New Posts New Posts RSS Feed - POČETNIK TREBA SAVJET
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

POČETNIK TREBA SAVJET

 Post Reply Post Reply
Author
KRISTIJAN 83 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 06 Svibanj 2021
Location: PULA
Status: Offline
Points: 6
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KRISTIJAN 83 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: POČETNIK TREBA SAVJET
    Posted: 06 Svibanj 2021 at 14:16
Pozdrav, 

Novi sam na forumu i trebao bi savjete oko početka treninga i prehrane, hvala unaprijed.
U nastavku ću vam malo opisati što želim postići ...
Imam 37 godina visina 185 cm i težina 77 kg, dugo vremena sam bio u sport košarci. Duže vrijeme nisam u sportu cca 7 godina i u tom vremenu malo po malo dobile su se cice, trbuh i ostali klasični vizualni nedostaci ...
Pa sam odlučio zauzeti se za svoje zdravlje i izgled i prionuti poslu, redovnim treninzima i prehrani koja ide uz to.
I tu je sada moja nedoumica od kuda krenuti, tekstovi na stranici su stvarno jako detaljni i poučni i svaka čast ljudima koji su pisali na trudu i znanju.

1. Znači moj cilj je izgubiti to nešto masnoće na tim ključnim pozicjama trbuh, prsa.!!!
2. Zanima me sa kojim treningom početi dali prvo odraditi trening za mišićnu hipertrofiju ili sam mislio početi sa  treningom za mišićnu definiciju (i dali samim time dobivam na mišićnoj masi jer bi želio malo ojačati , ne pretjerano jer me ne zanima sada nekakva nabildanost nego čisto u granicama normale)?
3. Želio sam krenuti sa funkcionalnim treningom i uz to krenuti sa paleo prehranom o kojoj sam čitao i izgleda mi ok.?
4. Želim napomenuti da ću sve treninge raditi doma u vrtu, prirodi sa rekvizitima koji budu ili potrebni ili slične vježbe koje na videu prikazuju. trenutno 10 dana trčim, preskačem vijaču i radim nekakve vježbe tako da sam u ok kondiciji.

Eto toliko za početak pa molim vaše savjete, ako treba netko još nekih informacija slobodno pitajte.

Kristijan
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2021 at 16:27

Pozdrav Kristijane,

imaš mišićnu memoriju na svojoj strani Wink, a taj višak masnoće naselio se primarno zato što su se mišići iselili Big smiletako da bih ja definitivno išla na građenje mišićne mase. Btw. ja sam trening za mišićnu definiciju uvijek radila u kuhinji Wink

Pa da prije svega razjasnimo par pojmova i ostalih stvari - što za tebe znači funkcionalni trening i koja točno verzija palea ti se sviđa? Što ti je kod takvog načina prehrane najprivlačnije i koliko je slično ili različito ovome kako si jeo do sada? I kad smo već kod toga, kako trenutno jedeš?

Kakve točno rekvizite imaš i koliko imaš iskustva u vježbama koje radiš? U smislu, jesi trenirao prije na takav način ili nešto slično tome?









"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
KRISTIJAN 83 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 06 Svibanj 2021
Location: PULA
Status: Offline
Points: 6
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KRISTIJAN 83 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2021 at 18:17
Hvala na odgovoru,

Pa što se tiče svega ovoga uvezi tipa treninga i prehrane čitao sam objave na fittnes.com i od toga nekako mi se ta prehrana pod naslovom...
Paleo jelovnik za mišićnu definiciju uz 3-4 treninga snage tjedno
A što se tiče mišićne definicije također sam našao jednu objavu di su mi se nekako najviše sviđale vježbe jer ih mogu raditi od doma...
Od rekvizita imam orbitrek, vijaču, nešto utega a mislim si kupiti ubrzo kad odlučim koje vježbe raditi girije, trx, medicinku,
Što se tiče prehrane do sada sam jeo klasika sve, ali gledali smo uvijek ja i žena što više povrća, voća a manje slatkog prženog
Back to Top
KRISTIJAN 83 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 06 Svibanj 2021
Location: PULA
Status: Offline
Points: 6
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KRISTIJAN 83 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2021 at 18:20
Nisam sklon debljanju imam oko 80 kg već godinama i nikada nisam imao nešto pretjerano definirano tijelo, bilo je manje masnih naslaga pa su se više isticali npr trbušnjaci, ali sa godinama su se povukli u sebe
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2021 at 15:38

