New Posts New Posts RSS Feed - M&#ššš;ntignacova metoda
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

M&#ššš;ntignacova metoda

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
just_a_girl View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 235
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote just_a_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: M&#ššš;ntignacova metoda
    Posted: 04 Ožujak 2007 at 16:33
 Montignacova metoda je originalni nutricionisticki koncept usmjeren prema ljudima koji zele trajno i ucinkovito smanjiti tezinu, reducirati rizik od srcanih bolesti i sprijeciti dijabetes.

Nacin prehrane, a ne dijeta

Montignacova metoda nije dijeta u tradicionalnom smislu te rijeci. Dijetna prehrana se svodi na ogranicavanje kolicine hrane koju jedemo, sto je dugorocno gledajuci gotovo nemoguce. Montignacova metoda je drugacija. Ona nam predlaze slobodan i uravnotezen nacin prehrane. Ideja je da se promijene prehrambene navike: ne jesti manje, samo jesti pametnije, mudro birajuci hranu.
 
Visoki secer u krvi

Proteklih 25 godina, Michel Montignac je pridonio u dokazivanju da kalorije, usprkos rasirenom misljenju, nisu kljucni faktor u debljanju. 
On je medju ostalim dokazao da je pretilost povezana sa visokom razinom secer u krvi, organski poremecaj indirektno uzrokovan unosom odredjenih vrsta namirnica.
Hrana koja spada u istu kategoriju i ima isti broj kalorija moze uzrokovati da se osoba deblja ili mrsavi. To znaci da kalorije nisu ono od cega se debljamo.
 
Glikemicni indeksi (GI)

Michel Montignac je prvi covjek koji je vec u osamdesetim godinama proslog stoljeca predlozio upotrebu glikemicnih indeksa ljudima koji su zeljeli smrsavjeti. Tada je glikemicni indeks, koji se koristio samo kod dijabetesa, bio nepoznati cimbenik u kontroli tezine. Montignac je vrhunski strucnjak u teoretskom razvoju i prakticnoj primjeni GI koncepta kako bi se smanjili o sprijecili poremecaji metabolizma: pretilost, dijabetes i srcane bolesti. 

Primjena Montignacove metode

Montignacova metoda je podijeljena u dvije faze.

Prva faza: gubitak tezine
Ova faze je povezana sa kilazom koju trebate skinuti. Osim sto trebate pazljivo birati i kombinirati masnoce i proteine, ova se faza uglavnom sastoji od uzimanja prihvatljivih ugljikohidrata, a to su oni koji imaju glikemicni indeks 35 ili manje. Na taj nacin vrsi se detoksikacija gusterace kako bi se povecala tolerancija ugljikohidrata. Cilj je da se jedu obroci koji ne uzrokuju prevelike fluktuacije u razini secera u krvi. Pazljivo biranje namirnica ne samo da sprijecava da se u tijelu gomilaju masne naslage, vec aktivira procese koji smanjuju pohranjene masne naslage, troseci ih kao dodatnu energiju. 

Druga faza: stabilizacija i odrzavanje tjelesne tezine
Ugljikohidrati bi se uvijek trebali birati prema njihovom glikemicnom indeksu. U ovoj je fazi izbor veci nego u prvoj fazi. Mozemo poboljsati odabir hrane koristeci novi koncept, glikemicni rezultat (sinteza glikemicnog indeksa i sastava ugljikohidrata) i razinu secera u krvi koji su rezultat obroka. Na ovaj nacin mozete jesti sve ugljikohidrate koje zelite, cak i one sa visokim glikemicnim indeksom.

Prednosti i nedostaci

Posljednjih š5 godina izvrsni i dugorocni rezultati Montignacove metode potakli su ljude koji su je isprobali da prosire dobre rijeci. Osim toga mnogi znanstveni radovi o visokoj razini secera u krvi i glikemicnim indeksima koji su objavljeni kroz proteklih š0 godina potvrdjuju Montignacove znanstvene pretpostavke. Nakon sto ste smrsavili ovim nacinom prehrane i dalje se pridrzavate osnovnog principa, kilogrami vam se nece vracati. Princip prehrane je izuzetno dobar jer je bogat vocem i povrcem, vlaknastim namirnicama, te vitaminima i mineralima.

