New Posts New Posts RSS Feed - PERIODIZACIJA
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

PERIODIZACIJA

 Post Reply Post Reply
Author
Claric View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2011
Status: Offline
Points: 89
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Claric Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: PERIODIZACIJA
    Posted: 27 Lipanj 2011 at 23:14
Evo jedna tema vezana za periodizaciju u treningu...vaša iskustva, kako primijetiti da je došlo vrijeme za promjenu pošto znamo da se ne može cijelo vrijeme guslati po istome, mislim da je to jedan dosta bitan dio treninga o kome dosta ljudi malo zna, narocito pocetnika. Write it downGeek
Back to Top
Claric View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2011
Status: Offline
Points: 89
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Claric Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Lipanj 2011 at 23:54
Sistem Periodizacije

Podrucje treninga s opterecenjem, tocnije treninga u teretani zasiceno je raznim metodama i programima. Mnogi od tih programa, iako djelotvorni, nisu znanstveno utemeljeni niti istraženi. Program koji ce vam predložiti strucna osoba vjerojatno je ucinkovit i isproban u praksi iako nije objavljen u znanstvenoj publikaciji. U ovom serijalu clanaka rijec je o znanstveno utemeljenom principu treninga Ršš; sistemu periodizacije.

što je sistem periodizacije?

Sistem periodizacije u body buildingu službeno je predstavljen š988. godine kao adaptacija do tada razvijenog i primjenjivanog sistema periodizacije snage. Iako je poznat vec više od š5 godina, mnogi sportaši, treneri i autori ne razumiju ovaj sistem u potpunosti. Neki ga opisuju kao &#š7š;znanost iza ponavljanja i serija&#š87;, neki kao &#š7š;postupno povecavanje opterecenja kroz radni tjedan&#š87;, a ostali ga opisuju kao &#š7š;filozofiju&#š87;. Drugi su cak zakljucili da periodizacija ne djeluje. Taj su zakljucak donijeli bez ikakvog istraživanja, testiranja ili cak pokušaja da shvate o cemu je rijec. Moj vam je savjet Ršš; isprobajte ovaj sistem treninga i sami zakljucite djeluje li ili ne.
Osnovni je cilj ovog serijala nauciti sportaše periodizaciji s ciljem bolje organizacije treninga. Periodizacija kao najucinkovitiji nacin organizacije treninga, oslanja se na dva glavna elementa:
Kako strukturno rašclaniti dulji vremenski period, kao što je na primjer godina treninga, u manje faze kojima je mnogo jednostavnije upravljati.
Kako strukturno rašclaniti program treniranja u određene faze poput;
Anatomske adaptacije ili pocetnickog odnosno naprednog treninga po dužoj stanci ili trajnijoj odsutnosti s treninga:

Hipertrofije ili faze treninga kojom je cilj povecati mišicnu masu;

Maksimalne snage gdje je cilj povecati gustocu i tonus mišica;

Mišicne definicije ili faze treninga u kojoj određenim metodama treninga ciljano nastojimo istopiti masti te u istom procesu nastojimo dodatno poboljšati mišicnu strijaciju i prokrvljenost odnosno izražajnost krvnih žila; te

Tranzicije u kojoj je cilj oporavak i regeneracija mišica prije pocetka slijedece faze treninga.

Ovaj je slijed itekako važan zato što zaokružuje jednu cjelinu odnosno ciklus treninga. Isprva, potice rast mišica kroz fazu hipertrofije, zatim povecava mišicnu separaciju i mišicni tonus kroz fazu maksimalne snage. Po postizanju zadovoljavajuce velicine i tonusa mišica, trening se usredotocuje na razvoj mišicne definicije (izražajnosti) gdje se poboljšava mišicna strijacija (ispruganost).
Sistem periodizacije nije previše strog sistem treniranja u kojem je na primjer djelotvoran iskljucivo jedan model. On ukljucuje varijacije nekoliko modela kako bi vam omogucio odabir onoga koji najviše odgovara vašim potrebama, cilju treniranja.

Kao dodatak visokom stupnju organiziranosti i specificnim programima vezanim uz određenu fazu, periodizacija nudi niz varijacija metoda treniranja te razlicitih, o fazi ovisnih, vrsta opterecenja. Upotrebom ovog sklopa moguce je optimalno stimulirati mišicnu kontrakciju, a samim time i rast mišica i snage.
Zamislimo virtualnog sportaša koji primjenjuje sistem periodizacije. Taj ce sportaš, bez obzira bili njegovi ili njezini ciljevi natjecateljski ili rekreativni, s vremenom izgraditi tijelo koje nece samo izgledati dobro. Njegovo ce tijelo imati znacajno razvijenu gustocu mišica, tonus, simetriju, definiciju (izražajnost) i snagu superiornu onoj kod tradicionalnih body buildera koji koriste zastarjele sisteme treninga. Zamislite potpuno i skladno razvijeno tijelo…?

