New Posts New Posts RSS Feed - Anemija i vježbanje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Anemija i vježbanje

 Post Reply Post Reply
Author
amalia View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Rujan 2013
Status: Offline
Points: 31
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote amalia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Anemija i vježbanje
    Posted: 24 Prosinac 2014 at 14:34
Pozdrav forumaši!

Bavim se rekreativno vježbanjem nešto manje od godinu i pol, tjedno 2-3 puta minimalno, kombinacija cardia i utega, prehranu sam također izmijenila, uzimam više proteinske hrane nego li prije, voće i povrće sam oduvijek voljela i jela, rafinirani šećeri i ostalo nezdravo su također reducirani. U godinu dana sam postepeno izgubila 10kg. Prije koji tjedan dana sasvim slučajno sam napravila krvnu sliku i otkrilo se da imam anemiju zbog nedostatka željeza. Iskreno nisam imala nikakvih posebnih tegoba, tako da me iznenadio taj jako loši nalaz, jer prema riječima moje doktorice stvarno su izrazito loši (Željezo mi je 2, referento za žene je 8-30). Za terapiju sam dobila Heferol (s vit.c naravno).

E sad moje pitanje je - da li trebam pripaziti na nešto u vježbanju dalje? I je li istina da se anemija ponekad povezuje s vježbanjem, u mom slučaju to bi bilo prečudno jer zaista sam samo rekreativac    ?
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2014 at 19:12
Pozz,

Koliko godina imas,visina i kg?
Što se tiče anemije i vježbanja, anemija, posebno izrazita kao kod tebe je kontraindikacija za vježbanje. Dakle nije previše pametno vježbati uz ovo dok se stanje ne popravi. Razlog je jednostavan, anemija, odnosno nedostatak Fe, znači ujedno nedostatak kisika i otežan transport istog do stanica. Pojačan napor =  veliko povećanje potrebe za kisikom,a pošto ti "transport kisika" ne funkcionira i u mirovanju ,tj nije u stanju opskrbiti tijelu normalan dotok kisika,  u treningu to još više dolazi do izražaja. Trening je sam po sebi stres za tijelo, ako još k tome dodamo anemiju imamo problem. U tom nedostatku kisika, srce da bi nadomjestilo nedostatak prijenosa kisika krvlju sada mora daleko brže pumpati da bi nadomjestila taj nedostatak koji bi inače otišao  u krvotok u jednom udaru srca kod normalne situacije gdje nemamo nedostatak željeza .Sad npr srce mora lupiti 2-3  puta da ti "upumpa" količinu kisika koju trebaš umjesto 1x kod normalne situacije i nalaza. Dakle imamo prilično povećan stres na srce i to nije normalno i zdravo, što više može biti opasno. Osobno nikada ne bi radio s klijentom koji ima anemiju.
Ako je ovo tvoja slika na profilu, koja meni osobno izgleda da si prilično "suha" i tanka, lako moguće da si u svem tim režimima pretjerala i dovela se do do anemije . nemogu tvrditi tako je al svakako velik gubitak kg i eliminacije brojne hrane, kalorijski deficit velik, dugotrajni, pad tjelesne masnoće ispod neke razine dovodi do problema prije ili kasnije uglavnom.
Savjet : smanjiti te režime i u normalizirati prehranu, dobiti koji kg ukoliko se radi o tim pretpostavljenim vrlo niskim brojem i niskim postotokom masti, nebi treniraonista intenzivnije osim nekog hodanjai sl. dokse malo situacija ne normalizira


Edited by The Phoenix - 24 Prosinac 2014 at 19:16
Back to Top
amalia View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Rujan 2013
Status: Offline
Points: 31
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote amalia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Sijecanj 2015 at 14:34
Dragi Nikola sve najbolje u Novoj 2015. i želim ti puno uspjeha kao i privatno tako i profesionalno!

Zahvaljujem ti se na opširom objašnjenju i savjetima!!!

