New Posts New Posts RSS Feed - Par nejasnoca u vezi masti
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Par nejasnoca u vezi masti

 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Veljaca 2012 at 18:49
Originally posted by klendt klendt wrote:


 ...da se UH ionako pretvaraju u masne naslage ako se ne iskoriste pa tako ujedno vrše funkciju i UH i masti. Ili sam ja nešto krivo skužio? :-/


ajde molim te objasni ovo Big smile

Originally posted by klendt klendt wrote:


Ne, to nikako pošto te esencijalne masti tijelo ne može proizvesti pa ih jednostavno moramo uzimati iz hrane, ali i zbog toga što masti, kao što si rekao/la, reguliraju puno toga u tijelu. Samo, ne razumijem zašto se preporucuje da se uzima 20% dnevnog unosa kalorija kroz mast ako bi udio koji otpada na esencijalne masti i one spojeve koji se nalaze u masti a koji reguliraju procese u tijelu valjda trebao iznosit nekih, lupam, 5%. S obzirom da ostalih 15% od gore navedenih 20% možemo ionako nadoknadit time da uzimamo viška UH koji ce se ionako u našem tijelu pretvorit u masne naslage, ne vidim zašto nutricionisti ne preporucuju ovih 5% koje sam gore objasnio i onda da za ostalih 15% mi sami možemo birat hocemo li uzimat ili putem masti ili putem UH. Mislim, esencijalne masti su esencijalne upravo zato što ih tijelo nije u stanju proizvesti a sve ostale masti jest, što znaci da je te ostale masti unositi u tijelo upravo to - ne-esencijalno, tj. nepotrebno. U nekoliko navrata sam cuo da je metabolizam masti takav da, cim nakon varenja izadju iz probavnog trakta, ulaze u krv i odmah se deponiraju u masne naslage i tek od tamo se, nažalost, teškom mukom vade kada je tijelo ili pod velikim naporom ili ako radimo low intensity cardio vježbe (za koje ja nemam živaca jer se volim pošteno umorit kad se bavim sportom:-)). Za razliku od ugljikohidrata koji, kada dospiju u krvotok, najprije služe kao trenutni izvor energije, onda za obnavaljanje glikogena i TEK ONDA, ako nisu odmah potrebne, se talože u masne naslage. Proteini, cini mi se, imaju najširu primjenu pošto se, nakon što dospiju u krvotok, a) koriste i kao izvor energije i b) koriste kao gradivni materijal u mišicima i tek onda se c) talože u masne naslage. Slijedeci tu logiku, cini mi se da je protein najoptimalniji nutrijent cisto iz razloga što je najsvestraniji, a prema tome najbolje bi bilo pretjerivat sa proteinima (ako se nadjemo u hipotetskoj situaciji da moramo birat izmedju proteina, ugljikohidrata i masti) s obzirom da je kod proteina najmanja vjerojatnost da ce se na kraju uspjeti nataložiti u masne naslage. Again: da li sam ja nešto krivo skužio. ili? :-)



Ti si se sav spetljao kod ovih postotaka Big smile Znaci po tebi bi trebali jest samo UH i esencijalne masti i to je dosta da ispunimo uvjete - drugo nam je ionako u masnim naslagama, pa ko ih ima više je sretniji i zdraviji, ha :)) . A što sa mesom, jajima, mlijecnim proizvodima? Ne ulazi li to sve u te postotke masti koji se preporucuju, želiš li i njih izbjeci? Kužiš me? Više ni ja ne znam šta pišem, spetljao si i mene totalno LOL
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
pepperedangus View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 202
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pepperedangus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Veljaca 2012 at 23:40
svašta je moguce ako se pretjeruje. sve u svemu, virujem da lik nije IFBB pro, neznam zašto tolike komplikacije oko tih masnoca. nevalja ih izbjegavat a nevalja ni pretjerivat, ukratko.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Veljaca 2012 at 00:01
Originally posted by pepperedangus pepperedangus wrote:

svašta je moguce ako se pretjeruje.


Originally posted by pepperedangus pepperedangus wrote:



proteini ka zaseban makronutrijent se nikad ne pretvaraju u salo, neznam ko ti je to reka.



Onda, jel moguce il nije? TongueTongue

Što se komplikacija tice necu niš govorit jer cesto nisam ni ja puno bolja :) Ne vidim ništa loše u postavljanju pitanja i nedoumicama oko nekih stvari s obzirom da su sve ove teme kad se zagrebe malo dublje same po sebi komplikacija. Upravo se zato i trudim odgovarat koliko znam, mislim da znam i koliko mogu jer zapravo volim diskutirat i komplicirat hehe...a i mene puno toga zanima. Savjeti tipa - sve umjereno mi nisu napeti baš jer umjereno znaci prosjek, a mene ne zanima prosjek Wink Isto tako, ne znam zašto bi netko trebao biti pro da ga zanimaju neke stvari...nisam ni ja pro pa se uvlacim u takve sitnice da mi glava puca :)

S druge strane, jako puno ljudi se boji masti u prehrani, jer o tome znaju jako malo ili nimalo, odnosno ne razlikuje se dobro od lošeg, potrebno od nepotrebnog. Sve masti se stavljaju u isti koš, a ne poznaju se osnove koje bi se trebale poznavat. Sav taj strah od masti je izmedju ostalog i doveo svijet tu gdje je što se pretilosti tice. Preferira se low fat, a to što je krcato šecerima ili što je brdo uh-a zgurano u jelovnik nije bitno. Zato mislim da ovakvih tema nikad dosta i da je kratak odgovor  tu jednostavno - nedovoljan Wink

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
pepperedangus View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 202
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pepperedangus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Veljaca 2012 at 16:57
daleko od toga, ali napisala si mu doslovno sve šta si mogla o masnocama. vecina ljudi koji su pretili su takvi zbog toga šta su stalno u ogromnom suficitu, a ne samo zbog masnoca i ugljikohidrata, a ne bave se aerobnim ni anaerobnim aktivnostima (u vecini slucajeva se ne bave bar)... ja stvarno ne vidim razlog zašto komplicirat tu, sve je priloženo, 99% informacija je pruženo, ali i dalje nešto šteka...
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Veljaca 2012 at 17:29
sad cemo vidjet dal je zadnji post razjasnio stvari :)