Periodizacija je sistem treninga koji vam strateškom primjenom specificnih faza treninga omogucuje postici željeni cilj. Vježbanje bez cilja, a osobito bez nade u ostvarenje istog, cesto završi gašenjem i zadnjeg atoma volje te eventualno izbjegavanjem treninga u buducnosti pod izgovorom da je dosadno.
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 08:22
Ja jedino sto mijenjam kod treninga je broj serija i ponavljanja, te ponekad redoslijed izvodjenja vjezbi.. Ali program je uglavnom uvijek isti (full body) i cilj je uglavnom uvijek isti (definicija koju sje.. alkoholom i cokoladama ponekad )
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Claric View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2011
Status: Offline
Points: 89
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Claric Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 10:17
Programe treba mijenjati, također treba mijenjati i vrijeme koje se provodi u teretani. Ako treba ne treniraš š5 dana i onda kreneš ponovo sa necim drugim. MIšice treba šokirati da bi se ponovno pokrenuli. Ako ti je cilj definicija, ti prvo trebaš razviti životinjsku snagu i nabiti mišicnu masu da bi imao što definirati. Probaj sada preko ljeta bez cokolade, a cugu sreži na minimum ako se može, reguliraj ztu prehrani i do kraja ljeta si ravan kao prozorsko staklo. Puno uspjeha želimWink
Back to Top
Pitbull View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Srpanj 2010
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1572
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pitbull Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 10:31
Rep range svaki trening, a svakih 4-5 tjedana neka nova vježba ili novi program...
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 10:46
Originally posted by Claric Claric wrote:

Programe treba mijenjati, također treba mijenjati i vrijeme koje se provodi u teretani. Ako treba ne treniraš š5 dana i onda kreneš ponovo sa necim drugim. MIšice treba šokirati da bi se ponovno pokrenuli. Ako ti je cilj definicija, ti prvo trebaš razviti životinjsku snagu i nabiti mišicnu masu da bi imao što definirati. Probaj sada preko ljeta bez cokolade, a cugu sreži na minimum ako se može, reguliraj ztu prehrani i do kraja ljeta si ravan kao prozorsko staklo. Puno uspjeha želimWink


Hehe.. bez brige, regulirano je sve vec par mjeseci.. ujutro setnja na prazan zeludac, utezi popodne+trcanje ili bicikla, 3 x tjedno (trenutno rekreativno, inace bilo natjecateljski) boks.. 3 dana š000 kcal deficit, 4. dan punjenje... zato sam i pao na tezini.. cini mi se u godinu dana da je otislo oko š5 kg.. sada na 85.. ali jbg, nikad zadovoljan samim sobom..

Ne zelim ja defku na š00kg, imam samo š8š cm.. meni da je definiranih 80 kg, taman... samo sto zelim defku na nekih 5,6 % BF-a Big smile

Konzumiram trenutno CLA, Ultra Ripped, Kofein, te zeleni caj kao dodatke za definiranje...



I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 12:41
 
Originally posted by davor23 davor23 wrote:

 

Ne zelim ja defku na š00kg, imam samo š8š cm.. meni da je definiranih 80 kg, taman... samo sto zelim defku na nekih 5,6 % BF-a 

jel znaš da se 5-6 % ima na bini? :)

Ali dobro, kužim što želiš reci, želiš biti jako zdefkan... ali slažem se sa Claricem, cešce mjenjaj treninge i vježbe ;)

Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Claric View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2011
Status: Offline
Points: 89
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Claric Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 12:52
Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

 
Originally posted by davor23 davor23 wrote:

 

Ne zelim ja defku na š00kg, imam samo š8š cm.. meni da je definiranih 80 kg, taman... samo sto zelim defku na nekih 5,6 % BF-a 

jel znaš da se 5-6 % ima na bini? :)

Ali dobro, kužim što želiš reci, želiš biti jako zdefkan... ali slažem se sa Claricem, cešce mjenjaj treninge i vježbe ;)


A-ha, who's ya daddy now hahahaha
Back to Top
Claric View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2011
Status: Offline
Points: 89
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Claric Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 13:02
Does training the glutes make me gay? No, enjoying sex with other guys makes you gay. Training the glutes makes you strong.
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 14:26
Originally posted by Claric Claric wrote:

