New Posts New Posts RSS Feed - Nekoliko dobrih savjeta o dijeti :)
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Nekoliko dobrih savjeta o dijeti :)

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Nekoliko dobrih savjeta o dijeti :)
    Posted: 28 Kolovoz 2011 at 06:54
Kroz mojih nekoliko godina iskustva, pronašao sam neke temelje za "dobru dijetu", tj. kvalitetnu prehranu koja ispunjava veliku vecinu makrobioticke vrijednosti jednog dnevnog jelovnika.

Isto da opet istaknem, ovo su samo savjeti, nikog ne silim da ih se drži, meni su pomogli, a vi kako ocete.

Za pocetak, malo cu napisat o organiziranju prehrane. Najbitnija stvar kod organiziranje prehrane je - da znate svoj bazalni metabolizam, te koliko kalorija je potrebno da se vaše tijelo održava bez vecih napora. Mislim da ima po websajtu negdje takav kalkulator pa prije nego krenete sastavljat prehranu, svakako to izracunajte.

Nakon šta znate svoj bazalni metabolizam, organiziranje prehrane varira po ciljevima. Najcešci ciljevi su ili dobijanje mase ili mršavljenje. Napisat cu ponešto o oboje, ali tek kasnije, jer prije toga ima nešto bitnije za napisati.

Radi se o metabolizmu. Ljudi koji jedu 2-3 puta dnevno, u vecim ili manjim kolicinama, nebitno, imaju dosta usporen metabolizam i (vjerojatno) nestabilnu razinu šecera u krvi. Zato, ako je itko u mogucnosti da može jesti 5-7 puta dnevno u manjim porcijama, OBAVEZNO da se to odradi, jer sa tim se održava dobra razina šecera u krvi, ubrzava se metabolizam, i osjecat cete se bolje opcenito. 

E sad, šta se tice prehrane, bila ona za masu ili rezanje onih masnih naslaga koje vam smetaju, bitno je par faktora.

š. Osigurat određeni broj kalorija i nutrijenta da vam tjelo bude upotpunjeno istim (brojke zavise o cilju)
2. Jesti 5-7 puta dnevno, a ne 3 ili manje.
3. Jesti kvalitetnu pripravljenu hranu, pretežito kuhanu, ili poširanu.
4. Biti željan i voljan odricanja loše hrane, te držati konstantu sa zdravom hranom. Konstantnost je kljuc vašeg uspjeha.
5. Trening da bi ostvarili svoje ciljeve koje imate na umu.

Da se prebacim sad na specificni dio prehrane, zapocet cu sa prehranom za masu :)

Dakle, ako osoba A ima izracunat bazalni metabolizam od 2000 kalorija, i ide u teretanu/bavi se sportom/preferira kalisteniku, poanta dobivanja mase je potrošiti manje kalorija nego šta ih se unese.

Tako npr. da ta osoba A jede dnevno 2600 kalorija, a potroši 2200-2300, dobivat ce masu. (brojke ne moraju biti takve)

Neki ljudi se ne zamaraju racunanjem kalorija, ali one su jako bitne ako želite kvalitetno stici do svojih ciljeva, a dovoljno ih je jednom zapisati na komad papira da u glavi imate okvirno koliko kalorija jedete po danu. Ja ih isto iz pocetka nisam racunao, ali ovo ljeto sam odlucio malo ukljuciti matematiku u to sve, i napravilo je ogromnu razliku.

I također da nadodam, da neki ljudi misle "e ja sam sad na masi, idem jest kolace pizze i cole da nabijem što više kalorija". Postoji razlika između mišicne mase i tjelesne mase, šta dosta ljudi ne shvaca, jer se samo bezveze udebljaju sa takvim pristupom. Cilj je dobiti šta više MIšIcNE mase, a ne da sve bude TJELESNA masa, a to se sve regulira lijepo iskalkuliranom prehranom. Naravno, dok se koristi princip dobijanja mase, dobit ce se i ponešto sala, a puuuno ljudi se prepadne kad vide malo viška kg i da više nemaju definirane trbušne mišice i prsa kao prije pa se uspanicare i smanje unos kalorija i nutrijenata, i onda dobiju dosta manje mase nego šta bi dobili, ali nemojte da vas to malo sala uplaši, jer za to postoji drugi režim prehrane.

Moj savjet ljudima, koji idu na masu, je da se drže omjera 30/50/20 (30% proteina/50% ugljikohidrata/20% masti), ali to opet varira od osobe do osobe, ali ovakav omjer najbolje radi za vecinu ljudi. Zasigurno ce dobit na velicini, a i snazi zbog povecanog unosa ugljikohidrata.

Dakle za jednu mušku osobu, kojoj je bazalni metabolizam 2000kcal, i u svrhu ove teorije ima 80kg, treba povecati unos kalorija za 400-700 više nego BM, treba jesti 2-2.5g proteina po kilogramu težine (zaokružimo na oko š80g proteina dnevno), 3-4g ugljikohidrata po škg težine (ispadne oko 320g ugljikohidrata dnevno), te nekih 50-60g zdravih masti dnevno.

Tu dolazi malo racunanja jer sve te nutrijente treba podjeliti u 5-7 obroka dnevno, da zadovolje te zadanje brojke za taj jedan dan. To se vecini ljudi neda radit, iskreno, nisam ni ja volje imao za to napravit, ali pošto sam vec rekao ranije, prisilio sam se da to napravim, i pomoglo mi je jako puno.

