New Posts New Posts RSS Feed - Ortoreksija
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Ortoreksija

 Post Reply Post Reply
Author
GrannySmith View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 08 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 227
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote GrannySmith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Ortoreksija
    Posted: 12 Prosinac 2012 at 19:33
Danas sam se susrela s novim pojmom koji se tice zdravlja, nutricionizma i lifestylea, a radi se o ortoreksiji (Orthorexia nervosa) ili opsjednutosti zdravom prehranom i vježbanjem koji se svrstava u psihološke poremecaje (?). Dolje je jedan od clanaka koje sam kopirala sa jednog zdravstvenog portala pa me zanima vaše stajalište i komentari na isto.


Zasigurno ste culi za anoreksiju i bulimiju, no što bi bila ortoreksija? Ortoreksija takodjer ima veze s prehranom, a karakterizira ju ovisnost o zdravoj hrani. Jesti zdravo jedan je od oblika zdravog nacina života kojemu teži sve više i više ljudi. Medjutim, nekima od njih zdrava prehrana može postati opsesija pa tako ljudi, koji se pretjerano bave kvalitetom hrane koju konzumiraju, pate od poremecaja prehrane, nazvanog ortoreksija nervoza. Ljudi koji pate od ortoreksije najcešce postanu opsjednuti organskom hranom te ideja zdrave prehrane stalno utjece na njihov život. Od toga da samostalno stvaraju sustav prehrambenih vrijednosti do toga da biraju dijete ogranicene samo i iskljucivo na zdrave namirnice, nakon cega nerijetko dodje i do pothranjenosti. No, za razliku od anoreksije (poremecaj prehrane kojim osoba želi izgubiti težinu bez prestanka), ortoreksicne osobe pokušavaju pronaci varijantu optimalne i zdrave prehrane kroz vlastiti plan. Ortoreksiju nervozu karakterizira ogranicavanje hrane samo na ciste, organske i zdrave proizvodi te se obicno troše i velike svote novca na kupnju namirnica, dok se jelovnici planiraju danima unaprijed. Kako poremecaj napreduje ‘dozvoljeni popis namirnica’ sve je manji, iako ih organizam treba, što i predstavlja najveci razlog zašto ortoreksija postaje veliki problem. Ortoreksicne se osobe obicno izoliraju, pate od depresije ili opsesivno-kompulzivnog poremecaja, a njihova ih prehrana može sprijeciti i u sudjelovanje u mnogim društvenim aktivnostima (ne idu na mjesta gdje ne mogu konzumirati namirnice koji su si zacrtali kao zdrave).

Doktor Steve Bratman, koji je prvi opisao ortoreksiju još 1977. godine, smatra kako ortoreksija pocinje prilicno nevino kao želja da se prebrodi kronicna bolest ili popravi opcenito zdravstveno stanje. Medjutim, pridržavanje navedenog režima zahtijeva cvrstu volju pa ortoreksicari cesto osjecaju kako uvijek imaju pravo te da su bolji od ljudi koji nemaju takvu samokontrolu.

Netko ciji su dani ispunjeni konzumiranjem tofua i kvinoa keksa može se osjecati toliko svetim kao da je cijeli život posvetio pomaganju beskucnika, kazao je jednom prilikom Bratman.

No, ukoliko se ortoreksicna osoba ne pridržava svojih zavjeta o pravilnoj prehrani i ipak ne odoli želji za nekim ‘zabranjenim jelom’, osjeca se krivim i “uprljanim” što ga pak tjera na samokažnjavanje strožim pravilima o prehrani ili s apstinencijom.

Dr. Bratmanu navodi i neke od simptoma ortoreksije na koje treba obratiti pažnju da bi se ona uopce otkrila su:

- trošenje više od tri sata dnevno na razmišljanje o zdravoj hrani
- planiranje obroka za nekoliko dana unaprijed
- nutritivna vrijednost obroka postaje važnija od uživanja u jelu
- kvaliteta života opada sa povecanjem kvalitete prehrane
- odricanje od vecine hrane u kojoj ste nekad uživali
- prehrambene navike pocinju stvarati probleme u svakodnevnim aktivnostima (primjerice ne idete više s prijateljima na veceru ili pice)

Prema Eurobarometru, istraživanju koje provodi Europska agencija za sigurnost prehrambenih proizvoda (EFSA) u 2010. godini je 47% Europljana strahovalo da ce ih hrana koju konzumiraju uciniti bolesnim, cak više od onih koji su se bojali prometnih nesreca (34%), odnosno da su žrtve kriminala (19%). Štoviše, prema anketi 24% Europljana provjerava broj kalorija i hranjivih tvari u hrani koju konzumiraju.

