New Posts New Posts RSS Feed - O prehrani...
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

O prehrani...

 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
-LBS- View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Sijecanj 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -LBS- Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Sijecanj 2008 at 11:30
U te dvije godine vecinom laganini, ali sam zapeo nekih 6 mjeseci u kojima sam se unistavao..no nazalost ulozeno / dobiveno = jadno...a je***a kad sam doso doma i nazdero se poslije cevapa...

No kao sto sam rekao..sad mi je u planu srezat par kila sa definicjiom i lagani kardio poslije...kad srezem kojih š0ak kila idem se primit podizanja misicne mase...

Trening mi je porilicno pokriven jer sam u te 2 godine pronasano i vijezbe i tempo koji mi odgovaraju...

jedino sto me muci je ta prokleta prehrana...
Back to Top
Nepobedivi View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 117
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nepobedivi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sijecanj 2008 at 19:29
I zadnji protivnici “pticje̶š; hrane polozili su oruzje! Žitarice najjeftiniji izvor energije za sve vecu svetsku populaciju. Hrana na selu prosecno je 7 puta bogatija vlaknastom strukturom od hrane u gradovima!

Premda, ako se uzme u obzir cinjenica da se 2/3 covecanstva hrani prvenstveno zitaricama i rizom, jasno je da ne treba nikoga posebno uveravati kako vreme vegetarijanstva tek dolazi. Ako se tome doda da su upravo zitarice temelj zdrave ishrane, sto je sluzbeno prihvaceno kroz definiranje Pravila piramide, a meso s jedne i mleko s druge strane indirektno optuzeni za dugorocno narusavanje zdravlja, jasno je koji pravac treba zauzeti kako bi se sacuvalo zdravlje i sprecile mnoge bolesti. Medutim, pravila su jedno a ukorenjene prehrambene navike ljudi Ršš; drugo!

Pravilo Piramide niko vise ne gleda!

Premda je Pravilo piramide usvojeno š993 godine od strane USDA uz veliku strucnu polemiku, iako su potrosena znacajna sredstva za medijsku kampanju o povezanosti hrane i zdravlja, ostaje cinjenica je da se u tom Pravilu jedino hleb, testenina, zitarice za dorucak, riza i drugi zitni proizvodi mogu jesti neograniceno, a ostale 4 grupe su limitirane brojem obroka ili kolicinom dnevnog unosa. Zasto? Da se optimalno pokriju dnevne potrebe u hranjivim stvarima ukljucujuci i neophodna vlakna s jedne strane i smanji unos crvenog mesa, mesnih proizvoda te mleka i mlecnih proizvoda s druge strane.

Ovaj zaokret ka vegetarijanstvu prosao je gotovo nezapazeno, ali prve pozitivne posledice se vec naziru. Smanjivanje kolicine crvenog mesa, povecani unos ribe i neradskog mesa, doveli su na americkoj (ali i svetskoj) populaciji do trendova o zdravoj ishrani, koji ce prave plodove doneti mnogo kasnije.

Mediteranska ishrana koja se stalno i sve vise zagovara kao prototip zdrave ishrane, samo je jedna od varijanti na istu temu. Ima mnogo razloga zasto celi svet konzumira zitarice, a mnogi i prezivljavaju gotovo iskljucivo na zitnim proizvodima zbog cega su ove namirnice dobile naziv “hrana prezivljavanja̶š; (staff of life). Covek je pre š0000 godina naucio uzgajati zitarice i proizvoditi brasno, a uz malo vode eto najjednostavnije namirnice koja “zivot znaci̶š;. Presejavanje brasna dovelo je do degradacije konacnog proizvoda Ršš; hleba jer se izdvajanjem posle gubi velik deo hranjivih stvari, narocito vitamina.

Koji su nutritivni i zdravstveni aspekti ishrane zitaricama?

Ako pogledate “svedski̶š; sto za dorucak u nasim hotelima, gde su se do nedavno kuvala jaja ili pekla jaja s slaninom, videcete da dominiraju razne vrsti zitarica za dorucak i da se preko njih stavlja jogurt, mleko ili kakao. Vise se gotovo uopste ne servira beli hleb pa ni belo pecivo. Prevladavaju namirnice na bazi punog zrna zita, mesani ili kukuruzni hleb, pecivo posuto semenom, hleb s sojom i razne druge kombinacije (jos nismo naucili praviti tortilje) ukazuju na znacajne promjene u jutarnjoj ishrani. Smanjuju se unos kalorija a povecava unos vlaknaste strukture. Takode se smanjuje unos holesterola i zasicenih masnoca, dakle onih cinioca koji su direktno u vezi s bolestima krvnih sudova.