Nakon šta izracunate nutrijente bazirane na vašoj trenutnoj težini, i primjenite ovakav pristup koji je naveden gore, zasigurno cete dobit na velicini i snazi. Nemam preporuku koliko vremenski želite održavati fazu dobijanja mase, ali nevalja ni pretjerivati. Neka vam vaga bude mjerilo u tom dijelu, znat cete kad budete zadovoljni sa brojkama koje vidite na njoj da je vrijeme za prestanak i gubljenje onih masnih naslaga koje ste dobili pritom.

Hrana koju cete jesti dok ste na masi, ja preporucam iskljucivo zdravu hranu, kuhanu, pecenu, poširanu, ali ako vam fali kalorija za upotpunit dnevni unos, može se tu pojesti koji put i pizza i cevapi i sladoled :) nece naškodit osim ako se ne jede svaki dan.

Neke namirnice mogu preporuciti, a to su zobene pahuljice miješane sa suhim vocem, peceni svinjski vrat, miješane povrtne salate,slatki krumpiri, smeđa riža, tjestenina (od punog zrna), raženi kruh, posni sir, jaja, nemasno mlijeko ili malomasno mlijeko (0.9%mm), voce (narocito banane i breskve), riba (tuna je jako odlicna za fazu mase), orašasti plodovi, kikiriki, i tako dalje. Jedite ono što volite, ali da nije nezdravo i pohano na litri ulja, bitno je da pokrije dnevne makrobioticke potrebe i da nije pre junky :) .

E sad, kad sam vec masu objasnio malo detaljnije, objasnit cu i prehranu za skidanje masnih naslaga, ali sa malo manje detalja jer su neki vec i navedeni pod masom.

Znaci, za ovakav tip prehrane postoje 2 nacina organiziranja.

š. cisto gubljenje masti
2. Gubljenje masti i održavanje/povecavanje mišicne mase

Napomena - svim osobama koje nisu pretile, ne preporucam cisto gubljenje masti jer se tu gubi i dosta mišicne mase.

Sad, ovakav tip prehrane nije lagan za svih, i morate bit spremni na neka odricanja i promjene u vašem stilu života.

Naime, radi se o kalorijskom deficitu. To je period sa jako puno stresa na vašem tijelu, a i u glavi, i pravilo broj š. za uspjeh ovakve prehrane je - biti mentalno snažan i održavati takvu prehranu do željenih rezultata.

Moje mišljenje je također, da ljudi koji žele smršavit pre naglo krenu u taj deficit, tako da si ogranice unos hrane dnevno na neku drasticnu mjeru od 500 kalorija manje nego što im je potrebno od prvog dana. To je pogrešno, i to tijelo jako teško podnosi. Moj savjet je da se krene sa š00-š50 kalorija po tjednu manje, s obzirom na to da cete se trebat vagat jednom tjedno (uvijek na isti dan), jer kako cete mršaviti tako ce vam se i mjenjati BM. Npr. imate 80kg, bazalni metabolizam vam je 2000 kalorija dnevno, srežete jedno kilo u tjedan dana, bazalni metabolizam vam se promjeni na š950 kalorija dnevno. Onda opet sa tog novog bazalnog metabolizma srežete š00 kalorija i idete dok ne budete zadovoljni sa svojom kilažom. U slucaju da ne mršavite, samo povecajte deficit, nemojte izbaciti š00 ili š50, nego 200. Moja preporuka je maksimalno do -300 kalorija srezati, jer budete li išli više, bit cete jako mrzovoljni, gladni, i možda cak depresivni zbog smanjenog unosa ugljikohidrata u vaše tijelo, a najviše kalorija stiže iz ugljikohidrata i masti.

Također da napomenem bitnost zdrave masti u toj prehrani. Vecina ljudi se bazira na neke dijete gdje su na jako niskim ugljikohidratima i jako malo ili ništa masti. To je velika pogreška, jer masti vam održavaju razinu hormona u tijelu, pomažu vam da se osjecate više siti kad pojedete svoj obrok koji ih ukljucuje, i najvažnije od svega, potice sagorijevanje masnih stanica u tijelu, jer vaše tijelo primjecuje da je sada mast postaje veci izvor vaše energije (ne ugljikohidrati kao prije), te ce poceti koristiti i vaše energetske rezerve za energiju, cisto pod onim principom "monkey see, monkey do" :) . Ali također ih treba držati na nekoj normalnoj razini, ja bi rekao na nekih 50-60g dnevno. Nemojte izbacivati mast iz prehrane, nikad.

Sad, za primjer, da se shvati kako ta prehrana funkcionira. I dalje tipkam o cistom gubljenju masti.

Osoba A kojoj je izracunat bazalni metabolizam od 2000 kalorija dnevno, se putem prehrane i treninga, treba spustiti na š00 do 300 kalorija manje od BM, i potrošiti više kalorija nego što ih se unese.

Ista metoda racunanja kao na masi, samo šta se ne nadodaje 400-700 kalorija više nego š00-300 manje.

Omjer za cisto gubljenje masnih naslaga je 50/30/20 (P/UH/M), pa kad stanete na vagu i vidite koliko kg imate, izracunajte svoj BM, i pocmite postepeno smanjivat unos kalorija iz tjedan u tjedan.

E sad, kad znate kako funkcionira cisto gubljenje masti, sada cu objasniti princip gubljenja masti i održavanja/dobijanja mišicne mase.

