New Posts New Posts RSS Feed - Par nejasnoca u vezi masti
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Par nejasnoca u vezi masti

 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Par nejasnoca u vezi masti
    Posted: 07 Kolovoz 2011 at 09:56
Pozdrav gospodo!

Vec dulje vrijeme me muce ove dileme i napokon mi je palo na pamet da bi posjeta ovom forumu mogao biti uspješan nacin da ih razriješim. So, here goes:

Dobro je znano da
š) jesti prije spavanja nije dobro za ljude koji žele držati vitku liniju jer se tako energija koju unesemo ne stigne potrošiti i tako se taloži kao mast. No,
2) ako je kolicina unesenih kalorija manja nego što smo ih potrošili u jednom danu onda bi trebalo doci do smanjivanja tih naslaga masti.
Ali, recimo, ako netko troši više nego što uzima a da nije u stanju sve obroke pojesti raspoređeno tijekom dana nego je ta osoba primorana posegnuti za jelom relativno kratko vrijeme prije nego što ce ici spavati, što onda? Uzmimo da je ta osoba unijela š500 a potrošila 2000 kcal u jednom danu - po drugom gore navedenom pravilu ta osoba bi trebala izgubiti masne naslage. Ali ako je zadnjih unesenih 500 kcal uzeto pola sata pred spavanje, po prvom pravilu bi trebalo doci do debljanja - cak i ako u tom obroku pred spavanje nije bilo masnoca per se nego se sastojao od ugljikohidrata i bjelancevina. Nije mi sasvim jasno koje od ta dva pravila ima prednost, ili da budem jasniji, što ce biti sutradan sa tom osobom: da li ce se probuditi sa više ili manje masnih naslaga? Meni se cini da ce na koncu, što je još najgore, doci do smanjenja mišicne mase (jer ce tijelo prethodnog dana jesti "samo sebe" nakon što se potroše rezerve glukoze u krvi a da tijelo pravovremeno nije dobilo energiju putem hrane) a porasta masnih naslaga (jer sva ta hrana uzeta pred spavanje nece ici u obnovu tog mišicnog tkiva koje je izgubljeno tijekom dana nego skoro direktno u masno tkivo), no možda griješim.


To me dovodi do moje druge dileme. Da li je tijelo u stanju trošiti "uskladištene" esencijalne masti kada se za tim javi potreba? Poznato mi je da ako netko želi posegnuti za vrlo rigoroznim i pogubnim dijetama koje iskljucuju unos masti (iako je preporuceno dnevno uzimati od cca š5% do cca 30% masti), dolazi do problema pošto tijelo mora imati redovit prinos esencijalnih masnih kiselina koje ne može same proizvesti. No ako, recimo, jednog dana netko uzme duplu kolicinu esencijalnih masti nego što je to bilo potrebno pa se tako jedan dio potroši a druga polovica nataloži u masnom tkivu, da li je tijelo sutradan (kada, recimo, ta osoba nije unijela niti malo esencijalnih masti) u stanju prepoznati da vec u tijelu ima uskladištene esencijalne masti od jucer ili ih previdi i tako te uskladištene esencijalne masti ostanu neiskorištene a razni organi po tijelu, kojima su esencijalne masne kiseline nužne za ispravan rad, pocnu malfunkcionirati?

Ako ste još uvijek sa mnom, tj. ako ste uspjeli proci kroz ovu gomilu teksta gore, unaprijed zahvaljujem na pomoci
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Kolovoz 2011 at 11:48
A sta onda kazes na warrior diet? Jedes samo od 8 do pola noci.. 
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Kolovoz 2011 at 11:59
Hmmm ajmo probat Smile

Prvo da riješimo jednu stvar - masti nisu glavni krivac za debljanje, kao ni ugljikohidrati sami po sebi. Sve ovisi o vrsti jednog i drugog, kolicini, tajmingu uzimanja, cjelokupnom dnevnom unosu, aktivnostima, metabolizimu pojedinca, mišicnoj masi, BF-u.... bla, bla bla...dakle nije sve crno- bijelo...

Drugo - nije sve u matematici. Omjer ukupno unesenih i potrošenih kalorija na kraju dana je definitivno najvažniji i kalorijski deficit je nužan za mršavljenje ALI ono na što ljudi ne obracaju pozornost je manipulacija hormonima, posebice inzulinom i glukagonom. Konstantno provociranje inzulina ugljikohidratnom hranom (pogotovo onim lošim ugljikohidratima) tokom  dana skladištit ce masne naslage  cak i ako osoba jede ispod svog kalorijskog optimuma. Ravnoteža inzulina i glukagona je bitna radi održavanja stabilne razine glukoze u krvi (odnosno izbjegavanja naglog povecanja glukoze pri cemu slijedi još nagliji pad ispod pocetne razine)), a ta se ravnoteža postiže ukljucivanjem proteinske hrane u svaki obrok. Isto tako, tu je bitan i termogenicki efekt hrane koji je kod proteina najviši, a kod masti najniži. Dakle, tijelo troši najviše kalorija da bi probavilo proteine cime se 20-30% kalorija gubi samo na toplinu. I to je još jedan od faktora koji se treba uzet u obzir uz kalorije i hormone.

