New Posts New Posts RSS Feed - katabolizam
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

katabolizam

 Post Reply Post Reply
Author
evica View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Veljaca 2008
Status: Offline
Points: 438
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote evica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: katabolizam
    Posted: 28 Svibanj 2008 at 13:21
to je razgradnja mišica koliko sam dosad shvatila,e sad zanima me što se tocno dogodi! smanje se mišici,vidi li se to po tijelu (npr kad kažemo da je netko kost i koža/anoreksicarke-da li su takvi mišici katabolizirani)?ako imamo sala i pritom mišici  kataboliziraju,jel tijelo mlohavo,ostaje salo?
neki link??
Back to Top
Tomi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Ožujak 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 62
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tomi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Ožujak 2010 at 22:48
Originally posted by evica evica wrote:

to je razgradnja mišica koliko sam dosad shvatila,e sad zanima me što se tocno dogodi! smanje se mišici,vidi li se to po tijelu (npr kad kažemo da je netko kost i koža/anoreksicarke-da li su takvi mišici katabolizirani)?ako imamo sala i pritom mišici  kataboliziraju,jel tijelo mlohavo,ostaje salo?
neki link??

Drugo je kad je netko mršav sam po sebi,a drugo je ako je izgubio mišicnu masu.
Katabolizam je proces razgranje kada se mišici troše za energiju,tj kada ima više negativnih nego pozitivnih procesa za mišice.
Npr kada pretjerano radimo kardio-aktivnosti,ne jedemo dovoljno i cesto,ne spavamo itd itd.
Ovdje imaš jedan clanak neprocjenjivo vrijedan,pa procitaj:

Katabolizam je metabolicki proces raspada tj. razgrađivanja velikih molekula u tijelu u manje jedinice energije. Anabolizam je metabolicki proces izgradnje molekula. Katabolizam sam po sebi u bodybuildingu i kod crobnog treninga nije problem. Problem je katabolizam mišica ili rastvaranje mišica za korištenje energije. Katabolizam mišica nastaje kada ima više negativnih nego pozitivnih agenata i procesa u tijelu koji utjecu na mišice. Mišici se svakodnevno mijenjaju iako mi to ne vidimo, oni ili rastu ili se smanjuju, nema neke šablone održanja. Oni su dinamicni.

Stres, loša prehrana, loš trening i loše spavanje te nedovoljno odmora vode u katabolizam mišica, što vodi do osjecaja iznurenosti, umora, gubitka mišicne mase, i povecanja tjelesne masti.

što uzrokuje katabolizam?

Slab oporavak

  • spavanje i pravilna prehrana su važni cimbenici u oporavku
  • svatko tko se ne može oporaviti od treninga je u ozbiljnoj opasnosti po katabolizam mišica
  • to znaci da je bolje ne trenirati ako si pretreniran i bolje je dati si odmor i voditi brigu o dovoljnom spavanju
Cilj bodybuildinga (kao ancrobnih vježbi) je ustvari razbiti mišicnu masu tako da se ona ponovo izgradi još jaca i veca. Za to ponovno izgrađivanje potrebno je unijeti dovoljno hranjivih tvari u pravilnom omjeru za obnovu mišicne mase, s ciljem da se ona ne izgubi i da se poveca. Za oporavak je isto tako važno spavanje i odmor, te izbjegavanje pretreniranosti.

Izvor: Building-body.com
   

Edited by Tomi
Shut up and SQUAT!
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.