Ma ovako.. realno i s obzirom na dugu pauzu od ikakvih aktivnosti, s čim god da sada kreneš radit napravit će neku razliku. Da sad samo kreneš raditi sklekove par puta tjedno već biš brzo vidio rezultate. Ako ti se sviđa način prehrane i plan kojeg si našao i smatraš da se i jednog i drugog možeš držat neko vrijeme onda nema druge nego da kreneš i vidiš gdje će te to dovest Smile

Masnoće će krenut dolje polako sa dizanjem intenziteta i boljom prehranom, ali definitivno se moraš gradit. Mišići će ti reagirat i na najmanji stimulus sad ako ga dugo nisu imali, tako da i da nemaš neki veliki izbor u opterećenjima na početku možeš itekako napredovat, pa čak i da se krećeš u rangu 15-20 ponavljanja, pa i više ( s time da nakon toga postane malo dosadno, barem meni LOL)

Sa parom bučica možeš napraviti puno toga, sve osnovne vježbe, a i igrati se sa raznim tehnikama dodavanja intenziteta dok ne nabaviš veće težine. Da ne govorim o vrijednosti bodyweight vježbi koje su same po sebi najčešće dovoljne za nekoga tko počinje.

Stvarno je na tisuće trening programa s kojima biš mogao krenuti, bitno je samo da odabereš onaj kojeg će ti biti zabavno radit, da dobro naučiš izvoditi vježbe i da konstantno pratiš napredak. Onak, da točno svaki trening znaš šta ti je zadatak - koliko čega moraš napravit da biš bio bolji od prošlog puta Wink

Što se prehrane tiče, pratiš li unos proteina?











Edited by Gym_girl - 07 Svibanj 2021 at 15:38
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
KRISTIJAN 83 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 06 Svibanj 2021
Location: PULA
Status: Offline
Points: 6
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KRISTIJAN 83 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Svibanj 2021 at 07:52
Hvala na odgovoru, 

Što se tiče pitanja o praćenju unosa proteine, ne nisam to još počeo, može savjet koliko često da to radim kada i kako?

Zanima me još uvezi prehrane, kaže mi žena da pošto se i sada relativno dosta zdravo hranimo kao puno voća i povrća dali da se moram svakako držati striktno da tako kažem ajmo reći te paleo dijete barem u tih 2 mjeseca koliko mi traje taj trening za definiciju, ili da nastavim jesti kao i do sada a ubacim još međuobroke pošto to trenutno ne radim (eventualno pojedem bananu jabuku i slično)

Isto imam pitanje vezano za gubitak sala i početak definicije, kako bi to sad u pravilu trebalo ići? Naravno kako sa vremenom budem trenirao postepeno bi se trebala masnoća na tim određenim dijelovima postepeno istopiti i samim tim više početi primjećivati mišići, nebi želio da počinjem gubiti na težini jer i veća sada sam za moju visinu ajmo reći mršav.?

lp
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Svibanj 2021 at 20:10

Nema na čemu Smile

Svaka čast što ste tako fokusirani na zdravu prehranu, to je već odličan start. No, ajmo za početak ovako da se ne gubimo u magli - možeš li opisati par svojih uobičajenih jelovnika? Onak, 2-3 dana kako obično jedete ti i žena, što detaljnije možeš.

A što se drugog pitanja tiče, ako redovito budeš pratio težinu, mjere i ostale pokazatelje koje si odrediš kao relevantne moći ćeš na vrijeme reagirati u vezi bilo koje promjene koje vidiš na tijelu. Tako da, ako vidiš da počneš gubiti na težini to će ti biti znak da moraš pojačati unos hrane ili smanjiti aktivnost. Masnoće vjerojatno neće ići tako selektivno dolje (sa mjesta koje ti želiš Wink) ali će se sve s vremenom uskladiti ako budeš pratio i korigirao što treba, kako u prehrani tako i u treningu.

Nije potrebno, a najčešće ni dobro, sve mijenjati naopačke. A kad vidim kako trenutno jedeš biti će mi lakše dati ti savjet otkud bi ti možda bilo najlakše krenuti. 