Masti su na lošem glasu zbog svog svoje velike energetske vrijednosti (šg = 9 kcal), slabog termogenickog efekta i radi toga da u jako maloj kolicini nalazimo puno kalorija, što je povezano sa ovim prvim. Uzmi 2 žlice ulja i imaš oko 200 kcal - a nisi pojeo ništa Smile Ali sve u svemu - nužne su za život i zato treba birati one najbolje, esencijalne i uskladiti ih sa dnevnim unosom.

Dakle, nije problem jesti prije spavanja - problem je što se jede prije spavanja. Naravno da ce 500 kcal iz tanjura pašte napraviti totalno drugu stvar od obroka sa povrcem, mesom i žlicom ulja npr. što se matematike tice, racunica je jednaka - ali što se hormona tice - prica je sasvim drukcija. Inzulin prije spavanja? No way, pogotovo kod osoba sa slabom inzulinskom osjetljivošcu. Protein, povrce, malo masti? Yes Wink (tu ne ukljucujem trening kasno uvecer, to je onda neka druga prica)

A ova druga dilema, moram priznat da sam malo smucena, a citam vec 3. put Big smile Kako misliš uskladištene esencijalne masti? Misliš na masne naslage opcenito ili na masti iz hrane? Nekako ne mogu polovit što si htio rec :) U svakom slucaju, esencijalne masti treba uzimati na dnevnoj bazi za optimalno funkcioniranje organizma u cijelosti.






Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Kolovoz 2011 at 06:39
Whoa! Hvala na promptnom odgovoru. I,ima se tu šta citat. :-)

Hah, znaci jesti š-2 sata pred spavanje (ako se radi o proteinima i povrcu) nije bad. No, također, kolac-dva ili jedno pecivo nije baš najpametniie. Hmpf.

Ali, nevezano s tim, da li je moguce manje unositi, više trošiti a SVEJEDNO dugorocno dobivati masno tkivo? Mislim, da si to vec dotakla ali nisam siguran pa želim pojasnit. Negdje sam cuo da
š) tijelo (a to se pretežito odnosi na mišice jer su oni svi zbrojeni najveci potrošaci) koristi za energiju prvenstveno glukozu (ili glukogen, nisam siguran) iz krvi, kad se potroši to (i pod uvjetom da covjek nije unosom hrane obnovio tu kolicinu glukoze/glukogena) onda mišic koji je aktivan pređe na najbliži moguci izvor energije a to su mišici sami, i tek onda polako krenu masti
To sam spojio sa slijedecim:
2) ako covjek ne jede redovito više puta dnevno manje obroke nego, recimo, 2-3 puta velike obroke, neminovno je da ce doci do povecanja masnih naslaga jer smo u svakim od tih obroka skoro sasvim sigurno uzeli više energije nego što ce to tijelo uspjeti razgraditi i iskoristiti u slijedecih x vremena koliko je potrebno da se to sve razgradi pa ce tako ta razgrađena a neiskorištena energija, naravno, ici u masti.
Spajanje tih dvaju pretpostavki me dovelo do alarmantnog zakljucka da ako covjek nema neku infuziju (namjerno karikiram za potrebe boljeg objašnjavanja - ako mi to uopce polazi za rukom :-)) koja konstantno dovodi u tijelo tocno onoliko energije koliko se u datom trenutku troši, da ce tijelo malo-pomalo smanjivati mišice a masno tkivo ce polako rasti. Scary stuff.

Ah da. Pod uskladištene esencijalne masti podrazumijevam one koje smo unijeli u tijelo ranije (recimo prije š0 dana), ne iskoristili ih (tada, prije š0 dana) i one su se kao rezultat jednostavno nataložile negdje. S obzirom da znam da mnoge žlijezde i svašta nešto ne može pravilno funkcionirati bez esencijalnih masti, pitam se da li je ljudski organizam dovoljno "pametan" da, kada mu zatrebaju te esencijalne masti, posegne za njima tamo gdje su vec nataložene (recimo na trbuhu, struku, guzi i slicno :-)) ili, cak i kad ih ima uskladištene u tijelu, organizam to nije u stanju registrirati nego tvrdoglavo ceka da covjek te esencijalne masti unese hranom dok mu one (es. masti) u međuvremenu stoje na raspolaganju negdje na bedrima, trbuhu isl.

Thx davor23, ali bojim se da nisam cuo za to. Kakvi su rezultati?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Kolovoz 2011 at 12:45
š) Mišici za energiju najrađe koriste glukozu (iz krvi od prethodnog obroka ili iz zaliha glukoze u mišiciima i jetri - glikogena) jer je najbrže dostupna, ali mogu koristiti i masti i aminokiseline iz mišica (koje se u jetri pretvaraju u glukozu).Masti za energiju mogu koristiti sva tkiva i organi osim mozga (i još nekih tkiva koji sad nisu bitni) koji se koristi iskljucivo glukozom i ketonima (koji nastaju oksidacijom slobodnih masnih kiselina kada dođe do dužeg manjka glukoze u krvi).