Žitarice su pored ostalog, znacajan donator kompleksnih ugljenih hidrata koji u metabolizmu sluze kao depot energije; tako sportisti pre takmicenja ne uzimaju glukozu ili masti vec spagete! Istina, ima jos predrasuda kao primera ona o ugljenim hidratima koji debljaju, premda se zapravo optuzbe odnose na masti koje se nalaze skrivene u zitnim proizvodima. Primer, dok obicno pecivo sadrzi 2% masti, omiljeni kroasan sadrzi cak š2% masti. Ako se uz dorucak pojedu 3 takva ukusna komada dobije se cak oko 500 kcal!

Žitarice su uz povrce, najveci donosioci dragocene vlaknaste strukture koja zivot znaci. Naime, savremena rafinirana “urbana̶š; hrana je lisena tog balasta, sto se ocituje u porastu raznih oboljenja, ukljucujuci i rak debelog creva. Posle koje su se nekad skidale presejavanjem brasna, sada se vracaju nazad, a od njih se pripremaju i dijetetski preparati za regulisanje probave. Kukuruzne pahuljice sa i bez dodataka stekle su konacno pravo gradanstva, pa su i zadnji protivnici “pticje̶š; hrane polozili oruzje. Mnoge majke pred svoju decu uz mleko stavljaju umesto hleba zitaricne pahuljice. To je izgleda mnogo zanimljivije od klasicne “snite̶š; hleba i namaza. Sve govori u prilog da postupno raste svest o tome kako treba paziti na ono sta i kako se unosi u organizam, kako ocuvati telesnu tezinu i dobar izgled.

Pored kabastih delova zrno psenice ili kukuruza sadrzi dragocenu klicu koja je kao buduci zametak novog zivota bogata uljem i vitaminima, narocito E vitaminom. Klica je jedan od razloga za upotrebu brasna punog zrna; istovremeno ta je klica sirovina za razne preparate kojima se pripisuje i lekovito delovanje. Vrhunski sportisti na primer: cesto koriste ulje psenicnih klica kao izvor prirodnog vitamina E. Ulje kukuruznih klica visoko je vredan proizvod koji se preporucuje narocito za salate. Psenicno zrno sadrzi obilje cinka i drugih minerala, ali od nacina presejavanja zavisi koliko cinka ce biti apsorbovano.

Naime, u spoljnom sloju semena postoji fitinska kiselina koja na sebe veze minerale; ako taj deo ostane i ude u brasno, procenat iskoristljivih minerala bice redukovan. Ako se u dnevnoj ishrani kombinuju mleko, zitarice, povrce i voce, podmiruje se najveci deo dnevnih potreba za hranjivim stvarima; kalcijum iz mleka, kompleks B vitamina iz zitarica , vlakna iz zitarica i voca uz C vitamin iz voca te zastitne stvari iz povrca. Ako se 2 put nedeljno doda riba i poneko jaje, dobija se recept zdrave ishrane.

Namirnice na bazi zitarica Ršš; jesti neograniceno!

Izgleda da smo konacno obracunali s vrlo tvrdokornom predrasudom da je beli hleb “otmen hleb̶š; i da ga treba kupovati i jesti samo zato da bi se drzali nekakvih statusnih simbola. Danas i malo dete vec zna da beli hleb nije preporucljiv i da ga je bolje zameniti onim od punog psenicnog zrna, kukuruznim ili razenim.