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
KRISTIJAN 83 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 06 Svibanj 2021
Location: PULA
Status: Offline
Points: 6
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KRISTIJAN 83 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Svibanj 2021 at 09:43
A vidjjeti ću koliko ću uspit biti fokusiran na prehranu, to mi nekako izgleda kompliciranije nego trening.

Što se tiče sadašnje prehrane ona u principu izgleda ovako nekako... Ujutro mlijeko 0,3 dcl sa nešto kave i uz to koji keks ili integralni kruh sa nečim marmelada eurokrem... Onda ponekad pojedem ako sam doma nešto kasnije bananu a većinom ako radim ne.
Za marendu panin sa jogurtom, tost ili nešto slično. Onda kada se dođe sa posla oko 17-18 nekakvu paštu, salatu, varivo, nekakve juhe znamo i slično na žlicu.
Za večeru kako kada jogurt sa nekakvim žitaricama, ili nemažem nešto na kruh, i znam ovako dok se gleda tv navečer bademe sa nekim grožđicama ili slično sušeno voće...
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Svibanj 2021 at 18:18

Korak po korak, tako se najbolje usvajaju navike Wink Ne može i ne treba sve odmah biti idealno, ali bi bilo dobro popratiti neku strukturu (barem što se proteina tiče) tako da otprilike znaš što ćeš svakodnevno jesti, pogotovo u danima treninga.

Tako da ti se ne dogodi da recimo jedan dan pojedeš 3-4 porcije proteina (npr. nešto mliječno za doručak, meso za ručak, ribu za večeru), a drugi dan samo jednu (mliječno za doručak, a ostatak dana voće, povrće i žitarice...). 

Kada jedete paštu ili variva znate li ih kombinirati sa nekim izvorima proteina, mesom ili tunom (ako se radi o pašti) ili ih jedete samo tako? U paninu i tostu su pretpostavljam salama i sir?

Tu ima dosta prilike za intervenciju sa proteinima Smile U svakom obroku. Sad je samo pitanje gdje bi ti bilo najlakše ubaciti nešto što voliš. Ne mora odmah svaki obrok biti po špagi, i da kreneš samo s jednim bit će super ako nastaviš korigirati iz tjedna u tjedan. 

Razmisli o izvorima proteina koje biste mogli uključiti u svoj jelovnik i gdje bi vam to bilo najlakše učiniti. Koristit će i ženi, bez obzira trenira li ili ne Wink



"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
KRISTIJAN 83 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 06 Svibanj 2021
Location: PULA
Status: Offline
Points: 6
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KRISTIJAN 83 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Svibanj 2021 at 22:04
Razumijem, gledati ću svakako podjeliti pravilno i redovito unos proteina. Zanima me što se tiče uzimanja kupovnih whay proteina, dali ih uzimati poslje treninga, predpostavljam da će to ubrzati rast i definiciju mišića i gubitak to nešto sala šta se godinama nakupilo?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Svibanj 2021 at 11:28

Thumbs Up Super, nije da nije bitno i ostalo (pogotovo ukupan kalorijski unos) ali proteini su odličan početak, pogotovo što intezivnije i redovitije budeš trenirao. A i osjećat ćeš se sitije s njima u svakom obroku pa ćeš pojest manje ostalog ili manje grickat sa strane kasnije, to im je jedna od većih prednosti Big smile

Što se wheya tiče, go for it. Nije da je nužan za uspjeh ali definitivno olakšava cijeli proces. Rast mišića i definiciju možeš odradit i bez toga jer će na kraju dana najvažnije bit koliko i što ukupno jedeš + to koliko treningom uspiješ pogodit što treba ali kako rekoh, praktičnost wheya je uvijek bila njegova najjača strana. Ne samo za nakon treninga, već i prije, tokom samog treninga, za doručak, između obroka ili nadopunu obroka gdje fali proteina. Naravno, to ne znači da ćeš ga piti 5 puta dnevno LOL već samo da imaš puuuno izbora za ukomponirati ga tokom dana, porciju ili uvrh glave dvije za sam početak. U svakom slučaju, bolje je da glavnina proteina dolazi iz hrane. 





Edited by Gym_girl - 13 Svibanj 2021 at 11:31
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.