New Posts New Posts RSS Feed - Mlijeko
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Mlijeko

 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Lipanj 2007 at 16:57
Super , to mi je bas gust pojest, a znaci ne steti, dobro je to dobro 
Back to Top
avantgard View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Lipanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 57
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote avantgard Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Lipanj 2007 at 12:16
A mlijeko od 3,2 mm. Jel je to mlijeko obrano, polumasno ili punomasno?? 
Back to Top
themaja View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Sijecanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 226
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote themaja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Lipanj 2007 at 17:47

 to ti je djelomicno obrano mlijeko. Ovo ispod kravice ti je od 4,5 do 5,0, najcesce 4,8. Sam ti mrkni dnevno bar litru ovog od 3,2 i jos unutra stavi zgance...

Mljac..sad sam se sjetila sto cu sutra doruckovat..

Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Lipanj 2007 at 23:30
Ja moram priznat da uopce ne pazim na taj postotak mlijecne masti u mlijeku, obicno pijem 2,8 % , rijetko kad kupim ono sa manje mlijecne masti, ali mislim da nisam debel tako da se ne moram bas toliko brinut oko toga 
Back to Top
avantgard View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Lipanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 57
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote avantgard Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Lipanj 2007 at 01:56
Ja neznam, meni je mlijeko nekak najfinije pice. Vise volim pit obicno mlijeko nego ono cokoladno, nekak me vise osvjezi. Tokom dana popijem negdje oko pola litre cistog mlijeka 3,2 m.m. + sirevi i ta sranja od mlijeka...
Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Lipanj 2007 at 23:15
Meni je sad po ljeti bas super popit onako hladno mlijeko mmmmm  
Mozda Bog zeli da upoznas mnogo pogresnih osoba prije nego sto upoznas pravu i na tome ces mu, kad se to bude dogodilo, biti zahvalan.
Back to Top
ica-beograd View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2007
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 30
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ica-beograd Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Lipanj 2007 at 17:59
 Sva sreca ja ne pijem mleko,pa ne moram da se brinem da li cu 0.50% ili 3.2%.Pila sam ga samo kao beba i to mamino,naravno.Ja samo jogurt pijem,kao zamenu za mleko,citav zivot,svakodnevno.Ne znam koliko je to dobro,ali miris i ukus mleka ne mogu da podnesem,odmah imam nagon za povracanjem.
Koja je razlika izmedju skole i zivota? U skoli dobijete lekciju,a zatim vam daju test. U zivotu dobijete test koji vas nauci lekciji.
Back to Top
avantgard View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Lipanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 57
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote avantgard Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Lipanj 2007 at 22:32
Ajoj, ja nemogu zamslit da nepopijem barem pola litre dnevno... 
Back to Top
invisible fairy View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 30 Srpanj 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote invisible fairy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Srpanj 2007 at 08:44
Originally posted by just_a_girl just_a_girl wrote:

 ja kupujemo ono sa 0,9% m.m. .. nisam vidla da ima s manje.. je l' postoji i sa manje?=)


sto ce ti manje?
Ja kupujem to ili s š,5% .. Ona sa 2 ili 3% su mi sad prejaka,jedino sa Nes-om ih mogu popiti!A inace pijem i sojino ponekad.
 I moram ga skoro svaki dan popit bar malo.


Edited by invisible fairy
®ivot nece prestati ovdje,bez obzira sto covjecanstvo ucinilo. JEDINO cE SE cOVJEcANSTVO VRATITI NA NI©TAVILO iz kojeg je i doslo.Ako se ne promijenimo...
Back to Top
ikan View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 13 Studeni 2007
Status: Offline
Points: 1
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ikan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Studeni 2007 at 20:12

Zamolio bih ukoliko neko zna gdje da pronadjem informacije o kokosovom mlijeku.

Back to Top
avantgard View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Lipanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 57
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote avantgard Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Studeni 2007 at 20:49
Originally posted by ikan ikan wrote:

Zamolio bih ukoliko neko zna gdje da pronadjem informacije o kokosovom mlijeku.



Kokos i palma u malezijskoj kuhinji


Kokos se u malezijskoj kuhinji koristi oduvijek, dok su palmu britanski kolonijalisti uvezli iz zapadne Afrike. Obje biljke koriste se i u slanim i u slatkim jelima
Da bi se doslo do oraha, treba maknuti vlaknasti omotac
Da bi se doslo do oraha, treba maknuti vlaknasti omotac
Unatoc velikoj industrijalizaciji u svijetu, kokosovi plodovi se i danas beru rucno. S nizih grana berba se obavlja dugim motkama s ostricama na vrhu, kojima se plodovi rezu i padaju na tlo. S visih grana plodove ubiru spretni ljudi, penjuci se na drvece, ili posebno trenirani majmuni.