Programe treba mijenjati, također treba mijenjati i vrijeme koje se provodi u teretani. Ako treba ne treniraš š5 dana i onda kreneš ponovo sa necim drugim. MIšice treba šokirati da bi se ponovno pokrenuli. Ako ti je cilj definicija, ti prvo trebaš razviti životinjsku snagu i nabiti mišicnu masu da bi imao što definirati. Probaj sada preko ljeta bez cokolade, a cugu sreži na minimum ako se može, reguliraj ztu prehrani i do kraja ljeta si ravan kao prozorsko staklo. Puno uspjeha želimWink

Je to znaci da cu i ja ako se odreknem cokolade biti ravna kao prozorsko staklo? T&#šš1;ngue

Ja poprilicno nastojim mjenjati treninge, a i kako sam ja krenula od nule, pa i minusa, jednostavno je to i bio neki prirodan slijed.... Ciljeve si postavljam kratkorocne, (što prije nije bio slucaj) i ono što mi je bitno je da vidim napredak, cesto mjenjam treninge i nastojim uvijek iznova šokirati mišice... koliko imam uspjeha... budemo vidjeli....u snazi i kondiciji podosta, a izgled malo kaska... ali valjda bude krenulo i to ;)
 Uglavnom, zanimljiva tema....
Back to Top
mickey View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Lipanj 2011
Status: Offline
Points: 50
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mickey Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 15:22
gledajte, nema smisla ni precesto mjenjat treninge...
treninga se drži dok se napreduje

al bit periodizacije je da vi odredite npr. u koja 2 trenutka u godini ce te imati vrhunsku formu

dakle želite npr. za jedno natjecanje u sredini 3. mjeseca bit u vrhunskoj formi za neki sport snage
vidite koliko vremena imate i to vrijeme podijelite na vrijeme adaptacije, vrijeme hipertrofije i na kraju vrijeme apsolutne snage
a onda u tim periodima namještate volumen i intezitet treninga za ta vremena
npr. u vremenu adaptacije ce i volumen i intezitet bit dosta mali
u vremenu hipertrofije ce se volumen naglo povecat, a intezitet pomalo
nakon toga ce se volumen postupno smanjivat, a intezitet sve više povecavat...

al to je krupni plan
periodizacija se onda rastavi i po tjednima
tj. napravi se kao neka skala
dalje se rastavi i po danima
npr. po danima, težak trening, slabi t., srednji t., pauza, težak t.,srednji t., srednji t.

ima tu dosta toga i stvarno je opširna tema

a ko to savlada, poslje vrlo lako napreduje...
Back to Top
Claric View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2011
Status: Offline
Points: 89
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Claric Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Lipanj 2011 at 15:43
Originally posted by mickey mickey wrote:

gledajte, nema smisla ni precesto mjenjat treninge...
treninga se drži dok se napreduje

al bit periodizacije je da vi odredite npr. u koja 2 trenutka u godini ce te imati vrhunsku formu

dakle želite npr. za jedno natjecanje u sredini 3. mjeseca bit u vrhunskoj formi za neki sport snage
vidite koliko vremena imate i to vrijeme podijelite na vrijeme adaptacije, vrijeme hipertrofije i na kraju vrijeme apsolutne snage
a onda u tim periodima namještate volumen i intezitet treninga za ta vremena
npr. u vremenu adaptacije ce i volumen i intezitet bit dosta mali
u vremenu hipertrofije ce se volumen naglo povecat, a intezitet pomalo
nakon toga ce se volumen postupno smanjivat, a intezitet sve više povecavat...

al to je krupni plan
periodizacija se onda rastavi i po tjednima
tj. napravi se kao neka skala
dalje se rastavi i po danima
npr. po danima, težak trening, slabi t., srednji t., pauza, težak t.,srednji t., srednji t.

ima tu dosta toga i stvarno je opširna tema

a ko to savlada, poslje vrlo lako napreduje...

Naravno slazem se sa ovom izjavom koja ima dosta smisla. trening se ne mijenja svakih 4-5 tjedana jer to pise u nekakvoj knjizi, vec kada tijelo koje treba nauciti slusati sto nam govori kaze da je dosta ida treba okrenuti novu stranicu. ovu temu cak mozemo podijeliti na 2 grane. Jedna za natjecatelje, druga za rekreativce. Kako god bilo peroidizacija je jedan vrlo bitan dio treninga o kojem su napisani milioni tekstova i na svakom funkcionira drugacije. Jedino pravilo je da nema nekog dogmatskog pravila kojeg se treba drzati. Sve je individualno od broja ponavljanja, serija, seta vjezbi koje cemo danas sloziti za neki misic. trening pod opterecenjem je sve samo nije jednostavan i sablonski vec vrlo kompleksan i to ga cini zanimljivim i izazovnim. Da je lagan svi bi izgledali kao atlete, a ja vidim da jako malo ljudi na svijetu imaju takav izgled.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.