E sad, na što ce tijelo prijeci nakon glukoze...ovisi o prehrani. Ne prelazi tijelo uvijek i iskljucivo na aminokiseline. Ako si iz proteinske hrane osiguramo dovoljno aminokiselina, tijelo ce svoje potrebe za njima vaditi iz hrane - jer mu je to najlaše i najbrže. Ono uvijek bira najlakši i najbrži put. Ako mu ne osiguramo amino iz hrane - tijelo ih traži u mišicima.

U slucaju keto dijete - ako si cuo - dovodimo tijelo u stanje manjka glukoze i tjeramo ga da se iz metabolizma ugljikohidrata prebaci na metabolizam masti - dakle, da pocne koristiti masti kao glavni izvor energije. Da bi pritom sacuvali mišice - jedemo velike kolicine proteina cime cuvamo mišicne zalihe i topimo masti u isti tren.

* prije nego netko krene trpat neogranicene kolicine proteina u sebe, samo da upozorim - informirajte se o tome Smile Ima i tu tema o keto dijeti.....nije za svakoga isto i nije za duže vrijeme tako da izvođenje napamet ne dolazi u obzir.

Dakle, što bi bila najgora solucija? Jesti minimum ugljikohidrata i ne osigurati si dovoljno proteina iz hrane - rezultat je preveliki kalorijski deficit, nedostatak glukoze (uzmi u obzir da tijelo nikad ne može totalno istrošiti glukozu, zato i postoje mehanizmi pretvorbe ostalih izvora u nju ako dođe manjka iz hrane - inace bi umrli) i pritom aktiviranje procesa glukoneogeneze - odnosno pretvaranja aminokiselina u glukozu. Dodajmo još ovdje trening i dobimo još vecu katastrofu. Usporavanje metabolizma, zeznuti hormoni, jedenje mišicne mase...

2) Eh sad Smile Ovako...tijelo stalno izmijenjuje procese katabolizma (razgradnje) i anabolizma (izgradnje). Naše stanice se svakim danom obnavljaju i mijenjaju..pa ti i na treningu trgaš stara mišicna vlakna da bi ih zamijenila nova i jaca vlakna - naravno ako smo im dali pravi stimulus. Znaci ako je trening pretežito katabolna aktivnost, znaci li to da bismo trebali prestati trenirati da se ne pretvorimo u prah? Smile Nakon razgradnje dolazi izgradnja - a to osiguravamo pravilnom  hranom u pravilno vrijeme.

Broj dnevnih obroka nije jednak za svih i teško može biti. Netko ko ima dnevni unos od 5000 kcal nije ni izbliza jednak onome koji ima unos od š600 kcal. Ovaj prvi ce morati to podijeliti u više obroka - ovaj drugi bi umro od gladi tako :) Kažem, nije sve crno-bijelo jer puno to ovisi o puno faktora, ponajprije o samom organizmu, odnosno metabolizmu pojedinca. I sam si vidio mršavce koji pojedu ogroman obrok pa im ne bude ništa, i debele koji ni ne jedu tako puno, a debljaju se.

Naravno da ce tijelo bolje iskoristiti hranu iz manjih obroka jer ono uvijek uzima koliko mu je dovoljno, ali ne možemo odrediti jedan limit za svih jer smo svi prica za sebe.

Broj masnih stanica, inzulinska osjetljivost, raspored receptora, rad hormona, brzina metabolizma itd....možda sam zatupila sad i neda mi se sve objašnjavati jer ima brdo toga i ja još brdo toga ne znam - ali želim ti docarati kako nije sve tako jednostavno Smile Jednostavno, ima ljudi koji brže dobivaju masne naslage i moraju se gadno pomuciti da ih održavaju u normali, a ima i onih koji si mogu sve dozvoliti, a da im prvenstveno sve ode prije u glikogen nego u masne naslage cime vjecito ostaju na istome - ili blizu istoga.

Zato svatko treba testirat svoje tijelo. Izracunat si potreban dnevni kalorijski unos, odgovarajuce omjere nutrijenata, podijelit to u odgovarajuci broj obroka, odabrat pravilnu hranu u pravo vrijeme - i pratit promjene na tijelu.

Ma ti misliš na masne naslage u masnim stanicama? To se veže na moj prvi odgovor - kada padne razina glukoze u krvi, tijelo poseže za mastima (i aminokiselinama iz mišica ako ih nismo osigurali). Mi neprestano trošimo masti (između obroka, kada spavamo, kod treninga, nakon treninga - ovisi kojeg), samo u malim kolicinama ako se radi o mirovanju. Po ovom tvom bi znacilo da tijelo nece otpuštati masti sve dok ih ne unesemo hranom - pa kako bi ljudi onda mršavili :) Uostalom, u svakoj hrani (vecini) imaš manje ili više masti tako da ih htio ne htio uneseš tokom dana....

