New Posts New Posts RSS Feed - Intermittent Fasting
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Intermittent Fasting

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Intermittent Fasting
    Posted: 10 Listopad 2014 at 16:51
Pozdrav fitovci.

Zanima me jel iko probao ovaj nacin prehrane - intermittent fasting. Ja sam odnedavno krenuo i svidja mi se koncept, primarno zbog prakticnosti sto ne moram jesti 5-6 obroka dnevno, koji, ako cemo ruku na srce, da bi bili izbalansirani, uzimaju poprilicno vremena da se pripreme.
Osim toga, dosta ljudi hvale ovaj nacin ishrane, tvrdeci da je neprirodno da covjek jede svako malo, jer ljudski organizam je itekako dobro potkovan da prebrodi periode posta. I upravo ovdje je kvaka, u ovom periodu posta, koji najcesce traje 16 sati (warrior diet je druga varijacija) inzulin ostaje toliko stabilan da se dobar dio energije za aktivnost dobija iz masnih naslaga. Navodni rezultat - gubljenje sala.
Ja sam na rezimu 16/8, tj. postim 16 sati, eating window mi je 8 sati (od 12 popodne do 8 navecer). Za vrijeme posta samo pijem vodu, zeleni caj, crnu kafu. Dakle 0 kalorija.
Trening mi se uopce nije promjenio, jako cesto treniram tik prije cu prekinuti post, tako da obrok koji bude prvi, sa kojim se prekida post, bude bogat UH, kalorican i prakticno PWM.

Iskustva, misljenja, savjeti, kritike?

Hvala :)
Back to Top
Tancho View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 17 Sijecanj 2012
Status: Offline
Points: 523
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tancho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Listopad 2014 at 18:34
Od mene veliki + što se bilo kojeg IF principa tiće,ovisno koje je doba godine tj. koliko imam posla i obaveza kombiniram razne sheme,nićeg se ne držim strikno,slažem kak meni paše,samo što ne jedem doručak,možda popijem shake neki oko podne ili neku salatu sa jajima ili ribom preko dana ali večera je uvijek najbogatija i traje 2-3h,ma uživancija,napraviš sve šta trebaš preko dana i onda navećer se častiš uz tekmu ili film...
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Listopad 2014 at 21:40
bilo to neprirodno ili ne meni odgovara, velika prednost je što ne moraš brinuti o non stop kuhanju, meni je osobno gušt najest se navečer

najbolje je kad trening staviš prije prvog obroka ali može bit i prije zadnjeg, bitno je da je taj obrok najbogatiji

inače između mojeg treninga i prvog obroka nekad prođe i dosta vremena, ali svejedno to mi ne smeta
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Listopad 2014 at 12:07

Sve filozofije oko te prehrane i treninga se na kraju svedu na - probaj pa vidi, možda ti se svidi :)

Pa eto....za ovo ćeš, kao i za sve drugo, negdje naći minuse negdje pluseve i tako unedogled. Ja sam i sama prošla niz principa i sve mi je odgovaralo u fazama u kojima sam tada bila. Trenutno sam u nekoj fazi kada mi isto tako paše laganije kroz dan (ali sa obaveznim doručkom jer mi je to gušt) i nešto više navečer (pogotovo nakon treninga). Ne zovem to nikakvim imenom nego trenutnom uživancijom + to što se tokom dana osjećam budnije, energičnije i bolje dok svi ostali idu spat nakon obilnog ručka :) Da ne govorim da su mi treninzi puno bolji otkad tako radim. Nije post jer jedem skoro pa svakih 3h ali malo, s tim da je nešto od toga i čisto voće.

Eto.....ne raspituje se previše nego probaj i dok ide ide, ionako će te za neko vrijeme lupit nešto treće ;)



"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Listopad 2014 at 20:02
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:



Sve filozofije oko te prehrane i treninga se na kraju svedu na - probaj pa vidi, možda ti se svidi :)

Pa eto....za ovo ćeš, kao i za sve drugo, negdje naći minuse negdje pluseve i tako unedogled. Ja sam i sama prošla niz principa i sve mi je odgovaralo u fazama u kojima sam tada bila. Trenutno sam u nekoj fazi kada mi isto tako paše laganije kroz dan (ali sa obaveznim doručkom jer mi je to gušt) i nešto više navečer (pogotovo nakon treninga). Ne zovem to nikakvim imenom nego trenutnom uživancijom + to što se tokom dana osjećam budnije, energičnije i bolje dok svi ostali idu spat nakon obilnog ručka :) Da ne govorim da su mi treninzi puno bolji otkad tako radim. Nije post jer jedem skoro pa svakih 3h ali malo, s tim da je nešto od toga i čisto voće.

