New Posts New Posts RSS Feed - Juhuuu, ima li koga za društvo?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Juhuuu, ima li koga za društvo?

 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Vitova_mama View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 05 Rujan 2021
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vitova_mama Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Rujan 2021 at 22:16
Eh... ovako: ako jedem kruh, onda je to cca 60gr porcija i to beskvasni kruh (sa sjemenkama) iz Lidla ili onaj njihov proteinski kružić...
Inače, da bi zadržala mišićnu masu, povećala sam unos proteina do cca 2gr/kg težine. Tako da uz aplikaciju na mobu pratim makrose🤪 možda je komplicirano, ali...
Također, imam ti složene neke jelovnike od strane nutricionista koje ti mogu fwd, pa da vidiš (ako te intetesira) što,kada i kako jesti. Možda se čini komplicirano, ali uopće nije.
Ne zamaram se sa glupostima, već sam rekla da imam par opcija doručka. Jedino nastojim jesti što manje procesuirane hrane, ne jedem kruh sa kvascem i ne konzumiram laktozu. Skužila da mi to smeta, napuhava me jako. Kavu ponekad i sama popijem sa malim vrhnjem, nije neki grijeh🤭 dok god se kg tope😁 So, go on woman! S vremenom ćeš i sama shvatiti kako funkcionira. I najbolje da se prema tome i ponašaš
Back to Top
Vitova_mama View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 05 Rujan 2021
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vitova_mama Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Rujan 2021 at 22:20
E da...čist dobra zamjena za kruh mi je i integralna, tj. FIT tortilja. Kupujem inače u Staniću, tamo sam ziher da uvijek ima. I jedan paket ima 6 kom, što je cca 6 porcija☺🤭 eto... frikuša ja
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Rujan 2021 at 19:49
Hej, hvala ti na odgovorima, malo sam se izlogirala pa se vratim. Imala sam dobar hodački pohod za vikend, ali greška je bila kad sam došla doma i satrla brdo badema i svaštanešto. Kao bademe smijem :) Onda sam zbog bada drugi dan pojela 2 kolača na poslu :))

A onda sam se trgnula i odlučila da ću ovaj vikend nastaviti s hodanjem, a da neću ponoviti grešku s bademima nakon toga :) I već svime...

Uglavnom, mislim da će to biti proces. Hvala ti na svim informacijama, nemam baš Stanić blizu pa ako ti ne bude teško napisi tko je proizvodjač tih tortilja, ili stavi link na sliku, naći ću ja njih :) To je super stvar! I skroz se mogu disciplinirati da mi ta jedna tortilja natrpana salatom i mesom bude obrok. Dobro i mrvu majoneze ili vrhnja :)

Mislim da je jako dalek put predamnom, ali trudim se ne potonuti. Bit će to proces vrludanja, gore, dolje. Jedan od zadataka je izbaciti iz stana sve što ne bih trebala pojesti. I naći neke "zamjene" kad me baš uhvati pa da moram nešto zdrobiti :) Znala sam u 11 navečer obuvat tenisice i ići na kiosk po čokoladu :) Srećom, to me prošlo.
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Rujan 2021 at 19:51
Meni taj beskvasni kruh izlazi na uha. Ja naravno nisam u stanju pojest jednu snitu :)
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Rujan 2021 at 22:27
Ljudi moji od mene nikakve koristi, poždere me stres pa i one dane kad kao jedem ok cijeli dan, navečer satrem nešto "zdravo" što ima zilijun kalorija. Budimo realni, ni tog kiselog kruha ni badema ne bi trebalo pojesti 200 grama ili cijelo pakiranje, tako da...neću vas više gnjaviti svojim pričama, pokušat ću promijeniti životni stil offline.

Povremeno ću se vraćati samo da pročitam ponešto, poput posta Vitove mame, u kojem je jasno opisala svoju početnu situaciju. To mi daje nadu da se ipak može. Samo se moram malo spustiti na zemlju.

Probat ću iskombinirati svoje jelovnike, hvala ti na ponudi! Te aplikacije meni zvuče komplicirano, ja sam old school. U osnovi mi je dovoljna olovka i papir, pa kad krenem zbrajati, padnem u nesvijest i čudim se da nemam 200 kg.