Zbunilo me što stalno spominješ esencijalne masti...ja time smatram masti iz hrane koje su esencijalne, tipa omega 3...a esencijalne masti u tijelu su one oko organa bez kojih biš Dead da ih izgubiš Wink

I ovo što kažeš za dobivanje masnih naslaga kod kalorijskog deficita....moguce, pogotovo kod nekih pojedinaca izrazito sklonih skupljanju masnih naslaga i još neaktivnih. Slaba inzulinska osjetljivost (morat ceš googlat da ne pišem do sutra T&#šš1;ngue) kod tih ljudi uz sve ostale faktore uzrokuje to da reagiraju izrazito loše na pojacano izlucivanje inzulina - jer taj inzulin glukozu više trpa u masne stanice nego tamo di bi ona bila potrebnija - u mišicne stanice. A i dolazi do puno veceg izlucivanja inzulina u usporedbi sa onima sa dobrom inz. osjetljivošcu  jer ga je više potrebno da sve pospremi tamo di treba. Znaci ako se takva osoba cijeli dan trpa hranom koja pojacano uzrokuje lucenje inzulina (šecerima, junkom, velikim kolicinama ugljikohidrata sa malim ili nikakvim omjerom proteina..), bez obzira na deficit može doci, i dolazi do skupljanja masnog tkiva..malo pomalo...mada nema znacajnijeg pomak u težini ili cak težina malo i pada (što je cesto gubitak mišicne mase zbog cestog  nedostatka proteina u takvoj prehrani).

Nadam se da si uspio sve pohvatat Wink


Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Kolovoz 2011 at 19:12
O jea. To više manje pojašnjava dosta toga. E stvano sam imao srecu da naletim na nekog ko rastura ove stvari.

Jedino još da naglasim da sam, hm, i mislio upravo na "masti iz hrane koje su esencijalne, tipa omega 3". Uh, mora bit da sam nešto DEBELO krivo shvatio ako sam to zbrljao. Dakle, upravo to: baš zato što si ti to slikovito opisala da bi bilo fatalnih posljedica ako se takve, esencijalne, masti ne uzimaju, zanima me kako ih tijelo obnavlja. Pošto se trudim izbjegavati masti, ne bih htio da se to okrene na kraju protiv mene. Jer, ak sam dobro shvatio, masti nam koriste za dvije stvari: energija i omogucavanje pravilnog rada organa po tijelu. Sad, što se tice sirove energije, ja bih ju rađe uzimao u vidu bjelancevina i ugljikohidrata, ali sam svjestan da za esencijalne masne kiseline nema zamjene jer ih tijelo ne može proizvest i potrebno ih je unosit u tijelo upravo putem hrane koja sadrži te esencijalne masti. Baš zato me zanimalo, kada ponekad uzmem više masti nego šta mi treba, da li mogu neko vrijeme uzimati, baš suprotno, manje masti nego što mi treba, upravo zato što sam onaj put pretjerao ili organizam može utilizirati iskljucivo esencijalne masti koje su došle iz hrane prije, ne znam, dva sata ali ne i iz naslaga po tijelu koje su tu vec mjesecima? Round three!

Eh da, pošto necu biti blizu interneta u dogledno vrijeme (da, takvih ljudi ima cak i u 2š stoljecu ) necu moci brzo odgovoriti na slijedeci post ali hocu cim budem u poziciji.

Pozz
Back to Top
Pitbull View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Srpanj 2010
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1572
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pitbull Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Kolovoz 2011 at 23:44
Gymka, svaka cast na ovako opširnim i preciznim odgovorima :) Stvarno razjasniš covjeku stvari koje ga zanimaju ;)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Kolovoz 2011 at 00:41
Thanx, trudim se to nekako sklepat najbolje što znam i mogu Wink  Za sad me još nitko nije ispravio, znaci ima smisla Big smile

@ klendt

Hmmm..ja mislim da ti zapravo nisi ni svjestan da unosiš esencijalne masti svakodnevno Smile Zapravo teško da bi se mogao hraniti tako da ih u potpunosti izbjegavaš...možda ni ne znaš u kojim se sve namirnicama kriju? Jer zdrava prehrana (kakva se i preporucuje ovdje, a i vjerujem da težiš takvoj jer inace nebiš bio tu) sadrži upravo njih u dovoljnom omjeru za funkcioniranje organizma....znaci razna ulja, sjemenke, žitarice, ribe, lisnato povrce, orašasti plodovi....sigurno bar nešto jedeš od ovoga Smile Ako ne, to je prvi znak da puno toga moraš mijenjat :) I da, ne brkaj esencijalne masti sa naslagama u tijelu...

Problem koji može biti je neravnoteža omega 3 i omega 6 masnih kiselina što je danas cesta pojava i u previsokom unosu zasicenih i trans masnih kiselina naravno.....upravo ta neravnoteža i te loše masti su one na koje trebaš pripaziti, zato ne znam cemu strah od ovih esencijalnih? O ovom tvom pitanju ne moraš ni razmišljat jer nema smisla - zašto biš uopce tijelu uskracivao dobre masti kad od njih nemaš nikakve loše ucinke (naravno ako ne pretjeraš sa kalorijama)? Postoje simptomi nedostatka esencijalnih masti u prehrani i treba ih nauciti prepoznati cim se pojave - i odmah nadoknaditi prije nego što dođe do vecih problema.  Dakle, tijelo ce se vratiti u normalu što se ravnoteže tice cim ih uvrstiš u prehranu ali cemu ih izbacivati uopce kada samo koriste i cekati da dođe do deficita pa onda se sumanuto nakrcavati njima? Ne vidim smisla Smile Inace, masti bi trebale sadržavati nekih 20-30% prehrane, nikako ispod š0%.....zbog nekog vraga se to preporucuje valjda Big smile

Jedi dobre masti i sve ce biti ok Wink

Btw. bojiš se masti, preferiraš ugljikohidrate a i oni se pretvaraju u njih kada su u višku T&#šš1;ngue


Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Kolovoz 2011 at 14:28
Kako sam bezobrazno samo gledao :O gymka, ne ljutiš se jel da?  p.s lijepo objašnjeno Clap
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Kolovoz 2011 at 15:20

Big smile nema frke, slijedeci je tvoj T&#šš1;ngue Wink

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Prosinac 2011 at 15:39
Evo, NAPOKON da odgovorim. Sorry što se nisam ranije javio ali, kao što rekoh, nemam tu srecu da imam Internet pa eto...

