New Posts New Posts RSS Feed - Dijetni jelovnik za žene srednjih godina
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Dijetni jelovnik za žene srednjih godina

 Post Reply Post Reply
Author
Mima51 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 20 Prosinac 2014
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mima51 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Dijetni jelovnik za žene srednjih godina
    Posted: 21 Sijecanj 2015 at 19:59


Pozdrav svima,

lijepo molim iskusnije vježbače, a posebno one koji imaju iskustva sa dijetama i skidanjem viška kila, da mi preporuče jelovnik koji bi mi pomogao da skinem višak kila i istopim masne naslage posebno na trbuhu i bedrima. Probala sam naći neki jelovnik među ovima koji su već napisani u ranijim postovima, no nisam našla ništa adekvatno mojim godinama.

Imam 51 godinu, nakon podužeg perioda premale fizičke aktivnosti krenula sam u teretanu unatrag 4 mjeseca. Radim kombinaciju kardio vježbi i vježbi snage (utezi, sprave) najmanje 3, a ponekad i 4 puta tjedno (ako ulovim rupu u rasporedu za 4. trening) po dva sata, vježba mi jako odgovara i osjećam se odlično. No nisam u dovoljnoj mjeri prilagodila prehranu, pa kile idu dolje, ali ne onim intenzitetom i brzinom kako bih očekivala. U 4 mjeseca treniranja izgubila sam tek oko 5-6 kg. Doduše, tu treba uračunati i dobivanje na mišićnoj masi kroz sve ove mjesece, ali i "grijehe" tijekom božićnih i novogodišnjih praznika LOL

Nastojim paziti što jedem, izbacila sam slatkiše i beskorisne ugljikohidrate, nastojim ubaciti više proteina (pijem i proteinski napitak nakon treninga) i povrća, no to još uvijek nije dovoljno i treba mi kvalitetan jelovnik za smanjenje viška.

Evo podataka koji mogu koristiti:

Starost: 51 g
Težina:   88 kg
Visina:   174 cm
BMR:      1580 kcal
TDEE:     2200 kcal (po nekim mjerama 2450 kcal)


Unaprijed puno hvala svima koji imaju volje sugerirati korisne savjete.

Edited by Mima51 - 21 Sijecanj 2015 at 20:00
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Sijecanj 2015 at 22:42

Pozdrav Mima Smile

Neki od podataka mogu koristiti ali puno bi više koristio primjer par jelovnika, što detaljnijih Smile
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Mima51 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 20 Prosinac 2014
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mima51 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Sijecanj 2015 at 17:32

Jelovnika? Misliš, što inače jedem kroz dan?

Ako sam dobro shvatila tvoje pitanje, evo primjera što sam jela danas:

Doručak: baš i nemam naviku doručkovati, uglavnom se prvi obrok sastoji od kave s mlijekom
međuobrok: jabuka
ručak: pržene papaline, kuhana blitva s maslinovim uljem, šnita raženog kruha
međuobrok: par žlica posnog sira, toliko da suspregnem glad
večera: budući da večeras idem na trening, večera je 1,5 mjerica proteinskog praška sa 2 dl posnog mlijeka (1 % masti) i 2 dcl vode


Uglavnom, umjesto doručka pijem kavu, međuobrok je uvijek neka voćka, a ručak je raznolik. Jedem dosta raznog povrća, nekad kuhano, sa masl. uljem, nekad pripremljeno onako tradicionalno, kao čušpajz. Od mesa najviše piletina i puretina, ponekad svinjetina, kao prilog krumpiri, povrće, tu i tamo tjestenina ili riža, najčešće integralna, često i riba, juhe. Za večeru najčešće jedem šnitu raženog ili crnog kruha sa posnim sirom, kajganu od 2 jaja (bez kruha), zobene pahuljice sa obranim mlijekom, jogurt (sa zobenim) i jedan ili dva paradajza, papriku. Tu i tamo priuštim si i komad raženog kruha sa kakvim sirnim namazom ili komadićem mesa ako je ostao od ručka. U dane treninga večera je uvijek proteinski napitak.

Kad sam krenula na trening izbacila sam iz prehrane suhomesnate proizvode, kolače i čokolade (priznajem, znam tu i tamo zgriješiti sa pokojom kockicom, ali se trudim izbjegavati), one klasične priloge tipa mlinaca, masnih krumpira i ostaloga. Uvela sam više voća, a smanjila sam i konzumaciju svježeg mlijeka, kojeg sam dosta pila prije. Onako hladno iz frižidera mi je jako odgovaralo. E sad ne znam je li dobro nastaviti s tom praksom pijenja mlijeka ili je bolje odreći ga se skroz. Ja sam ga za sada potpuno ostavila, ali nije da mi ne fali. Pijem dosta tekućine, uglavnom vodu, a u zadnje vrijeme i zeleni čaj. Grickalice tipa čipsa, krekera, štapića, junk food, pizzete i slične proizvode ni prije nisam baš jela, pa se toga nisam niti trebala odricati, jednako kao i gaziranih pića.

To je uglavnom to. E sad mene zanima što u svemu ovome treba popraviti (osim uvođenja doručka, što sam i sama svjesna da bi ga trebalo početi jesti). Puno hvala na savjetima, Gym-girl.