Ova metoda je malo zeznuta, jer, ako vaš BM iznosi 2000 kalorija, vi možete ili zadržati taj iznos, ili ga povecati za š00-š50 kalorija, ali morate osigurati da cete potrošiti više kalorija nego šta ih unesete. Tipa ako ste nadodali š00 kalorija na taj BM, i on onda iznosi 2š00, morate potrošiti više od 2š00 kalorija da bi gubili masne naslage, ali i održavali veci dio vaših mišica. Neki cak i dobijaju mišicnu masu, ali za to se služe određenim suplementima, kao šta su npr. bcaa i kreatin monohidrat.

Opet dolazimo do omjera za ovakvu metodu, ali ovaj put omjer nece biti ni približno tocan onakvome kakav bi trebao biti. Standardni omjer za ovakav tip mršavljenja je 40/40/20 (također P/UH/M) ali ima jedna velika prepreka. A to su ugljikohidrati. cisto da ne bude zabune, i ovakva metoda ce raditi odlicno, ali ja cu napisati nešto sastrane u slucaju da se nekome dogodi nešto šta se meni desilo.

Ovo sad tipkam iz osobnog iskustva, znaci šta se meni desilo i šta se promjenilo da bi stvari išle na bolje.

Dakle, unos ugljikohidrata bi trebao biti isti kao i unos proteina, ali u principu, bi opet trebao biti malo niži, a proteina malo viši. Npr. ako imate 80kg, trebali bi unositi oko 200g proteina, oko 200g ugljikohidrata, i 50-70g masti. Ja sam se držao takve dijete, ali nisam baš gubio masne naslage željenom brzinom. Zato, sam odlucio malo testirati svoje tijelo. Ostavio sam proteine na 200g dnevno, ali sam smanjio ugljikohidrate na š20g dnevno, masti su također ostale na istom, a to je bilo oko 50g. Nakon jednog tjedna sa takvim režimom sam vidio da kile idu dole, ali malo više nego šta bi trebale, a i nisam baš bio najsretnij šta se tice mojeg ponašanja. Onda sam povecao ugljikohidrate na š40g dnevno. Kilogrami su tada dolje išli po relativno normalnoj kolicini, i osjecao sam se bolje. Tako sam si opet kroz sljedeci tjedan držao neku granicu od š50g do š70g ugljikohidrata dnevno, i osjecao sam se dosta dobro, i kilogrami su išli gore, ali sam imao sve manji i manji postotak tjelesne masnoce. Tada sam znao da sve radim kako treba. Doduše, kilogrami su išli gore zbog toga što uzimam kreatin monohidrat, ali da ga nisam uzimao, vjerojatno bi stajali na istome, što znaci da sam održavao svoju mišicnu masu dok sam gubio masno tkivo.

Znaci savjet iz ove male pricice, iskljucivo za ugljikohidrate - testirajte sami na sebi koliko ste osjetljivi na ugljikohidrate, i kad vidite rezultate da idu prema naprijed, pronašli ste vaš idealan unos ugljikohidrata bez da se debljate, nego da dobijate cistu mišicnu masu. Kilogrami ne moraju nužno ici dolje, oni mogu ostati na istome, tu vaga ne igra nikakvu ulogu. Najbolji prijatelj ce vam biti ogledalo. Kad budete zadovoljni s onim šta vidite u njemu, znat cete kada je vrijeme za maknuti se sa takve prehrane i ponovno izravnati na prehranu koja služi za održavanje konstitucije.

Hrana koju mogu preporuciti za takvu prehranu je - pileca prsa, puno povrca (kuhanog ili na salatu, svejedno), jaja (pretežito bjelanjak, 2 cijela jaja dnevno su zdrava bez obzira na ciljeve u dijeti), zobene pahulje, raženi kruh, voce,riba (bijela), pureca prsa, posni sir, nemasno ili malomasno mlijeko, kikiriki, itd.

Jedan mali savjet u vezi sa "cheat meals" - nemojte to radit, beskorisno je.



Još par stvari da nadovežem, koje nisu o prehrani ali se definitivno vežu za prehranu s ciljom mršavljenja:

Kardiovaskularne aktivnosti, vecina ljudi misle šta više kardia = više i prije ce smršavit. Krivo. Kardiovaskularne aktivnosti služe za dodatno opterecenje i gubitak kalorija u slucaju da niste potrošili onoliko koliko ste trebali da bi bili u deficitu. Kardio je svakako potreban, ali ne 3-5 puta tjedno, vec 2 puta do maksimalno 3 puta tjedno, i to niskim ili srednjim intezitetom, da vam ojaca srce i nabije kondicije da možete biti izdržljivij i snažnij u teretani ili u sportu opcenito.

Zapamtite da ne postoje nikakve magicne pilule za mršavljenje od kojih cete smršaviti š0kg u mjesec dana, sve je stvar truda i želje, i rezultati nece dolaziti pretjerano brzo, ali kad dođu, bit cete prijeko zadovoljni sa sobom, jer ste ostvarili ne samo š cilj, nego ste dokazali sebi da ste snažni, da je sve moguce sa malo žrtvovanja i truda, i da svi oni koji su vam govorili "neceš uspijet" i stvari slicne tomu - da su nebitni.

Eto ja se nadam da ce neko ovo sve procitat, i dat neki mali feedback na ovo sve :) je da je manje od 7 ujutro, ali bilo mi je strašno dosadno, i eto, bar da nešto korisno napravim dok mi je dosadno :) Lijep pozdrav i do tipkanja !