Kokosov orah nalazi se u vlaknastom tkivu zutozelene do narancastosmedje boje. Niti jedan dio kokosa se ne baca, nego se koristi u proizvodnji namjestaja, posuda i sl. U kuhinji nas zanima iskljucivo orah. Kokosov plod nije srodnik orasastih plodova, nego je vocka s kao kamen tvrdom korom, no mi cemo ga ipak zvati uobicajenim nazivom Ršš; orah.

U unutrasnjosti kokosa nalazi se tvrdi i tekuci dio, ali tekuci dio nije ono sto nazivamo mlijekom. Plod kokosa zrije godinu dana. U prvih osam mjeseci plod je sladak i osvjezavajuci, a meso ljepljivo i mekano toliko da se moze izdubiti zlicom. Tako mladi kokos servira se s odrezanim vrhom kako bi se tekucina mogla popiti, a meso ostrugati zlicom.

Kinezi izbjegavaju piti puno kokosove tekucine jer misle da ona remeti ravnotezu jina i janga. Zreliji kokos pogodniji je za ribanje i proizvodnju mlijeka. Dakle, mlijeko je proizvod od kokosa, a ne tekucina iz njegove unutrasnjosti.

Ponekad na zrelim kokosovim plodovima narastu vrlo ukusne klice (izdanci), od velicine malog luka do velicine narance.

Kokosovo mlijeko proizvodi se tako da se unutrasnjost kokosa nariba te se, kao kod proizvodnje kravljeg sira u nas, stiskanjem iscijedi kroz gazu u posebnu posudu. Mlijeko se, kao i kravlje, moze razrijediti, pa dobivamo proizvode razlicite masnoce, odnosno kvalitete. Na povrsini punomasnog mlijeka stvara se vrhnje kao i na kravljem mlijeku.

U receptima se koriste mlijeko, vrhnje i maslac. Ako vam svjezi kokos nije dostupan, dobra alternativa je i suseni ribani kokos, poznat kao kokosovo brasno, a ono se prije cijedjenja mlijeka mora namakati u vodi barem pola sata.

Mlijeko se u jela dodaje na samom kraju, pusti se da kratko provri (samo jednom) i odmah servira. Maslac i druge masnoce od kokosa nekad se koriste za przenje, no najcesca primjena im je u kozmetickoj industriji.

Palme se koriste za proizvodnju ulja i secera. Ulje se moze proizvesti i od plodova i od sjemenki uljne palme, a secer od cvjetnih stapki secerne palme (i palme vrste attapalm). Da bi se dobio secer, ne smije se dozvoliti da se pocne razvijati plod, nego se berba vrsi u razdoblju cvjetanja. 


šecerna palma na prvi pogled je nalik ukrasnim sobnim palmama kakve se prodaju u nas

Za opis proizvodnje secera i ulja trebalo bi malo vise vremena, no nas ionako zanimaju gotovi proizvodi u kuhinji.
Palmino ulje koristi se kao i svako drugo ulje - za kuhanje, przenje i zacinjanje, dok je proizvedena secerna masa tekuca te se ulijeva u posude od bambusa. Kad se masa stvrdne, mora se ribati ili sjeckati (jer je neocekivano tvrda) kako bi se dobio secer za upotrebu u kuhinji. Palmin secer se u Maleziji naziva gula melaka.

Slatki iscjedak palme sladak je samo dok je svjez, a na tropskim vrucinama brzo fermentira ako se ne preradi u secer, no i to se nekad namjerno dopusta Ršš; u proizvodnji palminog vina. Kad se vino destilira, dobiva se pice jako poput rakije i konjaka (tuak i arrack), no sve ovo je zabranjeno konzumirati u Maleziji jer islam zabranjuje alkohol, pa se sva proizvodnja izvozi.

Recepte s kokosom i palmom procitajte u dodacima koje mozete pronaci u stupcu gore desno, pored ovoga clanka. Ako nemate palminog secera, dobra zamjena je bilo koji smedji secer.




Edit:prilagodjen font
 

Edited by Zoki
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.