Vecina ljudi i je pretilo zbog suficita i/ili nedostatka aktivnosti ali velika vecina od te vecine su u tolikom suficitu upravo radi straha od svih masnoca koje onda zamijenjuju ugljikohidratima koji nose dvostruko manje kalorija pa se može pojest više, ne Smile. A od tih silnih kalorija zaborave na hormone koji isto tako imaju jako veliku ulogu u skladištenju i otpuštanju masti.....uostalom, šta sa onima koji nisu pretili i možda nisu u suficitu, a svejedno gomilaju masti malo pomalo radi nejasnoca u vezi svih ovih tema i krivog tempiranja krivih namirnica? Iako se cini jednostavno, u nekim slucajevima i nije baš sve tako jednostavno jer nije sve matematika u ovim pitanjima, nije sve suficit i deficit.....jednostavno moraš komplicirat Big smile

ajde vidjet cemo kad nam se klendt javi dal smo uspjeli rješit problem....:)


Edited by Gym_girl - 16 Veljaca 2012 at 17:30
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
pepperedangus View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 202
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pepperedangus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Veljaca 2012 at 17:44
mislim da sam negdi ranije napisa da se više bojim UH nego masnoca baš radi toga šta se njih može više strpat u sebe jer imaju nižu kalorijsku vrijednost. nadam se da ce i on to skoro shvatit, treba bi kad procita ovo zadnje šta si mu napisala.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Veljaca 2012 at 17:56
Jesi i tu se i najbolje vidjelo da je malo krivo polovio neke stvari jer se po onome kako piše oslanja samo na kalorije, što cesto može napravit zbrku....

Iako dalo bi se i o tome jer s druge strane UH-i imaju veci termogenicki efekt od masti  i manje su skloni skladištenju u masnim stanicama ako su kolicine optimalne za metabolizam pojedinca i razinu aktivnosti.....opet ne regiramo svi isto na istu hranu...tako da...vidiš koliko se može komplicirat Big smile
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
pepperedangus View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 202
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pepperedangus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Veljaca 2012 at 01:58
neznam, ja nemam nikakve obstrukcije pa mi je svejedno, ali bi bilo ok da se malo trgne i dobro razmisli kako ce i šta ce. a i neki ljudi koji isto imaju te dileme ako provire u ovaj thread da isto dobro procitaju šta piše ovde.
Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Veljaca 2012 at 20:41
Eeeej, Gym_girl. Pozdrav. :-) So nice to hear from you. :-)

>E sad - sad ti meni reci, zašto izbjegavaš sve masti?
Ne, ne. Ne izbjegavam sve masti, samo nastojim ne unositi više nego što mi treba, a zanimalo me gdje se nalaze esencijalne (sada znam) pa da uzimam tu hranu a ostale viškove izbjegavam.

>Imam osjecaj da ti misliš da svaki gram masti kojeg pojedeš ide ravno u masne naslage i tamo ostaje zauvijek, ma što god ti radio
Tako je. Tako sam ja to nekako shvatio - da masti kada udju u tijelo, jedan manji dio se iskoristi za sve te procese u tijelu koje je potrebno regulirati a onda se ostatak ode taložit i mene cinit debelim i ružnim. :-) Dalje, negdje sam cuo da, kad jednom udju u masne naslage, masti od tamo odlaze samo teškom mukom kada tijelo izlažemo nekom težem fizickom naporu. I onda sam ja stao i razmislio: "Hm, pa ne da mi se svakih toliko i toliko se fizicki iscrpljivat - ja cu radje uzimat minimum potrebnih masti i tako držat masne naslage pod kontrolom." Eh sad, trenutno ne idem u teretanu jer sam dekintiran, ali stalno slušam da, kad covjek ode u teretanu i želi dovesti tijelo in shape, prvo mora raditi sve te aero vježbe da bi smanjio masne naslage i tek onda kada se njih riješi se baca na sprave i utege, uzima proteine i tako to da bi povecao mišicnu masu. Pošto sam momentalno u stanju stand-by, tj. cekam kad cu skupit lovu za teretanu, cuvam se od masti tako da kad jednom opet budem poceo ic po teretanama mogu komotno preskocit taj aero dio vježbi koje su nužne da se covjek riješi masnih naslaga. Zato, zapravo, se vodim za nacinom prehrane onih IFBB-ovaca koji gledaju da srežu unos masti do minimuma. U normalnim okolnostima bih rekao i sam sebi da nisu normalni jer to nije zdravo, ali, kako vidim, oni žive sasvim uredno i nemaju posljedica po zdravlje. Pa rekoh, ako mogu oni, mogu i ja, tj. ako njima nije ništa ne bi trebalo valjda bit ni meni.

>Pa tako nebi ni trebali nikad uzimat esencijalne s obzirom na to koliko smo masti sposobni uskladištit
AHA! Znaci tako. :-) Mislim da sam shvatio. Znaci, ako se dovedemo u situaciju da jednog dana uzmemo više esencijalnih masti nego što našem tijelu u tom trenutku treba, taj višak se NE skladišti (pa da se onda koristi kasnije u razdobljima kada zbog nekih eventualnih okolnosti nismo u mogucnosti uzimati esencijalne masti) nego taj VIŠAK PROPADA, tj. izlucuje se iz tijela i sutradan smo OPET NA NULI što se tice esencijalnih masti. Ili?

>UH ujedno vrše funkciju i UH i masti
Pa, ako se unese previše UH u tijelo, oni odlaze u masne naslage, jel da? A onda sama cinjenica da su tamo znaci da oni više nisu UH nego ih je tijelo transformiralo u masti. Stoga, ako covjek udje u neko hipotetsko razdoblje kada uzima manje masti dnevno nego što bi trebao (recimo 10% od ukupnog dnevnog unosa energije), tijelo ne pocne malfunkcionirati nego jednostavno iz tih masnih naslaga vadi masti (koje su prethodno bile UH) i preraspodjeljuje ih po tijelu tamo gdje su potrebne, i to ne samo što se tice obicne potrebe za energijom nego i svih tih procesa u tijelu za cije reguliranje su odgovorne upravo masti.