Edited by Mima51 - 22 Sijecanj 2015 at 17:34
Back to Top
ero-sa-ovoga View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Svibanj 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 100
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ero-sa-ovoga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Sijecanj 2015 at 18:17
Pozdrav Mima.Prvo doručak ubaci obavezno, kao što si i sama rekla.Bitan je da pokrene metabolizam pošto je tijelo cijelu noć bez hrane.Moj se uglavnom svodi na raženi kruh sa posnim sirom ili šunkom, i jaja.U zadnje vrijeme sam počeo blendati posni sir sa zobenim.Time dobijem kao neki jogurt koji je lagan za jest, ako ti ne ide obrok ujutro.Pošto uzimaš whey, možeš jesti zobene sa wheyom u vodi.Dakle voćka definitivno nije dovoljna, ni kalorijski ni nutritivno.Nekoliko sati nakon toga možeš pojesti voćku, ili šaku orašastih plodova.Uglavnom jedi složene UH sa niskim glikemijskim indeksom.Moja preporuka ti je da pokušaš izbaciti UH poslije 16h ako možeš, pošto se organizam sam po sebi usporava kako dolazi večer.Tako da možeš pojačati masti.Tu dolazi u obzir npr. tuna sa maslinovim uljem, posni sir sa maslacem od kikirikija ili lanenim uljem, orašasti plodovi itd...Uz sve to jedi puno povrća, i gledaj da si u kalorijskom deficitu, ali ne prevelikom.
Mens sana in corpore sano!
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Sijecanj 2015 at 20:10
To je to Mima, nebi škodilo vidjeti još koji dan ali i ovo nam nešto govori....otkriva rupu koju bi trebalo zakrpati Smile

Doručak, da. Možemo se do sutra sporiti je li bitan ili nije ali ja sam uvijek više na strani da nego ne, čast iznimkama. Ja sam uvjerena da bi jedan dobar doručak napravio razliku u vrlo kratkom roku :)

Ero je na tragu, samo pomalo suhoparnom LOL Domaći raženi kruh sa svježim sirom i purećom šunkom je i meni bio doručak dugo vremena no puno se bolje osjećam otkad sam se prebacila na zobene, svježi sir, jogurt,  whey,šumsko voće, bademe, lanene....s takvim se doručkom možeš igrati iz dana u dan :) Tu za neki izvor proteina može poslužiti i mlijeko, pogotovo ako nedostaje :) ili jogurt. Bar za početak 2 dcl jogurta ili mlijeka pa se onda kasnije povećavaju proteini ako treba...doda se malo svježeg sira ili wheya....samo da se stekne navika. Ili pak neko voće sa jogurtom recimo....uz bademe ili lan...puno ljudi voli početi sa tim jer im je najlakše pojesti ako nisu jako gladni :) S vremenom se apetit probudi pa krenu sve kompleksniji doručci :)

Uz voće za međuobrok bi lijepo sjeli orašasti plodovi ili sjemenke, šakica...ili pak koja fetica sira ;) Evo, meni danas uz jabuku došao gušt pa sam zamotala feticu sira u  par feta pureće šunke :))

Mislim da bi već ta 2 obroka napravila razliku.....ručak mi se čini ok, a večera isto tako može proći samo bih ja tu iskoristila bogatstvo povrća :) pogotovo uz ribice (malo omege nebi škodilo ;) :) Bolje od zobenih i jogurta....to bih ostavila za jutro. 

Dakle - glavni problem je manjak hrane, a ne višak :) kao i manjak vlakana....treba malo promrdat metabolizam i rješit ga straha od gladi :) Krenimo sa dobrim doručkom pa ćemo vidjet dalje ;) Što se mene tiče, čak ni ne bih toliko pazila na unos uh do 16h što je ero spomenuo, do su detalji koji sad nisu bitni. Feta kruha za večeru neće napraviti ništa strašno ako je sve drugo ok! Samo puno povrća i neki fini izvor proteina pa će i manje kruha biti potrebno Wink


Nema na čemu! Smile











"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Mima51 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 20 Prosinac 2014
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mima51 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sijecanj 2015 at 21:48

Ispričavam se na kasnom odgovoru, obaveze su me malo udaljile od foruma.

Puno hvala na trudu i na savjetima, Gym-girl i Ero. I kako vas onda ne bih poslušala. Pa sad evo već treći dan uredno doručkujem nakon ustajanja. Zadnja dva dana to je zobena kaša (s obranim mlijekom) obogaćena suhim grožđicama i ribanom jabukom. Zaslađeno žličicom meda, tek toliko da nije bljutavo. I moram priznati da odlično paše. Čak mi malo "uguši" i želju za ranojutarnjom kavom, koja je zadnjih par puta manja nego inače. A onda automatski i lakše izdržim do ručka, pa za ručak nisam onako gladna i pojedem manju količinu hrane nego inače, što je pozitivno.

Popodnevnu želju za kavom obično "ubijem" šalicom zelenog čaja. Večera za sada još uvijek sadrži nešto ugljikohidrata, obično posni sir sa šnitom raženog kruha i šnitom prešane šunke, jučer kajgana od dva cijela jaja.

U svakom slučaju pratit ću slijed događaja pa ću vam javiti daje li novi režim prehrane rezultate.

Još jednom hvala na trudu.   
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.