Kada se “obracunava̶š; velicina obrocnog dela od zitnih proizvoda, onda se sve svodi na krisku hleba, na 30 grama zitarica za dorucak ili pola soljice kuvanih zitarica. Da bi se dobila dnevno potrebna kolicina vlakana, treba konzumirati nekoliko takvih delova obroka, naravno uz drugu hranu koja takode osigurava vlaknastu strukturu (povrce i voce). Osnovno je da se razlikuju zitni proizvodi koji sadrze masti od onih koji ne sadrze; sva masna i lisnata testa i zitni proizvodi sa kremovima (kolaci) sadrze znacajne kolicine masti pa je i njihov energetski potencijal osetno veci. Riza je na primer vrlo popularna, ali se cesto zaboravlja da i bez "zamascivanja" sadrzi i sopstvene masnoce koje se ne smeju zanemariti. Manje je poznato da postoji preosetljivost na proteine psenice i soje i kada se takva pojava utvrdi, lek je promena hleba i zitarica za dorucak.

Hrana na bazi zitarica glavni je izvor energije coveka pa mnogi grese sto u svom jelovniku izbjegavaju sve osim “koncentrata̶š;. Jedna od predrasuda je kako se oni koji mnogo jedu testeninu (spagete, makarone, pizze, lazanje) enormno debljaju pa je cest slucaj da se upiruci u debelu osobu kaze Ršš; to je od “testa̶š;. Naravno, to ne odgovara istini jer se na primer, u americkoj literaturi spominje pizza i uopsteno italijanska hrana s juga kao “zdrava̶š; hrana a vesti turisticki radnici pozivaju izmedu ostalog goste i zbog mediteranske hrane koja je bogata testeninom.


Mozete li razlikovati hleb?

Ne treba zaboraviti da je hleb u mnogim delovima sveta jedina namirnica napravljena rukom coveka, a sve ostalo se bere s drveta ili kopa iz zemlje! Koliko se primicemo Zapadu tj. urbanim sredinama, ubrzano raste broj vrsta hleba i proizvoda od zitarica, koji su najcesce rafinirani i zapakovani u celofan. što je hleb vise rafiniran on sadrzi manje pa cak do 50% manje hranjivih stvari.

Ako pogledate savremenu bazu podataka na primer softverskog paketa “Genesis̶š;, videcete oko 200 vrsta hleba i peciva. Unazad 50 godina, mi smo naviknuti na 2-3 vrste, a sve ostalo bio je “visak̶š; smatran luksuzom. Srecom, situacija se danas relativno brzo menja. Tako u bolje snabdevenim prodavnicama, moze se dobiti desetak vrsta hleba i peciva u svim nijansama od svetle do tamne, od psenicnog do razenog i kukuruznog brasna! Zvucni nazivi medutim, ne znace mnogo ako nisu propraceni kvalitetnim sirovinama i odgovarajucim hemijskim sastavom.

Principialno treba kupovati sto tamniji hleb koji je tvrde kore a mekane i socne sredine, ali takav hleb je u pravilu i najskuplji. Razenac i njegove kombinacije su najtrazeniji. Pojacani (fortificirani) hleb u pravilu sadrzi dodane vitamine, proteine soje, suvo voce i druge dodatke (omega-3 masne kiseline). Naravno da je takav hleb “zdraviji̶š; u odnosu na standard, ali ne treba zaboraviti da pre definitivne procene treba izmeriti ukupnu kolicinu vlakana! što vise zrno u proizvodu, dobicete vise vlakana pa se zbog toga cesto psenicnom hlebu dodaju posle na umetan nacin ili druge zitarice bogate grubom strukturom (zob, raz) .

U nekim zemljama uz hleb dobijete deklaraciju s skracenim hemijskim sastavom pa mozete tacno znati sta unosite 3 puta dnevno u zeludac, ali i bez toga moze s dosta sigurnosti razlikovati jedan proizvod od drugog. Biranje semena (sezam, mak) znacajno obogacuje hleb u smislu sadrzaja proteina, ali mu podize i kalorijsku vrednost, jer kao sto je poznato, seme sadrzi 50-60% ulja. Hleb se moze pripremati od brasna psenice, zobi, razi, jecma, heljde, rize, prosa, kukuruza, amaranta, krompira, tapioke, Quinoe i njihovih mesavina.

Svaka promena ili dodatak se organolepticki moze osetiti. Jedna od predrasuda jeste da protein iz zitarica nije dovoljno dobar iz cega proizlazi da hleb ne treba konzumirati. Istina je da taj protein sadrzi sve aminokiseline ali sadrzaj lizina je malen. Poznato je medutim, da leguminoze sadrze lizina u dovoljnim kolicinama, pa kad se ove 2 namirnice kombinuju u obrocima, dobija se zadovoljavajuci odnos kvalitete proteina. Osim psenicnog kukuruznog i razenog hleba, nasi ljudi po pravilu nemaju prilike kuvati apsolutne novitete, pa u dogledno vreme obogacivanje asortimana moze biti veliki izazov za manje proizvodace hleba.