To je jednom zaključio moj brat i sad vidim da je bio u pravu - da koliko jedem da ga čudi da nisam i deblja :-) Još će na kraju ispasti da imam brz metabolizam, a da to nisam ni znala :-)
Back to Top
Vitova_mama View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 05 Rujan 2021
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vitova_mama Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Rujan 2021 at 22:38
Hahaha...joj luda ženo🤭
Opet se vraćam na planiranje obroka...bez toga ćeš jako teško i onda se dogodi da pojedeš sve što ti se nađe pod rukom jer si preeegladna i nemožeš se zasititi
Back to Top
Vitova_mama View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 05 Rujan 2021
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vitova_mama Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Rujan 2021 at 22:40
I rekla sam ti već da je glava najvažnija, jer moraš odlučiti prestati varate samu sebe! Želim ti da budeš ZDRAVA tetka, nikako debela... i držim palčeve da uspiješ u tome
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2021 at 19:26
Hvala ti na lijepim željama, puno ti hvala! Da, moram prestati lagati sebe...hvala! :)
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Rujan 2021 at 09:31
Tetka bok i dobro došla :). Pročitala sam cijeli post, ali imam još uvijek nekoliko pitanja prije nego mogu nešto konkretnije reći.
Kao prvo, kako si saznala da imaš inzulinsku rezistenciju? Kakve si testove za to radila, kakvi su bili rezultati i što ti je rekao liječnik?
Koje si još testove(hormone....?) radila, ako ikakve i kakvi su bili rezultati?

Uzimaš li ikakve lijekove(Siofor i slično pretpostavljam ne, ali sve dolazi u obzir)

Kao drugo, možeš li mi malo opisati kako sada izgledaju tvoji obroci tijekom dana? Što pojedeš, otprilike u kojoj količini(šaka, dlan, nešto treće...) i otprilike kada?

Kako stojiš s kuhanjem, tj. koliko si u mogućnosti, voljna, i imaš vremena sebi nešto kuhati?
Kakva je sada ukupna dnevna aktivnost? (Posao, hodanje.....?)
Kako spavaš?

Edited by Justanyone - 18 Rujan 2021 at 09:35
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Rujan 2021 at 14:45
Bok Just! Hvala ti na javljanju! :) Inzulinska rezistencija mi je ustanovljena na sistematskom nesto prije cirkusa s koronm tako da realno nisam nikad dosla do endokrinologa i ozbiljne obrade. LOM mi je bila dala belformin pa metformin, to sam neko vrijeme pila, pa promijenila na siofor, pa nisam pila kad bi mi bilo bolje ili kad bi mi ti lijekovi izazvali previse mucnine i bla bla. U osnovi sam shvatila da moram na postenu obradu :) jer da sama ne mogu nista rijesiti. Kile idu gore, dolje, ovisno o aktivnosti, ali nema trajnog rješenja.

Bila sam vrlo aktivna unatrag šest mjeseci, dok me nije spopao posao.

Jedem puno više od dlana, recimo nekoliko dlanova za obrok :) I malo i loše spavam, a onda naravno i više jedem. Uglavnom, protivnik sam praškova i zrnja, i života na zobenim mekinjama, odlučila sam da ću jesti PRAVU HRANU tj. ono što Ameri zovu real food. Naravno, obožavam hrenovke, salame i paštete, ali suzdržat ću se koliko mogu :)

Mogu si skuhati i ponijeti i to planiram i činiti. Vikendom dosta hodam, ali preko tjedna sad slabo, planiram uskoro krenuti samo da se riješim nekih majstora :) Mislim u teretanu, na orbitrec, ali su mi sugerirali da mi trebaju puno više vježbe snage - zbog inzulinske rezistencije - da mišići bolje troše taj šećer i inzulin :) Uz to sam i kiftoična, a zadnji put mi je lik dao da mašem na onom "leptiru", što je još pojačalo moje loše držanje.

Jel misliš da sad mogu raditi samo vježbe istezanja tj. u suprotnu stranu od leptira? Zašto bih morala raditi i jedno i drugo ako mi realno trebaju samo istezanje i veslanje i te stvari?

Definitivno mislim krenuti u teretanu jer mislim da će mi to dati najbrži i najbolji rezultat što se tiče mase...
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Rujan 2021 at 14:46
Jedem velike količine hrane, ovisna sam o slatkom, ali sam se u zadnje vrijeme iskontrolirala i ne jedem ga svaki dan. No, ako se slučajno u stanu zatekne neka kutija keksa, pojedem ju istu večer. SVE. Dalje ti ne moram objašnjavati.
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Rujan 2021 at 15:52
Ok. Ovako :). Ako ti je liječnica opće prakse dala Siofor i Metformin, zašto si ih prestala piti kad ti je bilo bolje?
Možda bi bilo dobro da ponovno odeš i savjetuješ se s doktoricom o terapiji, pogotovo ako ti je pomagala. Istina je da nekim ljudima od antidijabetika zna biti muka(je li to i kod tebe slučaj?), ali moguće je prilagoditi doze.
Time bi i eventualne promjene u prehrani koje planiraš uvesti bile puno podnošljivije.

