New Posts New Posts RSS Feed - Jelovnik
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Jelovnik

 Post Reply Post Reply
Author
ante_rukavina View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Sijecanj 2008
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ante_rukavina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Jelovnik
    Posted: 26 Ožujak 2008 at 01:16
Trebao bih pomoc kod sastavljanja jelovnika..

imam š89cm 84 kg, 3 puta tjedno teretana, š trcanje pola sata, š bazen sat ipo (vaterpolo s prijateljima)

zelio bih dobiti na masi bar 5 kg za pocetak.. u zadnja 2 mjeseca nisam dobio nista na tezini, a prije toga 4 kg u par mjeseci

za dorucak nemam nekih problema sastaviti jelovnik, ali od rucka pa prema kraju dana se stalno gubim..

stvarno nemam vremena svaki dan spremat veceru, nesto kuhat, przit i slicno, i potrebno mi je sto vise varijacija sto se tice gotove hrane..


zasada jedem cesto ove namirnice: svijezi sir, purecu sunku (š7g proteina, zamjena za dimcek, od dimceka mi se doslovno povraca vec kod prvog zalogaja), tunjevina(svaki drugi dan)

i sad bi mi trebalo jos kvalitetnih izvora proteina iz gotove hrane ( a da nije masna naravno)


jer stvarno vise neznam sto jesti, prije bih uzeo tvrdog sira, prsuta, pecenice, pofrigao pancetu s jajima, ali sad kad sam se informirao i poceo trenirati vidim da je to sve nezdrava hrana..
Back to Top
Mr.O View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Srpanj 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 99
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mr.O Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Ožujak 2008 at 07:51

 Ako zelis povecat masu kljucan je ustvari unos ugljikohidrata, a ne toliko proteina(iako je i on bitan). Uz kvalitetan trening potrebna je i kvalitetena prehrana sa 2 gr proteina po kg, "dobrih" masti koje trebaju sacinjavati oko 20% kalorijskog unosa i ugljikohidrata prema potrebi tvog metabolizma, to je prilicno individualno i ovisi o tjelesnoj gradji. Nemoj zanemarit ni spavanje, mozda i najbitniju stvar u cijelom "procesu", a iako ce ti mnogi reci da izbjegavas crobne treninge moja preporuka ti je da 2-3 puta tjedno ipak napravis malo crobnog treninga koji ce ti samo pomoci u funkcioniranju krvozilnog sustava i vecom prokrvljenosti sto ce dovesti i do boljeg transporta hrnjivih tvari u misice. Ne treba pretjerivati(osobito ako si ektomorf), ali 20-ak minuta 2-3 puta tjedno je sasvim dovoljno.

Kaj se tice prehrane moja preporuka su ti sljedece namirnice, a ti si to rasporedi po obrocima: od proteina bijelo meso(pileca i pureca prsa), crveno meso(krta, nemasna govedina), riba(tuna, losos,...), jaja(prvenstveno bjelanjci, ali nemoj izbjegavat manijakalno i zutanjke), posni sir, proteinski prasci(whey najbolje, ali to po potrebi jer to su dodaci prehrani); od ugljikohidrata biraj one kompleksne koji ne provociraju inzulin: zobene pahuljice, zobena kasa, jecam, mahunarke(grah, grasak, slanutak,...), povrce sto vise(osobito "zelenjavu" kao brokula, spinat, zelena salata,...), voce(jabuke, kruske, narance, banane,...), smedja i integralna riza i tjestenina; i na kraju masti koje nikako nemoj zanemariti: lanene sjemenke i laneno ulje, maslinovo ulje, bucino ulje, sezamovo ulje, masne sjemenke(bademi, orasi, ljesnjaci,...), kikiriki maslac(al probaj naci nezasecereni, prirodan, koji je doduse malo skuplji, ali isplati se...) i da ne zaboravim jaaaaaaaako vaznu stvar- puuuuuuuuuuuuuno V O D E(4-5 L dnevno)

Pravilna prehrana, kvalitetan trening i dovoljno vremena za odmor donijet ce vrhunske rezultate, ali treba biti dosljedan i strpljiv i pravi rezultati nece izostati.

Samo naprijed imas moju punu podrsku

Back to Top
ante_rukavina View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Sijecanj 2008
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ante_rukavina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Ožujak 2008 at 14:57
Hvala puno na odgovoru!