Svaki obrok u kojem istisnete meso i masnoce zitaricama, svaki dorucak kod kog zamenite jaja, sunku i slaninu zitaricama, dobitak je za vase zdravlje. Rezultate necete videti odmah, ali budite uvereni nagrada ce doci onda kada bude najpotrebnije.                                                                                                     Napisao:Tajson  
GO HARD OR GO HOME!
Back to Top
-LBS- View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Sijecanj 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -LBS- Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2008 at 21:43
---------------------------------------------------------
Dorucak (7:00~7:30):
     Musli sa o,5l mlijeka. // Voce.

Medjuobrok (9:00~š2:00):
     Sendvic sa intergralnim pecivom i salamom (pileca prsa[Cekin]) sa
     povrcem (rajcica, bijeli kupus nariban, krastavci) // Voce, jogurt,
     posni sir.

Rucak (š3:30~š5:00):
     Piletina s intergralnom rizom. Juha s mrkvom, graskom i kuhanom
     piletinom. casa cedevite.

Medjuobrok (š5:00~š7:00):
     Intergralno pecivo s medom. casa mlijeka 0,2l.

Obrok prije treninga (š7:00):
     šaka oraha

Trening (š7:30):
     šh utezi, 30min kardio

PWM (š9:00):
     Whey protein + Glukoza (grozdjani secer)
     + multivitamin.

Vecera (š9:30~22:00):
     Ostatci od rucka. // Voce, posni sir
---------------------------------------------------------

Evo neceg sto mi je palo na pamet...pa da cujem komentare...cilj je josh uvjek skinut kile...program mi je kao sto vidite š sat utezi definicija i 30 kardio poslije...jedino sto me muci...Da li ima smisla uzimat whey poslije treninga ako pokusavam skinut kile? ( i da ovo je prijedlog samo za jedan dan, tako da ce gotovo svi obroci varirat osim sendvica :P )
Back to Top
emilio View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 12 Prosinac 2006
Location: Sweden
Status: Offline
Points: 662
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emilio Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2008 at 22:37

Originally posted by ©ime ©ime wrote:


Ovo sto Nepobedivi pise vrijedi naravno kada treniras ( bodybuilding )....

Ako zelis najprije nekoliko tjedana posvetiti gubljenju kilograma, onda preporucam da prijedjes na zitarice (zob, muesli), voce, povrce, orasaste plodove....

Od "mesa" jedi piletinu, puretinu i ribu, ali nemoj pretjerati.... Povecani unos proteina ima smisla kada intenzivno treniras, a ne kada zelis smrsavit..
Npr.

š. muesli s polumasnim mlijekom
2. jabuka, integralno pecivo
3. juha s mrkvom i graskom i kuhanom piletinom
4. zobene pahuljice s bademima i polumasnim jogurtom
5. tuna  i spinat


Od ovakve prehrane generalno mrsavis (dugorocno)... Izbjegavaj visokoglikemijsku hranu i zasicene masnoce i naravno trans masnoce.


 

                     steta sto ova(sime) osoba nije vise na forumu.............

Back to Top
©ime View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ©ime Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2008 at 22:42

LBS, lijep jelovnik

š. pola litre mlijeka za dorucak? Ja sa svojih š00 grama mueslija pojedem 2-3 decilitra maksimalno.... ili jednostavno volis piti mlijeko ?

2. jesi provjerio koliko zasicenih masnoca ima ta salama?
Ona koju ja jedem - pureca prsa od Purisa - ima nekoliko grama na š00 grama salame, sto je jako malo za neku salamu i inace ne bih jeo... pogledaj na omotnici od salame i podijeli s nama. Ako ne pise, onda na tvom mjestu ne bih to jeo.

3. Po meni idealni medjuobrok nakon rucka i prije treninga (moja izmisljotina) je:
zobene pahuljice s lanenim sjemenkama, bademima i polumasnim jogurtom... probaj, jako ukusno.

