New Posts New Posts RSS Feed - Pozdrav svima!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Pozdrav svima!

 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Belma86 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Rujan 2018
Location: Sarajevo
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Belma86 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 10:42
Dragi moji,
kratki info: vaga je pokazala još -2 kg za proteklih mjesec dana. Huuura!

Eh sad, pitam vas za svoju mamu. Oduševljena mojim progresom, odlučila je da stavi na papir šta sve pojede u toku dana, i šokirala se :) Skontala je da uvede sebi zobene sa vodom umjesto muslija sa mlijekom, da ne stavlja puno ulja u sarmu i variva, da se slatko treba izbaciti itd. Ja ne znam šta da joj još pametno kažem u vezi mršanja, jer prema online kalkulatoru njen TDEE je oko 1700. Da to smanjuje, onda će se izgladnjivati, biće nervozna gladna i nema ništa od toga dugoročno. Natjerat je da ide na neko vježbanje - vrlo teško, nije išla ni dok je bila mlađa a ne sad sa 60 god. Rekla sam joj da svaki dan šeta po 1h, u penziji je, dakle može taj 1h izdvojiti za sebe.
Imate li vi još koju pametnu?
Back to Top
zmajcek68 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu


Joined: 09 Rujan 2018
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 265
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zmajcek68 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 12:45
A jel mozes navesti sta inace jede?Koliko obroka ima!Odnosno,kuha!I dala si joj dobar savjet vezano uz setnju!
Pohvale za mamu!Zbilja super sto se odlucila na ovakav korak!

I za tvojih minus 2
Before 68 After 86
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 12:57
Belma, iskreno, neka krene hodati, već će joj to biti veliki korak jer joj je to cca 100-150 kalorija potrošnje koje dosad nije imala. Po meni, možda u njenom slučaju i smanjiti ta variva i uvesti više mesa i povrća, ako baš ne bude išlo. Jbga, nije tradicionalno, ali starija je, trebaju joj proteini, a bit će sitija od njih i lakše će podnijeti deficit. Neka se drži čiste hrane, upravo to, zobene, jaja, povrće, meso, nešto orašastih, malo voća... i bit će joj super. Trebalo bi krenuti bez muke s čistom hranom. Ako ne ide tako, velim, više mesa, jaja, povrća, a malo manje tih složenaca, jer se tu bez po' muke nabere 300-400 kcal po tanjuru, a često se ni ne primijeti. Znam o čemu pričaš jer istu muku mučim i sa svojom mamom. Tu malo treba stisnuti pristup da se ne jede ništa što se nije spremilo doma i čemu se do u dlaku ne zna sastav, jer je njima jogurt, posebno voćni, ekstra zdrav, a voće je valjda eliksir života, i ne daj Bože da se ne bi jelo.
Back to Top
Belma86 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Rujan 2018
Location: Sarajevo
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Belma86 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 12:58
Hvala Zmajček!
Znam otprilike šta jede, doručak su mazalice,hljeb i jogurt, pa će sada preći na zobene sa voćem i sjemenkama. Za neki međuobrok je opet nešto brzinski, tipa kriška hljeba sa ABC sirom. Ručak je popodne kad tata dođe s posla, i uvijek je nešto kuhano, nisu pite/pice, pohovano itd. Dakle, meso (crveno, piletina, puretina) sa krompirom, carskim povrćem, rižom (to su kombinacije), grahova čorba, sarma, varivo sa buranijom/graškom, losos je jednom u 10 dana. Mama stvarno pravi jako fine ručkove, i mislim da nisu uopće puno kalorični kad bi se jeli bez hljeba. Uvijek ima dosta salate, i domaća supica od iskuhane piletine/koljenice. Međutim, poslije tog ručka je obično išlo nešto slatko, i grickalice kasnije uz TV. Nije fan sokova, pije vodu, i mislim kad bi izbacila slatkiše da bi već neki napredak vidjela.
Skontala je sada da ne treba pojesti cijelu kesu kikirija uz seriju, nego da sebi odvadi 1 šaku, i to je to. Isto vrijedi za sve orašaste plodove i suho voće, to je kod nje uvijek na stolu kao usputna grickalica.
Back to Top
Belma86 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Rujan 2018
Location: Sarajevo
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Belma86 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:13
Originally posted by Justanyone Justanyone wrote:

Belma, iskreno, neka krene hodati, već će joj to biti veliki korak jer joj je to cca 100-150 kalorija potrošnje koje dosad nije imala. Po meni, možda u njenom slučaju i smanjiti ta variva i uvesti više mesa i povrća, ako baš ne bude išlo. Jbga, nije tradicionalno, ali starija je, trebaju joj proteini, a bit će sitija od njih i lakše će podnijeti deficit. Neka se drži čiste hrane, upravo to, zobene, jaja, povrće, meso, nešto orašastih, malo voća... i bit će joj super. Trebalo bi krenuti bez muke s čistom hranom. Ako ne ide tako, velim, više mesa, jaja, povrća, a malo manje tih složenaca, jer se tu bez po' muke nabere 300-400 kcal po tanjuru, a često se ni ne primijeti. Znam o čemu pričaš jer istu muku mučim i sa svojom mamom. Tu malo treba stisnuti pristup da se ne jede ništa što se nije spremilo doma i čemu se do u dlaku ne zna sastav, jer je njima jogurt, posebno voćni, ekstra zdrav, a voće je valjda eliksir života, i ne daj Bože da se ne bi jelo.