Nedostatak ovog nacina prehrane je da namirnice imaju visoki udio proteina, a manji udio ugljikohidrata. Dugorocno takav nacin prehrane se moze negativno odraziti na krvozilni sustav, moze doci do pojave nedostatka vitamina B, a postoji i rizik od stvaranja ketonskih tijela u organizmu ili povisenog unosa zasicenih masnoca.

Primjer jelovnika:

Dorucak
:
voce
integralni kruh sa margarinom
kava bez kofeina
obrano mlijeko

Rucak:
grcka salata
pureci odrasci u umaku od vrhnja i zacina
brokola
kruske u umaku od vina

Vecera:

juha od lece
skampi sa djumbirom
orijentalno povrce
jogurt

Dorucak:
integralni kruh
sunka
sir
jaje

Rucak:
krem juha od cvjetace
piletina sa timijanom
povrce na pari
sir

Vecera:
zelena salata
meksicki omlet
jogurt

Back to Top
na dijeti View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 04 Prosinac 2006
Status: Offline
Points: 30
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote na dijeti Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Ožujak 2007 at 13:10

 Ja tako jedem zadnjih dana i super mi je!!!Osjecam se mrak!

Ima jos netko??

Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Ožujak 2007 at 23:28
Ja ne jedem bas tako, ali cini mi se ok!
Kruske u umaku od vina?  Za to jos nisam cuo, ali sigurno je mljac

Jedino mi nije jasno dal se to jede samo tri puta na dan po tom jelovniku, jer to je za mene premalo ja sam se naviknuo 5-6 puta na dan jest
Back to Top
PersonalTrainer View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Ožujak 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 24
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PersonalTrainer Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Ožujak 2007 at 21:53
 pozdrav svima...evo samo bih htio napomenuti da je montignacova dijeta jedna od najboljih mogucih , pogotova za rekreativce ! imam puno iskustva s tom dijetom jer ju cesto pripisujem svojim klijentima
Back to Top
na dijeti View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 04 Prosinac 2006
Status: Offline
Points: 30
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote na dijeti Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Ožujak 2007 at 09:34

 Ajde malo vise o tim iskustvima!!!!

Moze neki jelovnik?

 

Back to Top
PersonalTrainer View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Ožujak 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 24
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PersonalTrainer Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Ožujak 2007 at 20:13
 nas kaj. neda mi se pisat tu jelovnike 8 to imas po cijelom netu...al ti svakako mogu reci da skidanje kila ne ide bas brzo al je zato jako ucinkovito, bez gubitka misica, i ak se tak naviknes jesti nemas frke. A da i ne govorimo da nisi gladan....
Back to Top
na dijeti View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 04 Prosinac 2006
Status: Offline
Points: 30
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote na dijeti Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2007 at 14:51

 Nisam mislila da pises jelovnik za mjesec dana,cisto onako da vidim za jedan dan npr.Evo moj jucerasnji jelovnik:ujutro 06:30 š naranca,08:00 š snita razenog kruha tanko namazana light mlijecnim namazom+kava bez kofeina sa malo fruktoze i mlijekom.Rucak u šš:30 dinstane mahune na malo luka(pun tanjur do crte) i pileci file cca 200 grama pecena na grill tavi+zelje salata.U š5:30 jedna jabuka,vecera š8:30 zdjelica svjezeg sira i light jogurt.

I da,otislo mi je 6 kg zadnjih mjesec dana.

Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2007 at 16:43
Ajde napisi i mene zanima kako to jedu profici

Napisi barem za jedan dan, ne moras sad cijeli jelovnik, ili ako slucajno imas napisan taj jelovnik na kompu  uploadaj negdje na netu pa nam daj link, ako imas volje!