Tvoj odgovor mi je opet dodatno pojasnio stvari i opet hvala. No, ima još par sitnica. Naime, nisam baš nacistu gdje se sve esencijalne masti mogu naci. Kopam sad po netu i nema šanse da nađem neku listu gdje ce pisat, npr. "Omega-3 kiseline, dvotocka i onda bar pedeset namirnica tipa kikiriki, svinjetina, govedina, sojino ulje, kukuruz, bla-bla". I sad se mislim, nemoguce da neko negdje nije napravio jednu takvu listu al stvarno je ne mogu nac na netu. Jel ti možda znaš gdje se to može nac? To bi mi bilo jaako korisno jer moj stil prehrane podrazumijeva da masti izbjegavam u što vecem krugu do te mjere da moji doma jedu, jelte, "normalnu" hranu, tipa ribu zacinjenu maslinovim uljem dok ja nema šanse da se na moju hranu stavi ikakvo ulje a orahe, kikiriki i tako te masne stvari sam odavno izbacio iz prehrane. Ali, racunam da koliko god ja da izbjegavao masti, one ce ipak nac put do mene (npr. ove malomasne salame i jogurti koje koristim opet imaju nešto masti u sebi) pa se, valjda, ne bih trebao zabrinjavat. No, ekstenzivnija lista koja daje pregled u kojoj hrani se nalaze esencijalne masti bi mi dobro došla jer bih onda znao što jesti ako eventualno nedajbože primijetim simptome manjka esencijalnih masti.

I još me zaintrigiralo to što si napisala: "ne brkaj esencijalne masti sa naslagama u tijelu". Zar se sve masti ne skladište ako ih ima viška, bilo one zasicene, esencijalne ili kakve god vec? Jel to znaci da su se esencijalne masti nemoguce skladištiti kao naslage? Da li to znaci da se svaki dan mora uzimati tocna gramaža tih masti ili je ipak moguce da se esencijalne masti skladište u tijelu pa da se onda, cak i ako u jednom dužem periodu covjek ne uzima te masti iz hrane, polagano otpuštaju iz tih naslaga u tijelu i nadomještaju dnevne potrebe za njima?

U vezi tvojih komentara "zašto biš uopce tijelu uskracivao dobre masti kad od njih nemaš nikakve loše ucinke" i "cemu izbacivati esencijalne masti uopce kada samo koriste i cekati da dođe do deficita pa onda se sumanuto nakrcavati njima"... Istina, sasvim se slažem s tobom, ali u tome i leži jedna od srži mojih pitanja u ovom postu. Ja, zapravo, želim locirati koje su to namirnice koje sadrže esencijalne masti i onda njih ostaviti u prehrani a sve ostale namirnice koje sadže ostale tipove masti potpuno izbaciti jer, kao što si i ti napisala ("preferiraš ugljikohidrate a i oni se pretvaraju u njih kada su u višku"), ne trebam se plašiti nedostatka bilo kakvih drugih masti osim esencijalnih pošto ce se te ne-esencijalne ionako stvoriti u mome tijelu od viška ugljikohidrata ili proteina.

I da, to u vezi tvog komentara "bojiš se masti, preferiraš ugljikohidrate a i oni se pretvaraju u njih kada su u višku". Opet se slažem da to što kažeš ima smisla, ali ja idem logikom metabolizma masti i ugljikohidrata. Naime, kako sam shvatio, metabolizam masti je takav da, kada se unesu u tijelo hranom, one direktno iz probavnog trakta idu u masne naslage i onda se od tamo teškom mukom vade u trenutcima kada se tijelo izlaže pojacanim naporima. S druge strane, (opet, kako sam ja shvatio) ugljikohidrati kada se unesu u tijelo se najprije koriste za energiju ako tijelu trenutno treba, drugi dio se konvertira u glukozu koja služi da se koristi kao energija tijelu za poslije i tek onda ostatak ide u masne naslage. Dakle, iskoristivost ugljikohidrata je veca dok se masti samo lijepe za salo. Plus, bolje je pojest š00 grama ugljikohidrata nego š00 grama masti jer masti imaju vecu kalorijsku vrijednost. Plus 2, ugljikohidrat se ionako može pretvorit u mast ako tijelo uđe u fazu da mu nedostaje masti dok obrnuto ne ide. Pa, kad se to sve zbroji, onda sam odlucio da mi je bolje jest malo više ugljikohidrata nego malo više masti.

Eto, to su mi sad trenutne nejasnoce pa se zahvaljujem još jednom unaprijed na pomoci.