Edited by Juzernejm
Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 09:37
I da, ako sam falio slucajno subforum, sorry :P ali mislim da si preko ovog ljudi mogu organizirati neku solidnu dijetu.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 11:07

Opla, svaka cast Smile

Ajde dodat cu ja nešto za pocetak, moram ti ja malo upast Big smile

Originally posted by Juzernejm Juzernejm wrote:



Najbitnija stvar kod organiziranje prehrane je - da znate svoj bazalni metabolizam, te koliko kalorija je potrebno da se vaše tijelo održava bez vecih napora. Mislim da ima po websajtu negdje takav kalkulator pa prije nego krenete sastavljat prehranu, svakako to izracunajte. 


Istina, bitno je ali kroz kalkulator se možemo i zeznuti. Kalkulatori su zasnovani na formulama koji ne moraju vrijediti aposlutno za svih. Zapravo, možemo rec da najviše vrijede za one koji su prilicno blizu svom idealnom bf-u zbog veceg omjera mišicne mase - za malo deblje pojedince mogu biti dosta precijenjeni, odnosno tu se dosta lako može nepotrebno jesti više. Isto tako osobe za jako brzim metabolizmom mogu dobiti manji broj nego što im ustvari treba. Tako da ta brojka može biti okvirna, nešto za start, a onda se treba pratiti kilaža tokom par tjedana i vidjeti da li ista (naravno, uvecana za dodatne kcal za određenu kolicinu aktivnosti ovisno koliko je ima) zaista održava pravo stanje, ako se težina održava pogodili smo potreban unos za održavanje.


Originally posted by Juzernejm Juzernejm wrote:


Radi se o metabolizmu. Ljudi koji jedu 2-3 puta dnevno, u vecim ili manjim kolicinama, nebitno, imaju dosta usporen metabolizam i (vjerojatno) nestabilnu razinu šecera u krvi. Zato, ako je itko u mogucnosti da može jesti 5-7 puta dnevno u manjim porcijama, OBAVEZNO da se to odradi, jer sa tim se održava dobra razina šecera u krvi, ubrzava se metabolizam, i osjecat cete se bolje opcenito. 


Ne mora kod svih biti tako, pogotovo za 3 obroka - sve ovisi kolike su pauze između, što se jede, kakve su aktivnosti.... cak je i 4 obroka nekima cisto dovoljno. Moraju se uzet u obzir i kalorije koje su pojedincu potrebne - npr. za žene bi više bio donji broj (4-5), a za muškarce gornji - jer nije isto 3000 kcal podijeliti u 6 obroka i š400 u istih 6 Smile

Isto tako, netko je sa malim porcijama užasno gladan i mrzovoljan - onda je bolje kalorije podijelit u 3 veca obroka i 2 manja - a ne da je cijeli dan podijeljen jednako...isto tako ako netko trenira - najveci broj kalorija bi bilo pametno stavit oko treninga kad ih tijelo najbolje može iskoristiti...i ujutro naravno..

*Htjela sam quotat dalje al me nešto zeza pa nastavljam ovako :)

Kalorije jesu bitne ali može se i bez svakodnevnog racunanja, sve ovisi o ciljevima pojedinca. Netko ko želi samo smršaviti puno kg morat ce se samo držati osnova u prehrani i pratiti svoju kilažu. Ponekad je dovoljno samo rašcistiti prehranu od junka i malo uravnotežiti obroke da se stvari pomaknu s mjesta. Naravo, oni koji žele imati malo vecu kontrolu, racunaju...dok im to ne postane navika pa vec od oka znaju procijenit koliko je šta. Nekima jednostavno ne pada na pamet zamarati se time pa se i tu da nešto napraviti....bar dok ciljevi ne postano malo napredniji :)

Preporuceni uvjeti su ok (50/30/20) i da, bit ce dobri za vecinu ali opet treba malo pripaziti i istestirati se...jer ce neki loše regirati na toliko uh, pogotovo neki endomorfi...iako vecini je to jedna uravnotežena prehrana, kao i 40/30/30....

što se tice mjerila kod mase, ja bi rekla da je potrebna kombinacija vage i ogledala, cak više ogledala Wink

cisto gubljenje masti? Na kakvu tocno "dijetu" pri tome misliš? Ja mislim da bi gubljenje masti uvijek trebalo biti što cišce Smile Odnosno, nema toliko opasnosti za mišicnu masu ako se prehrana i trening uredno poslože...
 
Inace, ne skidamo kalorije od bazalnog metabolizma - skidamo od ukupnog dnevnog unosa. Znaci, ako nam je bazalni npr. š300 kcal, a na to dodamo dnevne aktivnosti od cca 300 kcal imamo š600 kcal potrebne za održavanje...i onda od tih š600 radimo deficit koji bi trebao biti otprilike š0-20% ukupnog unosa....dakle negdje š00-300 kcal manje...a ostatak možemo gubit aktivnošcu ako želimo veci deficit..
.
I cheat meals na kraju - nije baš tako beskorisno, cak je i potrebno - samo treba znat dobro istempirat Wink




Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 11:29

Lijepo lijepo, samo ne pada mi na pamet da jedem 6 - 7 obroka, pogotovo na masi. 