>Znaci po tebi bi trebali jest samo UH i esencijalne masti i to je dosta da ispunimo uvjete - drugo nam je ionako u masnim naslagama
Pa, tako sam nekako ja to davno bio shvatio. ... Ali, sada mi se cini da sam bio u krivu... Mislio sam, zar nije logicno da ako nam je dnevna potreba za masti 25%, i onda mi recimo u ponedjeljak uzmemo 35% - zar to ne znaci da u utorak možemo komotno uzeti samo 15% i sve ce bit u redu? S obzirom da ce tijelo tih 10% koje nismo uzeli u utorak nadoknaditi iz onog viška kojeg smo uzeli u ponedjeljak. Drugim rijecima, pretili ljudi kada žele smršaviti ne trebaju uzimati 20-30% dnevnog unosa kalorija kroz masti (kao što se to inace preporuca) nego oni mogu to komotno srezati na nekih 10-15% (dakle, znatno ispod preporucene kolicine), upravo zato što oni u svojim naslagama imaju i viška masti.

>jer zapravo volim diskutirat i komplicirat hehe...
So, I've finally met my match? :-) Respect! :-) U smislu, znam da su moja pitanja "malcice" minuciozna, ali ja sam, eto, tip koji kad se necega uhvati to želim skroz do kraja razriješit i razjasnit sve moguce nejasnoce a ovo je ipak jedna kompleksna tema. Štoviše, svjestan sam da ako ju ne shvatim kako treba, mogao bih si GADNO zeznuti zdravlje, pa sam zato extra oprezan i želim si razjasniti stvari što je bolje moguce.

E, sad cu dobro izmeditirat nad ovim podacima iz threada i vidit kako cu dalje. Srecom, puno toga je receno i objašnjeno ovdje. :-) Mislim da cu probat nac i prostudirat režim prehrane 10-ak IFBB-ovaca pa cu sklepat sebi nešto slicno. Kako da kažem, privlaci me kod njih upravo to što, ocito, imaju mišicnu masu a sala virtualno nemaju i onda mi se namece zakljucak da oni izbjegavaju masti što je više moguce. Negdje sam procitao da prije natjecanja srozaju unos masti cak na ispod 10%, ali naravno samo na krace razdoblje jer bi u protivnom završili u bolnici, u najboljem slucaju. Pitanje je samo na koliko dignu taj unos masti NAKON što natjecanje završi. 15%? 18%? Jer, teško mi je zamislit da covjek koji izgleda onako "bezmasno" kao što izgledaju ti IFBB-ovci uzima dnevno istu kolicinu masti kao "obican puk", tj. 20-30%.

Btw Gym_girl, you rock! Damn, you do have a knack for explaining things. ;-)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Veljaca 2012 at 01:03

Ajme, muke ježeve LOL

klendt, bome i meni si povadio mast sa ovim svojim zakljuccima LOL

Ajmo ispocetka, probat cu što krace jer moram ic spat al ne mogu munjena kakva jesam odoljet da ne odgovorim makar zaspala na treningu ujutro Big smile



Originally posted by klendt klendt wrote:


Ne, ne. Ne izbjegavam sve masti, samo nastojim ne unositi više nego što mi treba, a zanimalo me gdje se nalaze esencijalne (sada znam) pa da uzimam tu hranu a ostale viškove izbjegavam.


Nisam dobila takav dojam s obzirom da si u jednom postu rekao i da maslinovo ulje izbjegavaš :) Dobro, možda se sada promijenilo nešto. Ajde ti nama reci kako ti izgleda dnevni jelovnik, možda mi to malo rasvijetli situaciju Smile

Originally posted by klendt klendt wrote:


Tako je. Tako sam ja to nekako shvatio - da masti kada udju u tijelo, jedan manji dio se iskoristi za sve te procese u tijelu koje je potrebno regulirati a onda se ostatak ode taložit i mene cinit debelim i ružnim. :-) Dalje, negdje sam cuo da, kad jednom udju u masne naslage, masti od tamo odlaze samo teškom mukom kada tijelo izlažemo nekom težem fizickom naporu. I onda sam ja stao i razmislio: "Hm, pa ne da mi se svakih toliko i toliko se fizicki iscrpljivat - ja cu radje uzimat minimum potrebnih masti i tako držat masne naslage pod kontrolom." Eh sad, trenutno ne idem u teretanu jer sam dekintiran, ali stalno slušam da, kad covjek ode u teretanu i želi dovesti tijelo in shape, prvo mora raditi sve te aero vježbe da bi smanjio masne naslage i tek onda kada se njih riješi se baca na sprave i utege, uzima proteine i tako to da bi povecao mišicnu masu. Pošto sam momentalno u stanju stand-by, tj. cekam kad cu skupit lovu za teretanu, cuvam se od masti tako da kad jednom opet budem poceo ic po teretanama mogu komotno preskocit taj aero dio vježbi koje su nužne da se covjek riješi masnih naslaga. Zato, zapravo, se vodim za nacinom prehrane onih IFBB-ovaca koji gledaju da srežu unos masti do minimuma. U normalnim okolnostima bih rekao i sam sebi da nisu normalni jer to nije zdravo, ali, kako vidim, oni žive sasvim uredno i nemaju posljedica po zdravlje. Pa rekoh, ako mogu oni, mogu i ja, tj. ako njima nije ništa ne bi trebalo valjda bit ni meni.



E ovo me dobro nasmijalo, hvala ti LOL Pa ti si totalno sve zbrkao! Gle, ajmo to nekako što jednostavnije i jasnije probat izvest.....