Da ti odgovorim na pitanja - imam 25 godina, visina je 1.73m, a težina trenutno 67kg (startala sam sa 78kg). Ovo nije moja slika na profilu stavila sam je kao motivacijsku Iskreno ja sam zaista samo rekreativac, ne bih rekla da pretjerujem, s kilažama nikada nisam išla predaleko npr u čučnju do 40kg, deadlift 50kg, biceps bučicom 6kg maksimum itd... Kardio odrađujem većinom kao LISS, duže šetnje ili lagana trčanja max 30-40min. Ne bih baš rekla da je to neki strogi režim niti da sam prenaglo izgubila kg jer za tih cca 10kg mi je trebalo više od godine dana, jest da sam dobila i nešto mišića, ali i dalje ne smatram da je to bilo prenaglo i predrastično za moj organizam. S obzirom da su mi i roditelji neko vrijeme imali lošiju krvnu sliku (uzimali istu th kao i ja sada) vjerujem da je to genetika u pitanju, a i sama dr. mi je rekla na moje upite da je vjerojatno riječ o stanju koje je uzrokovano nedostatnom apsorpcijom Fe zbog malfunkcije crijevnih resica, odnosno njihove u mom slučaju nesposobnosti da resorbiraju Fe uneseno hranom.

Vodit ću se tvojim savjetima i treninge svesti na što manje opterećenje. Mislila sam uz šetnje eventualno ubaciti koje izolacijske vježbe tu i tamo u tjednu, ništa da me pretjerano iscrpljuje. Što kažeš na to? Nikada nisam imala osjećaj da jako forsiram organizam, a i ovo s anemijom je sasvim slučajno otkriveno. bojim se da mi je tri mjeseci preduga pauza (toliko mi je dr rekla da treba da se stanje normalizira)

Edited by amalia - 01 Sijecanj 2015 at 14:36
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Sijecanj 2015 at 14:59
Originally posted by amalia amalia wrote:

S obzirom da su mi i roditelji neko vrijeme imali lošiju krvnu sliku (uzimali istu th kao i ja sada) vjerujem da je to genetika u pitanju, a i sama dr. mi je rekla na moje upite da je vjerojatno riječ o stanju koje je uzrokovano nedostatnom apsorpcijom Fe zbog malfunkcije crijevnih resica, odnosno njihove u mom slučaju nesposobnosti da resorbiraju Fe uneseno hranom. 



Hmmm ali ovo je nagađanje, trebalo bi odradit pretrage da se vidi otkuda tako niske vrijednosti, pogotovo ako je uvijek bilo sve ok.....ne mora biti genetika, često od roditelja pokupimo isti manjkav  način prehrane...odnosno, tu genetska sklonost može imati ulogu u povećanoj reakciji na tu manjkavost ali ne da se na to ne može utjecati..ovisno o čemu se radi, ne kažem da je doktorica krivo rekla samo da ne može to reći na temelju nagađanja...

I nemaš nikakve simprome? 

Kakvi su hemoglobin, eritrociti?


Edited by Gym_girl - 01 Sijecanj 2015 at 15:00
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
amalia View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Rujan 2013
Status: Offline
Points: 31
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote amalia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Sijecanj 2015 at 16:29
Ne znam niti ja da li je uvijek bilo sve u redu, jer da odmah odg i na drugo pitanje, ja nikakvih simptoma i znakova anemije nisam imala osim što mogu reći da sam blijede puti i ponekad mi prsti znaju biti hladni, ali zaduha, ubrzan rad srca u mirovanju, vrtoglavice i neke druge očite znakove i simptome nisam primjetila!

Što se tiče manjkave prehrane sumnjam da je to, jer doktorica me detaljno ispitala o prehrani i rekla je da je to sve u redu. Uzimam dnevno uh, p i m u omjeru 2:2:1, pratim dakle samo makronutrijente, nije da doslovce važem svaki gram hrane, ali već sam se naučila odokativno procijeniti koliko sam čega unijela s obrokom, jedem i kuhano i pečeno, povrće i voće, oduvijek sam to sve voljela. Od mesa najviše perad, a minimalno tri puta tjedno neki komad svinjetine najčešće but i ribu isto jedem barem 1 puta tjedno. Jedino nikada nisam uzimala dodatke tipa da sam sama na ruku uzela Mg, vit. C, B kompleks ili tak slične preparate. Jedno vrijeme sam pila whey proteine, ali od početka jeseni više ne.

