New Posts New Posts RSS Feed - postepeno ili radikalno mijenjati jelovnik?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

postepeno ili radikalno mijenjati jelovnik?

 Post Reply Post Reply
Author
Friendly View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 06 Listopad 2011
Location: zagreb
Status: Offline
Points: 39
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Friendly Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: postepeno ili radikalno mijenjati jelovnik?
    Posted: 06 Listopad 2011 at 20:09

napisala sam u predstavljanju ponešto o svom pokušaju prelaska s apsolutno pogrešnog na zdraviji nacin prehrane, odnosno životnog stava opcenito.

 
no, kao što bi bilo i za ocekivati, uvijek se pojavi neko pitanje na koje nisam pronašla odgovor citajuci teme na portalu, forumu i svim drugim mjestima na kojima sam završila slucajno. ako sam previdjela, pa ponavljam neku "odrađenu" temu, ispricavam se, ipak sam nova Smile
 
moj nacin prehrane koji me cijeli život drži na prevelikoj kilaži svodio se na gladovanje cijeli dan, iako ja glad nikad nisam osjecala. pila sam previše kave, sa umjetnim sladilom i mlijekom. vrlo malo vode mi je trebalo tokom dana. š-2 caše, ili ništa. kad bih došla s posla, rucala bih nešto kuhano, peceno, nisam birala. domaca hrana koja se nađe pri ruci. obožavam sve ono što ne valja: kruh, krumpir, tijesto, slatkiše.
 
kad se takav nacin prehrane dobrano nataloži, onda ide dijeta. luđacka. voce, povrce. u vrlo malim kolicinama. jedna, dvije jabuke, jednom dnevno, pa cak i ne svaki dan.
 
nakon skinutih xy kila, polako se vracam starom režimu, i za godinu dana sam opet na pocetku.
 
ovaj puta sam odlucila promijeniti sve iz temelja.
 
ono što mene sad muci jest kako preci sa minimalnog unosa hrane, koji je puno zdraviji od potpunog gladovanja, ali još uvijek ni blizu željenog, na neki optimalni nacin.
kad citam sve vaše ideje i savjete o prehrani, meni ta kolicina hrane izgleda ogromna. znam da nije, ali prema onome koliko sada jedem, jest.
 
da li je pametnije odjednom "skociti" na potpuno popunjen jelovnik ili postupno uvoditi obroke?
mene strah da ce izgladnjelo tijelo, koje se bori za opstanak, iskoristiti priliku što dobiva hranu, i pospremiti je za slucaj da ja opet poludim i prestanem ga hraniti.
ok, ja sam odlucila da to više necu raditi, ali nisam sigurna da tijelo ima podatak o mojoj odluci.
a "najgore" kaj se može dogoditi je da pocnem dobivat na kilaži. ne za tijelo, njemu bi to bilo privremeno, dok ne shvati da se redovito i dobro hrani. nego za samopouzdanje koje me uvijek ispocetka pokopa i završim na jednoj jabuci.
 
primjetila sam na forumu da je praksa preciznije izložit o kakvom je jelovniku trenutno rijec. dakle, danas sam pojela:
D: zrnati sir plus sjemenke suncokreta
MO: bademi
R:  domaca pileca juha (bez rezanaca), kuhani grašak (samo zrnje) i jedan omanji kuhani odrezak (nemasno crveno meso, takvo je bilo pri ruci).
MO: jabuka
i to je to. sad se pokušavam natjerat da pojedem još nešto za veceru.
 
napomena: sutra slijedi odlazak u teretanu. pokušaj drugi. pošto prvi puta nisam uspjela doci dalje od ulaza. 
danas nisam uspjela organizirat si vrijeme za rundu brzog hodanja, pa ju odrađujem na orbitreku.
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Listopad 2011 at 20:13
Polako povecavaj unos kalorija..
Vidi, ova dva medjuobroka ne valjaju.. Treba tu proteina(jaja, tuna, riba, komad mesa) da ubrzaju metabolizam, i naravno veceru ubacit u obliku proteina+masnoce (posni sir+bademi)
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Friendly View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 06 Listopad 2011
Location: zagreb
Status: Offline
Points: 39
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Friendly Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Listopad 2011 at 20:20
hvala!
 
svjesna sam da ne valja i da još puno toga nedostaje.
ali kao što rekoh, nisam sigurna kojim tempom popunjavati praznine.
 
za mene je velika i sama cinjenica da imam više (nazovimo) obroka tijekom dana. pogotovo dorucak. to mi je apsolutna novost u životu.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.