4. Ja bih na tvom mjestu trenirao za "masu", dakle teski utezi ( š0kg - 20kg, koliko vec mozes podnijeti ), š sat treninga i odmah potom whey-glukoza...

"Jak" trening i dobra prehrana je najbolji put za skidanje kila

Za veceru (nakon treninga):
-tuna iz konzerve s integralnim kruhom

Nisam strucnjak, ali whey-glukoza je za misicnu regeneraciju nakon "jakog" treninga - naime, misici se potpuno isprazne, pa uneses brze proteine i brze ugljikohidrate kako bi na najbrzi moguci nacin ponovno "napunio" misice...

Pitanje je koliko ti je trening zahtijevan... koliko su utezi teski?


Back to Top
Mr G. View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 29 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1072
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mr G. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2008 at 23:27
Originally posted by šime šime wrote:


LBS, lijep jelovnik

š. pola litre mlijeka za dorucak? Ja sa svojih š00 grama mueslija pojedem 2-3 decilitra maksimalno.... ili jednostavno volis piti mlijeko ?


I ja maznem pol litre mlijeka za dorucak.


Originally posted by šime šime wrote:


2. jesi provjerio koliko zasicenih masnoca ima ta salama?
Ona koju ja jedem - pureca prsa od Purisa - ima nekoliko grama na š00 grama salame, sto je jako malo za neku salamu i inace ne bih jeo... pogledaj na omotnici od salame i podijeli s nama. Ako ne pise, onda na tvom mjestu ne bih to jeo.


šime ako nisi primjetio, ta purisova tzv. pureca prsa su hrpa aditiva i kojecega, to nije ni meso ni mesni proizvod vec hrpa pobacanih aditiva. Obozavam kad zagrizem tako nesto i ostane mi ljut okus u ustima.


Originally posted by šime šime wrote:

4. Ja bih na tvom mjestu trenirao za "masu", dakle teski utezi ( š0kg - 20kg, koliko vec mozes podnijeti ), š sat treninga i odmah potom whey-glukoza...


I sta ces s time napravit? Nabit jos vise mase-to ces napravit.

-LBS-, samo ti deri prvo ancrobno i odmah poslije crobno - ako kroz neko vrijeme ne vidis rezultate onda odvoji treninge na principu - jedan dan ujutro kardio na taste, sutra ancrobni trening i tako opet u krug.

Back to Top
-LBS- View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Sijecanj 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -LBS- Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2008 at 23:32
->Ok 0,5l mozda je pretjerano, i nije bash da volim mlijeko nego nikad nisam tocno mjerio kolko toga ide...

->Jap salame su provjerene...naso sam ih vec na par foruma
pileca prsa[Cekin], pureca prsa[Puris], dimcek[Cekin]

->Probo sam to s jogurtom, ali draze mi je s mlijekom...radije jogurt odvojeno pojedem...

->Sto se tice treninga...u vecini radim 3 serije š2 ponavljanja...opterecenje je takvo da kad zavrsim sa zadnjom serijom da ide full tesko...il ti taman :) Definiciju bi drzao nekih 3mjeseca da se rijesim sala...tek onda bi krenuo na dizanje misicne mase...al inace se gazim dok sam u teretani..nebitno bila to definicija ili masa nakon treninga jedva se dogegam doma ^^

->Sto se tice tune iz konzerve...sta preporucash...ima ih jaku puno na trzistu...cuo sam jako puno izraz tuna na vodi...vecinu kaj sam ja jeo je tuna na ulju ^^

->i Whey+glukoza = glukoza podize nesto sto nosi proteine u stanice( brijem inzulin )...a protein sluzi za obnavljanje i rast misica ( sve sto ja znam, i vise od tog me ne zanima. Barem sto se tice suplemenata )

Back to Top
-LBS- View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Sijecanj 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -LBS- Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Sijecanj 2008 at 23:35
Eh sad sto se tice salama nisam sam provjeravao...samo ono sto sam najcesce nailazio na forumima...tako da ako vi imate neki bolji prijedlog sto se tice njih rado podjelite to :P

E josh nesto sto se tice tune...procitao sam da se nebi smijela jest preko 3 puta tjedno jer sadrzi zivu u sebi... to nije problem jer bi je jeo poslije teretane u koju idem 3 puta tjedno...ali sta uzet za veceru za ostale dane? tj. ako ima ostatka od rucka se moze on ukonbinirat u to?