Iako još nije službeno uvrštena na listu medicinskih poremecaja, lijecnici upozoravaju da je opsesija zdravom hranom opasna, jer se kod ekstremne opsjednutosti cesto javljaju gubitak težine i pothranjenost. No, “ortoreksija je cesto samo izvor psihološkog stresa, a ne fizicka opasnost“, smatra dr. Bratman.



Edited by GrannySmith - 12 Prosinac 2012 at 19:38
Harder Better Faster Stronger
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Prosinac 2012 at 19:47
nikad cuo ali ak postoji imam nekoliko simptoma
Back to Top
GrannySmith View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 08 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 227
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote GrannySmith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Prosinac 2012 at 19:51
I ja prvi put cula danas, googlaj, ima dosta materijala. Iako nije da težim iskljucivo hrani organskog podrijetla, nego samo cistoj 'clean diet' prehrani, dosta toga se podudara s mojim navikama...
Harder Better Faster Stronger
Back to Top
tortica View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Listopad 2012
Status: Offline
Points: 264
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tortica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Prosinac 2012 at 21:35
hm, a stalno prežderavanje kojekakvim sranjima modernog doba takodjer zaslužuje dobiti svoje ime u medicinskom rjecniku (ako vec nije)

p.s. takodjer, nisam znala da je definirana ova "bolest". naravno da planiram obroke unaprijed, naravno da ne jedem hranu samo organskog podrijetla, naravno da se odricem hrane u kojoj sam nekad uživala kao npr grickalice, slatkiši, kolaci, naravno da to konzumiram u minimalnim kolicinama. zakljucak: nisam ortoreksicna

grannyice, ne brini, i ja dosta razmišljam o tome što cu i kada pojesti i to je sasvim normalno jer da ne napraviš plan, prilikom veeelike gladi bi pojela svakakvu glupost...isprobano
I najduži put pocinje prvim korakom
Back to Top
GrannySmith View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 08 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 227
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote GrannySmith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Prosinac 2012 at 21:40
Svidja mi se kako prihvacaš samo one pozitivne aspekte iz konteksta
Takva sam i ja, vjecni optimist

Edited by GrannySmith - 12 Prosinac 2012 at 21:45
Harder Better Faster Stronger
Back to Top
baba44 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 10 Sijecanj 2012
Status: Offline
Points: 1118
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote baba44 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Prosinac 2012 at 07:37
pozz!
ja sam vec citala o tome.
a,sad se idem kazniti,jer sam jucer maznula 10 dkg cokolade s lješnjacima.
Back to Top
avangarde View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2012
Location: Osijek
Status: Offline
Points: 4028
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote avangarde Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Prosinac 2012 at 12:34
Medjutim, pridržavanje navedenog režima zahtijeva cvrstu volju pa ortoreksicari cesto osjecaju kako uvijek imaju pravo te da su bolji od ljudi koji nemaju takvu samokontrolu.


hahahahaha..to što imam samokontrolu me cini boljima od drugih?? ajd dobro, nisam znala
Back to Top
mr-triple-double View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 09 Svibanj 2012
Location: zg
Status: Offline
Points: 462
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mr-triple-double Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Prosinac 2012 at 17:09
kak moj tatek kaze nicega ne valja previse, pa i od previse vode mozes umrijeti
Back to Top
tortica View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Listopad 2012
Status: Offline
Points: 264
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tortica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Prosinac 2012 at 22:31
Originally posted by GrannySmith GrannySmith wrote:

Svidja mi se kako prihvacaš samo one pozitivne aspekte iz konteksta
Takva sam i ja, vjecni optimist

I najduži put pocinje prvim korakom
Back to Top
alpinist View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Kolovoz 2011
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 344
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote alpinist Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Prosinac 2012 at 07:57
Originally posted by GrannySmith GrannySmith wrote:

- trošenje više od tri sata dnevno na razmišljanje o zdravoj hrani
- planiranje obroka za nekoliko dana unaprijed
- nutritivna vrijednost obroka postaje važnija od uživanja u jelu
- kvaliteta života opada sa povecanjem kvalitete prehrane
- odricanje od vecine hrane u kojoj ste nekad uživali
- prehrambene navike pocinju stvarati probleme u svakodnevnim aktivnostima (primjerice ne idete više s prijateljima na veceru ili pice)
znaci, ovdje su svi ortoblabla...
Adapt what is useful, reject what is useless, and add what is specifically your own...

http://www.spk-strik.hr
Back to Top
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Prosinac 2012 at 13:23

Ne do bog da mi mama ovo procita negdje na netu!!!! "Ideš Sakomanu, zovem ga" LOL

Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.