Masti, odnosno masne naslage su tjelesne zalihe energije je li tako? Ako tijelu dajemo više energije nego što mu treba - ono ce višak skladištit u masne naslage. Ako mu dajemo manje - potrebnu energiju koju ne dobiva izvana tražit ce iznutra - iz svojih zaliha. Da bi masti sagorjele treba ih najprije mobilizirat iz masnih stanica te transportirat do mitohondrija gdje ce sagorjet. Ova mobilizacija se dešava podsredstvom mnogih hormona, najvažnije inzulina (koji mora bit nizak) i kateholamina (koji moraju biti visoki). Da skratim i ne kompliciram - nikakav ekstra fizicki napor ti nije potreban da biš skidao masne naslage, to nije jedini uvjet -da je to jedini uvjet nebi bilo moguce smršavjeti bez vježbanja, a znamo da je to itekako moguce. Sama ketogena dijeta koja se bazira na unosu proteina i masti cak i ne preporucuje teške treninge (osim ako se ne radi o nekoj varijanti cikliranja), a ima jako dobre efekte na skidanje masti, Kako to onda objašnjavaš ako sve masti idu u masne naslage i ako treba veliki fizicki napor da se masti sagore? Wink

Druga stvar - ne znam otkuda ti takvi savjeti za trening ali ostavi se toga. Ono što ce ti najviše pomoc da sagoriš masno tkivo je to da ocuvaš, odnosno povecaš mišicnu masu. Mišici su metabolicki aktivno tkivo i omogucuju ti da sagorijevaš puno više kalorija, kako pri treningu tako i pri odmaranju. Ovakvim nacinom treninga (sumanutim kardijanjem) samo biš ih spržio (pogotovo uz neadekvatnu prehranu) i napravio još vece sranje. Recept za uspjeh - sredjena prehrana + trening utezima, odnosno trening snage + nešto kardia, pogotovo u HIIT obliku. Kako god, kardio ili ne - trening utezima je kljucan jer daje mišicima stimulus da ostanu tu gdje jesu, odnosno još bolje da još više jacaju. Moraš tijelu dat razlog da cuva te mišice, a to ceš samo ako im daješ dobar stimulus, odnosno ako ih tjeraš da rade. Cuvaj mišicnu masu!! I btw. proteini (mislim na whey, ovi iz hrane su itekako nužni) nisu nužni ako je prehrana tip-top Wink

Na kraju - spominješ profice. Hey, stvarno misliš da se možeš s njima usporedjivati? Pa ta ekipa uopce nema normalnu fiziologiju više Smile Kako to da imaju toliko mišica, a toliko malo masti? Hmmm...steoridi, hormoni rasta, hormoni štitnjace, inzulin.....a koliko toga još...come back to reality Wink


Originally posted by klendt klendt wrote:


>Pa tako nebi ni trebali nikad uzimat esencijalne s obzirom na to koliko smo masti sposobni uskladištit
AHA! Znaci tako. :-) Mislim da sam shvatio. Znaci, ako se dovedemo u situaciju da jednog dana uzmemo više esencijalnih masti nego što našem tijelu u tom trenutku treba, taj višak se NE skladišti (pa da se onda koristi kasnije u razdobljima kada zbog nekih eventualnih okolnosti nismo u mogucnosti uzimati esencijalne masti) nego taj VIŠAK PROPADA, tj. izlucuje se iz tijela i sutradan smo OPET NA NULI što se tice esencijalnih masti. Ili?


Taj višak ce ti se uskladištit u masnim naslagama i postat žuto ružno nepotrebno salo sa gomilom toksina Big smile



Originally posted by klendt klendt wrote:


Pa, ako se unese previše UH u tijelo, oni odlaze u masne naslage, jel da? A onda sama cinjenica da su tamo znaci da oni više nisu UH nego ih je tijelo transformiralo u masti. Stoga, ako covjek udje u neko hipotetsko razdoblje kada uzima manje masti dnevno nego što bi trebao (recimo 10% od ukupnog dnevnog unosa energije), tijelo ne pocne malfunkcionirati nego jednostavno iz tih masnih naslaga vadi masti (koje su prethodno bile UH) i preraspodjeljuje ih po tijelu tamo gdje su potrebne, i to ne samo što se tice obicne potrebe za energijom nego i svih tih procesa u tijelu za cije reguliranje su odgovorne upravo masti.


Kao što sam rekla, kad bi zaista bilo ovako zašto bi uopce trebali jesti te masti? Wink Te masti ce ti poslužit za energiju jer to i je njihova svrha, ali ti ne mogu odigrat ulogu koju ce odigrat ove svakodnevno unešene hranom. Da je to tako, zašto bi se onda kljukali svim tim vražjim omegama?

Uostalom, po tvojoj logici - ako želimo izbjeci masti da se nebi udebljali moramo jesti više uh-a, i to u suvišku jer se jedino tada oni pretvaraju u masti kako bi nam ta mast poslužila umjesto masti iz hrane - a opet smo se udebljali, samo od UH-a. Znaci što smo napravili? Izbjegli masti od kojih se nebi udebljali ako su u optimalnim kolicinama i nakrcali se UH-ima koji su nas udebljali. Hmmmm...kužiš petljanciju? Smile

Originally posted by klendt klendt wrote:


Mislio sam, zar nije logicno da ako nam je dnevna potreba za masti 25%, i onda mi recimo u ponedjeljak uzmemo 35% - zar to ne znaci da u utorak možemo komotno uzeti samo 15% i sve ce bit u redu? S obzirom da ce tijelo tih 10% koje nismo uzeli u utorak nadoknaditi iz onog viška kojeg smo uzeli u ponedjeljak.


A što bi onda trebali u srijedu napravit? Tongue Kako znamo da je tijelo iskoristilo baš tih 10%? Možda se zblesiralo pa je iskoristilo samo 5%...hocemo onda tih 5% prenijet u srijedu ili? LOL Joj joj joj...LOL Uostalom, misliš da biš uspio pogodit tocne postotke? Wink Sam si napisao - dnevna potreba jel? Ne tjedna ili mjesecna :)


Originally posted by klendt klendt wrote:


So, I've finally met my match? :-) Respect! :-) U smislu, znam da su moja pitanja "malcice" minuciozna, ali ja sam, eto, tip koji kad se necega uhvati to želim skroz do kraja razriješit i razjasnit sve moguce nejasnoce a ovo je ipak jedna kompleksna tema. Štoviše, svjestan sam da ako ju ne shvatim kako treba, mogao bih si GADNO zeznuti zdravlje, pa sam zato extra oprezan i želim si razjasniti stvari što je bolje moguce.