Eto.....ne raspituje se previše nego probaj i dok ide ide, ionako će te za neko vrijeme lupit nešto treće ;)





veliki lajk, možda ti otmem ovo probaj pa vidi, možda ti se svidi :D
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Listopad 2014 at 10:55
 
Smile Slobodno Big smile


Drago mi je da se slažemo s tim da u ovakvom postu od nekoliko rečenica uvijek postoje opasnosti Smile Onaj ko zna, ko je prošao neke temelje, ko zna razlučit dobro od lošeg, ko ne zanemaruje svoje simptome da nešto ne štima je druga priča ali ljudi koji tek kreću u promjenu načina prehrane mogu dobro zalutat, pogotovo žene koje su i inače malo osjetljivije na promjene.

Iako sam poprilično otvorena prema mnogim pristupima i ne zagovaram niti jedan općeniti, po meni uvijek treba krenuti od temelja i tako se razvijati dalje....bez ikakvih postova i ne znam kakvih metoda. Znam da nije vezano za temu jer je pitanje postavio netko ko je kroz to prošao (nadam se :)) ali čisto da se zna, zbog drugih - a opet napominjem, pogotovo zbog žena koje si znaju navući probleme zbog preranog i nepotrebnog skakanja na neke hit tehnike, bez poznavanja osnova.

Bila sam u kontaktu sa curama koje su si totalno poremetile hormone radi toga, poremetile menstrualni ciklus, a što je najgore to ih čak nije ni zabrinjavalo. S druge strane, netko će se osjećati savršeno i biti zdrav. Tu sad ide ono "probaj pa vidi..." :) ali sa pažnjom na znakove tijela...da se kasnije ne treba vaditi iz posljedica. Mi bar imamo taj znak, dečkima je malo teže :)  Tim kratkim vremenskim okvirima lako je navući nutritivne deficite (ako nismo upućeni dovoljno), a da ih na početku niti ne zamijećujemo. Moguće je i razviti poremećaju prehrane radi velikih obroka. I ko zna što još....svatko će reagirati na svoj način.

Eto, to sam morala napomenuti čisto da ne ostane ovako suhoparno...jer se može krivo shvatiti. Probavati, ali sa dozom kritičkog razmišljanja izgrađenom na dobrim temeljima i velikom pažnjom na signale. Na kraju krajeva, bitno da se nečega možemo pridržavati na duže staze i da smo zdravi. Hmmm..bar bi to trebalo biti bitno :)




"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Listopad 2014 at 12:16
mogu ja probati pomoći što se dečkiju tiče, prije nekog vremena kada sam bio došao na 85 kila i bilo mi je najbitnije da vaga ide dolje (mada sam visok 185cm htio sam doći na 80kg pošto poto) i počeo sam radikalno primjenivati post, nema šanse da jedem prije što mrak padne i takve ludorije (pazite, bilo je ljeto što znači da nisam jeo do 21 sat a ustajao sam redovno prije 7), dogodilo se sljedeće, oslabilo mi je zubno meso i redovno je krvarilo pri pranju zubi, čak i jedenju jabuke (ovo se zna i sad dogodit ali smao zato što je volim malo zelenije jabuke pa su jako tvrde a ja pohlepan i volim jabuke XD), poanta je da sam se otrijeznio i neko vrijeme kontra svojih potreba jedo doručak iako nisam bio gladan i znate što, za 2 dana se popravilo, za 2 dana

obvezno morate slušat tijelo jer ono je najprecizniji alat koji imate, sad je sve ok, redovno postim i nemam te probleme ali samo jedan primjer kako svašta može poći po zlu da ne ponovite moju pogrešku
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Listopad 2014 at 20:21


Zanimljivo Smile I kažeš popravilo se nakon 2 dana?

Sad mene zanima što si jeo za taj doručak Big smile Iako tu može biti raznih objašnjenja mene ovo nekako navodi na to da u tom jednom ogromnom obroku tijelo jednostavno ne uspije sve iskoristiti (iako i tu ima za i protiv) pa se tako malo pomalo javljaju razni deficiti vitamina i minerala, bez obzira na kalorije (iako si ti bio i u kcal deficitu svejedno)....pogotovo ako baš NIŠTA nisi jeo do navečer.....jer razni IF pristupi dozvoljavaju griz tu i tamo što je još prihvatljivo....no prije svega - koliko uopće različitih namirnica možeš gurnuti u taj 1 obrok? Nema šanse pobrinuti se za ravnotežu nutrijenata...pogotovo ako si jeo dosta jednolično iz dana u dan.