Nego sve to dosada sam znao, tj. vec mi je i slicno bilo odgovoreno, ono sto mene zanima je sto jos osim svjezeg sira, pilece/purece sunkei tune postoji od gotove hrane a da je bogato proteinima

kada kuham ili frigam, nije mi problem, ima dosta namirnica, i nemam se sto misliti

ali kada trebam jesti vec gotovu hranu sve se svodi na svjezi sir, sunku, tunu i jaja.. to mi je premalo namirnica da se sad mogu stalno hraniti s tim..

vise od š dnevno stvarno nemam vremena kuhat ili spremat neko jelo, tako da izostavite savjete tipa sve se moze kad se hoce..

dakle glavno pitanje je sto jesti od gotove hrane osim vec navedenih namirnica povise..
Back to Top
ante_rukavina View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Sijecanj 2008
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ante_rukavina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2008 at 23:55
ok ako nema odgovora na pitanje povise, moze li bar odgovor koji se jos ugljikohidrati osim krompira, rize, voca preporucuju? dakle da idu u misice a ne u salo..

i da jos pitam za bananu,  zasto je zdrava ako spada u lose uh? dali je jesti iskljucivo poslije treninga? i dali je jesti uopce..
Back to Top
denis View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 17 Ožujak 2008
Status: Offline
Points: 8
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote denis Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2008 at 09:14
pisem ovdje da ne otvaram novu temu,kad je ionako ista...
cilj: skinut salo,imati cvrsto tijelo bez ikakve b.f. ili jako niske(tako da se ocrtavaju misici ), ali ne "nabildano".
noge su mi jace,cvrste,kriticne tocke salo na trbuhu i ledjima.
treniram 6x tjedno crobno  po š.š5-š.30h, tu i tamo na 7. dan napravim nekoliko serija  trbusnjaka,sklekova...
zanima me jelovnik koji neko vrijeme prakticiram,da li je dobar:
dorucak -200g svjezeg kravljeg sira,
medjuobrok-š vocka,
rucak-kuhano,
medjuobrok-2mala jogurta/voce,
vecera-200g svjezeg kravljeg sira.
 ne jedem bas previse mese,cisto radi okusa,niti ikakvo smece primjerice french fries,hamburgeri,ali se tu i tamo zalomi pizza kad curu vodim vanka i jedem za rucak uvijek povrce,najcesce zaleno.
dali je to povoljan unos proteina,U i kcal za skidanje sala i ocuvanje misica?
nebi htio koristit whey,zao mi je toliko novaca za to bacat kad mogu i na prirodan nacin to postic...
hvala na odgovorima
Back to Top
d3m0n View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 07 Ožujak 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 312
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote d3m0n Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2008 at 10:31
mislim da je vec dosta tih tema otvoreno sta se tice jelovnika!

Mislim da je to vec dosta dobro razjasnjeno,ovo je vec spamanje tom temom!
Back to Top
denis View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 17 Ožujak 2008
Status: Offline
Points: 8
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote denis Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2008 at 12:55
Originally posted by d3m0n d3m0n wrote:

mislim da je vec dosta tih tema otvoreno sta se tice jelovnika!

Mislim da je to vec dosta dobro razjasnjeno,ovo je vec spamanje tom temom!


je dosta ih je unoseno ali kad ima i dosta osoba kojima sasvim sigurno ne odgovara ponudjen jelovnik pa ga prilagodjavaju  svojim navikama,obvezama i kolicini slobodnog vremena!po mojem misljenju,ako ces vec tak razmisljas,nemoras ostavljati takve bahate postove,vec napisi konkretnije! i meni je pun k... nekih tema ali ne pljujem po njima. 
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2008 at 17:26
Originally posted by d3m0n d3m0n wrote:

mislim da je vec dosta tih tema otvoreno sta se tice jelovnika!

Mislim da je to vec dosta dobro razjasnjeno,ovo je vec spamanje tom temom!


Nije spamanje.
Uvijek smo tu za raspravu i ponekad treba prema pojedincu prilagoditi jelovnik koji je odredjen njegovim navikama i tjelesnom aktivnoscu.

Stoga, rasprave su uvijek dobrodosle.

 

Edited by Zoki
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Hammerstrength View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 03 Veljaca 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 629
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hammerstrength Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2008 at 22:41
@Zoki i ostali
Nije problem u pomoci i raspravi ako je to zaista potrebno, no u vecini slucajeva radi se o osobama koje zele da im drugi sve naprave, skoro da i jedu i treniraju umjesto njih. U tome je poanta.

Ima osoba kojima ne odgovara ponudjen jelovnik? Hm, zato se on i sastavlja prema individualnim potrebama, za koje drugi ne mogu znati osim tebe; a cak i kada dajes neke parametre drugima za sastavljanje pitanje je koliko dobro poznajes svoje tijelo da ti drugi moze nesto sklopiti i koliko ce takvo sto vrijediti i za tebe!

Stoga, nemojte traziti druge da vam sve daju na pladnju, oblikovanje tijela nije otmjeni restoran u kojem budete usluzeni i dobijete ono sto pozelite, vec je vise slican samoposluzivanju u kakvoj menzi gdje uzmes ono sto ima; treba se i sam potruditi, barem u onoj mjeri u kojoj si sposoban.