Po mom mišljenju, veliki napredak je što je shvatila šta jede pisanjem i računanjem kalorija. Ona je inače matematičar u duši, pa joj to nije teško :)
Jeste, naša tradicionalna jela se često "potkradu" kao zdrava, jer su kuhana i ne sadrže nikakve konzervansi i pojačivače okusa, ali su jbg uglavnom masni. Evo sarma, musaka, you name it. Svjesna je ona da je nabolje skuhati brokulu na pari i ispeći filete, ali ne može to svaki dan, a i po njoj, "treba nešto i na kašiku da se pojede" :) jbg i sama najviše volim napraviti pun pretis graha, i mirna sam 2 dana, ali napravim ga na 2 kašike ulja, i ne stavljam zapršku.
Sad je shvatila šta su kalorije, i da npr med, koliko god on bio zdrav, da je u stvari šećer i da nosi određeni broj kalorija, isto vrijedi i za voće... Juče je mojoj curici pravila domaći voćni jogurt, u obični tečni jogurt stavila maline i mrvicu meda, rekla je da više neće nikad kupiti kupovni...
Uglavnom, slažete li se sa mnom da ne treba ići ispod 1600-1700 kcal ishranom, nego da pokuša deficit (pa kakav god on bio) ostvariti kroz šetnju?

Edited by Belma86 - 06 Veljaca 2019 at 13:15
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:15
Yep.. najprije neka krene od toga, ali niti ovim mazalicama nema baš mjesta. Kruh neka zamijeni raženim ili onim krekerima što je tebi, Belma, Gymka spominjala, to zasiti ko vrag. Ako već mora jesti neki namaz na to, neka radije uzme posni sir, za malo više proteina, a manje šećera i masti i uz to nek doda povrća, što više to bolje: Paprike, paradajz, krastavcu,,, par listova salate, matovilac.... Ili neka ostavi zobene pa opet doda žlicu sira u njih(posnog), bit će sitija do ručka. Grickalice definitivno van, čak i suho voće i kikiriki. Jedna šaka dnevno i to je to. Neka krene hodati, pa da vidi kako će ići.
Back to Top
Belma86 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Rujan 2018
Location: Sarajevo
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Belma86 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:19
Kupila sam joj juče 2 pakovanja Wasa krekera... kaže da su fini. Rekla sam joj nek uzme 2-3 krekera, posnog sira i eventualno pileća prsa. To i ja jedem na poslu i baš me fino zasiti.
Ok, hvala vam puno ljudi. Pa ću vam pisati update
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:22
Osobno puno više volim tako, da. Jer i sama znam kako je to kad te netko stavi na 1600 kcal, nema teorije da se ti tu iza stola ustaneš sit, osim ako ne ideš na opciju meso, jaja+povrće i deri po tom. To šta se nekad mora ili ne mora je meni upitno i više stvar prioriteta i navike nego bilo čega drugog. Osobno pojedem 500g povrća nekad, a da variva vidjela nisam, jer mi je lakše staviti meso u pećnicu i jaja na štednjak dok ja radim nešto deseto, zdjela salate sa strane i mirna sam jer odmah na tanjuru vidim koliko tu čega ima. Prema tome, ne, ne mora se. :). (Što ne znači da se i ne može i ne treba ako je nekima gušt). Med ista stvar.Jest, zdravo je, ali je i šećer, a toga u prevelikoj mjeri ne treba nikome.   
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:27
Originally posted by Belma86 Belma86 wrote:

 i mislim kad bi izbacila slatkiše da bi već neki napredak vidjela.
 

To sigurno Wink Čak ne ni izbacila, samo smanjila! Naravno, sve ovisi da li joj je lakše sve maknuti odjednom jer ju komadići samo vuku na još :) i koliko uopće tog slatkog pojede na dnevnoj bazi.

Kako god, već ove 3 intervencije koje si navela su super početak, i da se krene sa samo jednom bilo bi pomaka. Neki imaju više volje za kretanje neki za korekcije u prehrani, neki to raspodjele. Vidi što joj je najlakše za početak. Najbitnije je da se, za što god se odlučila, toga i uspije pridržavati.

Koliko je mama u plusu što se kila tiče? I jel to tako kroz neki duži period ili se više nakupilo zadnjih godina zbog menopauze?