Krvna slika je rađena u labosu u Domu zdravlja pa je elektronski poslana doktorici, ona mi je u ordinaciji iščitala s kompa, ali mi nije dala isprintano, niti je ponudila, a ja od uzbudjenja se niti sjetila nisam. Za Fe sam zapamtila vrijednost jer mi ju je dr baš jako naglasila, a sjećam se da je još rekla da mi je hemoglobin smanjen, a za eritrocite se fakat ne sjećam. Kroz iduci tjedan cu morati opet do nje po novu turu th pa ću je zamoliti da mi ih isprinta!
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Sijecanj 2015 at 22:36
Hvala na lijepim željama Amalia, također ti želim sve najbolje u Novoj godini, najviše zdravlja prije svega!
Sve najbolje svima na forumu Smile

Ne pretjeruješ sudeći po napisanome, definitvno ne. Iskreno kada sam vidio sliku, pa spominjanje gubitka 10 kg u kombinaciji sa slikom koja mi izgleda kao upravo pretjerano mršavljenje u nezdravoj mjeri u cilju nekakvih ideala me malo zabrinulo da si vrlo lako mogla sama napraviti ovo stanje. No sudeći po svemu ne vidim neki razlog ili bilo kakvo pretjerivanje. Naravno, svatko je drugačiji i svaki organizam ima svoje pragove tolerancije za tjelovježbu, prehranu, bilo kaj, tak da ne znaći da nije moglo biti bilo kaj od nabrojanog.Svejedno mislim da je to ipak manje vjerojatno i da je zaista onda razlog genetika pošto si navela da imaš obiteljsku povijest sa istim tegobama. Vjerujem da je i sa prehranom isto tako u redu sve.
Kako nisam doktor, niti bi trebao i smio išta savjetovati ne znam kaj da ti odgovorim na pitanje o treningu. Nisam u tvojoj situaciji, no da mi se vježba, da se osječam dobro i sl ne vjerujem da bi baš mirovao totalno. Šetnje, kardio niskog intenziteta bi vjerujem radio.A utezi,  svakako bi izbjegavao podizanje pulsa previše  i rad s nekim većim intenzitetom, jačim tempom, kraćim odmorima i sl. No zaista vidi sama, jer da mi dođe klijent s tim problemom zaista iz predostrožnosti ne bi ništa radio s njime koliko god on platio i inzistirao. Možda još da se po tom pitanju posvajetuješ s doktoricom ukoliko će ti znati reći nešto , iako vrlo često im se ne da razmišljati rađe će prevetivno sve u startu kategorički zabraniti pa makar to i ponekad bilo lošje nego da savjetuju neki od prihvatljivih oblika vježbe. (mislim generalno,na vlastitom iskustvu kada često radi nepotpunog znanja ili nedefinirane situacije rađe zabranili trening, dok bi na drugom ili trecem misljenju nailazio na podsmjehe i sprdanje sa prvotnom odlukom o ne vjezbanju.) Tako da je na kraju na tebi da vagneš njeno mišljenje i svoje želje pa vidi što i kako.
U svakom slučaju svako dobro ti želim i da riješiš to čim prije :)

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2015 at 08:42
Hmm, a da, ovako se sve čini ok sa prehranom mada je opet i to teško reći ovako iz nabrajanja jer nekad to izgleda super kad se tako nabroji, a onda kad se krene iz obroka u obrok priča se malo promijeni Smile

Uglavnom, na kraju bih se i ja opet složila sa Phoenixom :) i nekako malo pripazila dok se stanje ne stabilizira. Pričekaj malo sa intezivnim treningom dok terapija ne profunkcionira i dok se sve ne unormali pa onda polagano kreni....sve drugo bi bilo malo škakljivo za preporučiti.....možeš s utezima ali kako je već navedeno bez velikog intenziteta, s malo većim odmorima...i to funkcionira, nije potrebno divljati ;)
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
amalia View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Rujan 2013
Status: Offline
Points: 31
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote amalia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2015 at 13:04
Hvala Vam svima na savjetima! Poslušat ću i Vas i svoje tijelo i neću se izlagati prevelikim naporima, ali ostat ću aktivna koliko je moguće! Nadam se samo da će se stanje što prije stabilizirati (dr. mi je rekla da treba cca. 3 mj terapije da se krvna slika unormali). Čujemo se!
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.