Kao drugo, koliko si aktivna bila prije dijagnoze općenito u životu? Sportovi u mladosti....?
Jer nije baš istina da hodanje i slično ne pomaže kod inzulinske rezistencije, pogotovo ako si početnik i i takva ti je aktivnost nekakav podražaj.
Neka ti to ne bude razlog da se uopće ne krećeš.
Što se tiče kifoze, imaš li tu kakvu dijagnozu i neke vježbe koje ti je dao fizioterapeut da ih smiješ raditi?
Ja apsolutno nisam stručnjak, pa se neću uplitati u bilo kakve moguće vježbe, ali hodati uvijek možeš.
Ali, da se vratim i na prehranu.
Rekla si da jedeš puno. Kako prvo, izvrsno da si se odlučila za cjelovitu hranu. Ja sam pak, iz postova iščitala da ti se nekad, kad si gladna zna dogoditi da pojedeš velike količine npr. samo badema, samo bademovog kruha i slično. Jesam dobro iščitala? Od čega ti se sastoje obroci, odnosno kako ih slažeš?
Što je npr. danas bilo za doručak, što za ručak, a što će biti za večeru?
A što si sve jela jučer, isto za doručak, ručak i večeru?
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 00:01
Bok! Lijekove sam prestala piti jer mi ih je dala liječnica opće prakse, bez ikakvih dodatnih pretraga, zahtjeva za kontrolu ili slično, uz komentar "pa ne bute valjda po ovoj vrućini išli endokrinologu". Uglavnom, mislim da ću na kraju ipak završiti tamo. Imala sam sve moguće simptome inzulinske rezistencije samo se nitko nije sjetio što je :) Izmedju ostalog i jako teško mršavljenje i jako lako dobivanje na kilaži.

Kifoza je očigledna :)

To s bademima i sličnim ti je bio više eksces, nego neko pravilo. TO je kad nakupujem te gluposti jer ću se kao zdravo hraniti, a ustvari sve to strajbam na brzinu i unesem 5000 kalorija.

Što sam danas jela? Jogurt sa zobenima za doručak, za ručak svinjska šnicla - veličine dlana, dvije šake integralnog tijesta sa zeljem (nije mi se dalo radit krpice), za užinu - 2 krastavca, 2 paprike, 2 mrkve, 1 pašteta, 1 žlica svježeg sira i 2 velike žlice zobenih- da, imam čudne navike, pašteta je bila "umak", večera malo dinstanih tkivca.

Čaj, kava, vrhnje u kavi.

Jedini razlog zašto se nisam natrpala još navečer jer jako kasno liježem je taj što sam se sjetila da ću tebi pisati tu što sam jela pa da se ne obrukam. Inače bih sigurno još nešto ubacila u kljun.

Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 00:04
Jučer sam da doručak pojela jedno 5 manjih komada štrudle od jabuka, za medjuobrok grožđe, išla sam planinariti, pa po povratku pečenog svinjećeg mesa i salatu od kupusa, paradajza i ne znam čega. Ništa prestrašno. Neku juhu.
Ne mogu se točno sjetiti što, ali ne zvuči pregrozno, ali opet je bilo PREVIŠE.
Ajd, napredujem po malo!

Htjela sam napisati da nisam jela ništa slatko i onda se sjetim štrudle :) i grozdja :) Nista slatko znači ništa industrijsko i slatko :)
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 19:16
Ok :). Reci mi, koliko si ti sita s ovakvim obrocima? Koliko su ostali dani slični ovome i kako je danas protekao dan?

Ja ću samo dati komentar na gore navedene jelovnike, da ti možda probam približiti zašto si gladna i zašto ja ne mislim da je ono što jedeš previše.

1. Jogurt sa zobenima za doručak-> Ok, samo mislim da ti fali masti i neki malo kvalitetniji izvor proteina. Sam jogurt nekima može biti ok, a neke i razgladni. Ako ti mliječno ne smeta, možda da dodaš žlicu posnog sira, ako ga jedeš, i uzmeš šaku nekih orašastih?
Ovo bi već bio cjelovitiji obrok u kojem bi imala cjelovite ugljikohidrate(zob), proteine(sir i jogurt), i masti(orašasti) i vlakna, što je tebi bitno da ti uravnoteži inzulin i učini te sitijom.
Ako ti mliječno smeta, jesi probala napraviti neku palačinku s jajima?
I koja sladila koristiš, tj. kako zaslađuješ?

za ručak svinjska šnicla - veličine dlana, dvije šake integralnog tijesta sa zeljem (nije mi se dalo radit krpice), -> Fino :) Ovdje već imamo svega pomalo. Je li bilo kakve salate uz ovo?

za užinu - 2 krastavca, 2 paprike, 2 mrkve, 1 pašteta, 1 žlica svježeg sira i 2 velike žlice zobenih- da, imam čudne navike, pašteta je bila "umak"=> razumijem ukus. Jesi kad probala sama raditi paštetu? Recimo od tune? Da nekako te prerađevine i dodatne šećere zamijenimo nečim malo kvalitetnijim, i da imaš proteina. Jesi čime začinila povrće? Ovdje ti isto fali neki izvor masnoća.