A tebi svaka čast, lijepo to ide! Clap
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:37

A što se variva i ostalih jela na žlicu tiče....ja sam jedna od onih koja sad žali što prije nije baku slušala... Embarrassed

I sama sam uvijek bila tip koji voli točno znati što je i koliko na tanjuru, zato sam godinama zanemarivala neka jela koja su u biti bila dobra i zdrava ali ono - kako izvagati maneštru? Geek Big smile  Kad sam počela jesti sve i ne opterećivati se oko takvih stvari, shvatila sam da se ništa loše ne događa, naprotiv. Nikad nisam težila manje nego ovog ljeta, a nekadašnja ljetna kilaža mi je postala zimska Smile

Sve je stvar balansa, pogotovo kroz duži rok.....a opetovano drndanje po istim namirnicama nekad može dovesti do više problema nego benefita, ako ništa drugo onda s probavom - a ako znamo što sve loša probava može napraviti sveukupnom zdravlju...nije mala stvar :) Tako da ja nebi izbacivala takva jela, nego bih gledala jednu širu sliku i trudila se da generalno jedem što čišće, krećem se što više i mislim što pozitivnije :)

O kalorijskom unosu bi se isto dalo pričati....nema ni tu baš mjesta generalizaciji, neki će jako dobro funkcionirati na nekima niskom unosu kcal. Naravno, treba dobro razlučiti što uopće znači funkcionirati dobro pa ja onda tu gledam sve od općenitog raspoloženja, energije...do krvnih nalaza, hormona..itd. Ako to sve štima, onda treba razmisliti da li uopće nekome takvome gurati više hrane samo zato što negdje tako piše :) A sitost je isto jedno individualno pitanje pa eto....  Smile




Edited by Gym_girl - 06 Veljaca 2019 at 13:45
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Belma86 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Rujan 2018
Location: Sarajevo
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Belma86 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:45
Mama je niža od mene, možda ima 165-168 cm, a kg 84. To se nakupilo pomalo, tokom godina, nije odjednom. Ma eto ona sama kaže da bi ona i tata pojeli po punu kutiju keksa, pomalo, uz kafu i tv :) ja je razumijem, i sama sam to radila. Pozitivno je što je tata počeo ići na fitness (grupni trening, ali lakšeg intenziteta u odnosu na moju grupu) pa nadam se da će njih dvoje jedno drugo motivisati da jedu zdravije.

Evo još malo pa će proljeće, proći će i ovaj smog kod nas, pa ću je svaki dan pitati jesi li šetala. Sad je baš ružno, hodaš a udišeš zrak koji smrdi :(
Back to Top
Belma86 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Rujan 2018
Location: Sarajevo
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Belma86 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:47
Gymka nemoj se smijati, ali šta je maneštra :) :)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 13:54

Neću, fora mi je Tongue Big smile

Google it, vidjet ćeš puuuno lijepih slika  Big smile Pokušavam staviti jednu, ali ne ide!

Uglavnom, mješavina povrća, žitarica, mahunarki...može s nekim mesom, kobasicom ili bez ičega....razne fine varijante Wink





Edited by Gym_girl - 06 Veljaca 2019 at 13:58
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 14:06
Originally posted by Belma86 Belma86 wrote:

Mama je niža od mene, možda ima 165-168 cm, a kg 84. To se nakupilo pomalo, tokom godina, nije odjednom. Ma eto ona sama kaže da bi ona i tata pojeli po punu kutiju keksa, pomalo, uz kafu i tv :) ja je razumijem, i sama sam to radila. Pozitivno je što je tata počeo ići na fitness (grupni trening, ali lakšeg intenziteta u odnosu na moju grupu) pa nadam se da će njih dvoje jedno drugo motivisati da jedu zdravije.

Evo još malo pa će proljeće, proći će i ovaj smog kod nas, pa ću je svaki dan pitati jesi li šetala. Sad je baš ružno, hodaš a udišeš zrak koji smrdi :(


Ići će to lijepo sa tim promjenama, a bome svaka čast svima - u paketu ste u pohodu na zdrav život Big smileThumbs Up Ta podrška i  motivacija okoline (pogotovo one bliže) je jako bitan faktor za uspjeh! 


Edited by Gym_girl - 06 Veljaca 2019 at 14:08
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Belma86 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Rujan 2018
Location: Sarajevo
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Belma86 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 14:24
Pa fino izgleda ova maneštra na google :) Mi ovo zovemo varivo, sad su samo varijacije šta staviti unutra. Ispravi me ako griješim, ali može i ovo biti kalorijski ok ako se napravi na malo ulja, i ne stavlja kobasica nego npr nemasni komad teletine.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Veljaca 2019 at 14:41

E pa da, mi recimo varivo doma zovemo malo gušći mix povrća koji se onda jede uz piletinu, jaja itd. Smile

Naravno, varijanti je bezbroj i uvijek se može napraviti neka modificirana verzija da se uštedi koja kalorija, ali ono što sam htjela reći je i da nema nikakve štete ni da se tu i tamo napravi prema nekom tradicionalnom principu. To je samo jedan obrok u moru drugih, na koje uvijek kasnije možemo utjecati tako da si iskorigiramo kcal unos nakon ili prije neke takve kombinacije :) Pa i danima nakon.... Dalo bi se o ovome pisati i pisati..... :)
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.