Edited by -LBS-
Back to Top
Mr G. View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 29 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1072
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mr G. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2008 at 00:01
Originally posted by -LBS- -LBS- wrote:

procitao sam da se nebi smijela jest preko 3 puta tjedno jer sadrzi zivu u sebi...


Jesi ti musko il zensko?
>procitao sam da nebi smijela jest....

Da, tuna sadrzi zivu u sebi i nemoj jest vise od 3x tjedno. U ostalim danima mazi oslic, sardine, piletinu, posni sir itd. itd.

Ja sam u zadnje vrijeme poceo vise kupovat sardine - ok su. Imas one eva za nekih 8,9kn cini mi se. Imas u rajcica umaku, u ulju sa limunom itd itd. Samo ocjedis to ulje i mazes isto ko i tunu.


Back to Top
Nepobedivi View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 117
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nepobedivi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2008 at 00:02
uvece jedi posni sir i nista drugi,ili pomesaj posni mleko i whey sve zajedno u blenderu i popi! 
GO HARD OR GO HOME!
Back to Top
-LBS- View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Sijecanj 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -LBS- Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2008 at 00:09
musko lol...sorry nisam obracao paznju na to ^^
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2008 at 11:06

 Vjerojatno je htio napisati da se nebi smjela jesti;))

A ja jedem nekad vise puta...ali valjda mi nece nista biti....

Back to Top
enaa View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Studeni 2007
Status: Offline
Points: 186
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote enaa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2008 at 15:37
 ja je jedem min 5 puta tjedno. dobro je znati za zivu...
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2008 at 21:42
 Znam ja to sve....ali;) A dobro...ipak ja jedem 55gr u obroku...ovi decki sigurno jedu vise...pa je to to;)
Back to Top
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Sijecanj 2008 at 23:44
Zasto sam ja mislio(ocito pogresno) da je za skidanje kila crobni trening-to jeste lagani dzoging ili plivanje npr. a ne rad sa utezima u teretani.
Moj problem je sto zivim trenutno u Austriji,a ovdje  je kvaliteta namirnica NULA.Fora su sad trenutno za raju "Bioprodukte",a neki dan okrenuo te famozne biomusli,kad tamo od masnoca 40% zasicene masnoce.Dje si kako si,Bio:D
  Jedna stvar mi samo nije jasna: poznajem ljude koji su trenirali i prestali i prehrana im je nula kvalitete,a opet se ne debljaju nijedno jedino kilo.Dok s druge strane ja treniram dzudo i rukomet od 7 godine,i sad kako sam prestaozbog faksa,idem 4 puta sedmicno na trcanje po sat vremena,sto mi nije nikakav napor,vec mi nasuprot godi-kondicijom sam prezadovoljan.Zasto onda sukladno time ne ide i salo?
Zahvalan za svaki savjet...



Edited by tare
Back to Top
-LBS- View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Sijecanj 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -LBS- Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Veljaca 2008 at 20:16
vrlo jednostavno...organizam ima 3 izvora energije...prvo je ono sto imash u krvi i sto si taj dan jeo...drugo je salo...i zadnje je katabolizam il ti raspadanje misica...e sad malo detalja

Da potrosis zalihe od danas treba ti cca 30 min trcanja...tek onda prelazish na drugi izvor energije a to je salo...tu dolazi do problema...jedini nacin da salo sagorjeva je ako tvoj organizam ima dovoljno molekula L-Carnitine-a...nakon sto potrosis sve L-Carnitine nastupa zadnji izvor il ti raspad misica...

E sad ako tvoj organizam nema dovoljno L-Carnitina ti mozesh trcat do vijecnosti jer ce se desiti ovo...potrosit cesh sve zalihe iz organa i krvi...salo ce ti se trositi nekih 5 min jer cesh ostat bez L-Carnitina i onda nastupa katabolizam...

Ima ljudi koji su samo po sebi slabi na tim L-Carinitima tako da moze to biti problem...

Posto trebamo potrositi prvo zalihe u krvi da bi doshli do sala...bilo koja sportska aktivnost je dobra...cak i dizanje utega...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.