E, sad cu dobro izmeditirat nad ovim podacima iz threada i vidit kako cu dalje. Srecom, puno toga je receno i objašnjeno ovdje. :-) Mislim da cu probat nac i prostudirat režim prehrane 10-ak IFBB-ovaca pa cu sklepat sebi nešto slicno. Kako da kažem, privlaci me kod njih upravo to što, ocito, imaju mišicnu masu a sala virtualno nemaju i onda mi se namece zakljucak da oni izbjegavaju masti što je više moguce. Negdje sam procitao da prije natjecanja srozaju unos masti cak na ispod 10%, ali naravno samo na krace razdoblje jer bi u protivnom završili u bolnici, u najboljem slucaju. Pitanje je samo na koliko dignu taj unos masti NAKON što natjecanje završi. 15%? 18%? Jer, teško mi je zamislit da covjek koji izgleda onako "bezmasno" kao što izgledaju ti IFBB-ovci uzima dnevno istu kolicinu masti kao "obican puk", tj. 20-30%.


Hehehe cuj...okreni se ti obicnom puku pogotovo ako ne želiš neke nadprosjecne rezultate jer ovi koje proucavaš su više svemirci, a takvi sigurno nisu jer samo izbjegavaju masti Big smile Dobro je što pitaš i meni je to gušt ali stvarno si malo zbrljao te zakljucke :) Nadam se da ti je sada malo jasnije - naravno, ima tu još komplikacija ali ko ce sad sve to pisat....vec sam i sad prešla svoj limit, trebala sam vec debelo hrkat Wink

Originally posted by klendt klendt wrote:


Btw Gym_girl, you rock! Damn, you do have a knack for explaining things. ;-)


Nego, pogotovo poslije ponoci LOL Star


Edited by Gym_girl - 18 Veljaca 2012 at 09:33
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2012 at 11:24
>Ajde ti nama reci kako ti izgleda dnevni jelovnik
Pa, nije uvijek isti a i uglavnom ne gledam u stvarima šta jedem koliko tocno kalorija imaju i koliko cega, nego te stvari pratim onako otprilike. Ono, zelenjava, uglavnom ugljikohidrati, volio bih da ima više proteina al je takva hrana obicno masu skuplja i minimum masti osim ako ne naletim na neki kolac pa tako zapravo izbalansiram taj minimum. :-D

>whey proteini nisu nužni ako je prehrana tip-top
Hmda, to sam cuo nekoliko puta, ali mi je bilo teško prihvatit. Tj. na masu mjesta i na svim mogucim reklamama cujem da ako covjek želi znatno povecat mišicnu masu da MORA kupovat puno tih proteinskih shakeova i krkat se njima. I, naravno, uspjeli su me uvjerit pa sam poceo trošit znatne kolicine love na to. Ali onda sam od nekih ljudi cuo da je to samo propaganda proizvodjaca tih preparata i da covjek sasvim normalnom prehranom i vježbanjem može u razumnom vremenskom razdoblju takodjer nabacit znatne kolicine mišica. Ako se ne varam, ti ovde tvrdiš isto, a to bi znacilo da sam bacio tisuce i tisuce kunica u vjetar, tocnije u WC školjku. ;-( Bu-huuu! ;-(

>Taj višak ce ti se uskladištit u masnim naslagama i postat žuto ružno nepotrebno salo sa gomilom toksina
Heh, još jedan twist in the story. Coece, ova rasprava dodje ko Shyamalanov film. :-) Ma pogledaj ti samo kako je naše tijelo kilavo i nekompetentno do te mjere da nece niti prepoznat da ima viška uskladištenih esencijalnih masti. >-| Ono, višak Omega 3 i 6 ode u masne naslage i tamo se sakriva pa se teoretski može dogodit da naše tijelo pocne cak i odumirat od posljedica nedostatka esencijalnih masti a organizmu nece past na pamet da ih potraži u masnim naslagama gdje ih možda može bit masu. Hm, mislio sam da tijelo vodi bolju evidenciju gdje mu se što nalazi. :-) ... Ili sam ja OPET nešto krivo pofatao? :-)

>Hmmmm...kužiš petljanciju?
Indeed. :-)

>Uostalom, misliš da biš uspio pogodit tocne postotke?
Nije bitno, to je ionako bio samo primjer. To što sam htio pitati sa time je možda jasnije u drugom dijelu paragrafa, ono sa pretilima. Zanima me da li je moguce prenositi te potrebe za masti (tj. ako smo jedan dan ili razdoblje pretjerali, možemo sljedeci dan ili razdoblje uzimati manje nego što bi trebali) ili svaki dan krecemo od nule pa baš trebamo unijet tih 20-30%. Isto tako, da li se pretilim ljudima kada krenu na dijetu preporucuje da nastave uzimati 20-30% dnevnog unosa kalorija kroz masti ili se njima, upravo zato što imaju i viška masti, savjetuje da uzimaju recimo 10-20% (što je postotak koji ne može biti zdrav u normalnim okolnostima)? Na tragu toga i jesam pitao ono u vezi IFBB-ovaca - ako oni mogu uzimat 10-20% dnevnog unosa kalorija kroz masti i normalno živjet bez ikakvih posljedica po zdravlje, ne vidim zašto i svi mi ostali ne bismo mogli.

>ovi koje proucavaš su više svemirci
Da, slažem se. Poneki stvarno malcice izgledaju ko da nisu ljudi al, šta je je, na njima jest primamljivo to da izmedju kože i mišica skoro pa nemaju sala ili doslovno nemaju sala. Htio bih postic takvu razinu bezmasnosti, iako nisam daleko. Još samo fali da odstranim ovo sitno naslaga i nabacim dodatnih par lopata mišica. :-)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2012 at 14:35
Originally posted by klendt klendt wrote:


Pa, nije uvijek isti a i uglavnom ne gledam u stvarima šta jedem koliko tocno kalorija imaju i koliko cega, nego te stvari pratim onako otprilike.


