, ako ti se sviđa ova squat-back row vježba, nemoj je kombinirati sa skokom kao cura na video, nego sa iskorakom unatrag, koja noga ide natrag sa tom rukom vučeš, opterećenje da pri kraju serije osjećaš svaki mišić od prednje noge na koju se oslanjaš, preko cijelog stražnjeg dijela tijela do ruke kojom vučeš.U tekstualnom objašnjavanju vježbi bez da vidim nisam nažalost dobar, previše je detalja, a niti vremena imam toliko... :)
Back to Top
beast_mode_on View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 10 Lipanj 2014
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote beast_mode_on Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2014 at 19:56
jooj iver, evo mene s prvog treninga... jad i bijeda...

trener naravno meni prstom uperio u sprave kad sam mu pokazala ovaj program vježbanja, nekoliko vježbi nije uopće znao koje su to (!?! - sreća da sam ih sve guglala prije nego sam otišla u teretanu), aj veli podebljaj kao broj serija na 4, ponavljanja zaokružio na 10 i to je to... aj ti bok... toliko od "stručnog vodstva"... za težine sam se sama snalazila, dodavala i oduzimala, kako sam mislila da mi odgovara... malo sam se precijenila za kickback s utegom, zgrmio me triceps da sam zamalo pala s klupe... čekanje na sprave, puno ljudi, ja nemam pojma jel radim šta trebam i kak trebam, sve nekako sporo i neefikasno... nestalo muzike u jednom trenutku... blaženi moj funkcionalni...

što se tiče ove vježbe s čučnjevima i skokom, to sam radila na funkcionalnom, ali s onim ručama što vise, ne znam njihov naziv
nema mi druge nego tražiti po netu vježbe i pokušavati si sklopiti pošteni program samostalno... samo mi žao vremena koje sam mogla bolje uložiti umjesto tog kombiniranja... a kardio sam s razlogom izabrala ovaj dio iz insenitija jer trčanje, bicikliranje i tako to je meni sve nešto ono rekreativno što radim dosta često... treba mi nešto baš onako da me izuje iz tenisica, hiperaktivna sam...

hvala ti na savjetima, svaka pomoć je dobrodošla...
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Srpanj 2014 at 00:51
jesi u kući ili stanu? imaš nešto od opreme? pogledaj ove vježbe   vjezbe možda nađeš koju bodyweigh da ti paše. pogledaj i ovo probaj neke vježbe, i bear walk crab walk. u pauzi sa star plankom, aligator crawl ili soidermen pushup,    MiikeFitch nađe se i što samo doma možeš raditi da ti ubije hiperaktivnost.i ovdje imaš par vježbica cstnorth bit će dost za iskombinirati kad imam vremena... bear walk, jump lunge, hindu pushup, ps crab walk, pa plank obični i star,itd...ako imaš medicinsku loptu ili manji swissball može i burpee sa diamond pushupom..... onda doma radiš bodyweight 2 mjeseca. ja ti posudim kettlebell na 2 mjeseca i imaš sve što ti treba. isprobai redom ove vježbe sa linkova pa odluči koja ti paše za selekciju...odoh, padam već sa stolice od umora. za koji dan i na put idem.
Back to Top
beast_mode_on View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 10 Lipanj 2014
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote beast_mode_on Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Srpanj 2014 at 14:18
stan u kojem nemam mjesta ni hulahop okrenuti, a to mi je jedna od dražih razbibriga i jako dobra za trbuh i leđa...
da, ima dosta tih vježbi koje se doma mogu improvizirati, mene je samo brinula kombinacija vježbi i njihov raspored, jer sam tuka za to, ne znam jel postoji neki redoslijed koji bi se trebao pratiti prilikom izvađanja vježbi ili bi se neke određene vježbe trebale izvoditi u jednom treningu...
jedan dan sam peglala i krenem po destiliranu vodu te zaključim kako kanister od 5 l mogu njihati kao giriju pa sam odradila jednu seriju, al je prelagano, eventualno da ju ispraznim i napunim kamenjem...
kad ima volje, ima i načina... budem ja to sve pohvatala, s vremenom ako ništa drugo...
ajde stisni još malo, odbrojavaj do godišnjeg kao i ja...
Back to Top
KlaraS View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Listopad 2014
Status: Offline
Points: 57
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KlaraS Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Lipanj 2015 at 16:10
Molim vas za savjet, imam jedno banalno pitanje. Koliko puta tjedno trenirati? Vježbam kod kuće, samo želim biti u formi i dobro izgledati, odnosno održavati sadašnje stanje, vremena za vježbanje imam ujutro (dižem se u 6) oko 45min (optimalno) do 1h. Do sada sam uglavnom trenirala 5x tjedno, kombinacija trčanje i vježbe snage ili kružni trening. Hvala unaprijed svima koji će pročitati i odgovoriti.
Back to Top
NiksaV View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu


Joined: 30 Studeni 2013
Location: Dubrovnik
Status: Offline
Points: 205
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote NiksaV Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Lipanj 2015 at 18:24
Bok KlaraS.