Imam život i osim  jedenja a za masu toliko jesti i nema nekog razloga.

p.s vidim da je gym girl komentirala u vezi obroka malo ali reko da i ja kažem :)

Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 12:11
@Iluvatar

Pa ja mislim da sam istaknuo u pocetku da je to meni pomoglo i da je samo savjet. Nitko se ne mora držati toga, i naravno nismo svi iste konstitucije i somatotipa. Ja osobno sam mezomorf pa na mene ima jedan utjecaj, na endomorfa bi imalo drugacij, na ektomorfa nešto trece itd..

@gym - Znanstveno je dokazano da cešce unošenje hrane kroz razmak od 3h ubrzava metabolizam i održava razinu šecera u krvi bolje nego kad se jede 3 puta dnevno. Ali naravno, to je opet, samo savjet, ja jedem 5 puta dnevno, ali ako netko ne može ili ne želi jesti toliko, nema frke :)

što se tice hrane neposredno (š-2h) prije treninga, to je ok, ali najbitnije je da se tokom cijelog dana unesu specificni nutrijenti da se zadovolji dnevna potreba tijela. Ja sada jedem istom kolicinom svako 3h, i meni paše. Opet, to možda nekome nece pasati tako dobro. Sve zavisi kako kome odgovara.

što se tice svakodnevnog racunanja kalorija, napomenio sam da je dosta jednom samo zapisat na papir za jedan dan, kasnije se okvirno može ravnat po tome. Ne brojim ni ja kalorije svaki dan ali znam otprilike koliko ih unesem u sebe jer mi piše jedan tipican dan na papiru :) . Ali da, svakako si u pravu da dok se ne dođe do nekog preciznog cilja, ne isplati se toliko ulagat u brojanje kalorija.

Kod mase, heh, ogledalo može bit mjerilo za velicinu, ali ako neko cilja na određenu kilažu, onda je ipak vaga bolja :) ali kako kome paše jelte !

šta se tice bazalnog metabolizma, to je 90% ispravno, ali, djelom i neispravno. Nigdje ne piše kako ce dan ici, i koliko ceš kalorija zapravo potrošit tokom jednog dana. Može tebi biti bazalni metabolizam š300 kcal, i ti uneseš tih š300 kcal, ali ako ti kuci ležiš ili ovako tipkaš za kompom, neceš potrošiti tih š300 kcal, nego podosta manje. Svaka lagana fizicka aktivnost, bilo to hodanje, šetanje u krug oko stolice, sjedenje za kompom i tipkanje, pospješuje potrošnju kalorija za taj jedan dan da tijelo funkcionira normalno, i u vecine ljudi koji su slabo aktivni fizicki, ne uspije potrošiti iznos BM kalorija.. Kad još uz to nadodaš jedan solidan trening ili kardio, onda zavisi jeli povecaješ unos kalorija na osnovni bazalni metabolizam, ili ga smanjuješ, ako je cilj dobit koju kilu onda pojedeš više nego šta je bazalni, ako je smanjit koju kilu, pojedeš manje... valjda shvacaš ideju :). Ali opet, netko drugi mi može reci j** se ja cu jesti 4000 kalorija dnevno i zaboli me neka stvar :) i onda ništa ne vrijedi sa tim pustim kalkuliranjem i svime. A za pretile osobe, tu dolazi cisto mršavljenje, isto za šta si se zacudila malo, to je tip mršavljenja gdje cilj nije toliko ocuvat mišicnu masu vec samo izgubit na kilaži opcenito. Bazira se vecinom na treningu umjerenog inteziteta, i 3 dana u tjednu kardia umjerenog do visokog inteziteta, opet zavisno o osobi i koliko je zapravo nabila viška kilograma na sebe, jer nece netko od š20kg moci odraditi HIIT poput nekog tko ima š00kg :).

Cheat meals nisu bezazleni, ali što duže bez njih u fazi cuttanja, to bolje. Svaki ugljikohidrat viška u tom periodu koji nije iskorišten, ode natrag u salo, jer je tijelo tako i tako u deficitu, i koristi energiju iz sala, koja se iz dana u dan smanjuje i smanjuje. cim tijelo osjeti da ima viška ugljikohidrata, ili masti, zavisno koji je cheat meal, kaže "vidi imamo nove zalihe, daj ih zgrabi za kasnije" :) samo usporava proces.

Ali ej, nemoj me shvatit krivo, nisi ti u krivu u vezi s nicim šta si napisala, ni ti ni Iluvatar. Sve varira od osobe do osobe kako ce i šta ce napravit sa svojom hranom i svojim vremenom. Neki ce procitat i otic po 2 krafne, burek i 2l mlijeka, neki ce možda primjenit nešto iz tog svega na temelj onoga šta vec znaju, neki možda pokušaju sve, ali na kraju dana, to su samo savjeti. Ja ovo nebi ni napisao da se nisam probudio u 6, i da mi nije bilo dosadno, i da mi nije palo na pamet da napišem nešto korisno ravnajuci se po osobnom iskustvu. Nitko nije prisiljen da baš mora raditi ovako kako piše, ali, ja sam odradio po ovakvom pristupu, meni je pomoglo, možda još nekome pomogne :) . To je sve što sam htio reci s ovim dugim postom.
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 12:30
 
Originally posted by Juzernejm Juzernejm wrote:


@gym - Znanstveno je dokazano da cešce unošenje hrane kroz razmak od 3h ubrzava metabolizam i održava razinu šecera u krvi bolje nego kad se jede 3 puta dnevno.

ako održava razinu šecera, održava i razinu inzulina, a znamo da to vodi inzulinskoj rezistenciji i da nije dobro ni za za zdravlje  ni za fat loss ni bb. P.S jel imaš nekakav link  na studiju ako je vec znanstveno dokazano? p.s nije da ne vjerujem ali ja nisam naišao na ništa osim prica pa me zanima o cemu se tu tocno radi i kakvim rezultatima

Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 12:36
In a recent American Journal of Clinical Nutrition editorial, a team of nutrition researchers concluded that whether you are practicing the "three" or "six" meal daily dietary pattern, weight loss ultimately comes down to "how much energy (or calories) is consumed as opposed to how often or how regularly one eats."