Ali da, primjer je dobrodošao jer se tako najbolje vidi to "uštimavanje" prehrane s obzirom na signale tijela kojih do te određene promjene nije bilo....





Edited by Gym_girl - 14 Listopad 2014 at 20:31
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Listopad 2014 at 23:58
jeo sam zobene s mlijekom i medom jedan dan a drugi dan pečena prsa s integralnim kruhom i listom salate (kao što vidiš sve puno kalcije XD)

inače taj jedan obrok (ako se radi samo o jednom, kad je 8 sati u pitanju vjerojatno se radi o 2 ili 3) se sastoji od hladnog predjela (zelena salata s uljem i octom) toplog predjela (većinom juha s kuhanim povrćem), glavnog jela (većinom opaki izvor proteina s opakim izvorom ugljikohidrata npr puretina s mlincima, piletina s rižom i graškom, njoki s hladnim umakom od svježeg sira, riža s jajima ili s mahunarkama iostale kombinacije s kiselim povrćem) neki prvo pojedu meso i kiselo povrće a zatim rižoto od graška ili tjesteninu s grahom, i ako si baš fanatik kao ja moraš ubacit neki desert tako da je tu puno malih obroka u tom jednom velikom :D

ako si još gladan onda odeš u pekaru mada je to rijetko slučaj ali znalo mi se dogodit :P
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Listopad 2014 at 16:44

Nije samo do kalcija, a vitamin C,K, A, B3...ima tu ekipe ;)

Meni nekako instinkt govori da to natrpavanje tijelu baš ne šmeka. Nakon tone kontradiktornih zaključaka i primjera još se samo na to možeš oslonit..osim na testiranje...al i tu posljedice zahtijevaju neko vrijeme da pojave, dok mi mislimo da nam sve odgovara.

Ja bi se teško sama upustila u to, gotovo nemoguće ako sad to mogu reći jer se nekako protivi onome kako razmišljam, osjećam i što volim (a osjećaj natrpanosti sigurno ne volim, čak i kao zdrave hrane)... ali dobro....zanimljivo je pratiti trendove :)











"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Listopad 2014 at 17:02
Ni meni ne paše natrpavanje :) Kad mi se desi da se prenatrpam poslje uvijek slijedi kajanje i zakletva da vise to necu napraviti :) Jednostavno muka mi je, poslje cijeli dan nisam us tanju nista raditi, ležim ko krava, nit se s djecom nemrem igrati Confused o treningu niti ne pomisljam LOL 
Ne smatram bitnim jest xy obroka iz nekog razloga, no kako sam vec duze vrijeme u raznim obavezama , jedem kak stignem, nekad 3x, nekad 4x, nekad 2 x i tako mi vise odgovara nego brinut o nekom rasporedu , planu hranjenja, nakuhavanja i sl, no  desava mi se da ako pregladnim nemam kontrolu i zaista utrpam u sbe toliko dok ne pretjeram, tad je vec kasno :)
Uredno, kada mi se desi da pojedem ujutro pa do predvecer nista taj dan nisam u stanju trenirati....pregladan da odradim trening , a poslje jela presit da bi trenirao LOL (ne planiram obaveze prema treningu nego ga odradim ako i kada uhvatim slobodnog vremena), tako da taj sistem meni ne odgovara posto nemam fixno vrijeme kada odradim trening u toku dana....idealno mi je kada pojedem ujutro nakon buđenja, u toku dana neki obrok,  ne mora biti ubitačan, ali mi ostavlja mogučnost da nemam potrebu zderanja cim dodjem doma , nego mogu i odraditi nesto na miru pa tek onda jesti :) Dakle 3 obroka su mi nekak idealna 
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Listopad 2014 at 17:23

Baš to Smile

Znaš kako ti ja znam reći....ako poslije obroka moraš leć i spavat znači da nisi dobro jeo :)

Ja sam zadnje vrijeme isto tako na 3 glavna obroka, a između pojedem samo voćku (eventualno koji badem ako sam malo gladnija). Toliko o tome da voće nije međuobrok Big smile Počelo je od ljeta zbog vrućine, a nastavilo se i nastavit će se tako :) Nema naglih padova šećera,  gladi, nema brige što ću i kako jesti, imam li proteine tu u i tamo ovo ono....tako me lijepo drži, a čak su mi i treninzi puno bolji. Pojedem nešto konkretno 2-3h prije i neposredno prije voćku.....kakvi podizači pred trening, ništa ti ne treba :) Čak ni poslije treninga nisam više tako gladna, bila sam puno gladnija kad bi jela dvostruko više. Ajmo reći da mi je sve nekako zonski....i glad je sad puno normalnija..kad ju osjetim jedem ali ne ono - daj brzo jer se rušim...nego griz, po griz guštam.