A moguce najgora stvar je, sto vecina zeli instant "recept" za dobar izgled i ono sto oni zele. Rijetko kad cete vidjeti da je neko dosao sa pitanjem koje pocinje: "citao sam po literaturi, proucavao, isprobavao, kombinirao, trazio informacije ali..." vec najcesce: "pomozite skinio/skinila bih kile; ja bih masu (da se vide misici al da dobijem na kilazi); sta da jedem za definiciju;
kojes u vjezbe za masu/definciju; ja bih skinio/skinila samo sa jednog dijela salo itd itd..." U drugom primjeru vidite jednu zajednicku crtu: kukanje i zapomaganje kada su stavljeni pred zid.

Zakljucak (ili ne): ne budite lijeni, potrudite se da saznate nesto vise o temi koja vas zanima, a ne ocekivati da ce drugi misliti za vas. Drugi te mogu voditi i pomoci ako negdje zapnes. Bez tvojeg razumijevanja materije, tesko ce ti netko pomoci!

P.S. Za moje kriticare -> da sam htio dati direktan odgovor na pitanja ove teme oko jelovnika, vjerojatno bih u najboljem slucaju dobio ban buduci da bi gotovo svaka autorova recenica u vezi pitanja oko jelovnika bila ili opovrgnuta ili napadnuta kontra argumentom koji bi izazvali buru i zestoke reakcije tako da ovoga puta toga nece biti. Za one koji su me vec do sada citali, mogu pretpostaviti sto bi to bilo.
You can have it all, if you want it badly enough!
Back to Top
ante_rukavina View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Sijecanj 2008
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ante_rukavina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Ožujak 2008 at 03:32
zalosno je sto imas vremena za napisat toliko teksta u prazno a nemozes odgovoriti na par jednostavnih pitanja.. bolje nemojte nista ni odgovarat  

Edited by ante_rukavina
Back to Top
INcontrol View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 26 Ožujak 2008
Status: Offline
Points: 18
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote INcontrol Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Ožujak 2008 at 11:43

Originally posted by Hammerstrength Hammerstrength wrote:

@Zoki i ostali
Nije problem u pomoci i raspravi ako je to zaista potrebno, no u vecini slucajeva radi se o osobama koje zele da im drugi sve naprave, skoro da i jedu i treniraju umjesto njih. U tome je poanta.

Ima osoba kojima ne odgovara ponudjen jelovnik? Hm, zato se on i sastavlja prema individualnim potrebama, za koje drugi ne mogu znati osim tebe; a cak i kada dajes neke parametre drugima za sastavljanje pitanje je koliko dobro poznajes svoje tijelo da ti drugi moze nesto sklopiti i koliko ce takvo sto vrijediti i za tebe!

Stoga, nemojte traziti druge da vam sve daju na pladnju, oblikovanje tijela nije otmjeni restoran u kojem budete usluzeni i dobijete ono sto pozelite, vec je vise slican samoposluzivanju u kakvoj menzi gdje uzmes ono sto ima; treba se i sam potruditi, barem u onoj mjeri u kojoj si sposoban.

A moguce najgora stvar je, sto vecina zeli instant "recept" za dobar izgled i ono sto oni zele. Rijetko kad cete vidjeti da je neko dosao sa pitanjem koje pocinje: "citao sam po literaturi, proucavao, isprobavao, kombinirao, trazio informacije ali..." vec najcesce: "pomozite skinio/skinila bih kile; ja bih masu (da se vide misici al da dobijem na kilazi); sta da jedem za definiciju;
kojes u vjezbe za masu/definciju; ja bih skinio/skinila samo sa jednog dijela salo itd itd..." U drugom primjeru vidite jednu zajednicku crtu: kukanje i zapomaganje kada su stavljeni pred zid.

Zakljucak (ili ne): ne budite lijeni, potrudite se da saznate nesto vise o temi koja vas zanima, a ne ocekivati da ce drugi misliti za vas. Drugi te mogu voditi i pomoci ako negdje zapnes. Bez tvojeg razumijevanja materije, tesko ce ti netko pomoci!

P.S. Za moje kriticare -> da sam htio dati direktan odgovor na pitanja ove teme oko jelovnika, vjerojatno bih u najboljem slucaju dobio ban buduci da bi gotovo svaka autorova recenica u vezi pitanja oko jelovnika bila ili opovrgnuta ili napadnuta kontra argumentom koji bi izazvali buru i zestoke reakcije tako da ovoga puta toga nece biti. Za one koji su me vec do sada citali, mogu pretpostaviti sto bi to bilo.
 

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.