So given the tried-and-true equation for weight maintenance: Calories "in" = Calories "out," what this really boils down to is that eating five or six small meals a day slightly helps us to:

Burn more total calories at the end of the day
Eat fewer total calories at the end of the day

Nadam se da znaš engleski :)


EDIT: moram sada ici pa kasnije odgovorim na još koje pitanje ako ima tko :)


Edited by Juzernejm
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 12:43
Originally posted by Juzernejm Juzernejm wrote:

In a recent American Journal of Clinical Nutrition editorial, a team of nutrition researchers concluded that whether you are practicing the "three" or "six" meal daily dietary pattern, weight loss ultimately comes down to "how much energy (or calories) is consumed as opposed to how often or how regularly one eats."

So given the tried-and-true equation for weight maintenance: Calories "in" = Calories "out," what this really boils down to is that eating five or six small meals a day slightly helps us to:

Burn more total calories at the end of the day
Eat fewer total calories at the end of the day

Nadam se da znaš engleski :)


EDIT: moram sada ici pa kasnije odgovorim na još koje pitanje ako ima tko :)

 

lol, znam ponešto :)

znaci u prvo paragrafu piše da nije bitno jeli bilo 3 ili 6 obroka, nego da su u pitanju bile calories in vs calories out

i onda zakljucak da nam pomaže onako kako piše.

Vjerujem da je kljucna rijec slightly, s obzirom da je razlika vjerovatno mizerna,  opcija cestog jedenja je kompliciranija, oduzima više vremena, kranje neprlikadna ponekad i zadnje ali najvažnije, ima puno veci potencijal da uzorkuje inzulinsku rezistenciju.

kad to odvagnem sa š00 (ako i toliko) kalorija razlike... ne padne mi napamet da forsiram toliko obroka :)

Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 12:54
Evo obukao sam se i samo nabrzinu da ti kažem - nigdje ne piše da je ispravnije jesti 5-7 obroka dnevno ili 3, na kraju spada da je ipak koliko kalorija se unese i koliko potroši dnevno najvažnije. Ali isto tako ima hrpa sajtova koji ce pisat da je zapravo svejedno, da je bolje jesti 3 nego 6 i obrnuto. Ovdje samo piše da je ipak malo bolje jesti 6 puta nego 3, i meni je to dovoljno da primjenim pošto imam dovoljno vremena za primjeniti takvo nešto. Ako netko nema vremena ili ne želi jesti 6 puta dnevno, i 3 je sasvim ok, bitno je da pokrije makrobioticke vrijednosti koje treba pokriti i to je to :) .

A za inzulin brate moj, znaš i sam da povišeno lucenje inzulina stvara naglo unošenje određene kolicine jednostavnih ugljikohidrata. Dok je netko u fazi rezanja, jako je bitno da ima razinu šecera u krvi stabilnu i na normalnoj razini, jer ako je nestabilna, svašta se može desit. I opet ti ponavljam, nitko ne sili ovdje ljude da jedu ako hoce š0 puta ili jednom dnevno. Sve ovisi od osobe do osobe kako ce i šta ce raditi sa sobom i svojim vremenom  :) ! Do tipkanja braco i sestre (negdje oko 5 popodne :D) 
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 12:57
Ma zašto bi te shvatila krivo, nisi ni ti u krivu, dapace drago mi je da pišeš, svaka konstruktivna rasprava je ovdje dobrodošla Wink

Naravno, napisao si što je tebi pomoglo i to je super! Ali - ti kužiš, ti znaš o cemu se radi. Ja ti uvijek nekako pokušavam gledat na stvar iz kuta nekoga ko ne zna baš previše o ovim stvarima - i onda se taj lako može zeznut jer ce primijenit savjet za koji misli da je jedini tocan i koji možda njemu nece baš funkcionirat, a nece mu biti jasno zašto.

Recimo - netko ko pojma nema o funkcioniranju metabolizma opcenito otvorit ce kalkulator, upisat svoju težinu, izbacit ce mu neki sumanuti broj bazalnog, pa ce na to dodat onaj koeficijent i...udebljat se i cudit zašto je to tako kada kalkulator tako kaže Smile