Oh, pa kako se onda vodiš za prehranom IFBB-ovaca, oni si tako nešto nikad nebi dopustili Tongue

Originally posted by klendt klendt wrote:


... volio bih da ima više proteina al je takva hrana obicno masu skuplja


Eto, baš sam to u zadnjem blogu spomenula...kao loš izgovor Wink


Originally posted by klendt klendt wrote:


 i minimum masti osim ako ne naletim na neki kolac pa tako zapravo izbalansiram taj minimum....


...totalno krivim mastima Tongue


Originally posted by klendt klendt wrote:



Hmda, to sam cuo nekoliko puta, ali mi je bilo teško prihvatit. Tj. na masu mjesta i na svim mogucim reklamama cujem da ako covjek želi znatno povecat mišicnu masu da MORA kupovat puno tih proteinskih shakeova i krkat se njima. I, naravno, uspjeli su me uvjerit pa sam poceo trošit znatne kolicine love na to.


Hehehe di mi je extremefit Big smile Puno mitova ti još moraš razbit Wink Mišicna masa traži par stvari, najbitnije: kalorijski suficit, progresiju u treningu i dovoljno odmora. Whey je tu najviše radi prakticnosti i nas finih guzica koji smo se naucili na to da nam je fino, ja se prva javljam LOL Uostalom, sam naziv "dodatak prehrani" sve govori.  Ne nasjedaj na te fore, trebaju nekako lovu zaradit...samo treniraj i jedi kako spada!


 
Originally posted by klendt klendt wrote:


>Taj višak ce ti se uskladištit u masnim naslagama i postat žuto ružno nepotrebno salo sa gomilom toksina
Heh, još jedan twist in the story. Coece, ova rasprava dodje ko Shyamalanov film. :-) Ma pogledaj ti samo kako je naše tijelo kilavo i nekompetentno do te mjere da nece niti prepoznat da ima viška uskladištenih esencijalnih masti. >-| Ono, višak Omega 3 i 6 ode u masne naslage i tamo se sakriva pa se teoretski može dogodit da naše tijelo pocne cak i odumirat od posljedica nedostatka esencijalnih masti a organizmu nece past na pamet da ih potraži u masnim naslagama gdje ih možda može bit masu. Hm, mislio sam da tijelo vodi bolju evidenciju gdje mu se što nalazi. :-) ... Ili sam ja OPET nešto krivo pofatao? :-)


Back to the start, ha? Big smile Tijelo ima jako dobru evidenciju ali ovo što ti pricaš nema smisla. To ti je kao da kažeš da nije potrebno svaki dan unosit proteine iz hrane da bi se izgradila mišicna masa jer ako jedan dan unesemo veliki višak, tijelo ce zapamtit da mu je to višak i sacuvat ih za razdoblje kad ih ne bude bilo pa ce onda time gradit mišicnu masu...oooooo miline LOL


 
Originally posted by klendt klendt wrote:


Nije bitno, to je ionako bio samo primjer. To što sam htio pitati sa time je možda jasnije u drugom dijelu paragrafa, ono sa pretilima. Zanima me da li je moguce prenositi te potrebe za masti (tj. ako smo jedan dan ili razdoblje pretjerali, možemo sljedeci dan ili razdoblje uzimati manje nego što bi trebali) ili svaki dan krecemo od nule pa baš trebamo unijet tih 20-30%. Isto tako, da li se pretilim ljudima kada krenu na dijetu preporucuje da nastave uzimati 20-30% dnevnog unosa kalorija kroz masti ili se njima, upravo zato što imaju i viška masti, savjetuje da uzimaju recimo 10-20% (što je postotak koji ne može biti zdrav u normalnim okolnostima)? Na tragu toga i jesam pitao ono u vezi IFBB-ovaca - ako oni mogu uzimat 10-20% dnevnog unosa kalorija kroz masti i normalno živjet bez ikakvih posljedica po zdravlje, ne vidim zašto i svi mi ostali ne bismo mogli.


Ne, nije moguce prenositi jer da je moguce pretili ljudi nikad nebi trebali jesti masti s obzirom na to kolike zalihe imaju. Dnevni unos masti se iz nekog razloga zove dnevni. Stvar mršavljenja je stvar kalorijskog deficita. Koliki ce omjer nutrijenata biti u pitanju stvar je odredjene dijete i odredjenog pojedinca. Neko može unosit manje, netko više masti, sasvim nevažno. To što pretili imaju višak masti ne znaci da ih ne smiju uzimat ili da ih moraju uzimat manje - naprotiv, stavi neku pretilu osobu na ketogenu dijetu i gubit ce masti ko luda.

Opet ti sa IFBB-eovcima Big smile

 
Originally posted by klendt klendt wrote:


 Poneki stvarno malcice izgledaju ko da nisu ljudi al, šta je je, na njima jest primamljivo to da izmedju kože i mišica skoro pa nemaju sala ili doslovno nemaju sala. Htio bih postic takvu razinu bezmasnosti, iako nisam daleko. Još samo fali da odstranim ovo sitno naslaga i nabacim dodatnih par lopata mišica. :-)


Ma ne zato što izgledaju ko svemirci nego više nemaju normalnu ljudsku fiziologiju, njihova tijela ne funkcioniraju jednako jer su potpomognuta supstancama izvana. Probaj ti postic takvu razinu mišicne mase i definicije natural pa ceš vidjet koliko je moguce. Dijeta jednog naturalca i jednog profesionalca je neusporediva. Uostalom, ne misliš valjda da su oni takve cijele godine?