Kad slažeš obroke, nastoj uvijek imati neki izvor proteina, cca koliko ti na dlan stane(jaja, sir, meso, grah, leća....), ugljikohidrata(zob, proso, ječam, koliko ti stane u skupljenu šaku, samo neka su vlaknasti i kvalitetni), povrća (paradajz, paprika, kupus, blitva....i voća koliko ti stane u cijelu šaku) i masti(orašati, ulja.... koliko ti stane na palac).
Tako će ti manje skakati šećer i gušterača se "trošiti" nego da u obroku imaš npr. samo ugljikohidrate. Probaj tako, pa vidi kako ćeš reagirati i hoćeš li biti gladna.

večera malo dinstanih tkivca. => ovdje bi ja još dodala barem par jaja i voćku ili šnitu crnog kruha.

1. Štrudla-> Odmah u startu šećer, a nema nikakvih proteina, dobrih masti niti vlakana da te zasite i uravnoteže malo inzulin. Razumijem želju za slatkim, i mislim da bi je možda bolje utažila nekim malo cjelovitijim obrokom.
Recimo, koliko bi ti za početak pasalo, umjesto te štrudle napraviti kolač od jabuka sa nekim cjelovitim brašnom(pirovo, zobeno....), ako ti se jedu takve stvari? Ne znam imaš li negdje blizu Tvornicu zdrave hrane, ili neki sličan dućan, imaju stvarno dobru ponudu i sladila i cjelovitih brašna.

za medjuobrok grožđe, išla sam planinariti->opet ti nedostaje proteina i masti. Voće ako ti paše probaj kombinirati sa orašastima i/ili posnim sirom pa vidi kako reagiraš. Nekima sa IR kombinacija mliječno/voće zna smetati. I vidi kako se osjećaš sa bananama, grožđem, smokvama i sličnim slađim voćem. Ne mora svakome jako dizati šećer, ali ako ti smeta i gladna si nakon njega, možda da probaš s nekim bobičastim, ili nečim s korom, da imaš malo više vlakana.

A možeš čak, ako si ujutro jela slatko, složiti neki sendvič od cjelovitog kruha, jaja, mesa ili sira i povrća.

pa po povratku pečenog svinjećeg mesa i salatu od kupusa, paradajza i ne znam čega. Ništa prestrašno. Neku juhu.-> Ja bi ovdje probala dodati neki škrobni prilog, ali da je cjelovit. Ječam, integralna riža, proso.... vidi što ti paše.

Ovo su samo prijedlozi, jer vidim da u nekim obrocima imaš samo jednu skupinu namirnica. Zato nije ni čudno da na kraju dana budeš gladna. Nedostaju ti proteini ,masti i vlakna koji bi te zasitili,a možda i općenito premalo jedeš preko dana.

Edited by Justanyone - 21 Rujan 2021 at 19:31
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 19:36
Hm, da, mislim da si u pravu, imam puno tih obroka s jednom skupinom namirnica. Znači smijem dodati i masno? Moram razmisliti. Nekad mi se čini da jedem premalo a nekad previše. Kad gledam napisane tvoje komentare fakat se zamislim...ja sam isto shvatila da imam neki poremećen jelovnik :) i navike :)

Kad kažeš dodaj u sir i jogurt malo orašastog? Koliko je to? Dva oraha? Tri badema? Tri kikirija?

Koristim umjetne zaslađivače. Štrudla je bila od mame, a kako sam išla na planinarenje, dopustila sam si, računajući da će se to potrošiti. Iako ne znam baš jel se toliko potrošilo...

Paštetu sam napravila jednom i bila je fina, ali imaš pravo mogla bih se više potruditi.

Danas sam jela jogurt sa zobenima, naravno da mi to nije bilo dosta pa sam u pauzi pojela 150 grama graham peciva iz spara (pitaj boga kakva je kvaliteta) i jednu krušku. Čudna kombinacija, ali ne mogu si pomoć, bolje nego slatko.

Za ručak su bile dinstane tikvice od jučer s integralnim tijestom i dinstanim zeljem. Popodne 2 punjene paprike, neki svježi krastavac i paprika, bez krumpira i kruha.

Kave s vrhnjićima, odmah ubacim 2 u jednu kavu. Mislim da i od toga trebam odustati.
Mislim da mi mlijeko i previše mliječnog smeta, ali to mi je "gotov obrok".
Moram malo razmisliti o tome što si napisala.

Što raditi za doručak a da je "real food" i da nije mliječno ili kruh? Integralne palačinke, ok, to bih mogla. Neke muffine od povrća bih isto mogla. Popečke ne, jer mi je to gnjavaža radit. KHM
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.