Koliko ja znam početnicima je dovoljno trenirati 3 puta tjedno znači može naprimjer
pon-srijeda-pretak
A utorak,četvrtak i vikend odmaraj jer kako trebamo trenirati tako našem tijelu treba i dovoljno odmora.
Naravno i u dane odmora paziš na prehranu.To je moje mišljenje i nadam se da ti je odgovor pomogao. :)
Back to Top
r4mb0 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 01 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 454
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote r4mb0 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Lipanj 2015 at 23:04
Ako se radi o odrzavanju kondicije nije ti potrebno svakodnevno treniranje nego 3-4x tjedno je dovoljno uz dobro poslozenu prehranu, a cim radis vjezbe snage ne boj se za liniju ako je prehrana OK.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Lipanj 2015 at 10:01

Originally posted by KlaraS KlaraS wrote:

Molim vas za savjet, imam jedno banalno pitanje. Koliko puta tjedno trenirati? Vježbam kod kuće, samo želim biti u formi i dobro izgledati, odnosno održavati sadašnje stanje, vremena za vježbanje imam ujutro (dižem se u 6) oko 45min (optimalno) do 1h. Do sada sam uglavnom trenirala 5x tjedno, kombinacija trčanje i vježbe snage ili kružni trening. Hvala unaprijed svima koji će pročitati i odgovoriti.

Mislim da bi ti i 3 puta tj. dobro smišljenog treninga bilo dosta. Kako si trenirala do sada, pretpostavljam cijelo tijelo u tom kružnom? + trčanje? Ili to na odvojene dane?

Po meni 3 treninga snage, sa eventualno 2 za neki kardio čisto ok. Ako kardio kombiniraš sa snagom, 3 dosta. Cijelo tijelo, osnovne vježbe, stimulacija i mirna si Smile
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
KlaraS View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Listopad 2014
Status: Offline
Points: 57
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KlaraS Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Lipanj 2015 at 15:06
Hvala vam svima na odgovorima :)
Do sada sam kombinirala razno razne kombinacije. Prvo sam radila kruzni + cardio, zatim neko vrijeme full body, kasnije split + cardio, no problem je bio što mi je oduzimalo previše vremena i snage trenirati 5-6 puta tjedno (i vježbe s opeterćenjem i cardio) a i osjećala sam da nema potrebe za tolikim cardiom.
Odlučila sam trenirati 4x tjedno zbog toga što mislim da mi je to skroz dovoljno a i nemam više vremena.
Ja uvijek mislim da je više bolje(pa nekad znam i pretjerati) i bojim se da ne pokvarim rezultate ili da se udebljam zbog maje treninga, iako pazim što jedem većinu vremena. Zbog toga i pitam je li ok 4x. A po vašim odgovorima vidim da je dovoljno i 3x tjedno.

Ja sam ovako nešto zamislila:
pon: hiit na traci 20 min + vježbe oblikovanja
utorak: kruzni trening (10 vježbi u 3 kruga)
srijeda: odmor
četvrtak: vježbe za donji dio tijela + trcanje 30 min
petak: odmor
subota: trčanje 30 min + vježbe s pilates loptom
Kako vam se čini? Imate li neke prmjedbe, poboljšanja...?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Lipanj 2015 at 11:24
Nećeš se udebljati ako prilagodiš prehranu Smile

Šta ti točno spada pod vježbe oblikovanja i s pilates loptom? Ja bih nekako to posložila ili u 3 kružna (ali ne ista), ili u 1 kružni sa 1 treningom donjeg i jednim gornjeg dijela tijela, ili 2 kružna (isto različita) pa zadnji možda odradit slabe karike,  ili odabrat gornji/donji dio.....i takve neke kombinacije, sad treba vidit što točno radiš u pon i sub Smile
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
KlaraS View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Listopad 2014
Status: Offline
Points: 57
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KlaraS Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Lipanj 2015 at 15:09
Za vježbe oblikovanja sam se krivo izrazila.
Mislila sam taj dan raditi hiit na traci kao što je i napisano i vježbe s opterećenjem, odnosno mislila sam taj dan raditi cijelo tijelo s elsatičnim tubama? Je li to ok rekvizit?
I s pilates loptom sam mislila raditi nekoliko vježbi u 3 kruga, isto kao neki kružni trening, za cijelo tijelo, nakon čega bi trčala pola sata.
Četvtrkom bi radila samo noge (s težinama) + trčanje, i još utorak kružni za cijelo tijelo bez trčanja. Nadam se da sam dobro objasnila :) Kakav je plan?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.