New Posts New Posts RSS Feed - malo o cucnjevima i bol u nižem dijelu kralježnice
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

malo o cucnjevima i bol u nižem dijelu kralježnice

 Post Reply Post Reply
Author
Jean View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 26 Srpanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 190
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jean Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: malo o cucnjevima i bol u nižem dijelu kralježnice
    Posted: 13 Srpanj 2013 at 12:00
imam pitanje: goblet squat/regular squat?

goblet je sa stopalima izbacenim blago prema van, noge su u položaju širem od širine kukova. Kaj takav cucanj pogadja i koja je razlika u odnosu na obican cucanj?

takodjer, primjetila sam da kad radim goblet cucanj, postoji modifikacija koja ubitacno boli a to je da se prilikom dizanja ne dižem do kraja nego do pola recimo i onda se spustim, ali opet ne do kraja - to bi bilo ko titraj s malo vecom amplitudom. Kak vam to zvuci? jel korisno? obicno radim serije od 30 tih goblet cucnjeva, tj. 20 pravih dubokih, i 10 ovih titraja i napravim takve 3 serije. radim ih s utegom od 10ak kila kojeg držim u rukama ispred tijela, u ravnini prsa.

a drugi problem su mi jednonožni mostovi (vježba za gluteuse). naime, nemrem ih raditi jer me ili ulovi grc u zadnjoj loži nakon 3-4 ponavljanja ili mi se javi tupa bol u donjem dijelu kralježnice. probala sam namještati noge - udaljenije od tijela, dalje od tijela, pa raditi vece pauze, pa na pilates lopti... ali ništa, i dalje boli.   
a year from now you'll wish you had started TODAY.
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Srpanj 2013 at 09:20
A inace imaš problema sa kralježnicom? Bila si na pregledu?
Svakako nije normalno da te toliko boli. Iako da ojacaš mišice cora i stražnje lože, te glutealne regije prije zahtjevnije varijante bi trebala raditi manje zahtjevnu varijantu. No svejedno mi se ta bol ne svidja. Eventualno da odmoriš, pa nakon nekog odmora da testiraš da li je bol i dalje prisutna?  Ali ne ici korak u naprijed sa vježbama dok posstoji bol. ma i inace, ne možeš raditi sklekove, ako ti ni ženski ne idu dobro i ubiju te ako ih pravilno radiš. Ojacaš pa se penješ stepenicu više.
Back to Top
White_Insane View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 07 Travanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1065
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote White_Insane Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Srpanj 2013 at 11:11
Ako ti se javlja bol u ledjima pogotovo tupa, ili previše opteretiš to, ili je moguce da i krivo nešto radiš, al jedan od najcešcih uzroka bola je slabija stražnja loža.

Probaj sa vježbama:
bird-dog http://www.youtube.com/watch?v=3KiN9CAqvFY  i možeš zadržat 2-5sekundi na svakom ponavljanju za intenzitet
peeing dog http://www.youtube.com/watch?v=tsfPL0AGxQo isto kao i gore al probaj za razliku od filmica da ti koljeno noge koje si dignula ne propada nego ostane paralelno sa podom do vrha stopala
low bridge http://www.youtube.com/watch?v=GqX1YWHR_tU a za pocetak možeš sa oba stopala na podu, te svaki puta kada vratiš kukove i ledja na pod možeš koljena prigrlit na prsa da odmah i istegneš ledja u suprotnom smjeru
good morning (praznom šipkom ili ako nemaš šipku onda metla hehe) http://www.youtube.com/watch?v=aRUxlZO146s
i stiff leg deadlift (sa malom težinom...možeš sa šipkom....trakama...bucicama kako oceš)  http://www.youtube.com/watch?v=SqoJ9jNjM8E

Preporucio bi ti ovaj redoslijed svaku vježbu po 2-3 serije po 10tak ponavljanja na svaku nogu.
Pa kad ti to ojaca i ukloniš bol onda da pocneš opet sa mostom pravim itd.
Sretno.
Life is a journey full of adventures !!
Back to Top
Jean View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 26 Srpanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 190
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jean Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Srpanj 2013 at 18:39
hvala vam na odgovoru :)
muške sklekove mogu, i mogu obican most, samo ne mogu na 1 nozi.
pokušat cu s vježbama :)
a year from now you'll wish you had started TODAY.
Back to Top
astrbac View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Prosinac 2013
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote astrbac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Veljaca 2014 at 14:43
Originally posted by Jean Jean wrote:

imam pitanje: goblet squat/regular squat?