...ili ti misliš da su oni samo na praškovima pa sam ja sad razbila neke iluzije...a joj... Confused

LOL
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Veljaca 2012 at 16:03
>Opet ti sa IFBB-eovcima
Pa da. Cisto zato što mi se njihov primjer namece kao rupa u cijeloj toj prici o dnevnim potrebama za mastima. Oni, s obzirom da im je karijera u pitanju, sigurno uzimaju ispod 20%, a ne sjecam se da sam igdje procitao da oni žive krace ili da imaju ove ili one poremecaje i/ili zdravstvene probleme kao rezultat smanjene kolicine dnevnog unosa masti. Vjerojatno se tih 20-30% preporucuje masama koji ne paze toliko na izgled i ne žele se puno živcirat oko toga šta jedu, pa da tako imaju bar nekakav okviran uvid u to kako, koliko i cega treba jest. Ili kao one kompanije koje prodaju maslace, margarine i tako to pa pocnu govorit da je i 35% dnevnog unosa kroz mast sasvim u redu. Mislim, je ako te nije briga šta ceš izgledat malo popunjenije. No, ako netko želi dublje uci u to i izgledati kako Zeus zapovijeda, like yours truly here :-), može komotno i smanjiti taj unos nešto ispod 20%, izgledat odlicno a svejedno ne imat nikakve posljedice po zdravlje.

>Mišicna masa traži par stvari, najbitnije: kalorijski suficit, progresiju u treningu i dovoljno odmora
Kad kažeš "kalorijski suficit", da li se u to ubrajaju i masne naslage (zajedno sa energijom koju uzimamo hranom) ili se to iskljucivo odnosi na energiju koja dolazi izvana? Tj. da li je tijelo dovoljno pametno da ako mu zafali, recimo, 200 kalorija koje netko toga dana nije uzeo pa da taj manjak nadoknadi iz masnih naslaga ili je tijelo neka primadona koja ce uzimat samo nove stvari a ne iskorištavat pohranjene kalorije? Preciznije, da li netko tko radi na povecanju mišicne mase može racunati na to da ce tijelo, u slucaju eventualne nužde za kalorijama, posegnuti i u masne naslage ili se u kampanji za izgradnju muskulature tijelo oslanja samo na aktualnu energiju koja u tom trenutku dolazi izvana hranom, samim time ignorirajuci prethodno uskladištenu energiju?

>Uostalom, ne misliš valjda da su oni takve cijele godine?
Pa, zar nisu? Zar im ne bi bila UŽASNA gnjavaža, emotivni šok, ekonomski trošak i šta vec sve ne da svako malo mijenjaju prehrambene navike, da se nakon toliko muke dovedu u zadovoljavajuce stanje i onda se opuste, pa se opet moraju dovodit u red, pa opet se opuste, pa opet isponova... Ono, iscrpljujuce do boli. Mislim, sigurno ima i takvih medju njima koji su nemarni ali valjda bi neki ozbiljniji bodybuilder trebao bit savjestan i konzistentan.
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Veljaca 2012 at 17:02
Nekak nemam volje citati sve ovo prije, ali Klendt kompliciraš.
natjecatelji itekako jedu daleko vise od 20-30% masti , vrlo cesto im se dijeta bazira na tome , smanjeni unos UH, povecani unos masti, tako da si u totalnoj zabludi po pitanju unosu masti i definiciji tijela.
Kada sam bio na najnizem bodyfatu u zivotu dobar dio unutar tih ta zadnja 2 mjeseca sam bio na 50-ak % masti u prehrani
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2012 at 10:28
Originally posted by klendt klendt wrote:


Pa da. Cisto zato što mi se njihov primjer namece kao rupa u cijeloj toj prici o dnevnim potrebama za mastima. Oni, s obzirom da im je karijera u pitanju, sigurno uzimaju ispod 20%, a ne sjecam se da sam igdje procitao da oni žive krace ili da imaju ove ili one poremecaje i/ili zdravstvene probleme kao rezultat smanjene kolicine dnevnog unosa masti. Vjerojatno se tih 20-30% preporucuje masama koji ne paze toliko na izgled i ne žele se puno živcirat oko toga šta jedu, pa da tako imaju bar nekakav okviran uvid u to kako, koliko i cega treba jest. Ili kao one kompanije koje prodaju maslace, margarine i tako to pa pocnu govorit da je i 35% dnevnog unosa kroz mast sasvim u redu. Mislim, je ako te nije briga šta ceš izgledat malo popunjenije. No, ako netko želi dublje uci u to i izgledati kako Zeus zapovijeda, like yours truly here :-), može komotno i smanjiti taj unos nešto ispod 20%, izgledat odlicno a svejedno ne imat nikakve posljedice po zdravlje.


Posljedice po zdravlje nastaju negdje ispod 10% tako da ovih 15-20% još uvijek ulazi u rang zdravog, naravno ako se radi o dobrim mastima (uz minimum zasicenih, a 0 transmasnih) koji podupiru sve tjelesne funkcije, potpomažu fat loss, inzulinsku osjetljivost, pravilan rad hormona itd...

Na neki nacin i jesi u pravu sa ovih 30% - nije potrebno toliko, pogotovo ako je u prehrani zastupljeno previše UH-a, zapravo je onda i kontraproduktivno jesti toliko masti jer se prelazi u kalorijski suficit. Ali ako smanjimo unos UH-a i povecamo M, onda je vec druga prica - samo ne na duge staze, pogotovo ako je stvarno malo UH-a u pitanju (ketogena dijeta). Cuj, mnogima sa velikim viškom kg-a je i ovo snižavanje na 30% velika promjena koja ce dovesti do gubitka kilograma - jer ce se rješavanjem masti rješit i suvišnih kalorija koje su dobivali od njih, a uostalom i maknut sve loše masti iz prehrane i zamijenit ih dobrima.

Opet, ne smijemo tu zaboravit i ono možda najvažnije - metabolicku individualnost. Znaš i sam valjda da ne postoji samo jedan nacin prehrane i treninga - ima masa varijacija radi mase razlicitosti medju ljudima. Zašto neki cijeli dan mogu živjet na pizzi i izgledat super, a neki se moraju davit u brokulama i ubijat treningom da bi bili na niskom BF-u? Nikad ne kopiraj tudje programe, a pogotovo ne profica jer oni uz definitivno jaku genetiku imaju još puno toga iza sebe. Moraš puno toga testirat, kroz pokušaje i promašaje, da biš došao do optimuma za svoje tijelo...naravno, ovisi o tome koliko daleko želiš ic.