Živjela i sretni praznici! :-)
Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Veljaca 2012 at 17:25
Uh-oh, vidim da mi je post pao u zaborav. :-/ Ali shvacam, ipak je malo zahtjevnija tema u pitanju pa cu o ovome zatražiti pomoc negdje drugdje. U svakom slucaju, iskreno veliko hvala na dosad pruženoj pomoci.
I da, s obzirom da na Internetu nikako nisam mogao naci jasne i precizne liste sa namirnicama koje sadrže Omega 3 i 6 masne kiseline (a nisam se usudio jednostavno cekati na odgovor sa ovog foruma jer je ipak zdravlje u pitanju), pitao sam svog lijecnika i on mi je to podrobno objasnio.

Sve najbolje!
Back to Top
pepperedangus View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 202
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pepperedangus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Veljaca 2012 at 21:25
namirnice koje sadrže omega 3 i 6 = riba.

masnoce reguliraju puno toga šta se dešava u tvom tijelu, po meni su definitivno superiornije nego ugljikohidrati, ali isto tako imaju duplo vecu kalorijsku vrijednost. ja se osobno više bojim ugljikohidrata nego masnoca. imaš negdi sigurno na websajtu ovdje omjere makronutrijenata, pa baci malo oko, a budeš li ti slucajno palo na pamet da izbaciš masnoce iz prehrane = goodbye sweet gains. sretno sa sastavljanjem jelovnika !
Back to Top
klendt View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote klendt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Veljaca 2012 at 07:54
>ja se osobno više bojim ugljikohidrata nego masnoca
Zašto? Pa masnoce imaju više kalorija od UH i stoga je valjda bolje uzet 100g UH nego 100g masnoca, pogotovo ako uzmemo u obzir da se UH ionako pretvaraju u masne naslage ako se ne iskoriste pa tako ujedno vrše funkciju i UH i masti. Ili sam ja nešto krivo skužio? :-/

>izbaciš masnoce iz prehrane
Ne, to nikako pošto te esencijalne masti tijelo ne može proizvesti pa ih jednostavno moramo uzimati iz hrane, ali i zbog toga što masti, kao što si rekao/la, reguliraju puno toga u tijelu. Samo, ne razumijem zašto se preporucuje da se uzima 20% dnevnog unosa kalorija kroz mast ako bi udio koji otpada na esencijalne masti i one spojeve koji se nalaze u masti a koji reguliraju procese u tijelu valjda trebao iznosit nekih, lupam, 5%. S obzirom da ostalih 15% od gore navedenih 20% možemo ionako nadoknadit time da uzimamo viška UH koji ce se ionako u našem tijelu pretvorit u masne naslage, ne vidim zašto nutricionisti ne preporucuju ovih 5% koje sam gore objasnio i onda da za ostalih 15% mi sami možemo birat hocemo li uzimat ili putem masti ili putem UH. Mislim, esencijalne masti su esencijalne upravo zato što ih tijelo nije u stanju proizvesti a sve ostale masti jest, što znaci da je te ostale masti unositi u tijelo upravo to - ne-esencijalno, tj. nepotrebno. U nekoliko navrata sam cuo da je metabolizam masti takav da, cim nakon varenja izadju iz probavnog trakta, ulaze u krv i odmah se deponiraju u masne naslage i tek od tamo se, nažalost, teškom mukom vade kada je tijelo ili pod velikim naporom ili ako radimo low intensity cardio vježbe (za koje ja nemam živaca jer se volim pošteno umorit kad se bavim sportom:-)). Za razliku od ugljikohidrata koji, kada dospiju u krvotok, najprije služe kao trenutni izvor energije, onda za obnavaljanje glikogena i TEK ONDA, ako nisu odmah potrebne, se talože u masne naslage. Proteini, cini mi se, imaju najširu primjenu pošto se, nakon što dospiju u krvotok, a) koriste i kao izvor energije i b) koriste kao gradivni materijal u mišicima i tek onda se c) talože u masne naslage. Slijedeci tu logiku, cini mi se da je protein najoptimalniji nutrijent cisto iz razloga što je najsvestraniji, a prema tome najbolje bi bilo pretjerivat sa proteinima (ako se nadjemo u hipotetskoj situaciji da moramo birat izmedju proteina, ugljikohidrata i masti) s obzirom da je kod proteina najmanja vjerojatnost da ce se na kraju uspjeti nataložiti u masne naslage. Again: da li sam ja nešto krivo skužio. ili? :-)
Back to Top
pepperedangus View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 202
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pepperedangus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Veljaca 2012 at 14:10
jedna od najefektivnijih dijeta za "rezanje" je ketogena dijeta, koja se sadrži samo od unosa proteina i masnoca u tijelo.

previše se zamaraš sa tim kako UH postaju masnoce u tijelu ako ima ekscesa, sad cu ti objasnit u 3 recenice zašto. kad unosiš veci broj kalorija nego šta bi treba (kalorijski suficit se to zove), ti ugljikohidrati koje si viška unio se talože u salo (salo je potkožna masnoca), osim toga imaju funkcionalnost da ti rade refill glikogena, daju ti energije, vecina ih u svom pravom obliku sadrži mnogo vlakana šta je super, i imaju termogeni ucinak na tijelo i izražavaju gubitak sala. dok recimo te "esencijalne" masnoce se najmanje primaju za salo, jer te masnoce u svom pravom obliku (dakle nerafinirane) i potpunjuju visceralnu masnocu (masno tkivo koje obložuje organe), reguliraju aktivnost hormona, daju energije, poboljšavaju strukturu membrane stanica i živaca, i na kraju krajeva, masnoce pospješuju razgradnju vitamina i minerala u tijelu.

proteini ka zaseban makronutrijent se nikad ne pretvaraju u salo, neznam ko ti je to reka.


edit: krivo sam napisa 1 rijec ^^.