Ajde hvala
Back to Top
PersonalTrainer View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Ožujak 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 24
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PersonalTrainer Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2007 at 22:42
Originally posted by na dijeti na dijeti wrote:

 Nisam mislila da pises jelovnik za mjesec dana,cisto onako da vidim za jedan dan npr.Evo moj jucerasnji jelovnik:ujutro 06:30 š naranca,08:00 š snita razenog kruha tanko namazana light mlijecnim namazom+kava bez kofeina sa malo fruktoze i mlijekom.Rucak u šš:30 dinstane mahune na malo luka(pun tanjur do crte) i pileci file cca 200 grama pecena na grill tavi+zelje salata.U š5:30 jedna jabuka,vecera š8:30 zdjelica svjezeg sira i light jogurt.

I da,otislo mi je 6 kg zadnjih mjesec dana.

 

ovako :

ako aktivno treniras to je svakako nedostatan jelovnik, medjutim ako ne i ako si u uredu cijeli dan i trebas dijetu po kojoj ces brze skinut kile ici ce ali ne na dulje staze.... ali pazi tvoji glikogenski depoi potpuno prazni...ugljikohidrata nema tako da kad ih pocnes jest vratit ces 2kg sigurno i to na racun punjenja glik. rezervi ( sto je normalno)

drugo, nema potrebe da izbjegavas kofein dapace on pomaze pri mrsavljenju a i daje ti energiju... 

ima jos par sitnica ali sve u svemu to je po meni i premalo kalorija....

 

 

Back to Top
PersonalTrainer View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Ožujak 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 24
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PersonalTrainer Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2007 at 22:56

ja se spremam za takmicenje i imam poseban sistem kojim ubrzavam metabolizam...

mogu vam reci da pojedem i do 3 kebaba tjedno i svaki dan jedem slatko a izdefinirao sam se sa š05 na 95 kg u 2 mjeseca... kako?

sve je stvar  brizljivo planiranog tajminga.sve ovisi o danu treningu, osobnom osjecaju... no iza mene je vec nekoliko godina uzastopnih definicija i vac otprilike znam svoje tijelo... zato i vama preporucam da ga osluskujete i nemojte se drzati knjiga ko pijan plota

Ja prijenjujem kombinaciju vise dijeta a tu su elementi i montignackove i atkinsove cak i un dijete i zone...samo sto sam ih ja sve nekako prilagodio sebi

tako da na kraju ja po danu pojedem sigurno 6 obroka po min.30g proteina a masti i uh ovisno o danu. kad jedem manje uh, onda jedem vise povrca i masti

vrijeme obroka nit ne gledam (makar sam to nekad radio i zapisivao ali sad je to navika medjutim i ako ja svaka 2i pol 3 sata ne pojedem nesto u trbuhu osjetim jaku neugodu jer sam tijelo totalno naviknuo na ovakav sistem(osim kad cugam )haha)

Opet morate shvatiti da ja kao bb imam spec ciljeve koje pokusavam ostvariti takvom ishranom...

 

Back to Top
na dijeti View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 04 Prosinac 2006
Status: Offline
Points: 30
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote na dijeti Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ožujak 2007 at 07:55

 Ja nazalost sredila zglob na nozi i nemogu nista vjezbati barem jos mjsec dana,a inace nemam neku normalnu i kvalitetnu teretanu u blizini.

Ali imam orbitrack i volju za hodanjem svaki dan pa eto jedva cekam.Trenutno znaci jako se slabo krecem tako da je taj jelovnik ja mislim ok.Pijem i omega 3 kapsule i vitamin C.Danas sam doruckovala zobenu kasu (skuhano u mlijeku sa malo fruktoze i cimeta),za rucak sam ispekla pileca prsa sa š tikvicom,malo graha i paradajz umak.Uz to salata.Vecera ja mislim š hrenovka i brokula kuhana na pari.Uglavnom,ja od kad pazim da ne jedem visoki GI,nemam potrebu niti za krumpirom koji sam obozavala niti za slatkim.Cak pecem palacinke muzu a uopce ih ne dozivljavam.A za kavu,nemam pojma.Tako pise u knjizi pa se drzim i toga,ali i pokusavam malo smanjiti kavu jer mi nekada lupa srce kad popijem previse.a sta mislis pod nemam ugljikohidrata??Pa jela sam taj dan za dorucak snitu kruha a ima ih i u povrcu,svjezem siru...