goblet je sa stopalima izbacenim blago prema van, noge su u položaju širem od širine kukova. Kaj takav cucanj pogadja i koja je razlika u odnosu na obican cucanj?

takodjer, primjetila sam da kad radim goblet cucanj, postoji modifikacija koja ubitacno boli a to je da se prilikom dizanja ne dižem do kraja nego do pola recimo i onda se spustim, ali opet ne do kraja - to bi bilo ko titraj s malo vecom amplitudom. Kak vam to zvuci? jel korisno? obicno radim serije od 30 tih goblet cucnjeva, tj. 20 pravih dubokih, i 10 ovih titraja i napravim takve 3 serije. radim ih s utegom od 10ak kila kojeg držim u rukama ispred tijela, u ravnini prsa.

a drugi problem su mi jednonožni mostovi (vježba za gluteuse). naime, nemrem ih raditi jer me ili ulovi grc u zadnjoj loži nakon 3-4 ponavljanja ili mi se javi tupa bol u donjem dijelu kralježnice. probala sam namještati noge - udaljenije od tijela, dalje od tijela, pa raditi vece pauze, pa na pilates lopti... ali ništa, i dalje boli.   

Goblet i obican cucanj ti se ne razlikuju u polozaju nogu (stopala, koljena, dubina do koje se spustas, itd) nego samo u nacinu na koji se drzi uteg. 

Back squat (low bar i high bar) - stanga preko ledja, nisko ili visoko na trapeziusu
Front squat - stanga s prednje strane ramena (na prednjim deltoideusima)
Zercher squat - stanga s unutrasnje strane laktova, ispred tijela
Goblet squat - bucica ili girja na prsima
Belt squat - uteg visi oko pojasa 

Stav, polozaj stopala, koljena, kukova i svega ostalog bi uvijek trebao biti isti i on ovisi o tvojoj antropometriji (duljinama kostiju, polozaju sglobova, itd). OK, biti ce nesto drugaciji od front do back squata itd ali zanemarimo to sad za ovu diskusiju.

Mostovi i grc u lozi znace jednostavno da si preslaba za tu vjezbu. Radi s dvije noge dok ne ojacas da mozes s jednom. Kad ti to postane prelagano onda radi sa dodatnim opterecenjem. 

Bol u donjem dijelu ledja (vjerojatno!) nije za zabrinjavanje jer se svakome dogodi, cak i u vise navrata. AKo je bol ostra, ako sene mozes ispraviti, ako se iz ledja siri preko straznjice u nogu, onda je vrijeme za lijecnika. Jedan od mogucih problema s mostom je da se presavijas u lumbalnoj kraljeznici umjesto u kukovima - kod te vjezbe svi misici trupa, trbusni, bocni, duboki unutrasnji moraju biti stisnuti. zamisli da ti nekakva stanga prolazi bocno kroz kukove i da se samo oko nje smijes presavijati, a da je sve ostalo iznad struka i ispod struka zabetonirano

Drugo, vjezbati ti vjerojatno ode u straznju umjesto u gluteuse zato jer su ti loze jace, a gluteusi spavaju. Probaj prste podignuti od poda, petama uprijeti u pod I PREMA NAPRIJED (to ce aktivirati kvadricepse i inhibirati straznju lozu) i nakon toga stisnuti gluteuse i podici se od poda.

Sretno! ;)
Back to Top
Jean View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 26 Srpanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 190
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jean Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Veljaca 2014 at 15:12
Astrbac, hvala na savjetima! :-) proslo je neko vrijeme od ovog posta i ocito su mi ojacala ledja pa mogu raditi i most na jednoj nozi! Makar vise volim na dvije noge, ali s utegom.
Najcesce radim goblet jer mi najmanje pogadja donji dio ledja, valjda lakse kontroliram vlastiti polozaj, ocito je pravilnije izvodim vjezbu.
Pozdrav
a year from now you'll wish you had started TODAY.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Veljaca 2014 at 16:23
Jean, sa gobletom ti uteg koji držiš ispred sebe mijenja ravnotežu, kralježnicu držiš uspravnije tj manje nagnutu prema naprijed, zbog toga goblet i jest jedna od progresija za pravilan back squat. I dodatnu, uz goblet ide da ti laktovi mogu ući između koljena, time se uči i to da ljudi ne skupljaju koljena prilikom čučnja, te se izbjegava oštećenje koljena
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.