Edited by pepperedangus - 15 Veljaca 2012 at 14:18
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Veljaca 2012 at 18:01

Sorry klendt, ja tek sada vidim da si pisao Ouch Kako nisi duže vrijeme odgovarao, vec sam i zaboravila na ovu temu pa nisam niti provjeravala....nije bilo namjerno Smile

Ufff...pomalo me glava zabolila od svega ovoga Big smile A što je najgore, baka mi je tu navila neku emisiju o maškarama i toliko mi zvone po glavi sa tom svojom deracinom da sam 4 puta morala citat isti tekst, a mislim da cu morat još jednom heh...

Ajde, idem krenut od pocetka pa šta bude...

Originally posted by klendt klendt wrote:


Kopam sad po netu i nema šanse da na?em neku listu gdje ce pisat, npr. "Omega-3 kiseline, dvotocka i onda bar pedeset namirnica tipa kikiriki, svinjetina, govedina, sojino ulje, kukuruz, bla-bla". I sad se mislim, nemoguce da neko negdje nije napravio jednu takvu listu al stvarno je ne mogu nac na netu. Jel ti možda znaš gdje se to može nac?


Napisao si da si rješio ovo, znaci ne treba pisat? Inace, ja sam u sekundi našla di ih ima i svejedno cu copy/paste pa nek se nadje Wink

Glavni prehrambeni izvori omege 3 nalaze se u: ribama iz hladnih mora(losos,haringa),plavim ribama(tuna,srdele,incun,skuša), algama(prikladno za vegetarijance), izvorima biljnog porijekla (takodjer prikladno za vegetarijance: lanene sijemenke , orašasti plodovi)


Omega 6: margarin, žitaricama, biljna ulja (suncokretovo,sojino i kukuruzno).


Originally posted by klendt klendt wrote:


jer moj stil prehrane podrazumijeva da masti izbjegavam u što vecem krugu do te mjere da moji doma jedu, jelte, "normalnu" hranu, tipa ribu zacinjenu maslinovim uljem dok ja nema šanse da se na moju hranu stavi ikakvo ulje a orahe, kikiriki i tako te masne stvari sam odavno izbacio iz prehrane. Ali, racunam da koliko god ja da izbjegavao masti, one ce ipak nac put do mene (npr. ove malomasne salame i jogurti koje koristim opet imaju nešto masti u sebi) pa se, valjda, ne bih trebao zabrinjavat. No, ekstenzivnija lista koja daje pregled u kojoj hrani se nalaze esencijalne masti bi mi dobro došla jer bih onda znao što jesti ako eventualno nedajbože primijetim simptome manjka esencijalnih masti.


Mislim da je tvoj glavni problem što sve masti stavljaš pod isti kalup. Da sad ne tupim o lancima i vezama, skratit cu i reci da ima više vrsta masti, od onih najštetnijih i nepotrebnih do onih najboljih i neophodih za normalno funkcioniranje organizma. Dakle imamo:

1. zasicene masti (uglavnom u namirnicama životinjskog podrijetla)
2. monozasicene masti - jednostruko nezasicene masne kiseline (maslinovo ulje..)
3. polizasicene masti  - višestruko nezasicene mk (riblja ulja, laneno ulje..)

..i da ne spominjem transmasne kiseline koje treba izbjegavat u širokom, širokom luku.

E sad - sad ti meni reci, zašto izbjegavaš sve? Smile Zbog debljanja? Objasni mi kako biš se mogao udebljati od normalne kolicine zdravih masti u prehrani, ako održavaš kalorijsku ravnotežu (ili si cak u deficitu, ovisno o tome u kojoj si fazi i koji su ti ciljevi) i ako je sve drugo sredjeno? Što fali obroku sastavljenom od povrca, nekog izvora proteina i 1-2 žlice maslinovog ulja, cak i navecer?

Zapravo, cak ceš se i prije udebljati ako nemaš nimalo masti u prehrani jer ce se tijelo snaci pretvarajuci UH u njih...što inace nebi radilo da ih iz hrane dobiva dovoljno, pod uvjetom da se ne radi prevelikoj kolicini uh-a naravno...


Originally posted by klendt klendt wrote:



I još me zaintrigiralo to što si napisala: "ne brkaj esencijalne masti sa naslagama u tijelu". Zar se sve masti ne skladište ako ih ima viška, bilo one zasicene, esencijalne ili kakve god vec? Jel to znaci da su se esencijalne masti nemoguce skladištiti kao naslage? Da li to znaci da se svaki dan mora uzimati tocna gramaža tih masti ili je ipak moguce da se esencijalne masti skladište u tijelu pa da se onda, cak i ako u jednom dužem periodu covjek ne uzima te masti iz hrane, polagano otpuštaju iz tih naslaga u tijelu i nadomještaju dnevne potrebe za njima?