Sve ovisi o tome, koliko ko može efikasno kontrolirati glad i kako funkcionira na kojem principu. Ja bi na ovome do navečer vjerojatno bila ko zombi, a onda ko svinja ali dobro... :)








"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Listopad 2014 at 18:24
čujte ekipa, meni je tako gušt najest se da se uopće ne kajem :P, uostalom i to su planirani obroci i gledam da dovoljno svega unesem

ovo što kažeš da nisi dobro jeo varaš se, naravno da sam dobro jeo, samo tijelu treba energije da to sve fino probavi, uz to ja lakše zaspem i spavam ko top, kad sam bio na čistom ratniku (sad jedem 2 puta, ručak i večera i isto tkao ne stresiram oko vremena ali ogladnim unutar sat vremena svaki dan oko 4 i oko 9) točno nisam mogao zaspati kad nisam pojeo poslije nemasnih proteina neki ugljikohidrat ili nešto jer mi šećer nije bio stabilan i tražio me da nešto pojedem pa sam trgnuo bananu i zaspao ko beba, najbolja je ona probaj pa vidi, možda ti se svidi

i da se razumijemo ja pojedem glavisu salate sa žlicom u lja i žlicom octa i tek kad opet ogladnim jedem, nije to sve na brzinu već to hranjenje kod mene traje 4-5 sati
Back to Top
JonyBravo View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Rujan 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 25
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote JonyBravo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Listopad 2014 at 19:54
Meni se nekako čini da se sve to mijenja sa godinama.
Nekada sam i ja obožavao jesti naveče i nema šanse da zaspim ako se nebi dobro zasitio. Sada mi to ne paše, volim dobru klopu ali sam primjetio da mi nakrcavanje hranom nikako ne paše. Osjećam se tromo i mlitavo.. ok veliku ulogu igra i to što se jede.
Danas mi više paše da pojedem više manjih i kvalitetnih obroka, osjećam se bolje i imam više života..
Neznam vjerovatno ulogu igraju i godine te brzina samog metabolizma. Uglavnom sada mi paše više obroka i ako preskočim obrok javlja mi se poslije glad za prežderati se.
keep walking
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Listopad 2014 at 10:59
A i s godinama, i iskustvom i znanjem........zapravo što više ulaziš u sve to si i skloniji isprobavati razne sheme pa se na kraju nađeš u onome u čemu si mislio da nikad nećeš Smile Najgore je čitati do besvijesti, a stajati na mjestu. Uzmeš jedno - probaš, uzmeš drugo - probaš, pa treće.....i tek onda možeš reći da je nešto dobro, a nešto ne - tebi Smile

Meni je sad super ova moja faza, najbitnije da imam forze na treningu, da konstantno napredujem, a da se osjećam lagano. Jučer sam probala zimsku robu od prošle zime i ustvrdila da mi sve bolje stoji tako da, očito nešto funkcionira Smile Nakon godina i godina zaobilaženja bez razloga (ali valjda je i to trebalo proći) opet jedem raznoliko voće (bar različite 3 voćke dnevno) i zbilja mi odgovara. Tako da.....testing i bok, nikakve teorije ne vrijede bez toga :)


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Tancho View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 17 Sijecanj 2012
Status: Offline
Points: 523
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tancho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Listopad 2014 at 11:11
Ma ništa od teorija,treba probat svašta dok zaključiš šta je najbolje za tebe,ja sam prije par godina došao sa 183 cm visine i 120kg na 198cm visine i 85kg,a jeo sam sve,od voća,junk fooda,zdrave hrane,pa sam se onda malo opustio i zdebljao pa sam išao mršavit ali sa kompliciranim riješenjima,od low carba,raznih cikliranja,izbjegavanja voća,izbjegavanja palačinki,pizza i hrane koju obožavam jesti i nije mi dalo ni približno rezultate kakve sam želio,i onda me nešto puklo da sam odusto od toga i najeo se jedan dan sveg junka kojeg sam se odricao i gle čuda,počeo opet gubiti salo...možda glupo zvuči,ali mislim da mi je i sva ta briga oko zdravog hranjenja i stalnog deficita dovela do usporenog gubitka masti...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.