Originally posted by klendt klendt wrote:



Kad kažeš "kalorijski suficit", da li se u to ubrajaju i masne naslage (zajedno sa energijom koju uzimamo hranom) ili se to iskljucivo odnosi na energiju koja dolazi izvana? Tj. da li je tijelo dovoljno pametno da ako mu zafali, recimo, 200 kalorija koje netko toga dana nije uzeo pa da taj manjak nadoknadi iz masnih naslaga ili je tijelo neka primadona koja ce uzimat samo nove stvari a ne iskorištavat pohranjene kalorije? Preciznije, da li netko tko radi na povecanju mišicne mase može racunati na to da ce tijelo, u slucaju eventualne nužde za kalorijama, posegnuti i u masne naslage ili se u kampanji za izgradnju muskulature tijelo oslanja samo na aktualnu energiju koja u tom trenutku dolazi izvana hranom, samim time ignorirajuci prethodno uskladištenu energiju?


Boldano je tocno Wink Kal. suficit znaci jesti više nego što nam treba za održavanje. Hehehe, ako ti prifali 200 kcal znaci da si u kalorijskom deficitu i da ce tijelo posegnuti u svoje endogene zalihe da taj manjak nadoknadi - tako i dolazi do mršavljenja, ne? Dakle, tijelo nove stvari iskorištava za izgradnju, a stare za razgradnju Smile Cudne neke teorije imaš LOL Znaci da bi prakticki svi mogli biti u kalorijskom deficitu, odnosno jesti manje nego što nam treba za porast mišicne mase, a graditi istu zalihama koje imamo? U biti, to znaci da kad bi god htjeli smršaviti (jer nam za to treba kalorijski deficit)dobivali bi mišicnu masu Big smile Ne možeš bit u deficitu i dobivat na nekoj znacajnijoj mišicnoj masi - tijelo mora imat dovoljno energije da podmiri sve svoje funkcije + da potpomogne izgradnju novih mišicnih vlakana.


Originally posted by klendt klendt wrote:



Pa, zar nisu? Zar im ne bi bila UŽASNA gnjavaža, emotivni šok, ekonomski trošak i šta vec sve ne da svako malo mijenjaju prehrambene navike, da se nakon toliko muke dovedu u zadovoljavajuce stanje i onda se opuste, pa se opet moraju dovodit u red, pa opet se opuste, pa opet isponova... Ono, iscrpljujuce do boli. Mislim, sigurno ima i takvih medju njima koji su nemarni ali valjda bi neki ozbiljniji bodybuilder trebao bit savjestan i konzistentan.


jel ti izgleda izripan? Tongue




Edited by Gym_girl - 25 Veljaca 2012 at 11:05
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Ožujak 2012 at 15:55
>ali Klendt kompliciraš.
Pa, naravno da cu komplicirat ako imam TOLIKO proturjecnih informacija. I meni bi bilo puno lakše da sam u životu susretao samo ljude koji bi mi govorili samo ispravne stvari o prehrani, ali ovako: sretneš nekog ko se ne razumije u to, pa onda nekog strucnjaka, pa opet neznalicu... i na kraju ti je u glavi kupus. The way I see it, krajnje je vrijeme da se i jesam uhvatio u koštac sa svim time prije nego što nisam završio u bolnici. :-/

>tijelo mora imat dovoljno energije da podmiri sve svoje funkcije + da potpomogne izgradnju novih mišicnih vlakana
Heh, a meni se cinilo da i pohranjena energija u masnom tkivu takodjer ulazi u tu jednadžbu. Ono, mislio sam da su za izgradnju novih mišicnih vlakana kljucne dvije stvari: gradivni materijal i energija. Gradivni materijal se jednostavno mora uzima putem bjelancevina iz hrane (dakle, dolazi izvan tijela), ali energija kao takva može dolaziti ili iz hrane (izvan tijela) ili iz sala (unutar tijela). Mislio sam da tijelu nije bitno odakle crpi tu cistu energiju, samo da je ima dovoljno. Zar je tijelu bitno hoce li za ispravan rad organizma potrošiti kalorije iz hrane ili one koje su vec ranije deponirane u salo? Ionako to salo stoji kao neko mrtvo tkivo i ne služi nicemu, kao neka vrsta baterija. Koja korist od tih baterija ako se ne može crpiti energija iz njih? To su mi bile nekakve opservacije ranije. No, iz tvog prošlog post-a sam vidio da sam u krivu, tj. da iz nekog razloga tijelo ne radi razliku kad se radi o tome da li ce kalorije uzimati iz hrane ili iz sala - tijelu je bitno samo to da energiju ima na raspolaganju, osim u slucaju ako se radi o izgradnji mišica. E, u tom slucaju tijelo ce sasvim zanemariti pohranjenu energiju i tražit ce iskljucivo energiju unesenu putem hrane. Drugim rijecima, za izgradnju mišica tijelo zahtijeva svakodnevni kalorijski suficit cak i u slucaju kada su mu baterije (salo) pune 100%.

>jel ti izgleda izripan?
Hmda, definicija mu zaista i jest katastrofalno loša na podrucju torza. Ono, 6-pack mu i nije nešto izražen. Ako sam dobro shvatio, ti kažeš da bodybuilderi izgledaju izdefinirano samo u tom kratkom periodu oko natjecanja a da su ostatak godine zapušteni (velikih mišica, doduše, ali ne toliko izražene definicije). Samo, da li je tomu tako zato što su svi oni LIJENI pa im se ne da tlacit oko definicije tokom cijele godine nego samo prije natjecanja ILI se tako ponašaju zato što bi razvili neke ZDRAVSTVENE PROBLEME da cijele godine i onda tako iz godine u godinu žive na restriktivnoj prehrani, koja je nužna da bi se održavala izvanredna definicija? Ili zbog nekog treceg razloga?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.