Masti iz hrane se skladište u masnim stanicama ali isto tako mogu biti iskorištene od strane mišica ili jetre - da li ce one bit uskladištene ili iskorištene ovisi o uvjetima pojedinca. Imam osjecaj da ti misliš da svaki gram masti kojeg pojedeš ide ravno u masne naslage i tamo ostaje zauvijek, ma što god ti radio Big smile Uostalom, možemo li tretirati isto masnoce iz kolaca ili keksa i iz orašastih plodova ili maslinovog ulja? Misliš da možemo? Ajmo onda svi jest kolace kad im je vec ista sudbina LOL

Esencijalne masti se zovu esencijalne zato što ih tijelo ne može samo sintetizirati jel, odnosno ne može stvoriti dvostruke veze izmedju ugljikovih atoma bla bla bla...kako bi onda moglo samo izvuci iz masnih naslaga što mu treba i iskoristiti to umjesto esencijalnih? Pa tako nebi ni trebali nikad uzimat esencijalne s obzirom na to koliko smo masti sposobni uskladištit Smile Cemu onda preporuke za dnevnim uzimanjima suplemenata, ili tjednim uzimanjima 2-3 obroka plave ribe ako se možemo poslužit svojim skladištima, bar toga imamo dovoljno Smile


Originally posted by klendt klendt wrote:


 Ja, zapravo, želim locirati koje su to namirnice koje sadrže esencijalne masti i onda njih ostaviti u prehrani a sve ostale namirnice koje sadže ostale tipove masti potpuno izbaciti jer, kao što si i ti napisala ("preferiraš ugljikohidrate a i oni se pretvaraju u njih kada su u višku"), ne trebam se plašiti nedostatka bilo kakvih drugih masti osim esencijalnih pošto ce se te ne-esencijalne ionako stvoriti u mome tijelu od viška ugljikohidrata ili proteina.


Ostale masti ceš ionako prikupiti u namirnicama životinjskog podrijetla. Ako jedeš meso, mlijecne proizvode, jaja...to ti je to. Jedino što potpuno možeš izbacit su transmasne kiseline, zasicene drži pod kontrolom, a ostale pametno uklopi u jelovnik.


Originally posted by klendt klendt wrote:


I da, to u vezi tvog komentara "bojiš se masti, preferiraš ugljikohidrate a i oni se pretvaraju u njih kada su u višku". Opet se slažem da to što kažeš ima smisla, ali ja idem logikom metabolizma masti i ugljikohidrata. Naime, kako sam shvatio, metabolizam masti je takav da, kada se unesu u tijelo hranom, one direktno iz probavnog trakta idu u masne naslage i onda se od tamo teškom mukom vade u trenutcima kada se tijelo izlaže pojacanim naporima. S druge strane, (opet, kako sam ja shvatio) ugljikohidrati kada se unesu u tijelo se najprije koriste za energiju ako tijelu trenutno treba, drugi dio se konvertira u glukozu koja služi da se koristi kao energija tijelu za poslije i tek onda ostatak ide u masne naslage. Dakle, iskoristivost ugljikohidrata je veca dok se masti samo lijepe za salo. Plus, bolje je pojest š00 grama ugljikohidrata nego š00 grama masti jer masti imaju vecu kalorijsku vrijednost. Plus 2, ugljikohidrat se ionako može pretvorit u mast ako tijelo u?e u fazu da mu nedostaje masti dok obrnuto ne ide. Pa, kad se to sve zbroji, onda sam odlucio da mi je bolje jest malo više ugljikohidrata nego malo više masti.


Ovo za masti sam vec gore napisala, znaci masti mogu i ne moraju završit u masnim naslagama iako se u uspredbi sa UH-ima i P, najlakše skladište.

Što se tice usporedbe 100 g masti i 100 g uh-a - kalorijska vrijednost masti je veca ali što sa hormonima, što sa inzulinom? Nije sve u kalorijama - da je tako bilo bi svejedno da li cemo pojesti 100 g raženog kruha ili kolac od 240 kcal. Tu se vracamo na pocetne postove i tvoje prvo pitanje..

Uostalom, iako se UH-i rijetko kad pretvaraju u masti ako nisu u velikom višku (kao i proteini) odnosno ako se zalihe ne prepune i ako nema nekih hormonalnih neravnoteža, problem kod njihovog povišenog i cestog unosa je taj što blokiraju mobilizaciju samih masti što opet indirektno utjece na njihovo gomilanje, odnosno na negativnu ravnotežu metabolizma masti...tako da treba i o tome vodit racuna, a ne kriviti jadne masti za sve Wink

A što je bolje jesti.....opet sve ovisi Tongue

Originally posted by pepperedangus pepperedangus wrote:


proteini ka zaseban makronutrijent se nikad ne pretvaraju u salo, neznam ko ti je to reka.


Puno teže od ostalih nutrijenata ali je isto moguce, kad su u suvišku.




Edited by Gym_girl - 15 Veljaca 2012 at 18:27
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.