Pozdrav

Back to Top
PersonalTrainer View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Ožujak 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 24
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PersonalTrainer Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ožujak 2007 at 12:49

 snita kruha ti ima ajo rec maxš5g uh, povrce zanemarivo , a sir zdjelica , ajmo reci š0g - to nije ni 30 !!! masnoce su ti takodjer nisko...

kazem, u redu je to, na kratke staze...zasto?zato jer  s toliko malim kalunosom usporit ces metabolizam i nece vise biti efekta...kad tijelo nema hrane usporava metabolizam , tad se cak mozes i zdebljat ( po montignacu) pa pogledaj samo sve silne ljude koji rade cijeli dan dodju doma najedu se - i to je jedan obrok dnevno. kalorijski gledano trebali bi biti poput stapica ali toga gotovo nema !

šta napraviti? kontinuirano mijenjati dnevni kalorijski unos i ne dozvoliti tijelu da se navikne !

Back to Top
na dijeti View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 04 Prosinac 2006
Status: Offline
Points: 30
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote na dijeti Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ožujak 2007 at 14:26
 Ok,imas neki prijedlog za mene??Kako da jedem a da je u okvirima Montignaca i ne vjezbam??I jos nesto:cula sam da nevezano sa vjezbanjem pyruvat bi mi mogao pomoci s obzirom da sam stvarno predebela.Pa dali da pokusam,jer su misljenja o tome podijeljena.Hvala
Back to Top
PersonalTrainer View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Ožujak 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 24
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PersonalTrainer Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ožujak 2007 at 16:44

 svaki treci,4 dan povecaj ugh. za š00g

kaj se tice piruvata sva istrazivanja pokazuju da je dobar ali ja nisam osjetio nes posebno a i skup je. dolazimo do zakljucka da je ko i l karnitin - vjerovatno je dobar u turbo dozama koje su daaaleko preskupe...ne treba ti

Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Ožujak 2007 at 00:01
Originally posted by PersonalTrainer PersonalTrainer wrote:

 mijenjati dnevni kalorijski unos i ne dozvoliti tijelu da se navikne !

 

Sto ti predlazes? Meni je potrebno nekih š400 na dan, i kolike bi mi sad trebale biti promjene?

Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Kolovoz 2010 at 15:44
Autor ove dijete (Montignac dijeta), umro je u nedjelju... ukratko o njemu:

PARIZ - Michel Montignac, nutricionist i autor uspješnica o mršavljenju i zdravoj prehrani umro je u nedjelju u 66 godini života.

Montignac, koji je bio pretilo dijete, kasnije je postao strucnjak u farmaceutskoj industriji te se 70-ih godina posvetio istraživanju prehrane kako bi riješio svoj problem s viškom kilograma.

Bio je autor teorije po kojoj nije dobro u istome obroku miješati ugljikohridrate i lipide, cime je prekinuo niskokaloricne dijete. Teoriju je iskušao na sebi i izgubio trajno š5 kilograma za nekoliko mjeseci.

Godine š986., objavio je prvu knjigu namijenjenu poslovnim ljudima koji cesto jedu u restoranima i ona je u Francuskoj postala uspješnica i prodana je u više od 500.000 primjeraka, stoji na Montignacovoj web stranici.

Godinu poslije objavio je knjigu "Jedem, dakle mršavim", namijenjenu široj javnosti, koja se u više od 40 zemalja prodala u š6 milijuna primjeraka.

Bio je popularan i u našoj zemlji gdje su također objavljene njegove knjige, ali i jedna posebno namijenjena Hrvatskoj - "Montignac za Hrvate".


Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.