New Posts New Posts RSS Feed - Pitanje svih pitanja :)
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Pitanje svih pitanja :)

 Post Reply Post Reply
Author
Sanjo87 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sanjo87 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Pitanje svih pitanja :)
    Posted: 13 Studeni 2015 at 11:19
Prvi put pisem mada sam dosta citao i ovde i druge forume. Svugdje se prica o dugim aerobnim vjezbama (60-70% od max srcanog ritma) i pisu da poslije pola sata se potrose zalihe glikona u misicima i jetri te da se onda nastavlja trositi salo. Al mi ne zvuci logicno na par mjesta sam procitao da tijelo ne moze velikom brzinom da iskoristava salo kao energiju (a takve vjezbe zahtjevaju oko 100 cal za 10 min) ja bi prije rekao da se tada tijelo koristi i salo ali i razgradnju misica za dobijanje energije, sto bas i ne zelimo. Bas zbog tog sam stekao osjecaj da se salo najbolje trosi dok mirujemo izmedu dva treninga kada tjelo trosi 80-90 kalorija po satu na bazalni metabolizam. Ovo sve pisem jer ja vozim sobni bicikl 4 puta po 15-20 min a ne u komadu.intezitet je oko 130otkucaja u minuti. Da li griješim? :)
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Studeni 2015 at 15:52
Pozdrav,

Mozda ti pomogne razjasniti......

S obzirom da spominjes dugotrajnu aerobnu aktivnost, to nije aktivnost visokog intenziteta kojem bi potrosio glikogen u 30 minuta, a i tada bi ga teško potrošio.Potrebno je puno veci intenzitet da bi potrosio zalihu glikogena u tom kratkom vremenu, dakle u 30 minuta sigurno neces potrositi zalihe glikogena. Naravno pod pretpostavkom da su energetski depoi napunjeni....
Što se tiće potrošnje masti kao izvora energije točno je da kada trebamo vrlo brzo veliku količinu energije ona ne može biti proizvedena iz masti, no aerobna aktivnost ne zahtjeva brzu trenutnu energiju, tako da sasvim normalno ona može biti proizvedena iz masti.Sam izraz aerobna aktivnost govori da se nešto odvija uz prisutnost kisika, a razgradnja masti je moguća uz prisutnost kisika, a nije moguća u anaerobnoj zoni(bez kisika), no sa tih 60-70% HRmax ti si daleko od te anaerobne zone. Razgradnja misica za dobivanje energije je posljedna slamka iz koje će tijelo posegnuti, tako da normalna prosječna osobi koja se adekvatno hrani taj scenarij slobodno može zaboraviti i izbiti si te strahove iz glave.  Tako da u principu sve ovo gore navedeno što si pisao ne drži vodu.
Ovo zadnje da 4x voziš bajk po 15-20 min je OK, mozda  ces nesto mrvu vise dobiti no iskreno ne vjerujem da je drastično.  S obzirom da se radi o vrlo niskom intenzitetu, na razini brzog hoda, odnosno tu negdje na gornjoj granici brzog hoda taj intenzitet je rekao bih prenizak da bi imao neke velike potrebe za potrošnjom energije nakon treninga zbog vračanja tijela u homeostazu.Nešto je veća potrošnja neko kraće vrijeme, no sigurno ne par sati između tih treninga.  Koliko ti pulsmetar govori o potrošnji u toku jednog sata ako taj dan ne treniraš?


Edited by The Phoenix - 13 Studeni 2015 at 16:00
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Studeni 2015 at 15:57
Samo još da dodam........prilikom aktivnosti koju si spomenuo, u prve recimo 2 minute dok ne dođe do adaptacije dišnog, srč-žilnog ,energetskog i miš. sustava na aktivnost večina energije će se proizvesti iz UH, no ubrzo kada se sve "sinhronizira" tijelo ce početi optimizirati potrošnju , te će samim time energija dolaziti i iz masti i iz Uh.Generalno gledajuci sto je veci intenzitet te aerobne aktivnosti to ce veci udio dolaziti iz UH i obratno
Back to Top
Sanjo87 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sanjo87 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Studeni 2015 at 18:43
Hvala lijepo na odgovoru poprilicno iscprnom. Nisam as siguran sta pitas kad kazes: "koliko ti pulsimetar govori o potrosnji u toku jednog sata... " moja je logika bila da jedem oko 2000 kalorija koliko mi je bazalni metabolizam i da vozim biciklo nekih 1000 kalorija (tako mi pokaze kompjuter na sobnom biciklu) i da bi to znacilo mrsanje oko 130grama dnevno (ako se uzme predppstavka da je 100 grama sata 770cal). Vidim da dosta znas pa jedno pitanje. Da li znas u kojem omjeru se trosi UH i salo kad odmaramo. Tj sta bazalni metabolizam trosi i sta je sa masnocom koju unesemo u organizam. Kad je na nju red :)
Back to Top
bruna369 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Svibanj 2013
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bruna369 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Studeni 2015 at 19:21
Evo ja cu se ubaciti :)
http://e-spenjournal.org.marlin-prod.literatumonline.com/article/S1751-4991(11)00006-0/pdf

Na 4.stranici je graf konkretno u vezi tvog pitanja.
better sore than sorry
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.