Ista stvar sa obrocima - da, ubrzavaju metabolizam radi probave, jer tijelo stalno troši energiju na nju i da, održavaju stabilnu razinu šecera u krvi (pod uvjetom da su obroci uravnoteženi jel), da, nekima su nužni da bi svoje porcije držali pod kontrolom - ali nekima ce to biti samo davljenje koje je nepotrebno da bi ostvarili cilj (pogotovo ako taj cilj nije prezahtjevan). Naravno 3 obroka je minimum, 4 je optimalno, a 5 je maksimum do kojeg bi ja išla...6 eventualno za veci kcal unos. I naravno da je bitno cijeli dan unositi potrebne nutrijente  - ali ako vec imam mogucnosti unijeti malo više nakon treninga nego u nekom daljem obroku tokom dana, s obzirom da mi tijelo u tom vremenskom razdoblju zahtijeva najviše goriva - rađe cu se opustiti tada malo, a onda stisnuti ostale obroke kada radim malo ili ništa. No, to sam opet ja Wink I kad gledaš, ljudi se dižu u razlicito vrijeme....recimo netko se probudi u ššh, tu mu je negdje š. obrok...ako je pauza između svakog 3-4h, 2. obrok je oko š5h, slijedeci oko š9h i zadnji oko 22h....znaci 4-5 obroka max... bolje je gledati po tome kako netko ima organiziran dan, kad se budi, kad ide spavati, koliko mu je ukupni unos, kakvi su treninzi, kakav mu je opcenito metabolizam itd... i onda po tome raspodijeliti obroke...jedino je glavno da nisu velike pauze između.

E bazalni, da, ne možemo biti š00% sigurno kako to sve funkcionira.....zato sam i rekla to za kalkulator i zato i je to tako sve klimavo i treba testirati razne brojke dok se ne dođe do željenog unosa...i ja sebi zapisujem i tocno znam koliko unosim da mogu pratit promjene u kilaži...s vremenom sam tako došla do održavanja i sad tocno znam di sam..

Cheat meals....hmmm....ali nekad može i ubrzati proces Smile Tijelo je u deficitu, usporeno ali je i prazno...dakle sigurno ce bolje iskoristiti te uh- nego inace (naravno, tu uzimam treninge u obzir)...e sad, ništa nije crno-bijelo i to ovisi o nekim stvarima...tako da sve to treba pratit individualno...

....inace, samo piši Wink
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 13:25

Opla, vidi što se razvilo dok ja piskaram Smile

Originally posted by Juzernejm Juzernejm wrote:


what this really boils down to is that eating five or six small meals a day slightly helps us to:

Burn more total calories at the end of the day
Eat fewer total calories at the end of the day



Netko ce baš pojest više jer se nece moc iskontrolirat sa tom malom porcijom pa ce u svakoj copnut još malo..ili još gore, između Smile

a i ovo što kaže Illy....slightly...pitanje je koliko je to extra potrošenih kcal u igri...možda bi ih jednostavnije i korisnije bilo potrošit sa pola sata hoda i ne zamarat se sa 6 obroka Wink


Originally posted by Juzernejm Juzernejm wrote:

A za inzulin brate moj, znaš i sam da povišeno lucenje inzulina stvara naglo unošenje određene kolicine jednostavnih ugljikohidrata. Dok je netko u fazi rezanja, jako je bitno da ima razinu šecera u krvi stabilnu i na normalnoj razini, jer ako je nestabilna, svašta se može desit.


Samo naglo unošenje jednostavnih uh? Stvara ga i unošenje složenih uh, pogotovo u vecoj mjeri i neuravnoteženih sa proteinima. Svaki obrok provocira neku reakciju inzulina, vecu ili manju...samo je  uravnoteženim i manjim obrocima, bogatim proteinima i vlaknima malo smirujemo i  uravnotežujemo sa glukagonom..
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Kolovoz 2011 at 15:13
Pa da, to je i ideja manjih jela kroz svako 3 sata. Da se onemoguci neko pretjerano doziranje ugljikohidrata, ali naravno, kao šta si i sama rekla, nemože svako kontrolirat svoj unos hrane kao netko drugi. A brzo probavljajuci ugljikohidrati ce jako brzo napraviti povišenje inzulina, šta definitivno nije potrebno u fazi definicije. I dalje stoji da svi ugljikohidrati u vecim mjerama nego šta bi trebali biti pojedeni, ili popijeni, ce napraviti isti ucinak. Ali i dalje stoji da sa kontrolom porcija hrane i kolicine unosa nutrijenta, se takve stvari minimaliziraju. 

I evo npr. još jedan savjet, šta može pomoci kod kontroliranja porcija. Orasi, neku manju kolicinu (otprilike malo manje nego š šaku) i lagano grickat i pijuckat vode ako se osjeti glad. Nekoliko korisnih stvari iz toga je - esencijalne masnoce, kalcij, kalij, neki manji tragovi proteina i ugljikohidrata, i nešto malo više kalorija (od 60 do š00), ali poprilicno zadovolji glad. 

Ali opet, to je samo savjet, i nitko ga ne mora primjeniti osim ako ne želi svojevoljno probat, kao i sve ostalo šta je napisano. Ja sam se ipak, registrirao na ovaj forum da pomognem ljudima, a ne da im naškodim, ali uz svaki savjet dolazi rizik da nece imat isto djelovanje kao šta ima na mene. Nisam se ni ja rodio da sve znam, i ja sam dosta toga citao o prehrani i dijetama prije nego li sam si uopce poceo razmišljati da idem sebi sastavljati jelovnike. Do tada sam koristio ovako savjete ljudi i onda one loše odbacivao a dobre ostavio. Sada ih ne sastavljam samo sebi, nego i drugim ljudima ako me zamoli prijatelj koji u teretani radi kao instruktor. Sve je stvar vremena i stecenog znanja, jer na kraju šta više znaš - bolje napreduješ.
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Kolovoz 2011 at 17:20
ja se budim u 6 ujutroo, idemm spavati oko š2 ili š, i definitivno mi ponekad 5 obroka bude premalo, pogotovo ako su mali i trebam paziti da ne dižem glukozu u krvi, skoro pa bi svaka 2 i 30 sata ubila zazicki  hranu, no..moj posao sam po sebi je fizicki zahtjevan, znaci 8h radim, 8 sati ne sjednem, i jedem toliko brzo da me vec sram jesti u društvu jer pauzu kad je gužva na poslu nemam, kad imam treninge u teretani, cini mi se da bi mi i 7 obroka bilo ok....ali ostanem pri 6 zbognedovoljno vremena, i ovo je nacin na kom gubim mast, sa manje obroka mi je puno teže.....Smile 
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Kolovoz 2011 at 23:54
Kad je nešto "znanstveno potvrđeno" onda to treba uzeti sa zrnom soli. Pogotovo kad je to potvrđeno sa "znanstvenim istraživanjem". Ne kažem da nemaju nikakvu vrijednost ali mislim da trebamo vjerovati sebi i svome tijelu, svojoj sposobnosti logickog zaljucivanja na temelju poznatih nam cinjenica. Ona su gotovo uvijek financirana od strane nekog tko želi određeni rezultat tog istraživanja upotrijebiti na određeni nacin. cak i "nezavisna istraživanja" treba uzeti s rezervom jer i sami istraživaci najcešce imaju vec neku teoriju koju s tim samo žele potvrditi, pa samim tim istraživanje gubi na objetkivnosti i vjerodostojnosti. Uostalom, rezultati se uvijek mogu interpretirati kako god želimo :)

U stvari sam htio napisati da oko cetiri godine jedem skoro pa iskljucivo jedan obrok i to navecer, s iznimnim kracim razdobljima u kojima sam znao jesti i dva obroka dnevno ali nikad dorucak. Po navedenoj (znanstveno dokazanoj hehe!) teoriji ja bih trebao imati metabolizam mrtve kobile i imati š80kg. Ne preporucujem ovaj nacin prehrane svakome, ali meni se pokazao dobrim, jednostavnim i efikasnim. Kosi se sa mnogim znanstveno utvrđenim teorijama (koje su ipak samo teorije, ne i cinjenice) pa ipak sam živ, zdrav i jaci nego ikad prije. Ne znam puno o nutricionizmu niti znam koliko miligrama kretina u kojoj sekundi u danu moram unijeti u svoje tijelo na nacin na koji ce se on najbrže apsorbirati kako bih postigao najveci boost u 27. danu u mjesecu koji je ujedno i tocno 20. trening u ciklusu :)...ali znam da mi ovo odgovara.


Edited by Sasa Rajnovic
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Kolovoz 2011 at 00:33

Svi mi imamo nešto u sebi što nam govori što bi za nas bilo najbolje...samo što je to danas ugušeno svim i svacim, malo ljudi je tako povezano sa sobom od tupila kojim smo okruženi, odnosno zbog filanja raznoraznim informacijama koje ni ne možemo provjerit pa nam svašta mogu uguravat pod znanost.....zato ih malo i uspijeva živjeti tako svijesno i sretno, bez zamaranja znanstvenim istraživanjima koja im u takvom stanju ni nisu potrebna, zapravo takvi cesto i vide što je s druge strane...yep, treba naucit osjecat samog sebe..

što se Warriora tice...za prirodno mršave pojedince koji nikad nisu ni imali velikih problema sa lakim dobivanjem masnih naslaga možda i djeluje (mislim možda, valjda sigurno ako toliko dugo vec prakticiraš Smile), ali pitam se kako bi netko genetski zakinut sa te strane, znaci sklon debljanju, usporenijeg metabolizma, loše IS... funkcionirao na necem takvom...imaš ti Sasa neke primjere možda? Mislim i ja sam open mind i volim istraživati sve, nit sam za, niti protiv ali cisto se pitam koliko bi netko takav gurao na tome s obzirom da se sve zgura u jedan obrok i to još navecer kada mu je još usporeniji metabolizam i lošija IS nego tokom dana, a i zna se da takvima jednostavno tijelo teže podnosi tako velike obroke, odnosno brže ih sprema tamo di ne treba.....jer nije sve ni u kalorijama jel.....naravno, što drugo nego probat pa vidit Smile


Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Kolovoz 2011 at 04:26
Ajde, bar je aktivno dijeljenje mišljenja :) .

Ali što se tice kvantiteta i frekvencije hranjenja, neki ce tvrdit da je bolje 6 puta, neki da je bolje 3, neki da je najbolje jednom dnevno sve strpat u sebe, neki da treba živit na wheyu i vodi.... ali velika vecina tih "teorija" su krive, a one koje su se iskazale najefikasnije su ili jesti 6 puta ili 3 puta u danu, samo šta je kao, 6 puta ipak malo bolje, ali TO NE ZNAcI DA SE BAš MORA JESTI 6 PUTA DNEVNO !

Ako netko ne može, može jesti i 3 puta ili 4 ako ima vremena, a ne 5-6-7 puta u danu. samo mora pazit da unese sve nutrijente koji su potrebni za taj jedan dan. Znaci ako taj neki Ivica mora unjeti oko š50g proteina, š50g ugljikohidrata i 50g masti u sebe da bi zadovoljio osnovnu potrebu svojeg tijela, a jede 3 puta dnevno, bar da osigura š/3 svih nutrijenata u svakom obroku, i on ce uspješno izvršit svoju zadacu.

BTW - Saša, cime se baviš ti?
Get ripped or die mirin'

R.I.P. Zyzz
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.